Yunanistan Gönüllülük Vizesi

Yunanistan Gönüllülük Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a ziyaret gerçekleştirmeleri için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize prosedürlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Hususi (yeşil) diplomatik ve hizmet (gri) pasaportuna sahip kişilerin 1 yıl içinde 90 günü aşmama şartı ile Yunanistan’da kalma hakkı bulunur. Yunanistan gönüllülük vizesi, bazı kuruluşlarda gönüllü olarak çalışmak isteyenlerin başvuracağı bir vize türüdür.

Yunanistan’daki kâr amacı taşımayan hayır ve yardım kuruluşlarında gönüllü çalışmak isteyenlerin Yunanistan C tipi yani kısa süreli gönüllülük vizesine başvurmaları gerekir. Bu vize türünün başvuruları, konsoloslukların yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinden ya da akredite edilen seyahat acenteleri üzerinden gerçekleşir. Vize başvuru sürecinde başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması büyük önem taşımaktadır. 

Yunanistan Gönüllülük Vizesi Nedir?

Yunanistan, ülkesini ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarından vize başvurusu yapmalarını istemektedir. Schengen’e üye olan ülkeler dışında diğer ülkelerin vatandaşlarına Schengen anlaşması gereğince vize vermektedir. Gönüllülük vizesi, Yunanistan’da bulunan yardımsever ve hayırsever kuruluşlarda gönüllü olarak çalışmak isteyen kişilerin başvuru yaptığı bir vizedir. 

Yunanistan Gönüllülük Vizesine Nasıl Başvurulur?

Yunanistan’a seyahat gerçekleştirmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Yunanistan Konsolosluğu’na vize başvurusu yapması gerekmektedir. Yunanistan gönüllülük vizesine başvuru yapacak kişilerin öncelikle Yunanistan’da gönüllü olarak çalışacağı kurum veya kuruluştan belge alması gerekmektedir. Bu belgenin Yunanistan Konsolosluğunun istediği şartlara uygun olması lazımdır. Başvurunuzun doğru ve eksik olmadan hazırlanması vize sürecinizin olumlu olarak tamamlanmasına katkıda bulunur. Yunanistan gönüllülük vizesine başvuru yapabilecek kişiler şunlardır:

 • Yunanistan bulunan çıkar ve kâr amacı taşımayan kuruluşta çalışacak kişiler
 • Yunanistan’daki hayırsever ve yardımsever kuruluşlarda çalışacak kişiler
 • Yunanistan’ın belirlediği gönüllü işler yapıldığı kurum veya kuruluşlarda çalışacak kişiler

Yunanistan vizesi başvuruları Yunanistan Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri aracılığı ile yapılmaktadır. Yunanistan gönüllülük vizesi için gerekli evrakları tamamladıktan sonra vize başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Türkiye’den Yunanistan’a gitmek isteyen kişiler arasından umuma mahsus pasaporta sahip olanların vize başvuru süreçleri Yunanistan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri aracılığı ile değerlendirilmektedir. 

Seyahat amacınız, talep edilen vize türleri ile ilgili aşamalar ve hazırlamanız gereken evraklar bu temsilciliklere iletildikten sonra vize başvuru süreçleriniz değerlendirilmeye başlar. Yunanistan gönüllülük vizesi için başvuru süreçlerinizi Vize Merkezi temsilcilikleri ile iletişime geçerek başlatabilirsiniz. 

Yunanistan Gönüllülük Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan gönüllülük vizesine başvurmak için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru ifadelerle hazırlanması vize başvuru süreçlerinizin kısa sürede sonuçlanması sağlamaktadır. 

Yunanistan Gönüllülük Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • 6 ay geçerliliği olan pasaport (2 tane sayfasının boş olması ve pasaportta doldurulan sayfaların fotokopisi) gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin diğer tüm pasaportlarının vizeli ve kaşeli fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Yunanistan gönüllülük vizesi başvuru formu
 • 2 adet 35x45 ebatlarında biyometrik fotoğraf
 • Seyahatiniz ile ilgili bilgilerin bulunduğu vize talep dilekçesi
 • Çalışacağınız kurumun hangi işle uğraştığını ve nereye bağlı olduğunu gösteren bir kurum olduğunu belirten sponsorluk yazısına ihtiyaç vardır. 
 • Vize başvurusu için detaylı nüfus örneği istenmektedir. 
 • Vize başvurusu sahibinin başvuru masraflarını karşılayan kişinin son 3 aya ait detaylı banka hesap dökümünü sunması gerekmektedir.
 • Tüm seyahatiniz boyunca, sağlık, hastane, acil bakım gibi durumlarda geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortasının alınması gerekmektedir. 
 • Vize ücretinizin ödendiğini gösteren makbuzun ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Yunanistan Gönüllülük Vizesi Başvuru Mektubu Nedir?

Yunanistan gönüllülük vizesi başvuru mektubu, seyahat amacınızı belirten, pasaport bilgilerinizin yer aldığı kişisel bilgiler içeren bir mektuptur. Bu mektubun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması son derece önemlidir. Yunanistan konsolosluğu tarafından vize başvurusu yapacak kişileri tanımaya yönelik bir mektuptur. Bu mektubun herhangi bir yanlış ya da eksik bilgilerle doldurulması durumunda vize başvurunuzun reddedilebileceği unutmayın. Yunanistan vizesi reddi sebeplerine bakarak başvurunuzu dikkatli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Yunanistan Gönüllülük Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yunanistan gönüllülük vizesi başvurusu yapacak kişilerin 25 Eylül 2014’den uygulanan biyometrik veri işlemlerine kayıt yaptırması gerekmektedir. Bu sisteme son 5 yıl içinde kayıt yaptıran vize başvurusu sahiplerinin tekrar biyometrik veri işlemleri merkezlerine gitmelerine gerek görülmemektedir. 

Gönüllülük vizesi başvurunuzun hazırlanması için Yunanistan Konsolosluğundan ya da konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerinden randevu almanız gerekmektedir.

Size uygun olan randevu tarihi ve saatini seçtikten ve parmak izi bilgilerinizi bildirdikten sonra Vize Merkezi aracılığı ile randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz için gerekli olan evrakları adresimize kargo ya da kurye ile postalayabilir ya da elden de teslim edebilirsiniz. Vize randevu tarihinde başvuru yapan kişinin randevuya şahsen gelmesi gerekmektedir. Randevu için gerekli olan evrakların vize başvuru merkezine sunulması gerekmektedir. 

Vize başvuru işlemleriniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuz isteğiniz takdirde size teslim edilecektir. Yunanistan Konsolosluğunun belirlediği vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Biyometrik işlemlerinizin gerçekleştirilmesinin ardından başvuru süreciniz tamamlanmaktadır. 

Yunanistan Vize Çeşitleri

Yunanistan vize çeşitleri, seyahat amacına, giriş sayısına ya da yapılan mesleğe göre değişiklik göstermektedir. 

 • Ticari Vizesi
 • Turistik Vizesi
 • Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Sportif Kültürel Konferans Vizesi
 • Gemici Vizesi
 • Şoför Vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Transit Vizesi
 • Gönüllülük Vizesi

Giriş sayısına göre Yunanistan vizesi türleri şunlardır:

 • Tek girişli
 • Çift girişli
 • Çok girişli (Multi)

Yunanistan Vize Ücretleri

Yunanistan vizesi 2024 yılı güncel ücretlerine bakarak ihtiyacınıza uygun vize türünün başvuru şartlarını yerine getirdikten sonra vize ücretinizi ödeyebilirsiniz. 

Yunanistan Gönüllülük Vizesi Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Yunanistan gönüllülük vizesi C tipi vize kategorisinde yer almaktadır. Bu vize başvurusunu Yunanistan’da bulunan kâr amacı taşımayan kurum veya kuruluşlarda gönüllü olarak çalışmak üzere yapmanız gerekmektedir. Vize başvurularınızı konsolosluklar tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinden yapmanız istenmektedir. Ya da diğer bir seçenek olarak akredite seyahat acenteleri aracılığı ile de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yunanistan gönüllülük vizesinin başvuru süreçleri Yunanistan Konsolosluğunun değerlendirmesinin ardından 7-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yunanistan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Yunanistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp