Macaristan Vizesi

K. Sevin 26/03/20, 11:12
Merhaba. Macaristan vizesi almak istiyorum, yapmam gerekenler hakkında bilgi alabilir miyim? Bordo pasaportum var. Arkadaşımla beraber gideceğiz onun da yeşil pasaportu var. Hangi tür vize başvurunda bulunursak daha kolay vize alırız?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba. Macaristan’a seyahat etmeyi düşünen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ülkeye giriş yapabilmek için Macaristan vize başvurusu yapmak zorundadır. Macaristan Devleti Schengen Bölgesine üye ülke arasında yer almaktadır. Macaristan’a seyahat gerçekleştirmek isteyen kişinin pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunuyorsa kişi Macaristan vize işleminden Schengen vizesinin geçerliliği süresince muaf tutulmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport Hizmet (Gri) Pasaportu hamili kişilerin 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahati için Macaristan’a vize işlemi zorunlu değildir. Macaristan Konsolosluğu, kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahate ilişkin Macaristan başvurusunu doğrudan kabul etmemektedir. Kısa süreli Macaristan başvurusunda bulunacak kişi, vize başvurusunu konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kuruma ve Vize Merkezine yapabilir. 90 günü aşan uzun süreli konaklama gerektiren (öğrenci, aile birleşimi, oturum vb.) Macaristan’a vize başvuru yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşı Macaristan vize başvurusunu Macaristan Konsolosluğu’na veya Macaristan Büyükelçiliği’ne doğrudan yapmak zorundadır.

Ülkeye yapılacak yolculuğun amacına bağlı olarak aşağıda belirtildiği gibi kategoriye ayrılır. Vize Macaristan başvurusunda bulunan kişiden yapacağı seyahatin amacına uygun evrak ibraz etmesi talep edilir. Macaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahati için gerekli olan vize başvurusunu konsolosluğa direkt olarak yapması mümkün değildir.

Kısa süreli Macaristan’a vizesi başvurusunda bulunacak kişinin başvurusunu Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezi aracılığıyla yapabilirler. Size gerekli evrak listesi iletilecek ve takibi sağlanacaktır. Yapacağınız başvuruda ek evrak talebinde bulunulması durumda size vize merkezimiz tarafından dönüş yapılır, konsolosluğun birebir görüşme talep etme durumunda konsolosluğun atamış olduğu merkezde görüşme gitmeniz gerekebilir.

Macaristan vizesi başvurunuz esnasında daha detaylı bilgi almak istediğiniz takdirde Vize Merkezimizle iletişime geçebilir müşteri temsilcilerimizden gerekli desteği alabilirsiniz.

Saygılarımızla,

İyi Günler.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x