Kanada Work And Travel Vizesi

DİKKAT!   Bu sayfa bilgi amacıyla kurulmuştur, 
Vize Merkezi; Kanada Work And Travel Vize işlemleri yapmamaktadır.
Bu konularda kesinlikle bizi aramamanızı rica ederiz.

International Experience Canada (IEC) (Uluslararası Kanada Deneyimi) programı kapsamında Kanada’ya seyahat edebilir ve Kanada’da çalışabilirsiniz.

Programa katılımcı olabilmeniz için Kanada ile katılımcı ülke arasında çalışma izniyle ilgili uluslararası bir anlaşma yapılmış olmalıdır. Böyle bir durum söz konusu değilse Kanada hükümeti tarafından tanınmış organizasyonlar aracılığı ile Kanada Work and Travel programına dâhil olabilirsiniz.

3 farklı Work and Travel programı ile Kanada’ya seyahat edebilir ve Kanada’da çalışabilirsiniz:

1-Çalışma ve Tatil: Tatilinizi Kanada’daki geçici işlerle fonlamak isterseniz bu tür bir programa başvurabilirsiniz. Bunun için açık bir çalışma izni almanız gerekmektedir. Herhangi bir iş teklifi almadıysanız, Kanada’da birden fazla işveren için çalışmak istiyorsanız ve seyahat edebilmek için biraz para kazanmaya ihtiyacınız varsa bu kapsamda başvuru yapabilirsiniz.

2-Genç Profesyoneller: Küresel ekonomide daha iyi bir rekabetçi olmak üzere Kanada’da profesyonel bir iş deneyimi yaşamak isteyen kişiler içindir. Başvuru için işverene özgü bir çalışma izni alınması gerekmektedir. Ayrıca mutlaka Kanadalı bir işverenden iş teklifi almış olmanız ve Kanada’daki yaşamınız süresinde aynı yerde ve aynı işverenle çalışmanız gerekmektedir.

3-Uluslararası İşbirliği Stajı: Çalışma alanınızla ilgili yurtdışı deneyimi kazanabileceğiniz bir programdır. Bu program kapsamında işverene özgü bir çalışma izni almanız gerekmektedir. Mutlaka bir üniversite öğrencisi olmalı, Kanada’da çalışacağınız işvereninizden staj için bir iş teklifi almış olmalı, mezuniyetiniz için bu stajı yapmanız şart olmalı ve Kanada’daki yaşamınız boyunca aynı işverenle ve aynı yerde çalışmanız gerekmektedir.

Tanınmış Organizasyonlar

Work and Travel programı ile Kanada’da 1 yıl geçirmek isteyen gençler çalışma ve seyahat programları ile ilgili planlar yapmak için Kanada hükümeti tarafından tanınmış organizasyonlara başvurabilirler. Bu organizasyonlar seyahatiniz planlamakla kalmaz aynı zamanda Kanada’da bir iş bulmanıza da yardımcı olurlar.

Kanada, yabancı uyruklu gençlerin work and travel ile Kanada’ya gelerek çalışmasında kolaylık sağlamak için 30’dan fazla ülke ile anlaşmalar ve düzenlemeler yapmıştır. Türkiye bu ülkelerin arasında yoktur. Bu nedenle Türk vatandaşı gençler work and travel ile Kanada’ya gitmek istiyorsa mutlaka tanınmış bir organizasyona başvurmalı ve destek almalıdır.

iş arama iş bulma konusunda destek olmamaktayız

Davetiye Turları

Uluslararası Kanada Deneyimi - International Experience Canada (IEC) programı ile Kanada’ya seyahat etmek ve çalışmak için başvuru yaptığınızda, başvurunuz diğer tüm başvurularla birlikte bir havuzda toplanır. Daha sonra bu havuzun içinden uygun olarak yapılmış başvurular seçilerek çalışma izni almak ve Kanada’da work and travel programına dâhil olmak üzere davet edilir. Bu sürece davetiye turları denilmektedir.

Her turda davet edilen kişi sayısı değişiklik gösterebilir. Davetiye turları davet edilecek kişi kotası dolana kadar veya IEC sezonu kapanana kadar devam etmektedir. Kanada’ya work and travel programı ile gitmek için bu davetiye turlarını takip etmek ve başvuru yapmak gerekmektedir.

Davetiye turlarının tarihleri ve davetiye gönderilecek kişi kotası Kanada resmi sitesinde yayınlanmaktadır. İlk davetiye turu, son davetiye turu ve arada açılan davetiye turlarından en az 5 gün önce tüm bilgiler söz konusu sitede ilan edilmekte ve başvurular kabul edilmektedir. Başvurunuzu yapmanızdan itibaren ilk tur tarihinden sonra her an tarafınıza bir davetiye gönderilebilir. Son davetiye turunda genellikle başvuran herkesi karşılamak adına yeterli miktarda davetiye kotası açılmaktadır.

Başvuru davetiyesini reddeden, davetiye aldıktan sonra başvuru için verilen zamanda başvurusunu tamamlamayan veya başvurusunu tamamladığı halde çalışma izni verilmesi uygun görülmeyen adaylar olduğu takdirde, boşalan kotaları doldurmak için son turdan sonra davetiye alamamış adaylara az sayıda da olsa davetiye gönderilmesi mümkün olmaktadır.

Uluslararası Kanada Deneyimi (IEC) programıyla work and travel kapsamında Kanada’ya gidebilmeniz için her ülke ve kategoriye özel kontenjan açılmaktadır. Bu kontenjan sayısı ilk davetiye turu başlayıncaya kadar açıklanmamaktadır.

 

 

daha fazla göster

KANADA OTURUM İZNİ VE ÇALIŞMA VİZESİ
Yükleniyor...
Telefon
x