Kanada Göçmenlik Yolları 2019

Yüksek refah seviyesi ve kaliteli yaşam şartlarıyla Kanada göçmenlik için son yılların en gözde göç ülkelerinden biri. Her yıl birçok farklı ülkeden göç kabul etmesiyle de tercih edilenlerde en üst sırada yer alıyor. 

Kanada’ya kimler göçmen olarak gidebilir?

Kanada göçmenlik başvurusu aşamasında ülke sıralama yapabilmek ve başvuranları süzgeçten geçirebilmek için belirli kriterler kullanıyor; eğer bu kriterlerden yeterli puanı toplayabilirseniz siz de göçmenlik başvurusu yapmaya hak kazanıyorsunuz.

Kanada göçmenlik kriterleri:

YAŞ

Kanada göçmenlik için 30 yaşın altında olmanız bu aşamada sizin için çok büyük bir avantaj. Sonrasında ise artan her yaşla birlikte puanlamadaki yaş katkısı gittikçe düşüyor.
*YABANCI DİL: Kanada’da resmi olarak kullanılan iki dil var; İngilizce ve Fransızca. Bunlardan herhangi birinde dil yeterliliğinizi sınavlarla(IELTS ve TCF)  belgelemeniz gerekmektedir. Eğer her iki dilde de dil yeterliliğiniz varsa puanlamada yukarı çıkmanız mümkün.

EĞİTİM DURUMU

Aldığınız en üst seviyedeki akademik eğitimi akredite ettirerek belgelemeniz gerekiyor. Burada eğitim seviyeniz ne kadar yüksekse aldığınız puan da aynı oranda yükseliyor.

İŞ TECRÜBESİ

Çalıştığınız alandaki iş tecrübeniz puanlamaya dâhil oluyor. İş tecrübenizin 3 yıl ve üzerinde olması puan katkısında oldukça yarar sağlıyor.

MESLEK SINIFI SEÇİMİ

Çalıştığınız uzmanlık alanınız yani mesleğiniz buradaki değerlendirmede önemli bir kriterdir.

Kanada göçmenlik Pualama Sistemi

Puan olarak kesin sayısal bir katkısı olmasa da aslında mesleğinize göre bir kategorizasyon yapılarak Kanada için tercih edilen meslek gurupları ayrımında önem teşkil ediyor. (Ülkenin o anda istihdamda ihtiyacı olan meslek gurupları, yaptığınız mesleğin Kanada da geçerliliği gibi).
Peki puanımızı nasıl hesaplayacağız? Eğer siz de bu yolda ilerlemek için puanınızı görmek isterseniz Kanada Konsolosluğunun resmi sitesini tıklayarak hesaplama yapabilirsiniz.

Kanada hükümeti göçmenlik değerlendirmesi

Kanada hükümeti değerlendirmenin şeffaf olması adına örnek teşkil etmesi için kanada göçmenlik başvuru yapmadan da durumunuzu görebilmenize olanak sağlıyor. Bu kısımda yazdığımız kriterlerden ziyade evli olmanız, Kanada’da sizi davet edebilecek bir akrabanızın olması, oradan bir iş teklifinizin olması gibi kriterler sıralamada yerinizi değiştirecektir. Örneğin evli olduğunuz takdirde eşinizin eğitim durumu, dil seviyesi, yaşı gibi kriterler de puanlamaya tabi tutulur.
Bu aşamada başvurumuzu yapıp göç başvurusu havuzuna dâhil oluyoruz ve belli aralıklarda yayınlanan son dönemde davet gönderilen en düşük puanlar açıklamasını takip ederek davet için sıramızı bekliyoruz. Davet edildikten sonra 90 gün içerisinde PR (PERMİNENT RESİDANCE) başvurumuzu yapıyoruz.

Kanada göçmenlik başvurusunu yaparken istenilen evraklar nelerdir?

 • Kanada göçmen Başvuru Formu
 • Sağlık belgesi, 
 • Son 10 yıl içerisindeki yurtdışı seyahat dökümü, 
 • Son 10 yıl içerisinde ikamet edilen adresler, 
 • Pasaport fotokopisi,
 • Biyometrik fotoğraf, 
 • Adli sicil Kaydı belgesi, 
 • Son 10 yılda neler yaptığınızı anlatan bir döküm.
 • Kanada’ya gittiğinizde 6 ay içerisinde geçiminizi sağlayacak paraya sahip olduğunuzu gösteren belgeler.

Gerekli evraklarımızı hazırlayıp başvurumuzu tamamlayıp sonucumuzu bekliyoruz. Bu aşamada Kanada Hükümeti sizi mülakata davet ederek sizi görmek;  bilgi alışverişinde bulunmak isteyebilir.

Bu bilgiler ışığında sonuçlanan başvurunuz olumlu olursa PR(PERMİNENT RESİDENCE) olma hakkı kazanırsınız. Kanada Göçmen Başvurunuzun onaylanmasını takip eden 5 yıl içerisinde en az 3 yıl Kanada’da bulunmuş olmak şartını sağlayarak Vatandaşlığa başvuru yapabilirsiniz. PR(PERMİNENT RESİDENCE) ile vatandaşlık arasındaki en önemli fark vatandaş olduğunuzda oy kullanabilir, vizesiz birçok ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.  

Başvuru için önemli kriterlere değinecek olursak; puanlama sırasında bilgilerimizi (meslek, eğitim durumu, iş deneyimi vb.) en doğru şekilde beyan edebilmemiz, PR başvurusu aşamasında belgelerimizi en doğru şekilde sunabilmek ve eğer mülakata davet edilirsek bize sorulan sorulara en doğru şekilde cevap vermektir. 

Eş Sponsoru Yoluyla Göç

Göç etme yollarından biri de Kanada vatandaşı biriyle evlenmek ya da 1 yıl boyunca bir çift olarak birlikte yaşadığınızı belgelemektir. Bu göç yolu yıllar içinde çok defa su istimale uğradığı için Kanada Hükümeti her dosyayı titizlikle incelemekte; doğru beyan edilmemiş güven vermeyen her dosyayı reddetmektedir. Başvuru yapıldığında öncelikle sponsorun durumu incelenir sponsorun uygun görüldüğü durumda birlikteliğin gerçekliği irdelenir. Bu aşamada evrakların ve belgelerin en doğru şekilde sunulması çok önemlidir. Mülakat aşamasında vize memurlarına doğru bilgi vermek ve en doğru şekilde ifade edip inandırıcı olunmalıdır. 

Yatırımcılık Yoluyla Göç

3 farklı kategori altında incelenmektedir.

 • Yatırımcılar

Bu yolla yatırım yapacak kişilerin öncelikle iş tecrübelerinin olması, en az 800,000$CAD tutarında varlıkları olması ve 400,000$CAD tutarında da bir yatırım yapmaları gerekmektedir.

 • Müteşebbis

Bu programın amacı Kanada’da şirket sahibi olacak, şirketi etkin bir şekilde yönetecek bu sayede yeni çalışma sahaları yaratacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak deneyimli yatırımcıları çekmeyi amaçlar. En az 300,000$CAD tutarında sermayesi olması gerekmektedir.

 • Kendini İstihdam Edenler

Bu kategoride başvuracak kişiler kendi işlerini kurma amacında olmalılardır.
Bu şekilde Kanada’ya göç eden kişilerden ülkenin kültür ve sanat hayatına katkıda bulunması beklenmektedir. Kanada’da bir işletme satın alarak, işleterek ya da sanatsal-sportif faaliyetlerde bulunarak (oyuncular, sporcular, vb. )kendilerine istihdam alanı yaratabilirler. 
Kanada’ya kısa süreli ya da uzun süreli eğitim için gittiğiniz de günlük ders saatine bağlı olarak part time çalışmaya başlayabilirsiniz. Okulunuz bittiğinde çalıştığınız iş yeri sizinle tam zamanlı çalışmak ister ise çalışma izninizi daha kolay alabilirsiniz.
Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmak istiyorsanız 0212 970 0563 numaralı telefonumuzu arayarak vize uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 Kanada göçmenlik ve vatandaşlık hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp