Ankara

Adres

Çankaya Mahallesi, Cinnah Caddesi & Bükreş Sokak 19/8, 06680 ANKARA

Telefon/Faks

+90 (312) 970 05 59

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

keni@vizemerkezi.com

İsviçre Vize Merkezi, Ankara

Ankara Vize Merkezi

Vize Merkezi Ankara Ofisimize Hoş geldiniz.

Bu sayfa İsviçre Vize Merkezi Ankara şubesinden İsviçre vizesi başvurusu yapacak kişiler için hazırlanmıştır. Lütfen vize başvurunuzdan önce bu sayfayı dikkatlice okuyunuz. Bu ön bilgilendirme sayesinde başvurunuzu daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Vize Merkezi Ankara şubesi ile çağrı merkezimiz ya da e-posta adreslerimiz yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Vize Merkezi Ankara şubemizden İsviçre Vizesi başvurusu yapmanız için 5 adım:

  1. Adım: Ankara çağrı merkezimizi arayın veya e-posta ile ulaşın.
  2. Adım: Vize uzmanlarımız tarafından gönderilen e-postadaki belgeleri hazırlayın.
  3. Adım: Hazır ettiğiniz belgeleri Vize Merkezi İstanbul şubemize teslim edin veya kargo ile yollayın.
  4. Adım: Biyometrik verilerinizin alınması gerekiyorsa size bildirilen gün ve saatte yetkili vize başvuru merkezine gidin.
  5. Adım: Vize uzmanlarımızdan başvuru sonucunuzu öğrenin ve pasaportunuzu teslim alın.

İsviçre Vizesi için gerekli evraklar

Web sitemizin İsviçre başlıklarında tüm İsviçre Schengen vizelerine dair evrak listelerini bulmanız mümkündür. Ancak başvuracağınız vize türü ve kişisel durumunuza göre vize uzmanlarımız tarafından güncelleştirilmiş evrak listesini mutlaka istemenizi tavsiye ediyoruz. Bu durumda tarafınıza bir e-posta gönderilecek ve içeriğinde size özel evrak listesi bulunacaktır.

Önemli! İsviçre Schengen vizesi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için, sizden istenen evrakları tam ve doğru olarak hazırlamanız son derece önemlidir. Herhangi bir eksik/yanlış evrak durumunda vize uzmanlarımız sizden yeniden evrak isteyebileceklerdir. Ayrıca konsolosluk temsilcileri sizden her zaman ek evrak talebinde bulunabilirler. Böyle bir durumda lütfen vize uzmanlarımızı bilgilendirerek bu evrakları en kısa sürede hazırlayınız. Aksi durumda vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Vize Merkezi Ankara şubemizi ziyaret ederek İsviçre vizesi için başvuru yapacak kişilerin dikkatine:

Vize başvurunuzu bizzat Ankara şubemizi ziyaret ederek yapmak isteyen kişiler bu işlemlerini herhangi bir randevu almalarına gerek olmadan yapabilirler. Amasya, Artvin, Adıyaman, Ağrı, Çankırı, Kırklareli, Kayseri, Kırşehir, Giresun, Kırıkkale Karaman, Ardahan, Rize, Ordu, Trabzon, Ordu, Adana, Kars, Eskişehir, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Gümüşhane, Bilecik, Bingöl, Kütahya, Nevşehir, Sivas, Niğde, Tokat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karabük, Düzce gibi illerden birinde ikamet ediyorsanız tüm İsviçre vize başvurularınızı Vize Merkezi Ankara şubemizden yapmanız mümkündür.

Vize Merkezi – Ankara şubesi;

Pazartesi-Cuma: 08.30 / 18.30

Cumartesi: 08.30 / 14.00 saatleri arasında açıktır.

İsviçre Vizesi başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:

İsviçre vizesi başvuru tarihini önceden doğru olarak belirlemeniz son derece önemlidir. Başvuru tarihiniz ve seyahat tarihiniz arasında uygun bir zaman olmalıdır. Aksı takdirde vizeniz gecikebilir ve bu durum seyahatinizin tehlikeye girmesine sebep olabilir. İsviçre Konsolosluğu en erken başvuru yapabileceğiniz tarih olarak seyahat tarihinizin 3 ay öncesini işaret etmektedir. Ayrıca İsviçre Konsolosluğu’nun tatilde olduğu veya yoğun vize başvurusu yapılan tarihleri hesaba katmalı ve başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız.

Seyahat amacınız başvuracağınız İsviçre vizesi türünü değiştirebilir.

İsviçre’ye hangi amaçla gideceğinizi önceden belirlemeniz gerekmektedir. Seyahat amacınız doğrultusunda bir İsviçre vizesine başvuru yapacak ve bu başvurunuza göre bir evrak listesi hazırlayacaksınız. Örneğin aile, akraba, arkadaş ziyareti için İsviçre’ye gidecekseniz İsviçre’deki tanıdıklarınızdan bir davet yazısı almanız gerekir ve evrak listeniz de buna göre şekillenir. İsviçre’ye yalnızca turistik amaçlı olarak gidecekseniz İsviçre turistik vizesine; iş toplantılarına katılmak, fuar, sergi, bayi toplantısı gibi etkinliklerde bulunmak ya da iş görüşmeleri yapmak için gidecekseniz İsviçre ticari vizesine başvurmanız gerekir. Son durumda İsviçre’de iletişim halinde olduğunuz firmadan almanız gereken davetiye mektubu her vize türünün kendine has evrakları olduğunun bir örneğidir.

İsviçre Vizesi gerekli evrakları lütfen sizden istenildiği şekliyle hazırlayınız.

Size özel hazırlanarak tarafınıza e-posta ile gönderilen evrak listesini lütfen hiçbir eksik-hata olmadan hazırlayınız. Bu gibi olumsuz durumlarda vize başvurunuz reddedilebilir. Evrak hazırlama konusunda her zaman vize uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Seyahat tarihinizi göze alarak başvuru yapmayı unutmayınız.

Vize Merkezi Ankara şubesine İsviçre Vizesi başvurusu yapmadan önce lütfen seyahat tarihinizi belirlemiş olun. Bu tarih, hem başvuru evraklarınızda hem dolduracağınız formlarda hem ve vize uzmanlarımız tarafından yürütülecek başvuru işlemlerinde belirleyici olacaktır. Ayrıca bu tarih, konsolosluk tarafından vizenizin onaylanması durumunda vizenizin başlatılacağı tarih olacaktır. Vize başvurunuz ne zaman kabul edilirse edilsin, seyahat tarihiniz baz alınacak ve ancak vizenizin başlangıç tarihi de olacak bu tarihten itibaren Schengen bölgesine seyahat etme hakkınız olacaktır.

Otel/uçak rezervasyonu İsviçre vizesi için şart mıdır?

İsviçre vizesi başvurunuzu yaparken otel/uçak rezervasyonu mutlaka istenmektedir. Ancak bu rezervasyonların satın alınmasına gerek yoktur. Yalnızca ön rezervasyon yaparak bu belgeleri ibraz etmeniz yeterli olmaktadır. Vizenizin onaylanması tamamen İsviçre Konsolosluğu’nun takdirinde olduğu için Vize Merkezi, herhangi bir olumsuzlukta satın aldığınız rezervasyonların durumu ile ilgili sorumluluk kabul etmemektedir.

Dikkat! Eğer konsolosluk sizden satın alınmış bir gidiş-dönüş uçak bileti ibraz etmenizi isterse o halde rezervasyonunuzu satın almanız gerekecektir. İstisnai olarak uygulanan bu durum yalnızca konsolosluğun talep ettiği kişiler için geçerlidir.

Vize işlemleri süreciniz boyunca konsolosluk görevlileri sizi arayabilir ya da e-posta ile ulaşabilir. Böyle bir bilgilendirme alırsanız, lütfen vize uzmanlarımıza durumu bildiriniz. İsviçre Konsolosluğu bilgi teyidi veya ihtiyaç duyduğu başka bazı belgeler için size ulaşabilir. Vize Merkezinden tamamen bağımsız olarak gelişen bu durum karşısında mutlaka konsolosluğun istediği evrakları temin ederek konsolosluğa ulaştırmanız şarttır.

Biyometrik verilerinizin alınması için randevunuza gitmeniz gerekebilir.

Bazı durumlarda İsviçre vize başvuru merkezi için adınıza bir randevu alınması ve biyometrik verilerinizin alınması için bu randevuya bizzat gitmeniz gerekebilir. Onun haricinde İsviçre vizesi başvuru sürecinde mülakat aşaması yoktur. Ancak İsviçre Konsolosluğunun başvuran kişiyi mülakata çağırma yetkisi vardır. Bu durum istisnai olarak bazı başvuru süreçlerinde uygulanmaktadır.

Daha önce herhangi bir Schengen vizesi başvurusunda bulundunuz ve biyometrik verilerinizi verdiyseniz, İsviçre vizesi için başvurunuzda adınıza İsviçre vize başvuru merkezinden bir randevu alınmasına ve randevuya bizzat gitmenize gerek olmayabilir. Bazı durumlarda geçmişteki vize başvurunuz esnasında vermiş olduğunuz parmak izinizin okunamaması veya süresinin geçmesi sebebiyle yeniden biyometrik verilerinizin alması gerekirse o halde mutlaka randevunuza gitmeniz gerekecektir.

İsviçre Vizesi kaç günde çıkar?

Biyometrik randevuya gitmenizin gerekmediği durumlarda İsviçre Vizesi başvuru işlemleriniz 5 ila 7 iş günü arasında bitmektedir. Biyometrik verilerinizin süresi geçmişse veya ilk kez verecekseniz İsviçre vize başvuru merkezinden adınıza alınacak randevu genellikle 15 gün sonrası için olabilmektedir. Bu durumda vizenizin çıkış süresi de uzamaktadır. Bu sürelerin hepsi konsolosluğun inisiyatifindedir ve her zaman farklılık gösterebilir. Vize başvurunuzun tüm değerlendirme süreci tamamen İsviçre Konsolosluğu’na aittir.

İsviçre vizesi almak zor mu?

Vize başvurunuzda herhangi bir problem yaşanmadığı sürece vize başvurunuz olumlu olarak sonuçlanır ve vizeniz pasaportunuza basılır.

Başvurunuzda herhangi bir eksiklik, yanlışlık veya kişisel durumunuzda herhangi bir olumsuzluk olduğu ortaya çıkarsa vize başvurunuz reddedilebilir. Böyle bir durumda konsolosluk tarafından bir ret mektubu gönderilir. Bu mektupta vizenizin neden reddedildiği ayrıntılı bir şekilde açıklanır. Başvurunuz reddedilirse başvuru ücretlerinin hiçbiri iade edilmez.

İsviçre vizesi için başvuru süreci bittikten sonra pasaportunuzu geri almak için isterseniz bizzat Vize Merkezi İstanbul şubemize uğrayabilirsiniz. Böyle bir imkanınızın olmadığı durumlarda vize uzmanlarımızla görüşerek pasaportunuzun kargo-kurye yoluyla dilediğiniz adrese gönderilmesini sağlamanız da mümkündür.

İsviçre vize merkezi Ankara

Vize Merkezi Personel

İsviçre ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum İsviçre Vizesi Ankara A.A. 06/05/20, 18:58
Merhabalar, Konsolosluk İsviçre vizesi Ankara başvurularını alıyor mu? Şirket sahibiyim Ticari amaçla İsviçre’ye seyahat edeceğim. İsviçre’deki şirket bana davetiye gönderdi ama Konsolosluğun talep ettiği şekilde hazırlanmış olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Ticari vize talep edeceğimden dolayı hangi belgeleri hazırlamam gerektiğini bilgi verir misiniz?
Cevabı Görüntüle
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6026