Kanada Transit Vize

Kanada üzerinden transit olarak seyahat edecek birçok kişinin eTA veya Kanada transit vizesi alması gerekmektedir. Kanada transit vizesi alırken pasaportunuzun türü, verildiği ülke, vatandaşlığınız ve Kanada’ya nasıl gideceğiniz gibi bazı kriterlere bakılmaktadır.
Kanada Transit Vizesi pasaportunuza damgalanmış resmi bir belgedir. Kanada’daki bir havaalanından transit olarak geçiş yapabilmenizi sağlar. Seyahat planlarınıza bağlı olarak bir veya iki giriş olarak verilebilir. Vizenizi, üzerinde belirtilen süre dolmadan önce kullanmanız gerekir.

**Eğer Kanada sınırını otobüs, araba ve tren kullanarak karayolu ile ya da tekne ve yolcu gemisi kullanarak deniz yolu ile geçecekseniz, almanız gereken vize Kanada Transit Vizesi değil, Kanada Ziyaretçi Vizesidir.

**Kanada Transit Vizesini, yalnızca uluslararası bir uçuşunuz bir Kanada havalimanında aktarma yapacaksa veya iki uluslararası uçuşa bir Kanada havalimanından bağlanacaksanız almanız gerekir.

Kanada Transit Vizesine Başvuru Yapabilmek İçin

 • Pasaport gibi geçerli bir seyahat belgesine sahip olmalısınız
 • Sağlıklı olmalısınız
 • Göçle ilgili veya başka bir suçtan dolayı ceza almamış olmalısınız
 • Asıl gideceğiniz ülkeye girebileceğinize dair kanıtınız olmalıdır
 • Göçmenlik görevlisini seyahatiniz sonrasında ülkenize döneceğinize dair iş, ev, finansal veya ailesel bağlarınız olduğuna ikna etmelisiniz
 • Göçmenlik görevlisini Kanada’da kalmayacağınıza yalnızca transit olarak geçeceğinize ikna etmelisiniz
 • Yolculuğunuz için yeterli maddi kaynağınız olmalıdır
 • (Bazı durumlarda) Tıbbi muayene olmanız ve Kanada’da yaşayan birinden gelen bir davetiyeye sahip olmalısınız.

**Bazı kişilerin hiçbir şekilde Kanada’ya girişine izin verilmemektedir. Suç teşkil eden eylemlerde bulunma, insan hakları ihlali ve organize suç gibi birkaç sebeple bağlantısı olan kişiler Kanada sınırlarına giriş yapamazlar.

Kanada’daki bir havalimanından aktarma uçuşunuz varsa, bunun için Kanada transit vizesi almak zorundaysanız ve tüm uygunluk şartlarını taşıyorsanız, transit vize için online olarak başvuru yapabilirsiniz. Bunun için online başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Yapacağınız en küçük bir hatada transit vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkabileceği için Kanada Transit Vizesi başvurularınızı Kanada vize uzmanlarımız aracılığı ile yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sitemizde mevcut olan iletişim numaralarından veya mail adresimizden bize ulaşabilir, durumunuza uygun ve en güncel evrak listesini talep edebilirsiniz. Evraklarınızı tamamlayıp tarafımıza gönderdikten sonra tüm başvuru işlemleriniz vize uzmanlarımız tarafından yapılacak ve vizeniz kabul edildiği takdirde pasaportunuz kargoyla adresinize kadar gönderilecektir.

Tüm evraklarınız tamamlandıktan sonra Kanada Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru merkezine gönderilir ve inceleme süreci başlar. Eğer herhangi bir evrak eksikse, başvurunuz işleme alınmayacak ve tüm evraklar tarafınıza gönderilecektir. Herhangi bir eksiklik söz konusu olmasa bile Kanada Konsolosluğu sizden tıbbi muayene veya adli sicil kaydı belgesi isteyebilir. Ayrıca sizi bir mülakata da çağırabilir. Bu durumda mülakatın olacağı yer ve zaman tarafınıza bildirilecektir. Kanada vizesi başvurularınız genellikle vize başvuru merkezine gitmenize gerek kalmadan sonuçlanmaktadır. Mülakat istisnai bir uygulamadır.

Vize başvuru merkezi ortalama birkaç hafta içinde başvurunuzu sonuçlandıracaktır. Bu süre yoğunluğa veya başvuru merkezine göre farklılık gösterebilmektedir. Başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuz ve orijinal belgeleriniz tarafınıza gönderilir. Kanada transit vizesi için başvurunuzun onaylanması durumunda vizeniz pasaportunuzun içine damgalanacaktır. Vize başvurunuz reddedilirse neden reddedildiğine dair bir mektup gönderilmektedir. Başvuru sürecinizde iletişim bilgilerinizde bir değişiklik olursa bunu mutlaka vize başvuru merkezine bildirmeniz gerekmektedir.

Geçerli bir Kanada Transit Vizesi sahibi olmanız, Kanada’ya kesin olarak giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez. Eğer hukuki durumunuzda bir değişiklik meydana gelirse veya vize başvurunuz sırasında yanlış veya eksik bilgi verdiğinizle ilgili bir takım bulgular ortaya çıkarsa, Kanada sınır güvenliği ülkeye girişinize izin vermeyebilir.

Kanada’ya vardığınızda Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı görevlisi tarafından karşılanacaksınız. Görevli, pasaportunuz ve durumunuza göre ibraz etmeniz gereken (seyahat sigortası ve davetiye gibi) diğer belgelerinizi görmek isteyecektir. Bu tür belgeleri her zaman yanınızda taşıdığınızdan ve bagajlarınıza koymadığınızdan emin olunuz.

Görevliyi Kanada’ya giriş yapmak için uygun olduğunuza, asıl gidecek olduğunuz ülkeye giriş yapabileceğinize, yanınızda 18 yaşından küçük bir çocuk varsa çocuklar için gerekli tüm evraklara sahip olduğunuza ikna etmeniz gerekir.

Eğer girişinizi engelleyecek herhangi bir problem yoksa sınır görevlisi pasaportunuzu damgalayarak Kanada’ya girişinize izin verecektir. Kanada transit vizesi ile bir Kanada havalimanında aktarma uçuşunuza kadar genellikle en fazla 24 saat süreyle kalabilirsiniz. Bu süre, durumunuza göre değişiklik gösterebilir. O nedenle herhangi bir problem yaşamamak için seyahatiniz öncesi Kanada Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz ve durumunuza uygun olarak Kanada havalimanında kalabileceğiniz kesin süreyi öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

**Amerika vizesi sahibi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne veya Amerika Birleşik Devletleri’nden başka bir ülkeye uçarken Kanada’da aktarma yapmanız gerekirse, Kanada’dan aynı gün ayrılmanız şartı ile (24 saati geçmeyecekse) Kanada transit vizesi almanıza gerek yoktur.

Kanada Transit Vize Evrak Listesi

 • Vize Takip Belgesi (Lütfen eksiksiz olarak doldurup imzalayınız)
 • Dilekçe (Asıl seyahat edeceğiniz ülke ve aktarma yapacağınız tarih yer almalıdır. Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Fransızca olarak yazılıp imzalanmalıdır)
 • Uçak Bileti (Satın alınmış olması zorunludur)
 • Pasaport (Seyahatiniz sonrası en az 6 ay geçerli)
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (45x35 ölçülerinde, yakın zamanda beyaz fonda çekilmiş)

Kanada Vizesi İle İlgili Önemli Uyarılar

►Vize başvurunuzun seyahat tarihinize kadar sonuçlanması için, seyahat tarihinizden en azından birkaç hafta önce başvuru işlemlerine başlamış olmanız gerekmektedir.
Kanada Turistik Vizesi başvurularında 31 Temmuz 2018 tarihinden itibaren parmak izi uygulaması başlamıştır. Evraklarınızı eksiksiz kargo ile gönderir ya da en yakın ofisimize getiridiğiniz taktirde hemen parmak izi randevunuzu alacak , vize uzmanlarımız sizi randevunuz hakkında bilgilendirecektir.
►Vize başvurunuzda kesinlikle sahte belge kullanmayınız ve başvurunuzun hiçbir aşamasında yanıltıcı ya da yanlış bilgiler vermeyiniz. 
►Kanada Konsolosluğu ihtiyaç halinde başvuranı bir mülakata çağırabilir veya ek evrak talebinde bulunabilir.
►Başvurunuzla ilgili nihai karar her zaman Kanada Konsolosluğu’na aittir. Kanada turistik vizesi başvurunuz reddedilirse itiraz hakkınızın bulunmadığını unutmayınız. Bu durumda ancak yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
►Kanada vizesi ile ilgili tüm başvurularınız için iletişim numaralarımızdan veya e-posta adresimizden Kanada vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. 

Kanada vize evrakları bir dakikada telefonunuzda

Yükleniyor...