Avusturya Covid Kısıtlamalarını Kaldırdı

Avusturya Covid Kısıtlamalarını Kaldırdı

Avusturya Covid kısıtlamalarını kaldırdı. Avusturya'ya diğer ülkelerden gelen yolcular için uygulamada olan Covid kısıtlamaları kaldırıldı.

Avusturya yönetimi tarafından güncellenen seyahat düzenlemesine göre; ülkeye girişlerde beyanı gereken aşı sertifikası, hastalığı geçirmiş olunduğuna dair belge ibrazı ve test zorunluluğu sona erdi. Avusturya vizesi başvuruları için de bu kısıtlamalar kaldırılmış oldu.

Avusturya Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen seyahat kurallarına ilişkin kararname resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe alındı.

Giriş kısıtlamalarının kaldırıldığı haberi Avusturya'nın resmi seyahat portalı tarafından duyuruldu. Söz konusu açıklamada; “Avusturya'ya turistik amaçlı seyahat mümkündür. 16 Mayıs'tan itibaren aşı/iyileşme kanıtına veya teste artık gerek kalmayacak” ifadeleri kullanıldı.

Son düzenlenen kararla ülkeye girişlerde iki yıldır uygulamada olan sınırlamaların tamamı kaldırıldı. Ancak, olası bir risk durumunda yani virüsün herhangi bir ülkede yeniden vaka artışına sebep olması durumunda kısıtlamaların yeniden getirilebileceği de açıklamada vurgulandı.

Bu hareket, tüm yolcuların, geldikleri ülkeden bağımsız olarak, varışlarında geçerli bir aşı, iyileşme veya test sertifikası sunmaları gerekmeksizin artık her türlü amaç için Avusturya'ya seyahat edebilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca, yolcuların artık seyahat öncesi izin formunu doldurması da gerekmeyecek.

Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Romanya, Slovenya, İsveç ve İsviçre Covid-19 giriş kurallarını kaldırmıştı.

AB içinden ya da dışından bu ülkelere seyahat edecek tüm yolcular, geçerli bir aşı, iyileşme veya test sertifikasına sahip olmasalar bile kısıtlama olmaksızın giriş yapabilecekler.

Avusturya’da Yerel Covid Kısıtlamaları Halen Uygulanıyor

Avusturya Covid kısıtlamalarını kaldırdı ancak ülke içinde hala bazı sınırlamalar mevcut. Seyahat edenler artık otel ve benzeri konaklama alanlarında, kafe, restoran ve kültür kurumları gibi farklı halka açık yerlere ve etkinliklere girerken maske takmaları veya geçiş kartlarından birini göstermeleri gerekmeyecek.

Ancak, koronavirüs tedbir ve kısıtlamalarının çoğunluğunun kaldırıldığı ülke sınırları içinde, toplu taşıma, sağlık merkezleri ve alışveriş noktalarında maske zorunluluğu hala uygulamada.

10 milyona yakın nüfusa sahip Avusturya’da salgının başladığı 2020 Mart ayından bugüne kadar 18 bin 303 kişi virüs sebebi ile hayatını kaybetti. Yine aynı tarih bazında 4 milyon 212 bin 492 vaka tespiti yapıldı.

Avusturya'da toplam 18 milyon 308 bin 168 doz aşı yapıldı. Ülkede tüm yetişkin nüfusun yüzde 83,1'i tam doz aşılanırken, yüzde 68,7'si üçüncü doz aşısını yaptırdı.

Avusturya Covid kısıtlamalarını kaldırdı bilgilendirme sonrasında Avusturya vizesi başvuruları için ülke uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. 0212 970 05 09

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp