Kanada Ticari Vize

Kanada iş ve ticari amaçlı ziyaretler için sıklıkla tercih edilen bir ülkedir ve Türk vatandaşlarının ticari ziyaretler için mutlaka bir Kanada ticari vizesine ihtiyaçları olacaktır. Kanada ticari vizesi, yasal olarak Kanada Ziyaretçi Vizesi (Canada Temporary Resident Visa – TVR) olarak anılmaktadır.

Kanada ticari vizesi ile kısa süreli olarak Kanada’ya gidebilir, dinamik iş fırsatlarını keşfedebilir, ticaret konferanslarına ve fuarlara katılabilir, Kanadalı ticaret partnerleriyle iş toplantıları yapabilirsiniz. Buna ek olarak, gelecekteki işverenler veya işe alım uzmanlarıyla bir araya gelebilir ve istihdam fırsatları arayabilir, okulları ve eğitim kurumlarını keşfedebilirsiniz. Bu vize ile Kanada’da en fazla 6 ay kalabilirsiniz.

Ticari olarak Kanada’ya gitmek için Kanada Ziyaretçi Vizesi için başvuru yapmalısınız. Bunun için geçerli bir pasaporta sahip olmanız, Kanada’ya girebilmeniz için gerekli olan tüm koşulları sağlamanız ayrıca cezai ve tıbbi açıdan kabul edilebilir olmanız gerekmektedir. Ayrıca Kanada ticari vizesi almak isteyen herkesin Kanada’daki ticari faaliyetlerini gösterecek tüm belgeleri başvuru sırasında ibraz etmesi gerekmektedir.

İşletmenizi büyütmenin yollarını aramak, yatırım yapmak veya iş ilişkilerinizi geliştirmek için Kanada ticari vizesi ile Kanada’yı ziyaret edebilirsiniz. Kanada ziyaretçi vizesine başvuru evraklarınız arasındaki olmazsa olmaz belge, Kanada’daki potansiyel iş ortağınızdan alacağınız davet mektubudur. Bu davet mektubunda, sizi Kanada’ya davet eden iş partnerinizin 24 saat ulaşabilen iletişim bilgilerinin bulunması son derece önemlidir.

Kanada Ticari Vizesine Başvuru Şartları

 • Altı aydan daha kısa bir süre kalmayı planlıyor olmalısınız.
 • Kanada iş piyasasına girmeyi planlamıyor olmalısınız.
 • Ana işyeriniz, gelir ve kazanç kaynağınız Kanada dışında olmalıdır.
 • Başvurunuzu destekleyen belgeleriniz tam olmalı.
 • Kanada'nın giriş için tüm koşulları yerine getiriyor olmalısınız.
 • Geçerli bir pasaportunuz olmalıdır.
 • Konaklamanız ve eve dönmeniz için yeterli maddi birikiminiz olmalıdır.
 • Ziyaretinizin bitiminde Kanada'dan ayrılmayı planlıyor olmalısınız.
 • Kanada vatandaşları için bir suç, güvenlik veya sağlık riski taşımıyor olmalısınız.

Kanada’yı Ziyaret Edebileceğiniz Olası Ticari Faaliyetler 

 • Yabancı bir işletme veya hükümet için Kanada malları veya hizmetleri satın almak,
 • Mal ya da hizmet için sipariş almak,
 • Toplantılara, konferanslara, kongrelere veya fuarlara katılmak,
 • Satış sonrası hizmet vermek,
 • Kanada dışında çalışanlar için ana Kanada şirketinden eğitim almak,
 • Yabancı bir şirketin Kanada şubesinin çalışanlarına eğitim vermek,
 • Size ekipman veya hizmet satan bir Kanada şirketinden eğitim almak.

**Kanada’da 6 aydan daha uzun süre kalmak veya çalışmak istiyorsanız, Kanada makamları tarafından geçici bir işçi olarak görülebilir ve bir geçici çalışma izni almak zorunda kalabilirsiniz.

Kanada ticari vizesine başvurmak için tüm uygunluk şartlarını taşıyorsanız ve tüm gerekli evrakları temin ettiyseniz başvuru işlemlerine online formu doldurarak başlayabilirsiniz. Online formu eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve biyometrik fotoğrafınızla birlikte diğer destekleyici belgeleri taramalısınız.

Bu işlemler sırasından yapacağınız en küçük bir hatada Kanada ticari vizesi başvurunuzun reddedilebileceğini hatırlatarak başvuru işlemlerinizi mutlaka Kanada vize uzmanlarımız eşliğinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim numaralarımız veya mail adresimiz üzerinden vize uzmanlarımızla iletişime geçebilir, Kanada ticari vizesi başvurunuzu en hızlı ve en doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru formlarını doğru bir şekilde doldurduktan sonra diğer belgeleri de tamamlamanız durumunda Kanada Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu yetkili vize başvuru merkezine giderek evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Başvuru ücretinizi de ödedikten sonra alacağınız takip numarası ile başvurunuzun ilerleme sürecini online olarak takip etmeniz mümkün olmaktadır. Vize uzmanlarımızla çalıştığınız takdirde ise bu işlemleri yapmanız gerekmeyecek, gerekli evrakları temin edip tarafımıza göndermeniz yeterli olacaktır. Vizeniz basıldığında pasaportunuz tarafınıza kargo ile gönderilecektir.

Kanada ziyaretçi vizesi için yapılan başvuruların birçoğu, birkaç hafta veya daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Bu süre yoğunluğa veya yetkili vize başvuru merkezine göre farklılık gösterebilir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra vize başvuru merkezi, başvurunuzda bulunan belgelerin doğru ve eksiksiz olup olmadığını inceleyecek ve herhangi bir eksiklik varsa tüm evraklarınızı tarafınıza iade edecektir. Başvurunuzda herhangi bir eksiklik yoksa bile Kanada Konsolosluğu tarafından bazı ek belgeler talep edilebilir veya bazı faaliyetleri gerçekleştirmeniz istenebilir. Bunlar:

 • Tıbbi Muayene: Kanada’ya girmenize izin verilmesi için tıbbi bir muayene geçirmeniz gerekebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda vize başvuru merkezi talimatları tarafınıza iletecektir. Tıbbi muayene söz konusu olduğunda vize başvurunuzun sonuçlanması normalden daha uzun sürebilir. Çünkü muayene için randevu almanız gerekecek ve sonrasında doktorunuzun muayene sonucunu açıklaması da mutlaka zaman alacaktır.
 • Adli Sicil Kaydı: Kendiniz veya sizinle birlikte seyahat edecek 18 yaşın altındaki aile üyeleriniz için adli sicil kaydı almanız talep edilebilir. Böyle bir şey talep edilirse vize başvuru merkezi sizinle iletişime geçecektir.
 • Mülakat: Yetkili vize memuru mülakat yapılması gerektiğine karar verirse, vize başvuru merkezi mülakat zamanı ve yerini söylemek için sizinle iletişime geçecektir. Çoğu vize başvurusu mülakat olmadan tamamlanmaktadır. Kanada ziyaretçi vizesinde mülakat istisnai olarak uygulanmaktadır.

Vize memuru başvurunuzu değerlendirdikten sonra, pasaportunuz ve diğer orijinal belgeler tarafınıza iade edilecektir. Orijinal banka dekontları iade edilmemektedir. Sahte belgeler ile başvuru yaptıysanız hem vize başvurunuz reddedilecek hem de bu sahte belgeler iade edilmeyecektir. Vize başvurunuz kabul edilirse vizeniz pasaportunuza yapıştırılacaktır. Başvurunuzun reddedilmesi durumunda ise, neden reddedildiğine dair bir açıklama mektubu gönderilecektir.

Kanada ticari vizesi başvurunuzun kabul edilerek vizenizin pasaportunuza basılması, Kanada’ya kesin olarak girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Kanada’ya gittiğinizde sınır hizmetleri yetkilisi, Kanada vizesi başvurusu için gerekli olan durumunuzun değiştiğini veya vize başvurunuz sırasında eksik ya da yanlış bilgiler verdiğinizi fark ederse, Kanada’ya girişinizi reddedebilir.
Kanada’ya geldiğinizde Görevli Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı yetkilisi sizi karşılayacaktır. Görevli, pasaportunuzu ve ibraz etmeniz gereken diğer belgeleri görmek isteyecektir. İbraz etmeniz gereken tüm belgeleri yanınızda taşıdığınızdan ve bagajlarınıza koymadığınızdan emin olunuz. Görevliyi, Kanada’yı ziyaret etmek için uygun olduğunuza ve seyahatiniz sonunda Kanada’yı terk edeceğinize ikna etmeniz gerekir.
18 yaşın altındaki çocuklar durumlarına uygun belgelerle seyahat etmeli ve Kanada’ya giriş yaparken yetişkinlerle aynı şartları yerine getirmelidir. Sınır hizmetleri yetkilisi tek başına veya bir başkasıyla seyahat edip etmediğine bağlı olarak 18 yaşın altındaki çocuktan başka belgeler sunmasını isteyebilir.

Eğer Kanada’ya girişinize engel olacak herhangi bir problem yoksa görevli pasaportunuzu damgalayarak Kanada’da ne kadar kalabileceğinizi bildirecektir. Bu süre genellikle 6 ay olmaktadır. Bazı durumlarda ziyaret amacınıza bağlı olarak söz konusu sürenin uzaması veya kısalması mümkün olmaktadır.

Kanada’daki kalışınızı uzatmak için vizenizin geçerlilik süresi bitmeden 30 gün önce bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Kanada ticari vizenizin süresinin biteceği tarih pasaportunuzdaki damganın üzerinde bulunmaktadır. Eğer damga vurulmamışsa bu süre genellikle Kanada’ya giriş yaptığınız tarihten 6 ay sonrası kabul edilmektedir.

Eğer Kanada’yı birkaç kez ziyaret etmeniz gerekiyorsa vizenizin çoklu giriş olarak verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Bunun için Kanada’yı neden birden fazla kez ziyaret etmeniz gerektiğini açıklamanız gerekebilir.

Kanada Ticari Vizesi İçin Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Kanada ticari vizesi için başvururken, başvuru evraklarının arasında sizi ticari amaçlı olarak Kanada’ya davet eden Kanadalı şirket tarafından yazılmış bir davet mektubu mutlaka olmalıdır. Mevcut veya potansiyel bir alıcı, yatırımcı, ticaret fuarı veya konferans ziyaretçisi, iş ortağı veya şirket tesislerine eğitim için giden bir işçi olarak Kanada ticari vizesine başvuru yapabilirsiniz.
Davet mektubu, şirket temsilcisi tarafından yazılmalıdır. Bazı firmalarda davet mektubunu imzalayan belirli kişiler olabilir. Kanadalı şirket, tarafınıza davet mektubunun aslından 2 adet göndermelidir. Bunlardan bir tanesi Kanada ticari vizesi için başvuru yapılırken, bir tanesi ise Kanada’ya girerken sunulacaktır.

Kanada Ticari Vizesi İçin Davet Mektubunda Yer Alması Gereken Bilgiler

Kanada’ya davet edilen (Kanada ticari vizesi için başvuran) kişinin;

 • Tam adı
 • Doğum tarihi
 • Temsil ettiği şirketin adı ve şirketteki pozisyonu
 • Adresi, telefon numarası (hem iş hem de ev) ve iş e-posta adresi
 • Kanada’daki şirketle olan ilişkisi ve şirketlerin iş geçmişi
 • Kanada seyahatinin amacı (eğer uzun vadeli bir projenin bir parçasıysa bu seyahatin ilgisi)
 • Kanada’daki şirketi ziyaret etme süresi
 • Kanada’daki şirket tarafından karşılanacak konaklama ve yaşam masrafları
 • Kanada’da kalacağı adres ve telefon numarası
 • Bilindiği takdirde Kanada'yı terk etmek istediği tarih

Kanada’ya davet eden şirketin;

 • Tam adı
 • Merkezinin adresi
 • Ziyaret edilecek tesislerinin adresi
 • Varsa web sitesi
 • Tescil tarihi
 • Türünü belirten kısa bir açıklama

Kanada Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport (Kanada seyahatiniz sonrası en az 1 yıl geçerli)
 • 2 adet biyometirik fotoğraf (güncel, arka fonu beyaz, 35x45 mm ölçülerinde)
 • T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, aile ve adres bilgilerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına ve Kanada Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış, kişinin seyahat tarihlerini ve amacını açıklayan, kaşeli ve ıslak imzalı)
 • Güncel şirket belgeleri (orijinal faaliyet belgesi, imza sirküleri, Sicil gazetesi, vergi levhası fotokopileri)
 • Davet Mektubu (Kanadalı şirketin antetli kağıdına kaşe ve imzalı olarak hazırlanacak davetiye, davet eden kişinin Kanada Pasaport ve Kimlik kartı fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir)
 • Şirketin çalıştığı bankaya ait son 3 aylık vadesiz hesap özeti (hesap hareketlerini gösteren ve minimum 10.000 TL bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve bankanın imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmelidir)
 • Kira, Tapu, Araç Ruhsatı fotokopileri (Varsa)
 • Evlilik Cüzdanı fotokopisi (Varsa)
 • Kanada Vize Başvuru Formu
 • Aile Bilgi Formu
 • Kanada Ticari Vizesine başvuru için ek olarak istenebilecek evraklar
 • Kişi şirket çalışanı ise;
 • Maaş Bordrosu (son 3 aylık, ıslak İmza ve kaşeli)
 • SGK İşe giriş bildirgesi ve SGK Hizmet dökümü
 • Evlilik Cüzdanı fotokopisi (kişi Evli ise)

Kanada Vizesi İle İlgili Önemli Uyarılar

►Vize başvurunuzun seyahat tarihinize kadar sonuçlanması için, seyahat tarihinizden en azından birkaç hafta önce başvuru işlemlerine başlamış olmanız gerekmektedir.
Kanada Turistik Vizesi başvurularında 31 Temmuz 2018 tarihinden itibaren parmak izi uygulaması başlamıştır. Evraklarınızı eksiksiz kargo ile gönderir ya da en yakın ofisimize getiridiğiniz taktirde hemen parmak izi randevunuzu alacak , vize uzmanlarımız sizi randevunuz hakkında bilgilendirecektir.
►Vize başvurunuzda kesinlikle sahte belge kullanmayınız ve başvurunuzun hiçbir aşamasında yanıltıcı ya da yanlış bilgiler vermeyiniz. 
►Kanada Konsolosluğu ihtiyaç halinde başvuranı bir mülakata çağırabilir veya ek evrak talebinde bulunabilir.
►Başvurunuzla ilgili nihai karar her zaman Kanada Konsolosluğu’na aittir. Kanada turistik vizesi başvurunuz reddedilirse itiraz hakkınızın bulunmadığını unutmayınız. Bu durumda ancak yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
►Tüm Kanada vizeleri ile ilgili başvurularınız için iletişim numaralarımızdan veya e-posta adresimizden Kanada vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. 

Kanada vize ücreti

Yükleniyor...