Kanada Göçmenlik Başvurusu 2024

Kanada Göçmenlik Başvurusu 2024

Kanada refah seviyesi yüksek olan ve göçmen olarak insanlara ikamet etme hakkı sunan ülkelerden biridir. Kanada'da uzun süreli ikamet etme yolu öncelikle göçmen olmaktır ve bunun için de Göçmenlik Başvurusu'nda bulunmak gerekmektedir. Başvuru online platformda gerçekleşir, aksilik yaşanmadan gerçekleşen süreçte başvuruların sonuçlanması en geç 6 ay içerisinde olur. Oturma izni başvurusu yani göçmenlik başvurusu yapmak için, niteliğe yönelik yapılacak başvurunun kategorisine göre başvuru değişir. Göçmenlik Başvurusu sürecinde başvuru yapacak kişiye yardımcı olacak kişi ya da kurumun Kanada Hükümeti'nden alınmış , kişilere danışmanlık yapabileceğine yönelik sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Bu sertifika ICCRC (immigration consultants of canada regulatory council)‘dir. Kanada Göçmenlik Başvurusu, başvuracak kişinin pozisyonuna göre değişmektedir. Express Entry; çalışma amacıyla ikamet gerçekleştirecek kişilerin başvurması gereken kısımdır ve genel başvuruları kapsayıcı niteliktedir.

Aile birleşmesi; kan bağı olan yakınınızın Kanada'da oturma izni ya da göçmen olması gerekmektedir, başvuru yapacak kişiye sponsor olabilmelidir. Bunun koşulu ise Kanada Hükümeti koşullarına bağlı olarak asgari ücret alan biri, göçmenlik başvurusunda bulunacak kişiye sponsor olamaz. Yaklaşık olarak bir kişiye sponsor olunabilmesi için 40.000 dolara sahip olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Aile bireylerinden biri Kanada Vatandaşı ise, bu Kanada Vatandaşı'nın sponsor olabileceği kişiler ebeveynleri,eşi,çocuğu ve reşit olmamış kardeşi olarak sınırlandırılmıştır. Quebec Eyaleti'nin Kanada Hükümeti ile bir anlaşması vardır ve Quebec'in dili Fransızca'dır aynı zamanda Quebec için gerçekleştirilecek göçmenlik işlemleri eyaletin kendi belirlediği kurallar dahilinde gerçekleşmektedir. Eyalet Göçmenlik Adayları Kategorisi; Kanada'da bulunma zorunluluğu gerektiren ve başvuru yapacak kişinin, Kanada'nın ekonomik gücüne yardım edebilecek bir potansiyeli olup olmadığına bağlı olarak eyaletteki başvuru merkezlerinden gerçekleştirilen, göçmenlik işlemlerini kapsar ve daha çok iş ya da eğitim amaçlı gerçekleştirilmektedir.

Kendi İşini Yapan Kategorisi; Kanada Hükümeti'nin beklentisi, Kanada'nın kültürel ve spor aktivitelerine katkı yapabiliyor olmak, ülkeyi temsil edebilecek spor yeteneklerine sahip olmaktır. Bu kategoriye tarımla ilgilenmeyi düşünen ve Kanada'ya desteği bu yolla sağlayacağını düşünen kişiler başvurabilirler. Kanada Göçmenlik Başvurusu Girişimci Kategorisi; yenilikçi bir fikre sahip olan kişilerin, iş fikriyle ilgili organizasyonlara katılıp onlardan onay almasıyla, bu organizasyonlarda başvuru yapacak kişinin kendisine yatırım yapacak destekleyici kişi ya da kurumlar bulması gerekmektedir. Bu şekilde girişimci kategorisinden başvuru gerçekleştirilebilir. Yatırımcı göçmenlik programı; net 10 milyon dolara sahip olduğunu kanıtlayan kişinin, İngilizce seviyesinin,eğitim seviyelerinin,iş deneyimlerinin yanında Kanada'ya yatırım yapması istenir ve beklenir. Bir başka göçmenlik başvurusu niteliği, çocuk-hasta bakıcısı kategorisidir. Bu alandan başvurulduğu için çalışma olanağı kısıtlıdır ve istenen tecrübe en az 2 yıl alanda çalışılmış olunmasıdır.

Express entry: göçmen olarak Kanada'ya gelmek isteyen kişilerin genel olarak başvurdukları sistemdir. Bu sistem üzerinden kişiler niteliklerine göre puanlar almaktadırlar. Kişinin yaşı, eğitim seviyesi, iş tecrübesi, İngilizce dil yeterliliği puanlamada en yüksek puan getiren noktalardır. Express Entry'e Kanada içinden ya da dışından bu başvuruyu yapmak mümkündür. Kanada Göçmenlik Başvurusu için ilk adım Kanada'nın belirlediği resmi göçmenlik başvuru sitesinden online bir profil oluşturmaktır. Profil oluşturulurken kişinin niteliklerini anlatan gerçek ve kanıtlanabilir bilgilere yer verilmelidir. Burada başvuran kişiye niteliklere göre puanlar atanmakta ve dünyanın her yerinden başvuranlarla bir havuza düşülmekte havuzda kalma süresi ise 1 yıl olarak belirlenmektedir. Bunun sonucunda havuzdan belli puan almış ve Kanada Hükümeti tarafından belirlenmiş sayıdaki kişilere davet gönderilmektedir.

Davet mektubunun gelmesiyle birlikte artık kişi express entrye başvuru yapma hakkı kazanmış olmaktadır. Kanada Göçmenlik Başvurusu aşamasında, profil oluştururken beyan edilmiş bilgilerin belgeleriyle birlikte kanıtlanması ve sisteme İngilizce ya da Fransızca olarak yüklenmesi gerekmektedir(referans kodu, kişisel bilgiler, iş deneyimi, pasaport bilgileri, yazılı iş teklifi, aile bilgileri). Kanada Göçmenliği için puan getirisi olan noktalardan biri başvuran kişinin 30 yaşını geçmemiş olmasıdır. İngilizce dil bilgisinin IELTS ya da TCF üzerinden belirli seviyede olması gerekmektedir. Uluslararası geçerliliğe sahip olan dil sınavlarından alınan notlar, CLBS (Canadian Language Benchmarks System) üzerinden belirli bir nota dönüşecektir. Başvuru içinde puan artışı sağlayacak İngilizce'nin istenen seviyesi CLBS denkliği üzerinden minimum; Listening 8, reading 7, speaking 7, writing 7 olmalıdır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu için belgelerin biçimi Kanada Hükümeti'nin istediği formda hazırlanmalıdır. Bunlara ek olarak; sağlık belgesinin, son on yıl içerisinde neler yapıldığının ve başvuran kişinin ikametgahının, daha önce yurtdışı seyahati varsa bunun dökümünün, pasaportun, biyometrik fotoğrafın, sicil kaydının, banka hesap dökümlerinin hazırlanması gerekmektedir. Bunun sonucunda belirli sayıda kişiye davetiye yollanacaktır ve bu sebeple göçmenlik başvurusunda yeterli puan için 450 ve üzerinde puan toplamak gerekmektedir. Profilin Kanada Hükümeti tarafından göçmen alınacağı bildirildikten hemen sonra oluşturulması davet gelme olasılığını yükseltmektedir. Express entry’de alınabilecek en yüksek puan 1200'dür. Kanada Devleti'nin size davetiye göndermesiyle oluşan 600'lük kısım, Kanada Devleti'nin istihdama ihtiyaç duyduğu alana yönelik tarama yapıp sınırlı sayıdaki insanları seçip, onlara verdiği puan olmaktadır. Belirlenen diğer 600'lük kısım ise kişinin, niteliklerine bağlı alabileceği puan kısmıdır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu için Kanada'da alınan eğitim daha yüksek puan getirecektir. İş deneyiminiz en az 3 yıl olmalıdır. Yeterli puan alıp başvuru ücretini yatırdıktan sonra 6 ay içerisinde cevap alınacaktır. Sonuç olumlu ise onay alındıktan sonra başvuru esnasında yüklenecek evraklardan biri sağlık sigortasıdır ve örneğin sağlık sigortası 1 yıllık ise başvuruya olumlu dönüş alındığı tarihten itibaren kalan sağlık sigortası süresi içerisinde Kanada'ya giriş yapılmalıdır. Tek kişilik yapılacak olan başvuru ücreti 1040 dolarken, iki kişilik ücret 2080 dolar ve eğer çocuk varsa her çocuk için ekstra 150 dolar ödenmesi gerekmektedir.

Express entry kapsamında bulunan bir nevi alt başlık olarak değerlendirilebilecek 3 olanak vardır. Fedaral skilled worker; kendi ülkelerinden başvuran adayların başvurduğu alt başlıktır. Kişinin yüksek seviye İngilizcesi, en az 1 yıl iş tecrübesi, yüksek eğitim seviyesi varsa Kanada'da göçmen olup çalışmak için bu başlık sınıfından başvurusunu yapabilir. Hesabınızda 12.500 dolar olması gerekmektedir aynı zamanda ülkenizde iş tecrübeniz olmalıdır. Canadian experience class; Kanada'da iş deneyimi olan adayların Kanada içerisinde başvurduğu sistemdir, bu alt başlık Kanada'da yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Kanada'da hem en az 1 yıl eğitim almak hem de en az 1 yıl çalışmış olmak bu alandan göçmenliğe başvurabilmeyi sağlar. Fedaral skilled trades class; ticaret yapacak yetkinliğe ve imkana sahip kişilerin başvuracağı alandır. Kanada Göçmenlik Başvurusu için Ticaret sertifikası olan ve kendini geliştirecek olan kişinin ticari amaçla göçmenlik başvurusunda bulunması gerektiği sonucuna bağlı olarak bu alt başlıkla express entry üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir.

Ek yapılacak bilgi; Kanada’da çalışma izni almak isteyen kişilerin öncelikle çalışmak istediği Kanada şirketi çalışma iznine, göçmenlik başvurusu yapmadan önce kişinin bulması gerekir. Sizi çalıştırmak isteyen şirketin LMIA(Labour Market Impact Assessment) sertifikasını alabilmek için Service Canada’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru sonrası işverene LMIA sertifika numarası verilmektedir. Çalışma izni başvurusunun bu numara olmadan gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu belge ile Kanada’da ki şirket, bölgesinde istediği kalifiye elemanı bulamadığını ve yurtdışından getirmek istediğini belirtir.

Service Canada , kişinin şirketten bu talebi yapmadan önce 4 hafta gerekli yerlerde iş ilanı yapmasını istemektedir. Eğer talep edilen işçi, özellikleri açısından önemli bir konumda ise iş ilanı yapılmasına gerek yoktur. Çalışmak için gidecek olan kişi eğer bir şirkete ortak olmak istiyorsa ve şirketin %51 ine sahip olacaksa iş ilanı verilmesine gerek yoktur. Bu tarz başvuruların olumlu sonuçlanması daha zordur. Kanada Göçmenlik Başvurusu yapacak kişi, sadece maddi katkı sağlamadığını; beceri, işdeneyimi, sosyal ve kültürel katkılarının olacağını Kanada Hükümeti’ne kanıtlamalıdır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu

Kanada refah seviyesi yüksek ülkeler arasında en önlerde yer alan bir ülkedir. Sektörel anlamda pek çok alandan insan çeken Kanada, yerleşme imkanı olarak da insanların ilgisini çekmektedir. Son yıllarda Kanada'nın uyguladığı politikalar çerçevesinde ülkeye çok sayıda göçmen alınacağı duyurulmuştur. Dünya çapında göçmen kabul eden bir ülke olan Kanada için, gelecek olan nüfusun dinamik ve ülkeye de faydası olabilecek bireyler olması önemsenmektedir. Dolayısıyla Kanada'ya göç etmek isteyen insanların Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurmaları da gerekmektedir. Kanada'ya yerleşim türlerinden biri olarak göçmenlik , insanların niteliklerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Kanada'ya eğitim yoluyla gelmişseniz ve burada 1 yıl eğitim almışsanız aynı zamanda 1 yıl da çalışma izni almışsınız demektir ve böylelikle bu durumda göçmenlik başvurusunda size avantaj sağlayan bir şey yapmış olacaksınız demektir.

Kanada'ya çeşitli yöntemlerle gelmek mümkün bunlar; mülteci olarak, yatırımcı olarak, girişimci olarak, öğrenci olarak, bakıcı olarak, istihdamda bulunacak kalifiye kişi olarak sıralanabilir. Kanada'da uzun süreli ikamet edebilmeniz için vizeden de ziyade uzun süreli oturma izni veya göçmenlik almalısınız. Göçmen kategorisi altında gelebileceğiniz standartlar az önce sıralandığı gibidir. Burada göçmenlikle ilgili bilinmesi gereken şey şudur; Kanada'ya göç etme gibi bir fikriniz varsa bunun için öncelikli olarak hangi kategoride başvuracağınıza karar vermelisiniz. Göçmenlik programı için kullanılan genel sistem express entry sistemidir. Bu sistemde öncelikli olarak niteliklerinizin yer aldığı bir profil oluştururak başvuru havuzuna düşüyorsunuz. Belirli bir süre sonrasında eğer geri dönüş alınırsa yani bu havuzda yeterli puanı alıp seçilen kişiler arasına girilmişse, ikinci aşamada istenen evrakların yanında Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurulması istenecektir. Bu başvuru formu resmi devlet sitesinde, kategori olarak hangi kısımdan başvuracaksanız ayrı ayrı düzenlenmiş biçimdedir. Bunun yanında bu formu genel başvuru seçeneğini seçerek de doldurabilirsiniz.

Bu durumda formunuzun adı "Generic Application Form For Canada" olacaktır. Bu formlar sürekli olarak yenilenir ve güncellenir, bu sebeple herhangi bir problem yaşamamak için, formları kontrol etmekte fayda olacaktır. Bu formu doldurabilmenizin koşulu, ilk aşamada profil oluşturduğunuzda belli bir süre sonrasında olumlu bir dönüş almanızdır. Dönüş almamanız demek göçmenlik başvuru talebinizin kabul edilmediği anlamına gelir ki bu durumda Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurmaya gerek yoktur. Kanada Devleti tarafından, başvuru havuzundan onay alıp çıktığınızı belirten bir belgeye sahipseniz artık başvuru formunu doldurabilirsiniz. Form 2-3 sayfalık bir şey olmakla birlikte, içerisinde bölümlerden oluşmaktadır. Bu forma Kanada Devlet sitesi üzerinden online olarak ulaşılabilmektedir. Formun sağ üst kısmında formun numarası yer almaktadır. Forma bilgilerinizi girerken, her bölümde hangi bilgilerin istenildiğine özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer form üzerinde herhangi bir soruya cevabınız yoksa , "yok" olarak bunu belirtmelisiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurulurken tüm detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir ve herhangi bir hata ya da eksiklikten kaçınılmalıdır. Formu doldurduğunuzda, önceden hazırladığınız belgelerle birlikte formu da göndermeniz gerekmektedir. Başvuru formunun aşamalarından bahsetmek gerekirse; öncelikli olarak bilgi vereceğiniz yer başvurunuzun detaylarına yer ver vermeniz gereken kısımdır. Burada ilk işiniz hangi kategoriyle başvurduğunuzu girmeniz olacaktır. (öğrencilik, kalifiye çalışan, yatırımcı, girişimci...) Bu bilgiye yer verdikten sonra, tek kendiniz için başvuruyorsanız bunun bilgisini girmelisiniz ya da ailenizde başka kişiler için de başvuruyorsanız bunları da girmelisiniz. Formda iletişimde ve olası mülakatlarda kullanmayı tercih edeceğiniz dili belirlemelisiniz. Kanada'nın resmi dilleri Fransızca ve İngilizcedir, bu sebeple başvurunuzun bütün aşamalarında bu dillerden en az birini çok iyi derece biliyor olup bunu ispatlayabilmelisiniz. Dolayısıyla formu doldururken de ilk adımda oluşturduğunuz profil ile uygunluk sağlayacak şekilde düzenlemelisiniz. Forma, hatasız ve eksiksiz bilgileri girebilmelisiniz. Kanada'ya göç ettiğinizde nerede ve nasıl yaşacağınızı forma istenen yerde belirtmelisiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu diğer bölümü ise kişisel detayların bulunduğu bölümdür. Detaylı bir şekilde fiziksel özelliklerinizden yani göz renginiz, kilonuz, boyunuz vb. istenen özellikleri girmenizin gerektiği kısım kişisel detaylar kısmıdır. Burada aynı zamanda vatandaşı olduğunuz ülkenin bilgisine de yer vermelisiniz. İkamet ettiğiniz bölgenin bilgisini formun bu kısmına eklemelisiniz. Eğer ilişkiniz varsa bunu belirten ve ilişkinizin hangi evrede olduğunu, ilişki içerisinde olduğunuz kişinin yüzeysel bilgilerini belirten bilgileri de bu kısma eklemelisiniz.

Formun üçüncü kısmı iletişim bilgilerinin girilmesi gereken kısmıdır. Güncel e-posta bilgilerinizi, ikamet ettiğiniz güncel adresinizi, cep telefonu bilgilerinizi girmeniz gereken yer burasıdır. Burada vereceğiniz bilgiler yine detaylı olmalıdır ve tüm iletişim bilgilerinizi kapsamalıdır. Bir sonraki bölüm ise, pasaport bilgilerinize dataylıca yer vermeniz gereken kısımdır, alım tarihinden itibaren görmüş olduğu işlemler vs. gibi pasaportunuza ait pek çok bilgiyi, formda bu bölüme girmelisiniz. Diğer bölüm ulusal kimlik bilgilerinizin detaylıca girilmesi gereken kısmıdır. Kimlik numaranız, doğum tarihiniz, ebeveynlerinizin bilgisi gibi detaylı bilgilere burada yer vermelisiniz. Sonraki bölümde iş ve eğitim bilgilerinizin detaylı haliyle yer alması gerekmektedir. Bir diğer bölümde ise dil becerilerinizin nasıl olduğunu detaylıca belirtip girmeniz gereken kısımdır. Bunun yanında çalışma izni başvurusu 155 CAD'dır, geçici oturum izni başvurusu 200 CAD'dır ve daimi ikamet başvurusu onaylandığında ödenecek ücret ise 490 CAD'dır.

Kanada ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Kanada göçmenlik vizesi
    E. Günyeli, 04 Mar 2020, 11:18

    Ben çalışmıyorum ve göçmen olarak gitmek istiyorum. Kanada göçmenlik vizesi alma durumum nedir?

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Kanada için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp