İsviçre Dil Okulu

İsviçre Dil Okulu

İsviçre dil okulu seçenekleri son yıllarda yurtdışında dil eğitimi düşünen yabancı öğrenciler arasında popüler bir hale gelmiştir.  İsviçre yüzölçümü bakımından küçük bir ülke olmasına rağmen çok uluslu bir millettir ve ülkede birçok farklı milletten insan uyum içerisinde yaşamaktadır. İsviçre’de kültür etkileşimi üst düzeydedir. Çok uluslu bir ülke olan İsviçre’nin; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça olmak üzere toplamda 4 resmi dili bulunmaktadır.

İsviçre’de birden fazla resmi dil bulunduğu için öğrenciler için farklı dil eğitimi seçenekleri bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler İsviçre’de genellikle Almanca ya da Fransızca dil eğitimi programlarına katılmayı tercih etmektedir. Resmi dillerinin yanı sıra İsviçre’de İngilizce de oldukça fazla konuşulmaktadır. Aynı zamanda İngilizce dilde eğitim veren dil okulları da mevcuttur.

İsviçre’de eğitim standartları üst düzeydedir. Prestijli üniversiteleri ile bilinen İsviçre’de dil okulları da öğrencilere oldukça kaliteli eğitim sunmaktadır. İsviçre’deki dil okulları Eaquals ve ALTO gibi uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmektedir.

Birden çok kültüre ev sahipliği yapan İsviçre’de öğrenciler, farklı kültürleri tanıyıp bakış açılarını geliştirme şansı elde etmektedir. İsviçre’de dil eğitimi programlarına katılan öğrencilerin bir dili öğrenirken başka bir dile de aşina olma fırsatı yakalamaktadır. Öğrenciler günlük hayatlarında öğrendikleri dili sıklıkla pratik etme şansına sahiptir. 

Zürih, Montrö, Lozan ve Cenevre şehirleri başta olmak üzere çeşitli şehirlerde İsviçre dil okulları seçenekleri bulunmaktadır. Öğrenciler kendi ihtiyaç ve taleplerine göre bu şehirlerde Almanca, Fransızca ya da İngilizce dil eğitimi programları bulabilmektedir.

İsviçre; Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın birleşme noktasıdır. Bu doğrultuda Avrupa’yı keşfetmek isteyen öğrenciler için eşsiz bir ülkedir. Diğer Avrupa ülkelerine olan yakınlığının yanı sıra ülkedeki ulaşım ağı da oldukça gelişmiş olduğu için İsviçre’de eğitim gören öğrenciler birkaç saatlik yolculuk yaparak Paris, Roma, Berlin ve Viyana gibi şehirleri ziyaret etme şansına sahiptir. 

İsviçre Dil Okulları ve Eğitimi

4 resmi dile sahip olan İsviçre, yurtdışında dil eğitimi noktasında ön plana çıkmaktadır. Almanca, Fransızca veya İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için en ideal ülkelerden biridir. İsviçre dil okulları ve eğitimi kalite standartlarının oldukça yüksek olması ile bilinmektedir. Equals ve ALTO gibi kuruluşlar tarafından akredite edilen okullar eğitimde bir kalite standardını yakalamak zorundadır. 

İsviçre dil okullarında öğrenciler farklı yoğunluklardaki dil eğitimi programlarını tercih edebilmektedir.  Dil okullarında genel Almanca, yoğun Almanca, birebir Almanca ve Almanca sınav hazırlık kursları bulunmaktadır. İsviçre’de Almanca kurslarının yanı sıra genel Fransızca, Yoğun Fransızca, birebir Fransızca ve Fransızca sınav hazırlık kursları da mevcuttur. İsviçre dil okullarında öğrencilerin konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinin gelişimine odaklanılmaktadır. Aynı zamanda öğrencilere gramer, kelime bilgisi ve telaffuz dersleri de verilmektedir. 

İsviçre dil okulları; eğitim dili, süresi, yoğunluk derecesi, öğrencilerin dil seviyesi,  sınıf büyüklüğü ve maliyetlerine göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak, birçok insanın ihtiyaç ve hedeflerine uygun bir dil okulu seçeneği vardır. Okulların birçoğunda sabah ve öğleden sonra kursları mevcuttur. İsviçre dil okullarında küçük gruplar halinde veya özel olarak eğitim alma imkanları bulunmaktadır. Dil okulları öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce bir seviye belirleme sınavı uygulamaktadır. Bu seviye sınavları okullarda yapılabildiği gibi öğrenciler ülkelerindeyken online olarak da yapılabilir.

Bir yabancı dili tam anlamıyla öğrenmek yalnızca ders kitapları ve okullar ile mümkün değildir. Bunun için öğrencilerin o dili konuşan insanlarla günlük hayatta da pratik yapmaları gerekmektedir. İsviçre’de dil eğitimi almanın avantajlarından biri öğrencilerin sınırsız pratik yapma imkânı elde etmesidir. Öğrencilerin eğitimini aldıkları dili günlük hayatlarında da kullanmaları kelime dağarcıklarının gelişmesine ve dinleme ve konuşma becerilerini güçlendirmelerine yardımcı olmaktadır.

İsviçre Dil Okulu Kabul ve Başvuru Şartları

İsviçre dört resmi dile ev sahipliği yapmaktadır: Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça.  İsviçre’de Fransızca, Almanca ve İngilizce dil eğitimi programlarına katılmayı düşünen öğrenciler için birden fazla kurs seçeneği bulunmaktadır. Dil okullarında uluslararası öğrenciler için yoğun kurslar, özel dersler, sınav hazırlık vb. çeşitli dil eğitimi programları bulmak mümkündür. İsviçre dil okullarında öğrenciler 1 haftadan başlayarak 1 yıla kadar dil eğitimi alabilmektedir.

İsviçre dil okulu ve başvuru şartları öğrenciler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. İsviçre dil kursu programlarında üniversitelerde olduğu gibi herhangi bir başvuru şartı bulunmamaktadır. İsviçre dil okulları dil eğitimi almak isteyen tüm öğrencilere açıktır. Yalnızca İsviçre’de yetişkin dil eğitimi programlarına katılım için öğrencilerin minimum 16 yaşında olmaları gerekmektedir. Ancak 16 yaşından küçük öğrenciler için de İsviçre yaz okulları seçenekleri bulunmaktadır.

İsviçre’de dil okullarında eğitim dilinin ne olduğu fark etmeksizin bir başvuru şartı aranmamaktadır. Her yaştan ve her sosyal statüden kişiler İsviçre dil okullarına başvuru yapabilmektedir. İsviçre dil okulları her seviyeden öğrenci kabul etmektedir. İsviçre dil okullarında eğitim almak için öğrencilerin bir dil okuluna kayıt olmaları ve kabul belgelerini almaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri için öğrencilerin genellikle bir ön kayıt ücreti ödemeleri ve dil okulun başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Dil okullarından okul kabul belgesini aldıktan sonra öğrenciler vize başvurusu yapabilmektedir.

En İyi İsviçre Dil Okulları ve Dil Seçenekleri

En iyi İsviçre dil okulları ve dil seçenekleri de İsviçre’de dil eğitimi programlarına katılmak isteyen öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur. İsviçre’de Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça olmak üzere 4 resmi dil bulunmaktadır. Aynı zamanda İngilizce de İsviçre'de yaygın olarak konuşulmaktadır. Buna bağlı olarak İsviçre’de Almanca, Fransızca ve İngilizce dilde eğitim veren dil okulu seçenekleri bulunmaktadır. İsviçre en iyi dil okulları olarak ise dünya çapında dil okulları bulunan Kaplan International ve LSI dil okullarından söz etmek mümkündür.

Dünyanın en iyi zincir dil okullarından biri olan Kaplan International; İngilizce dil okullarının yanı sıra İsviçre’deki okullarında Fransızca ve Almanca dil eğitimi programları sunmaktadır. Kaplan International’ın İsviçre’de Montrö ve Zürih dil okulları bulunmaktadır. Montrö’deki okulunda İngilizce ve Fransızca, Zürih’teki okulunda ise Almanca dilde eğitim verilmektedir. Bu okullarda genel, yoğun, birebir ve sınav hazırlık programları bulunmaktadır. Kaplan aynı zamanda Engelberg ve Leysin bölgelerinde İsviçre yaz okulları seçenekleri de sunmaktadır. İsviçre yaz okulları; Almanca, Fransızca ve İngilizce derslerinin yanı sıra öğrencilere çeşitli sosyal ve spor aktiviteleri de sağlamaktadır.

İsviçre’nin en iyi dil okullarından bir diğeri de LSI’dır. Dünya çapında geniş bir okul ağına sahip olan LSI dil okulları İsviçre’de de Almanca dil eğitim programları sunmaktadır. LSI’ın, Almanca dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için Zürih’te dil okulu bulunmaktadır. Bu okulda genel ve yoğun Almanca kurslarının yanı sıra Zertifikat Deutsch gibi çeşitli Almanca sınav kursları sunulmaktadır. Alanlarında uzman, donanımlı öğretmenleri ile LSI İsviçre’de de en iyi dil okulları arasında yer almaktadır.

İsviçre Dil Okulları Fiyatları

İsviçre dil okullarının diğer dil eğitimi merkezleri ile kıyaslandığında daha pahalı olduğunu söylemek mümkündür.  İsviçre dil okulları fiyatları öğrencilerin eğitim alacakları dil okuluna, eğitim programına, hafta sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda öğrencilerin katılacakları dil eğitimi programının yoğunluğu da dil okulu fiyatlarında etkili olmaktadır.

İsviçre’de öğrenciler 2 haftadan başlayarak diledikleri kadar dil eğitimi süresi satın alabilmektedir. Ancak genellikle öğrenciler minimum 4 haftalık eğitim satın almayı tercih etmektedir. İsviçre dil okulları fiyatları öğrencilerin planladıkları dil eğitimi programlarının haftalık ders saatine göre değişkenlik göstermektedir. İsviçre dil okullarında öğrenciler hafta 20 ve 30 ders saati olacak şekilde dil eğitimi programlarına katılabilmektedir. Aşağıda İsviçre dil okulu fiyatlarının 20 ila 30 ders saatlerine göre düzenlenmiş tablolarını bulabilirsiniz:

Hafta Sayısı

Haftalık ders saati

Fiyat aralığı

4

20

1150 ila 1750 CHF

8

20

2150 ila 3500 CHF

12

20

3000 ila 5000 CHF

 

Hafta Sayısı

Haftalık ders saati

Fiyat aralığı

4

30

1500 ila 2350 CHF

8

30

2850 ila 4700 CHF

12

30

4000 ila 6900 CHF

 

İsviçre dil okulu programlarına katılmayı planlayan öğrencilerin öncelikle okulların talep ettiği kayıt ücretini ödemeleri gerekmektedir. Geri kalan eğitim ücreti ise vize başvurusu onaylandıktan sonra yapılmaktadır.

İsviçre Dil Okulları Konaklama ve Yaşam Masrafları

Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça olmak üzere 4 resmi bulunan İsviçre yurtdışında dil eğitimi noktasında öne çıkan ülkeler arasındadır. İngilizcenin de oldukça fazla kullanıldığı ülkede Almanca, Fransızca ve İngilizce dilde eğitim veren dil okulları bulunmaktadır. Öğrenciler kendi beklenti ve hedeflerine göre diledikleri programlara katılma şansına sahiptir.

Dil okulu programlarının yanı sıra İsviçre dil okulları konaklama ve yaşam masrafları da yurtdışında dil eğitimi planları yapan öğrenciler tarafından oldukça araştırılan bir konudur. İsviçre’ye dil eğitimi alma amacıyla giden öğrencilerin konaklamaları dil okullarına bağlı konaklama departmanları tarafından ayarlanmaktadır. Öğrenciler talepleri doğrultusunda genellikle yanı konaklama veya yurt konaklaması tercih etmektedir. Bu konaklama seçeneklerine ek olarak paylaşımlı öğrenci evi seçenekleri de mevcuttur.

Aile yanı konaklamalardaki ailelerin anadilleri genellikle Fransızca ya da Almancadır. Dolayısıyla bu konaklama seçeneği pratik yapmak isteyen öğrenciler için eşsiz bir fırsattır. Aynı zamanda aileler öğrencilerin İsviçre kültürüne adapte olabilmelerinde de yardımcı olmaktadır. Aile yanı konaklamalarda tek veya çift kişilik odalarda, yalnızca kahvaltı veya kahvaltı ve akşam yemeği dahil olacak şekilde konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Aile yanı konaklamaların yanı sıra İsviçre’de dil eğitimi programlarına katılacak öğrenciler için yurt konaklamaları da mevcuttur. İsviçre’de genel olarak dil okullarına bağlı ya da özel yurt seçenekler bulunmaktadır. Yurt konaklamalarında öğrenciler tek veya çift kişilik oda tercihi yapabilmektedir. Bu yurtlarda öğrenciler kendileri gibi farklı bir ülkeden gelen öğrenciler ile sosyalleşme imkanına sahiptir. Yurt konaklamaları öğrencilere farklı kültürleri tanıma fırsatı sunmaktadır.

İsviçre’de yaşam masrafları ise diğer dil eğitimi merkezlerine göre biraz daha pahalıdır. Gelir düzeyinin oldukça yüksek olduğu ülkede öğrencilerin aylık konaklama, yeme-içme, ulaşım ve çeşitli sosyal aktivite masrafları ortalama 1.300 ila 1.500 CHF arasında değişkenlik göstermektedir.

İsviçre’de Dil Okulu Çalışma İzni

Köklü ve prestijli üniversiteleri ile bilinen İsviçre; dil eğitimi noktasında da ön plana çıkmaktadır. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça olmak üzere 4 resmi olan İsviçre, son yıllarda dil okulları ile uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Almanca ve Fransızca eğitimi veren dil okullarının yanı sıra İsviçre’de İngilizce eğitim veren dil okulları bulmak da mümkündür.

İsviçre’de dil okulu çalışma izni olup olmadığı yurtdışında dil eğitimi programları araştırması yapan öğrenciler tarafından merak edilmektedir. İsviçre’de dil okulu programlarına katılan öğrencilerin yasal çalışma izni bulunmamaktadır. Öğrencilerin katılacakları dil eğitimi programı ne kadar uzun olursa olsun İsviçre dil okullarında çalışma izni verilmemektedir.

İsviçre’de yalnızca üniversite eğitimlerine katılan öğrencilere gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde çalışma izni sağlanmaktadır. Çalışma izni elde etmek için öğrencilerin İsviçre’ye giriş yaptıktan sonra ülkeden çıkış yapmadan 6 ay kalmaları gerekmektedir. İsviçre’de 6 ay kaldıktan sonra haftada 15 saat olmak üzere çalışma izni elde etmektedir. Tatil dönemlerinde ise üniversite öğrencilerinin tam zamanlı çalışma izinleri bulunmaktadır. Ancak İsviçre dil okulları çalışma izni sağlamamaktadır.

İsviçre Dil Okulu Vizesi

İsviçre’de dil okulu eğitimi almak isteyen öğrencilerin vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. İsviçre dil okulu vizesi öğrencilerin planladıkları eğitim süresine kısa ve uzun süreli vize olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İsviçre’de 90 güne kadar olan dil eğitimlerine katılacak öğrencilerin kısa süreli (C vizesi) turist vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. 90 günden daha uzun süreli dil eğitimi programlarında ise uzun süreli (D vizesi) öğrenci vizesi başvurusu yapmalılardır. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının 90 güne kadar olan dil eğitimleri için vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Ancak bu kişilerin uzun süreli dil eğitimleri için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İsviçre dil okulu vizesi başvurusu yapabilmek için öğrencilerin öncelikli olarak İsviçre’de bulunan bir okulundan kabul belgelerini almış olmaları gerekmektedir. Dil okulu kabul belgesi gelen öğrenciler için bir sonraki aşama vize için gerekli evrakları hazırlayıp başvuru yapmaktır. 90 günden kısa süreli dil okulu vizesi başvuruları İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi aracılığıyla yapılmaktadır. 90 günden uzun süreli dil eğitimleri için ise vize başvuruları sadece İsviçre Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

İsviçre dil okulu vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak, evrak listelerine ulaşmak veya dil okulu vizesi başvurusu yapmak için İsviçre öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0212 970 05 59 numaralı hattımızdan Vize Merkezi İsviçre vize uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

İsviçre Dil Okulu Vize İşlemleri

İsviçre ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İsviçre için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp