Depremzedelere Kanada Vizesi Kolaylığı

Kanada Hükümeti, Depremzedelere Kanada Vizesi Kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ile Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, Kanada vizesi kolaylığı ile ilgili ortak bir açıklamada bulundular. Yapılan açıklamaya göre; 29 Mart 2024 tarihinden itibaren depremzedelerin vize başvuruları, değerlendirmeye alınmaya başlanacak. Türk ve Suriye vatandaşlarının vize başvurularında kolaylık sağlanacak. Her iki bakanın yaptığı ortak açıklamada, geçici ve kalıcı ikamet izni için depremzedelere öncelik verileceği bildirildi. Alınan bu kararlar 29 Mart 2024 ile 25 Eylül 2024 tarihleri arasında geçerli olacaktır.

Depremden etkilenen kişilerin, Kanada vize başvurusu esnasında yaşadığı en büyük zorluklardan biri de gerekli Kanada vize evraklarını toplamaktır. Kanada hükümeti, Kanada Kalıcı oturum başvurusunda bulunanların, deprem dolayısıyla gerekli evrakları tamamlamada güçlük çektiklerinin farkında olduklarını belirtti. Bu nedenle eksik evraklardan feragat edeceğini bildirdi. Evrakların yanı sıra istenilen kalıcı oturum ücretinden de feragat edileceği açıklandı. Hali hazırda zaten Kanada oturum izni bulunan Türk vatandaşlarının, Kanada ikamet izni uzatma isteklerinde öncelik hakkı verildi. Kanada'da çalışan, eğitim gören ya da aile ziyaretinde bulunan Türk ve Suriye vatandaşları hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilecekler. Herhangi bir ücret ödemeden ziyaretleri ve izinleri uzatılacaktır. Kanada kalıcı oturum iznine başvuran kişiler için çalışma izni de sağlanacaktır.

Her iki bakan da konuşmalarını; Depremzedelere Kanada Vizesi Kolaylığı sağlayarak olaydan etkilenenlere destek olmak istediğini, yaşanan zorluğun farkında olduklarını ve yardım etmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek bitirdiler. 

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp