Kanada Work And Travel Vizesi

Kanada Work And Travel Vizesi

Kanada Work and Travel Vizesi sayfamıza hoş geldiniz.

Kanada’da Work and Travel, International Experience Canada (IEC) (Uluslararası Kanada Deneyimi) kapsamında 30’dan fazla ülkenin katılım sağlayabildiği Kanada’da yasal izni oturma ve çalışma izni sağlayan bir programdır. International Experience Canada, Kanada’da çalışıp seyahat etmek isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Bu program bir yandan Kanadalı işverenlerin taleplerini karşılarken bir yandan da genç uluslararası öğrencilere seyahatleri boyunca kendilerine yetecek parayı kazanmalarını sağlamaktadır. Program uzunluğu katılımcının vatandaşı olduğu ülkeye bağlı olarak genellikle 12 veya 24 ay sürmektedir.

Peki, kimler başvuru yapabilir? Kanada’da Work and Tavel programına katılabilmek için öncelikle katılımcıların vatandaşı olduğu ülke ile Kanada arasında çalışma izniyle alakalı bir anlaşma olmalıdır. Türkiye ile Kanada arasında böyle bir anlaşma bulunmadığı için Türk vatandaşları bu programa başvuru yapamamaktadır. Bu programa genel olarak 18 ile 35 yaşları arasında kişiler katılabilmektedir.

Kanada Work and Travel Vizesi ile Work and Travel Kanada programına katılacak kişiler çok farklı alanlarda çalışabilmektedir. Katılımcılar kendi talepleri doğrultusunda işlerini seçmektedir. Genellikle restoranlar, kafeler, barlar ve oteller olmak üzere turizm ve hizmet sektöründe çalışmayı tercih etmektedirler. Aynı zamanda uygun eğitim, sertifika veya tecrübeye sahip olan kişiler bilim, hukuk, sağlık, eğitim, ticaret ve iletişim alanlarında da çalışmaktadır. Program; Çalışarak Tatil, Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj olmak üzere üç kategoriden oluşmaktadır. Çalışarak Tatil kategorisine bağlı kişiler işverenlerini diledikleri zaman değiştirebilirken, Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj katılımcıları çok geçerli bir sebepleri olmadıkça değiştirememektedir.

Work and Travel Kanada başvurusu yapmak isteyen kişiler Recognized Organization adı verilen tanınmış kurumlardan yardım alabilmesi mümkündür. Bu kurumlar Kanada’nın kültürü, dilleri, kanunları ve vergileri konusunda bilgi vermektedir. Aynı zamanda iş bulma ve ulaşım konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Tanınmış kurumlar genellikle hizmetleri karşılığında ücret alan gençlik kuruluşlarıdır.  Uluslararası Kanada Deneyimi anlaşması olmayan ülkelerin vatandaşı olan kişiler Kanada’da Work and Travel programına katılabilmek için sadece bu kurumlar aracılığıyla başvuru yapabilmektedir. AIESEC Canada, Go International, IAESTE, Memorial University, Stepwest, University of British Columbia ve University of New Brunswick tanınmış kurumlardan bazılarıdır.

Kanada Work and Travel Vizesi Başvuru Tarihleri ve Şartları

Peki, Kanada Work and Travel Vizesi başvuru tarihleri ve şartları nelerdir? 30’dan fazla katıldığı programa katılabilmek için öncelikle katılımcının vatandaşı olduğu ülke ile Kanada hükümetinin bir çalışma izni anlaşması bulunmalıdır. Türkiye’nin böyle bir anlaşması olmadığı için Kanada Work and Travel programına Türkiye’den başvuru yapmak mümkün değildir.

Kanada Work and Travel programına katılabilmenin diğer bir şartı ise katılımcının istenilen yaş aralığında olmasıdır. Katılımcıların yaş aralığı genellikle 18 ile 35 arasında değişkenlik gösterse de kimi ülkelerde 29 veya 30 yaş sınır olabilmektedir.

Uluslararası Kanada Deneyimi programına bağlı olarak başvuru yapılabilen iki çalışma izni bulunmaktadır: açık çalışma izni ve işverene özel çalışma izni. Çalışarak Tatil kategorisi açık çalışma izni sağlamaktadır. Bu çalışma izin ile başvuru sahipleri diledikleri işverenle ve birden fazla lokasyonda çalışma hakkına sahiptir. Aynı zamanda bu vize sayesinde Çalışarak Tatil programı katılımcılarının önceden hazırlanmış bir iş teklifine ihtiyacı yoktur. İşverene özel çalışma izni ise Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj kategorilerini kapsamaktadır. İşverene özel çalışma izni alacak kişilerin; birlikte çalışacakları işveren, ne kadar süre ve nerede çalışacakları aynı zamanda hangi iş kolunda çalışacağı önceden belirlidir.

Kanada Work and Travel başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken çeşitli evraklar bulunmaktadır. Öncelikle tüm adayların pasaport, doğum belgesi, adli sicil kaydı, sağlık raporu ve fotoğraf hazırlaması gerekmektedir. Daha sonra katılımcıların ülkeye vardıklarında masraflarını karşılayabileceğini gösteren finansal evraklar olmalıdır. Diğer bir zorunlu evrak ise sağlık sigortasıdır. Aynı zamanda işverene özel çalışma iznine başvuracak kişiler için iş sözleşmesi olmalıdır.

Ülkeden ülkeye göre değişkenlik gösterse de genel olarak benzer başvuru aşamaları bulunmaktadır. Öncelikle tüm başvuru sahipleri başvuru formunu doldurmalıdır. Daha sonra varsa başvuru ücretlerini ödemelidir. Son aşamada ise gerekli evraklar yüklenmeli ve başvuru tamamlanmaktadır.

Kanada Work and Travel Fiyatları ve Ücretleri

Uluslararası Kanada Deneyimi (International Experience Canada (IEC)) havuzunda profil oluşturmak için herhangi bir ücret yoktur. Ancak online çalışma izni başvurusunu tamamlamak için başvuru ücretlerinin ödenmelidir. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için bir davetiye davetiyenin olması gerekmektedir.

Kanada work and travel fiyatları ve ücretleri başvuru yapılacak Uluslararası Kanada Deneyimi programının türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bütün başvuru sahiplerinin Uluslararası Kanada Deneyim başvuru ücretini ödemesi gerekmektedir. 2022 sezonu itibariyle katılım ücreti 156 Kanada Doları olarak belirlenmiştir.

Çalışarak Tatil programı katılımcılarının çalışma izni için 100 Kanada Doları ödeme yapmaları gerekmektedir. Genç Profesyoneller ve Uluslararası Maaşlı Staj katılımcılarının ise ekstra bir ücret ödemelerine yoktur. Ancak bu katılımcıların işverenleri 230 Kanada Doları işveren uygunluk ücretini ödemeli ve iş teklifini Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) (Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık) sayfasına yüklemelidir. İşverenler adayların çalışma izni başvurusundan önce bu adımı tamamlamaları gerekmektedir.

Programını iptal eden Uluslararası Kanada Deneyimi katılımcılarının geri ödeme almaları mümkündür. Ancak Port of Entry yani gümrük kapısı için gerekli mektubun basılmamış olması gerekmektedir.

Kanada work and travel fiyatları ve ücretleri haricinde katılımcıların biyometrik işlemi ücretini ödemelidir. Programa katılabilmek için birçok katılımcının biyometrik işlemi tamamlaması gerekir. Biyometrik işlemi parmak izi ve fotoğraf çekimidir. Başvuru sahibinin biyometrik işlemi için randevuya giderken biyometrik mektubu yanında olmalıdır. Bu mektubu alabilmek için 85 Kanada Doları olan biyometrik işlemi ücreti ödenmelidir.

Kanada Work and Travel Vizesi için Kanada vizesi uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz. Tel: +90 (212) 970 05 63

Kanada vizesi belgeleri için bizi arayınız

Kanada ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Kanada Work and Travel Vizesi
    Ö. Selvili, 25 Mar 2020, 09:43

    Merhaba, Kanada Work and Travel vizesi nasıl alınır? Hangi evraklar gereklidir?

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Kanada için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp