Kanada Konsolosluğu Vize Randevusu

Kanada Konsolosluğu Vize Randevusu

Konsolosluklar, devletlerarası temaslar gerçekleşeceği vakit gerekli işlemlerin yapılmasında temsil edilen ülke vatandaşlarının eğitim,sağlık, evlilik vb hizmetlerini karşılayan ve pasaport işlemleriyle ilgilenirler. Bulunduğu ülkeden, temsil ettiği ülkeye gerçekleştirilecek olan seyahat müracaatlarını değerlendirmeye alan merkezlerdir. Konsolosluklar, Türkiye'nin resmi tatillerinde ve temsil ettikleri ülkelerin resmi tatillerinde hizmet vermezler. Kanada'ya seyahat etmek isteyen kişilerin Kanada Vizesi'ne ihtiyaçları vardır. Vize işlemlerinde söz sahibi ve değerlendirme sahibi olan tek kurum Kanada Konsolosluğu'dur ve işlemleri gerçekleştirir. Kanada Konsolosluğu vize işlemlerinde başvuran kişilerden, belirlenmiş bazı evrakların talebini yapmaktadır ve evrakların eksiksiz- hatasız olması durumunda başvuruları değerlendirmeye almaktadır. Türkiye'de Kanada adına işlem gerçekleştiren iki Kanada merkezi bulunmaktadır. Birisi Ankara'da bulunan Ankara Büyükelçiği ve diğeri de İstanbul Başkonsolosluğu'dur. Bu iki kurum Türkiye'de Kanada'yı temsil etmektedir. Kanada'da Türkiye'nin temsilini ise Ottova Büyükelçiliği ve Toronto Başkonsolosluğu yapmaktadır. Konsolosluk vize başvuru işlemlerini, başvuran kişinin birebir yapması dahilinde kabul etmez. Başvurular kanada konsolosluğu tarafından yetki verilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir.

Kanada Konsolosluğu Vize Randevusu Alma

Vize başvuruları için yapılması gereken şey, gerekli belgeleri hazırlamak ve parmak izi işlemlerini daha önce gerçekleştirmediyseniz, bunu gerçekleştirebilmek için Kanada Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği site üzerinden biyometrik işlem randevusu almaktır. Daha sonrasında biyometrik veri alımları tamamlandıktan sonra, hazırlanmış evraklar konsolosluğa teslim edilerek Kanada Konsolosluğu aracılığıyla vize başvurusunda bulunulmuş olacaktır. Daha sonrasındaki bütün kararlar ve ekstra istenebilecek belgeler ya da vizenizin onayı/ reddi, süresi hepsi konsolosluğun insiyatifinde değerlendirilecek olan konulardır. Kanada adına işlem yapabileğiniz ilk yer başkentte yer alan büyükelçiliktir. Ankara Kanada Büyükelçiliği, Ankara civarındaki şehirlerden gelen başvuru işlemlerini bölgesel olarak kabul etmektedir. Bu şehirler; Düzce, Ankara, Bartın, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kastamonu, Kütahya, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir, Karabük, Zonguldak, büyükelçiliğin hizmet alanı içerisinde yer almaktadır. Büyükelçilik, pazartesi- perşembe aralığında 08.00-16.45 arası, Cuma günleri ise 08.00-12.30 arası hizmet vermektedir.

Vize başvurusu için yapmanız gereken işlem, Kanada Hükümeti'nin sitesi üzerinden hazırlanmış başvuru formları üzerinden seyahat türünüze uygun şekilde olanı tercih edip, formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Formlar İngilizce ya da Fransızca olarak doldurulabilmektedir. Başvuru formunun doldurulması, konsolosluk tarafından istenen evraklardan yalnızca bir tanesidir. Formun doldurulmasının yanında, işleminizi büyükelçilik üzerinden yapacaksanız, vize talep dilekçenizin muhattabı Kanada Ankara Büyükelçiliği olmalıdır ve elçiliğe yönelik, seyahat amacınızı belirten, detaylı bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir.

Kanada Konsolosluğu İstanbul, 4.Levent'te bulunmaktadır. İşlem yapabilme bölgesel alanı olarak; Artvin, Afyon, Aydın, Bilecik, Balıkesir, Bolu, Bursa, İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Edirne, Denizli, Giresun, Eskişehir, İzmir, Gümüşhane, Kırklareli, Kastamonu,Kars, Tekirdağ illerini kapsamaktadır. Konsolosluğun çalışma saatleri; pazartesi-perşembe ticari hizmet saatleri 08.30-15.15 olarak belirlenmiştir, konsolosluk hizmetleri ise pazartesi-cuma 08.30-12.00 olarak belirlenmiştir. Kanada'ya vize almak isteyen kişilerin konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru dilekçesini de istenen evraklara eklemeleri gerekmektedir. Bu dilekçede seyahat amacınız, kalacağınız süre, ne şekilde gideceğiniz gibi seyahatinize yönelik bilgilerin yer alması gerekmektedir. Oluşturulan dilekçede yer alan bilgilerin, başvuran kişinin bilgileriyle eşleşmesi gerekmektedir. Dilekçe örneğine de online olarak ulaşılabilmektedir.

Kanada Konsolosluğu vize başvurusu işlemleri gerçekleştirecekseniz bunun resmi tatillere denk gelmemesi gerekmektedir. Kanada'nın ve Türkiye'nin Konsolosluklarının hizmet vermediği tarihler aşağıdaki gibi sıralanabilir. Yeni yıl, Easter Day, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Family Day, Victoria günü, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Şükran Günü, Remembrance Day, Noel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günlerinde konsolosluklar hizmet vermemektedirler.

Kanada vize reddi kabusunuz olmasın

Kanada ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Kanada Konsolosluğu Vize Başvurusu
    İ. Kuş, 21 Oca 2020, 14:53

    Kanada Konsolosluğu vize başvurusu kabul ediyor mu? Başvuru nasıl olacak ve vizemi nasıl alabilirim?

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Kanada için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp