Avusturya Vizesi

E. Kara 26/10/16, 16:54
Avusturya vizesi için başvuru yapmayı düşünüyorum fakat çok bilgim yok. Nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhabalar,

Avusturya’ya seyahat edecek kişilerin Schengen vizesi yoksa ve bordo (umumi) pasaporta sahiplerse vize başvurusu yapmalıdırlar. Hususi (yeşil), hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaportlara sahip Türk vatandaşlarının Avusturya’ya 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz seyahat etme hakları bulunmaktadır. Bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Schengen vizesi yoksa Avusturya’ya vize başvurusu yapmalıdırlar.

Avusturya’ya vize almak isteyen başvuru sahipleri öncelikle gidiş amacını belirlemelidir. Gidiş amacı ve statüsüne göre gerekli evrakları hazırlayarak Avusturya vize başvuru merkezinden online randevu almalı ve başvuru gerçekleştirmelidirler.

Avusturya’da vize uygulaması 6 kategoriye ayrılmıştır;

  • Avusturya Turistik vizesi
  • Avusturya Ticari vizesi
  • Avusturya Aile–Arkadaş ziyareti
  • Avusturya Kültürel–Sportif Vizesi
  • Avusturya Transit Vizesi
  • Avusturya Erasmus Vizesi

Başvuru sahipleri gidiş amacına ve çalışma durumlarına göre gerekli evrakları hazırlamalıdır. Online başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda yalan beyan vermek vizenizin iptaline ve reddine sebep olmaktadır.

Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra online randevu alınmalıdır. 2014’te tüm Schengen ülkeleri biyometrik parmak izi uygulamasına geçtiğinden Avusturya Başkonsolosluğu direk başvuru kabul etmemektedir. Randevular Avusturya Başkonsolosluğu’nun yetkilendirdiği Avusturya vize başvuru merkezinden alınmalıdır.

Avusturya’ya vize başvurularında işlem süresi ortalama 5–15 iş günüdür. Başvuru işlem süresi konsolosluğa bağlı olmakla birlikte konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Avusturya için vize başvuruları maksimum 15 iş günü, minimum 6 ay önceden kabul edilmektedir.

Vize Merkezi’ni arayarak veya ziyaret ederek gerekli evrak listesini temin edebilirsiniz. Evraklarınızı hazırlayıp size en yakın Vize Merkezi’ne ulaştırmanız gerekmektedir.

Vize Merkezi dosyanızı hazırlayarak online başvuru formunuzu doldurmakta ve sizin adınıza Avusturya’ya vize randevunuzu almaktadır. 2016 ve sonrasında alınan herhangi bir Schengen vizeniz yoksa randevu günü ve saati başvuru merkezinde biyometrik parmak izi için hazır bulunmanız gerekmektedir. 2016 ve sonrasında alınan Schengen vizeniz varsa başvuruya gelmeniz gerekmemekte; Vize Merkezi sizin adınıza Avusturya vizesi başvurunuzu gerçekleştirmektedir. Daha detaylı bilgi için uzman müşteri temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Avusturya vizesi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x