Kanada Lise Eğitimi

Kanada Lise Eğitimi

Kanada lise eğitimi, yüksek eğitim kalitesinin yanı sıra Kanada’nın en güvenilir ülkeler arasında yer alması sebebiyle son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Kanada’da alınan lise diplomalarının uluslararası geçerliliği olmasından dolayı Kanada, yurt dışında lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için ön plana çıkmaktadır.

Kanada eğitim standartlarının yanı sıra öğretmenlerinin kalitesi ile de dikkat çekmektedir. Kanada liselerinde görev yapan öğretmenler, lisans eğitimleri sonrasında kendi branşlarında uzmanlaşabilmek için yüksek lisans eğitimi almaktadır.

Kanada lise eğitimi Türk öğrencilere erken yaşta anadil düzeyinde İngilizce öğrenme imkanı sunmaktadır. Öğrenciler günlük olarak da sık sık pratik yapma şansına sahiptir. Çok kültürlü yapısı ile dikkat çeken Kanada’da lise okuyanlar hayatları boyunca devam ettirebilecekleri uluslararası arkadaşlıklar kurmaktadır.

Peki, Kanada’da lise okumak için ne yapılmalı? Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için herhangi bir giriş sınavı yapılmamaktadır. Öğrencinin Kanada liselerine başvuru koşullarını yerine getirmesi yeterlidir. Bu koşullar öğrencinin Türkiye’de 8. sınıf öğrencisi olması, not ortalamasının 100 üzerinden en az 70 olması ve İngilizce dil yeterliliğini sağlaması şeklinde sıralanabilir.

Kanada Lise Eğitim Sistemi

Son yıllarda Kanada lise eğitimi için oldukça popüler bir destinasyon haline gelmiştir. 10 eyaletten oluşan Kanada’da eğitim politika ve programları hükümet tarafından değil eyaletlere bağlı eğitim bakanlıkları tarafından denetlenmektedir. Her eyaletin kendine ait bir Kanada lise eğitimi sistemi olsa da hepsinde aynı eğitim standart ve kalitesi mevcuttur.

Kanada lise eğitim sistemi genel olarak devlet liseleri ve özel liseler olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Aynı okul müfredatını uygulayan her iki lise türü arasında eğitim kalitesi açısından herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Devlet liselerinde eğitim görmek isteyen öğrenciler başarı durumlarına göre yerleştirilmektedir. Özel liselerinde ise seçtikleri okula direkt başvuru yapabilir ve okulun kontenjanına göre kabul alabilmektedir.

Kanada’da lise eğitimi almanın avantajları nelerdir sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Kanada liselerinin öne çıkan avantajlarından birisi kabul şartlarının diğer ülkelere kıyasla daha kolay olmasıdır. Kanada’da lise eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin herhangi bir sınava girme zorunluluğu yoktur.

Kanada’da lise eğitimini tamamlamış öğrenciler Kanada üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı kazanmaktadır. Bu öğrenciler üniversite sınav stresi yaşamadan yurtdışında üniversite okuma hakkı elde etmektedirler. Üniversite giriş şartlarını karşılayan uluslararası öğrenciler domestik öğrenci kontenjanından değerlendirilip dünyaca ünlü Kanada üniversitelerinde eğitim alabilmektedirler. Bu nedenle Kanada’da lise okuyanlar genellikle üniversite eğitimlerine de Kanada’da devam etmektedirler.

İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili bulunan Kanada’da eğitim görecek öğrenciler bu iki dili öğrenip pratik etme imkânına sahiptir. Anadil düzeyinde yabancı dil öğrenmenin yanı sıra öğrenciler çok kültürlü bir ortamda eğitim alarak dünyaya bakış açılarını ve vizyonlarını geliştirmektedirler. Global vatandaş olma yolunda ilerleyen öğrenciler birçok farklı milletten insanla arkadaşlık ettiği için iletişim becerileri de gelişmektedir.

Kanada’da lise okumak kaç para sorusu birçok velinin aklına takılmaktadır. Kanada liseleri ABD ve İngiltere gibi alternatif ülkelerle kıyaslandığında eğitim ve yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olması açısından daha avantajlıdır. Maliyetlerin Kanada Doları üzerinden belirlenmesiyle Kanada liseleri Türkiye’deki özel liselere denk hale gelmektedir.

Kanada Lise Eğitim Süresi

Kanada’da lise kaç yıl sürmektedir sorusu ise öğrenci ve velilerin aklına takılan diğer bir sorudur. Kanada lise eğitim süresi Türkiye’de olduğu gibi 4 yıldır. Ancak Quebec eyaletinde lise eğitiminin süresi 3 yıldır.

Kanada’da lise kaç yıl sorusuna ek olarak eğitimin başlangıç tarihleri de merak edilmektedir. Öğrenciler 1 akademik dönem, 1 yıl veya 1 yıldan uzun süre olmak üzere istedikleri müddetçe Kanada’da lise eğitimi alabilmektedirler. Kanada lise eğitimi 1. Yarıyıl Ağustos, 2. yarıyıl ise Ocak ayında başlamaktadır.

Kanada lise eğitim süresi 9. sınıftan 12. sınıfa kadar 4 yıldır. Kanada liseleri 9. sınıftan 12. Sınıfa kadar öğrenci kabul etmektedir. Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler devam etmekte oldukları sınıf fark etmeksizin eğitimlerini istedikleri sene veya dönemde başlatabilmektedirler. Öğrenciler teknik olarak istedikleri yıldan itibaren Kanada’da lise eğitimine başlayabilseler de 9 veya 10. sınıftan itibaren başlamaları önerilmektedir. Çünkü bu yıllardan sonra Kanada’da zorunlu ders sayısı azalmakta ve seçmeli ders sayısı artmaktadır. Yani öğrenciler 11. Sınıftan itibaren üniversite eğitimi hazırlığına başlamaktadır.

Kanada Lisesi Başvuru Şartları

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Kanada’da lise eğitimi almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Kanada’nın oldukça yüksek eğitim standartlarına sahip olması sayesinde Kanada’da alınmış lise diplomaları dünyanın saygın üniversitelerine girme kolaylığı sağlamaktadır. Uluslararası öğrenciler arasında Kanada liselerine geçiş sınavı olup olmadığı bir merak konusudur. Kanada liseleri, herhangi bir sınav yapmadan Kanada lisesi başvuru şartları yerine getirildiği takdirde uluslararası öğrenci kabul etmektedir.

Türkiye ve diğer ülkelerde olduğu gibi lise başvurusu yapabilmek için Kanada liselerine geçiş sınavı yoktur. Kanada lisesi başvuru şartları her eyalet ve okul için değişkenlik gösterse de genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • 15 ile 18 yaş aralığında olmak
 • 9. sınıf başvurusu yapacaklar için Türkiye’de 8. Sınıf öğrencisi olmak
 • Öğrencinin Türkiye’de devam ettiği okulda genel not ortalamasının 100 üzerinden 70 ve üzeri bir not olması
 • İngilizce dil yeterliliği (Okullar tarafından İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık programları sunulmaktadır. Eylül’de lise eğitimine başlayacak öğrenciler için yaz okullarında İngilizce eğitimi verilmektedir.)

Lise Eğitimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada Lise eğitimi vizesi başvurularınız dosyanız araştırmaya girmediği takdirde 11 ile 15 gün arasında sonuçlanabilmektedir. Amerika vizeniz varsa ya da daha önce Amerika’ya giriş çıkışınız varsa başvurunuz 5 iş günü içinde sonuçlandırılabilmektedir. Süreçlerin uzaması Kanada Büyükelçiliği’nin inisiyatifindedir. Koşullara ve yoğunluklara bağlıdır.

Not: Kanada Lise eğitimi vizesi başvuruları Covid süresince kapalı olduğundan dolayı şu anda bu süreçler vize başvurusu yapıldıktan 2 ila 3 ay sonra sonuçlanabilmektedir.

Kanada Lise Eğitimi Vize Ücreti

Kanada Lise eğitimi vize danışmanlık ve hizmet ücreti 125$’dır. Kanada Lise eğitimi amaçlı ziyaretiniz için güncel olan danışmanlık ve hizmet ücretlerini öğrenmek için size en yakın Vize Merkezi ofislerimizi arayarak bilgi alabilir, evraklarınızı getirebilirsiniz. Ayrıca Kanada vize ücretleri sayfamızı ziyaret ederseniz diğer vize türleri bedelleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Vize Harcı Ne Kadar Ve Nereye Yatırılır?

Kanada Lise eğitimi vize başvuruları için ödemeniz gereken Kanada Lise eğitimi Vize Harcı ücreti 150 CAD ( Yaklaşık 110 $) ve başvuru merkezine ödemeniz gereken parmak izi ücreti 85 CAD (Yaklaşık 65 $)’dır.

Kanada Lise eğitimi vizeniz onaylandığı zaman pasaportunuzu Kanada Büyükelçiliği’ne göndermek için hangi başvuru merkezinde parmak izi verdiyseniz pasaportunuzu oraya kargo yapmalısınız. Kanada Büyükelçiliğinin vizenizi pasaporta yapıştırıp kargo ile adresinize göndermesi için pasaport başına toplam 632 TL ücreti ( Eğer parmak izi verildiğini gösteren sticker yok ise 932,50 TL ) , Kanada Vize Başvuru Merkezinin Garanti Bankası hesabına yatırıp, ödeme dekontunu ve Başvuru Merkezinin sizin adres bilginizi öğrenmek için gönderdiği formu doldurup, aynı kargo ile göndermeniz gerekiyor. Başvuru merkezine gönderdiğiniz kargonun içinde Pasaportunuzun nereye gönderilmesini istiyorsanız, adres bilgilerinizi göndermek için matbu formu doldurmalı, pasaportunuz ile birlikte göndermelisiniz.

Vize Uzmanımıza Muvafakat Formu doldurarak Vekâlet verirseniz pasaportunuzu teslim etme ve alma işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirebiliriz. Vekâlet ile birlikte önlü arkalı Kimlik fotokopinizi de eklemeniz gerekir.

Ödeme yaptığınız tüm ücretler Kanada Dolar kuruna göre ayarlandığından dolar karşısında oluşan kur farklılıklarından dolayı değişebilmektedir. Mutlaka gönderdiğiniz kargonun alıcı adına, Kanada Vize Başvuru Merkezi yazmalısınız.

Vize Başvuru Formu

Kanada Lise eğitimi vize başvurusu yapabilmek için iki farklı form doldurulmalıdır. Kanada Lise eğitimi vize başvurusu için study permit formu doldurulmalıdır. Kişisel bilgiler ve yaptığınız eğitim ile ilgili bilgiler bu formda sorulmaktadır. Study Permit formunda girdiğiniz eğitim tarihleri ile okul kabul mektubunda belirtilen tarihlerin aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

Kanada aile bilgi formu: Bu formda ise sizin Türkiye’deki aile bağlarınıza bakılmaktadır. Aile bilgi formunu doldururken en önemli konu yazdığınız tüm bilgilerin doğru olmasıdır. Harf yanlışlıkları ya da farkında olmadan yazılan yanlış bilgilerden dolayı Kanada Lise eğitimi vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

İki Formu da bilgisayar ortamında doldurmanız gerekir. Formda ad, soyadı, eğitiminiz ile ilgili bilgiler, pasaport bilgileriniz, ailenizdeki kişilerin ad ve soyadları, doğum tarihleri, adresleri, meslekleri ve medeni halleri eksiksiz girilmesi gerekir.

Kanada Lise Başvurusu Gerekli Evrak Listesi

Kanada’da lise eğitimi başvurusu yapmak isteyen Türk öğrencilerin herhangi bir sınava girmelerine gerek yoktur. Öğrencilerin başvuru yapacakları okulun başvuru koşullarını yerine getirmesi yeterlidir. Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru esnasında sunmak zorunda olduğu evraklar bulunmaktır. Öğrencilerin başvuru yapacakları okullar için istenilen evrakları doğru ve eksiksiz sunmaları gerekmektedir. Kanada lise başvurusu gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir:

 • Mezun öğrenciler için ortaokul diploması
 • Öğrenci henüz mezun olmadıysa Türkiye’deki mevcut eğitim kurumundan alınmış not dökümü/transkript
 • İngilizce dil yeterliliğini kanıtlayan belge
 • Kanada’da lise eğitimi almak istemesinin sebeplerinin ve gelecek planlarının anlatıldığı bir motivasyon mektubu
 • Mevcut ve geçmiş eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden alınmış, öğrencinin kişisel özelliklerini ve başarılarını anlatan İngilizce referans mektupları
 • Pasaport
 • Lise eğitimi alacak öğrenci 18 yaşından küçük olacağı için anne ve babasından alınmış noter onaylı muvafakatname
 • Öğrencinin Kanada’daki eğitim süresini kapsayacak şekilde eğitim ve yaşam masraflarının karşılanacağı banka hesap dökümleri

Kanada Liseleri

Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan Kanada öğrenciler için fırsatlar ülkesi olarak da bilinmektedir. Kanada’yı diğer ülkelerden ayıran en önemli farkı eğitimde sunulan fırsat eşitliğidir. Kanada’da tüm öğrenciler yüksek eğitim kalitesinden yararlanabilmektedir. Kanada liseleri devlet ve özel okullar olmak üzere ikiye ayrılsa da özel ve devlet liselerinde aynı müfredat uygulanmaktadır.

Kanada liselerine giriş sınavı yoktur. Uluslararası öğrencilerin sınava girmelerine gerek olmadan Kanada’da lise okuyabilmeleri en büyük avantajlarından biridir. Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin akademik başarı ve İngilizce dil yeterliliği gibi başvuru şartlarını yerine getirmesi yeterlidir.

Kanada liseleri öğrencilerine üst düzey bir eğitim sunmakla beraber onları gelecekte yönelmek istedikleri mesleklere göre de yetiştirmektedir. Oldukça geniş bir bölüm yelpazesi sunan okullar Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler alanlarının yanı sıra özel yetenek gerektiren Spor ve Sanat alanlarına da eğitim vermektedir.

Kanada liseleri dünyanın saygın üniversitelerine açılan bir kapıdır. Kanada’da lise eğitimini tamamlayıp diplomasını alan öğrencilerin üniversiteye sınavsız geçebilme hakkı bulunmaktadır. Öğrenciler hem Türkiye hem de Kanada’daki üniversitelere sınavsız geçiş yapabilmektedir. Kanada liseleri üniversite eğitimi için iyi bir altyapı oluşturmaktadır.

Kanada En İyi Lise Sıralamaları

Her yıl Türkiye’den birçok öğrenci lise eğitimi için Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelere gitmektedir. Bu üç ülke arasında Kanada en uygun fiyata en kaliteli eğitimi sunmaktadır. Kanada’daki eğitim sistemi eyaletlere bağlı eğitim bakanlıkları tarafından denetlenmekte ve eğitim kalitesini arttırmak için çalışmalar yapılmaktadır. Ülke genelinde iyi okul kötü okul ayrımı yapmak pek mümkün olmasa da belirli okullar verdikleri eğitimin kalitesi ve sundukları imkanlar ile fark yaratmaktadır.

Kanada’nın en iyi liseleri olarak gösterilen liseler genel olarak Ontario, British Columbia ve Nova Scotia eyaletlerindedirler. Başta Kanada’nın en iyi üniversitelerine kabul oranları olmak üzere birçok başka değerlendirmeler de göz önüne alındığında belirli Kanada lise isimleri ön plana çıkmaktadır. Kanada en iyi lise sıralamaları aşağıdaki gibi verilebilir:

 • Appleby College (Oakville/Ontario)
 • Brentwood College School (Vancouver Island/British Columbia)
 • Lakefield College School (Lakefield/Ontario)
 • Ridley College (St. Catherines/Ontario)
 • Shawnigan Lake School (Vancouver Island/British Columbia)
 • St. Andrew`s College (Toronto/Ontario)
 • St. Michaels University School (Victoria/British Columbia)
 • Trinity College School (Port Hope/Ontario)

Kanada Özel Liseleri

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Kanada lise eğitimi devlet liseleri ve özel liseler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kanada’da devlet veya özel lise fark etmeksizin her iki grupta da sunulan eğitim üst düzeydedir. Ancak özel lise fiyatları devlet liselerine göre daha maliyetlidir.

Kanada özel liseleri devlet liselerinden farklı olarak fiziksel anlamda çok daha geniş alanlara yayılıp öğrencilerine kampüs yaşantısı sunmaktadır. Bu özel liselerde kampüs şartlarının öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmalarına aynı zamanda öğrencilerin sportif ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde olmalarına özen gösterilmektedir. Öğrencilerin hem ders içi hem de ders dışı faaliyetlerde aktif bir rol alması hedeflenmektir.

Kanada dünyanın en güvenilir ülkelerinden birisi olması nedeniyle yurtdışında lise eğitimi alacak öğrencilerin ve ailelerinin odak noktasıdır. Hem Kanadalı hem de uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan Kanada özel liseleri çoğunlukla yatılı eğitim sunmaktadır. Bu da Türkiye’den Kanada’ya gidip lise eğitimi alacak öğrencilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bodwell High School, Fieldstone College, McDonald International Academy ve Royal Crown Academic School Kanada özel liselerine örnek verilebilir.

Kanada Devlet Liseleri

Devlet tarafından finanse edilen Kanada devlet liseleri standart bir müfredat veya çalışma programı sunan seçilmiş okul kurulları tarafından yerel düzeyde yönetilmektedir. Her bölgede öğretim politikalarına karar veren, öğretmenleri işe alan, ekipman satın alan ve genellikle okulların günlük işleyişini denetleyen bir okul kurulu bulunmaktadır.

Kanada devlet liselerinde eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını başvuru yapacakları okulun bağlı olduğu eyaletteki Eğitim Bakanlığına yaparak gerçekleştirmektedirler. Coğrafi olarak çok büyük bir ülke olması sebebiyle Kanada’da öğrencilere sunulan ders dışı faaliyetler okulun bağlı olduğu eyaletlere göre değişmektedir.

Günümüzde birçok Kanada devlet lisesi uluslararası öğrenci kabul etmektedir. Kanada devlet liselerine giriş sınavı uygulanmamaktadır. Kanada devlet liseleri için öğrencilere başarı grafiği ve yetenekleri göz önüne alınarak eyalet seçmesi ve başvuru yapması önerilmektedir. Kanada devlet liselerine giriş için ekstra referanslara gerek olabilir.Kanada devlet liseleri tüm potansiyelini kullanabilen öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Kanada devlet liseleri uluslararası öğrenciler için ücretli olsa da özel liselere göre daha uygun fiyatlıdır. Kanada devlet liseleri sadece gündüz programları sunmaktadır.

Kanada Lise Bölümleri

Kanada lise eğitiminin ön plana çıkmasının bir başka nedeni ise öğrencilere sunulan geniş bölüm yelpazesidir. Türkiye’deki lise eğitim sistemi gibi Kanada’da da öğrenciler üniversitede okumak istedikleri bölümle paralel olarak başarılı oldukları alanlara yönelim göstermektedirler. Ancak Kanada lise bölümleri Türkiye’dekinden farklı olarak oldukça spesifik kollara ayrılmaktadır.

Kanada lise bölümleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Temel olarak Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sanat, Spor, Teknoloji ve İşletme gibi bölümler mevcuttur. Öğrenciler Matematik Fen Bilimleri gibi bölümlerin yanı sıra Sanat ve Spor gibi özel yetenek gerektiren bölümlerin derslerini alarak keyifli bir lise eğitimi alma avantajına sahiptirler.

Teknoloji Eğitimi: Ulaştırma Teknolojisi, Yapı Teknolojisi, Teknolojik Dizayn, Sağlık Teknolojisi, Turizm Teknolojisi, Üretim Teknolojisi, İletişim Teknolojisi, Bilgisayar Teknolojisi

Sosyal ve Beşeri Bilimler: Eşitlik ve Sosyal Adalet, Felsefe, Sosyal Bilimler, Dünya Kültürleri, Beslenme ve Sağlık

Matematik: Matematiğin Temelleri, Matematik Prensipleri, Data Yönetimi Matematiği, Fonksiyonlar, Geometri, Uzay Geometrisi, Kalkülüs ve Vektörler

Fen Bilimleri: Fizik, Kimya, Biyoloji, Çevre Bilimi, Dünya ve Uzay Bilimi

Bilgisayar Bilimleri: Programlamaya Giriş, Bilgisayar Programlama

Sanat: Dans, Drama, Sanat Tarihi, Medya, Müzik, Grafik Tasarımı, Animasyon

İşletme: İşletmeye Giriş, Muhasebe, Girişimcilik, Pazarlama, Uluslararası İşletme

Kanada Lise Eğitimi Fiyatları

Kanada eğitim standartlarının üst düzeyde olması, dünyanın en güvenilir ve en yaşanılabilir ülkelerinden biri olması aynı zamanda döviz kurunun diğer ülkelere göre düşük olması açısından Türk öğrenci ve ailelerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Kanada lise eğitimi fiyatları Kanada Doları üzerinden belirlendiği için İngiltere ve Amerika gibi alternatif ülkelerle kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Özellikle Kanada devlet liseleri maliyetleri ortalama olarak Türkiye’deki özel liselerle denk olduğu için oldukça fazla tercih edilmektedir. Aynı zamanda İngilizce seviyesi iyi ve başarılı öğrencilerin Kanada lisesi bursluluk sınavı ile burslu eğitim alması da mümkündür.

Kanada lise eğitimi fiyatları okulların bulundukları eyalete, şehre ve okulun türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğitim fiyatlarını özel liseler ve Kanada devlet lisesi fiyatları olarak iki ana grupta incelemek mümkündür. Devlet liselerinin bir çoğu kontenjanları dahilinde uluslararası öğrencileri de kabul etmektedir. Kanada devlet liseleri uygun fiyatları nedeniyle Türk öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Kanada devlet lisesi fiyatları ortalama olarak yıllık 12.000 ile 15.000 Kanada Doları olarak değişiklik göstermektedir.

Kanada devlet liselerinin yanı sıra öğrencilere aynı kaliteli eğitimi sunan özel liseler de mevcuttur. Bu özel liseler öğrencilerin sportif ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde dizayn edilmektedir. Kanada özel liselerinin fiyatları devlet liselerine kıyasla biraz daha maliyetli olup yıllık ücretleri ortalama olarak 20.000 Kanada Doları ile 40.000 Kanada Doları olarak değişmektedir.

Kanada lise eğitimi fiyatları cazip olmasının yanı sıra burslu eğitim sunması ile de öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Kanada’da eğitime ayrılan bütçe oldukça fazla olduğu için Kanada’da burslu lise eğitimi de mevcuttur. Uluslararası öğrenci kabul eden okullar Kanada lisesi bursluluk sınavı uygulamaktadır. Kanada’da burslu lise eğitimi okumak isteyen öğrencilerin istenilen not ortalamasını tutturması birinci koşuldur. Aynı zamanda spor, bilim, yetenek, matematik ve politika gibi alanlarda da burs seçenekleri mevcuttur.

Kanada Lise Değişim Programı

Kanada lise değişim programı nedir? Kanada lise değişimi başvuru dönemi ve tarihi nedir? Bu değişim programıyla ilgili birçok soru sorulmaktadır. Kanada, lise değişim programı ile uluslararası öğrencilere 1 yıl veya 1 yıldan daha fazla eğitim yılı için kucak açmaktadır. Bu lise değişim programları İngilizce seviyesi yeterli olan Türk öğrencilere sene kaybettirmeden Kanada’nın seçkin liselerinde eğitim alma imkanı tanımaktadır. Lise son sınıf öğrencileri lise eğitimini Kanada’da tamamlaması ve gerekli şartları yerine getirmesi halinde uluslararası tanınırlığı olan bir Kanada lise diplomasına sahip olabilmektedir. Aynı zamanda öğrencilerin bu lise değişim programı dahilinde Kanada’da alacağı derslerin Türkiye’de denkliği bulunmaktadır.

Lise değişim programı ile Kanada’ya giden öğrenciler Kanada’daki ailelerin yanına yerleştirilmektedir. Bu aileler hükümet tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak seçilmekte ve düzenli olarak denetlenmektedir. Aile yanında konaklayan öğrenciler bu sayede İngilizce yeterliliklerini geliştirebilmekte ve farklı bir kültürü tanıyabilmektedir. Kanada kültürü ve yaşam tarzının yanı sıra öğrenciler birden çok ülkenin kültürünü yakından tanıyabilmektedir. Kanada’nın çok uluslu yapısı sayesinde Kanada lise değişim programları öğrencilere yeni fikirler keşfetme ve farklı inançlara sahip insanlarla tanışma imkanı vermektedir. 1 yıl veya daha uzun süre boyunca yurtdışında yaşayabilme şansı yakalayan öğrenciler evrensel bağlantılara sahip olmaktadır.

Peki, Kanada lise değişimi başvuru dönemi ve tarihi nedir? Kanada lise değişim programına katılmak isteyen uluslararası öğrenciler her yıl Nisan ayının son haftasına kadar başvuru yapabilmektedir. Kanada lise değişim programı her yıl Haziran ile Ağustos ayları arasında sürmektedir.

Kanada Lisesi YÖK Denkliği

Kanada, lise eğitiminin kalitesi, eğitim fiyatlarının ekonomikliği ve güvenli bir ülke olması sebebiyle uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Öğrencilerin lise okumak için Kanada’ya yönelim göstermelerinin diğer bir sebebi Kanada liselerinden alınan diplomanın uluslararası geçerliliği olmasıdır. Türk öğrencileri arasında Kanada lisesi YÖK denkliği olup olmadığı ise merak konusudur.

Denklik, yurtdışındaki eğitim kurumlarından alınmış transkript, diploma, karne ve sertifikaların incelenip yurtdışında görülen öğrenimin Türkiye’deki eğitim kurumlarında verilen eğitime eş değer olup olmadığının tespitidir. Kanada’da 1 dönem veya 1 yılı tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp eğitimine orada devam etmek isteyen öğrencilerin denklik işlemleri YÖK tarafından değil MEB tarafından sağlanmaktadır. Bu öğrencilerin Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden denklik başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Denklik işlemini gerçekleştiren öğrencilerin Kanada’da aldığı dersler sayılmaktadır. Öğrenciler Türkiye’de eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmektedir. Kanada’da lise diploması alan öğrencilerin ise lise diplomaları MEB tarafından onaylanıp kabul edilmektedir.

Kanada lisesi YÖK denkliği Yükseköğretim Kurumu tarafından değil MEB tarafından sağlanmaktadır. Kanada YÖK denkliği, üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin aldıkları eğitimin Türkiye’de verilen eğitime eşdeğer olup olmamasıdır.

Kanada Lise Eğitimi Konaklama Seçenekleri

Lise eğitimine Kanada’da başlayacak veya devam ettirecek öğrencileri birden çok konaklama seçeneği beklemektedir. Kanada lise eğitimi konaklama seçenekleri genel olarak aile yanı konaklama, yurt konaklaması ve özel konaklama olarak kategorize edilebilir. Öğrenciler kendi konfor ve bütçelerine uygun konaklama türünü tercih edebilmektedir.

Aile yanı konaklaması yalnızca Kanada’da lise okumak için bulunan öğrenciler tarafından değil aynı zamanda üniversite, kolej veya dil okulunda eğitim gören öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Gündüz ve devlet liseleri genel olarak aile yanı konaklama sunmaktadır. Öğrencilerin yanında konaklayacağı aileler hükümet tarafından belirlenen kriterlere göre titizlikle seçilmekte ve düzenli olarak denetlenmektedir. Dolayısıyla güven problemi yaşayan velilerin tereddüt etmelerine gerek yoktur. Aile yanında kalan öğrenciler bir yandan İngilizcelerini pratik edip geliştirirken bir yandan da Kanada geleneklerini tecrübe edebilmektedir. Öğrencilere kendilerine ait bir oda tahsis edilmekte ve temizliği aile tarafından yapılmaktadır. Güvenilir bir konaklama olmasının yanı sıra diğer konaklama türlerine göre daha ekonomik bir konaklama seçeneğidir. Aile yanı konaklama fiyatları aylık olarak 700 ile 1.000 Kanada Doları olarak değişmektedir.

Yurt konaklaması da Kanada lise eğitimi konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır. Genellikle özel liselerde eğitim görecek öğrenciler okul yurtlarında konaklamayı tercih etmektedir. Yurtta kalan öğrenciler uluslararası dostluklar edinip daha sosyal bir ortamda konaklama imkanına sahiplerdir. Kanada’da lise okumak için gelen öğrencilerin daha kolay adapte olması için yurtlarda sosyal aktiviteler yapılmaktadır. Yurtlar genellikle kampüs içerisinde bulunup okula yürüme mesafesindedir. Öğrencilere tek kişilik veya paylaşımlı oda seçenekleri sunulmaktadır. Yurt konaklama fiyatları konumuna ve konforuna göre değişmekte olup 9 aylık fiyatları genellikle 7.000 Kanada Dolarından başlamaktadır.

Kanada lise eğitimi konaklama seçenekleri sıralandığında, yurt ve aile yanı konaklamasının yanı sıra bir de özel ev kiralama seçeneği mevcuttur. Ancak özel ev kiralama seçeneği diğer konaklama türlerine göre daha az tercih edilmektedir. Genellikle velisiyle birlikte konaklamak isteyen öğrenciler bu konaklama türünü seçmektedir. Kanada’da ev kiraları bulundukları şehre göre değişkenlik gösterse de ortalama olarak 1.000 Kanada Dolarından başlamaktadır.

Kanada’da Yaşam Masrafları

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Kanada lise okumak için en ideal ülkelerden biridir. Yaşam standartlarının üst düzey olmasının yanı sıra İngilizce dilde lise eğitimi veren Amerika ve İngiltere’ye göre döviz kurunun daha düşük olması sebebiyle eğitim fiyatları daha ekonomiktir. Kanada lise eğitimi ve konaklama fiyatlarının yanı sıra Kanada’da yaşam masrafları da öğrenci ve aileler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Yaşam masrafları da Kanada’da lise eğitimi alacak öğrenciler için oldukça ekonomiktir. Aile yanında konaklayan öğrencilerin yemekleri kaldıkları aile tarafından hazırlanmaktadır. Yurt konaklaması tercih eden öğrencilerin yemekleri ise yurtları tarafından hazırlanmaktadır. Öğrenciler genellikle sabah kahvaltısını ve akşam yemeklerini evlerinde veya yurtlarında yemektedirler. Öğle yemeklerini ise evden götürebildikleri gibi okuldan da alabilmektedirler. Dolayısıyla öğrencilerin yemek için ekstra bir masrafı yoktur.

Öğrencinin eğitim ücretine ek olarak ulaşım masrafları da hesaplanmaktadır. Bu masraflar genellikle okulun bulunduğu şehre ve okula göre değişmektedir. Yurt konaklamaları kampüs içinde yer alır ve okula yürüme mesafesindedir. Aile yanı konaklamalar ise genellikle toplu taşıma mesafesindedir. Kanada lise okumak için güvenilir bir ülkedir ve Kanada’da oldukça sistemli bir metro ve otobüs ağı bulunmaktadır.

Kanada’da yaşam masrafları denildiğinde öğrencinin aylık sosyal aktiviteleri de hesaba katılmalıdır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda bir Kanada lise eğitimi öğrencisinin aylık cep harçlığı ortalama olarak 250 ile 600 Kanada Doları olarak değişmektedir. Bu öğrencinin harcama alışkanlıklarına göre de değişkenlik göstermektedir.

Kanada Lise Eğitimi Vizesi

6 aydan uzun süre Kanada’da lise eğitimi alacak öğrencilerin Study Permit yani eğitim izni almaları gerekmektedir. Eğitim izni, uluslararası öğrencilerin Designated Learning Institiuons yani Tanınmış Eğitim Kurumlarında eğitim görmelerini sağlayan bir belgedir. Eğitim izni başvurusundan önce Kanada lise eğitimi vizesi için öğrenciler DLI listesinde yer alan okullardan kabul mektubu almalıdır. Okul kabul mektubu öğrencinin eğitim süresini, konaklama ve havaalanı karşılama detaylarını içermektedir.

Kanada lise eğitimi başvurularında 17 yaşından küçük çocuklar için genellikle okullar tarafından yasal vasi atanmaktadır. Her eyalet ve bölgede bir kişinin reşit olma yaşı vardır ve reşit olmayan kişiler ‘küçük çocuk’ olarak adlandırılmaktadır. Ebeveynler veya yasal vasiler, reşit olmayan çocuğun Kanada'da kaldığı süre boyunca ihtiyaç duyduğu bakımın karşılanacağını kanıtlamalıdır. 17 yaşından küçük çocuklar Kanada’ya ya ebeveynleri ile gelmeli ya da Kanada’da bir vasisi olmalıdır. Vasiler küçük çocuğa destek veren Kanada vatandaşı veya kalıcı oturumu olan yetişkin kişilerdir.

Kanada lise eğitimi vize başvurusu için öğrenciler geçerli bir pasaporta sahip olmalıdır. Kanada’ya lise eğitimi almak amacıyla gidecek öğrenciler 18 yaşından küçük olacağı için bir finansal sponsoru olmalıdır. Sponsorlar eğitim süresi boyunca eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabilecek maddi imkanlara sahip olmalı ve bunu finansal evraklarla destekleyebilmelidir. Kanada lise eğitimi vizesi başvurusu yapacak öğrencilerin kendi evraklarını ve sponsoru olacak aile bireyleri için gerekli evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Gerekli evrak listesine ulaşmak veya Kanada lise eğitimi vizesi almak için Kanada öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ya da müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz. 0212 970 05 63

Kanada Lise Eğitimi Başvurusu İçin Arayınız

Kanada ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Kanada için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp