Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan Erasmus Vizesi sayfamıza hoş geldiniz.

Erasmus Programı yükseköğretim kurumunun birbiriyle işbirliği ve iletişim içerisinde olmasını teşvik etme amacıyla Avrupa Birliği tarafından uygulanan bir program türüdür. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği aday ülke olmasından dolayı bu programa dahil olmaktadır. Yunanistan sınırı içerisine Üniversiteler Arası Öğrenci Değişim Programı (Erasmus) dahilin de seyahat gerçekleştirecek vatandaşın Yunanistan Erasmus Vizesi sahibi olması gerekir.

Yunanistan Erasmus vizesi uzun süreli (90 günden fazla) konaklama hakkı sunduğundan Yunanistan Ulusal Vize (D vizesi) kategorisinde yer alır. Türkiye Cumhuriyeti Bordo Pasaport, Yeşil Pasaport, Siyah Pasaport ve Gri Pasaportu türünün tümü ayrım yapılmaksızın Erasmus Vize kurallarına uymak durumundadır.

Yunanistan Konsolosluğu uzun süreli (Ulusal Vize - D Vizesi) kategorisine giren vize başvurusunu doğrudan kabul etmesinden dolayı Erasmus vize başvurusu şahsen Yunanistan Konsolosluğuna yapılması gerekir.

Yunanistan Erasmus Vizesi Gerekli Evrakları

Pasaport: Başvuru sahibine ait pasaportun Erasmus vize bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olması gerekir. Pasaport içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. 10 yıldan daha eski bir pasaport ile başvuru yapılamaz. Bordo Pasaport ile Erasmus Vize başvurusunda bulunacak vatandaşın pasaport üzerinde kimlik bilgisinin yer aldığı sayfa ve daha önce Schengen vizesi alınmış ise vize sayfalarının fotokopisi belgelerle sunulmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: 3 adet biyometrik fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu: Yunanistan vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler güncel olarak doldurulmalı ve başvuru sahibinin imzasını taşıması gerekir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerlilikte olan seyahat süresini kapsayacak şekilde en az 30.000 Euro teminatlı olarak hazırlanmış seyahat sağlık sigortası aslı ve 2 fotokopisi olacak şekilde hazırlanarak sunulmalıdır.

Eğitim Ücreti Taahhütnamesi: Yunanistan Erasmus sürecinde 659 Euro olan eğitim ücretinin öğrenciye gönderileceğine iletileceğine ait tercüme ettirilen ve noter onaylı taahhütname aslı ve 2 fotokopisi sunulmalıdır.

Üniversite Başvuru Teyit Belgesi: Bu belgenin aslı ve 2 fotokopi konsolosluk değerlendirmesine sunulmalıdır.

Transkript: Türkiye Cumhuriyeti sınırı içinde eğitim alınan üniversiteden alacağı belgenin aslı ve 2 fotokopisi sunulmalıdır. Belge güncel tarihli, kaşeli imzaya sahip olacak şekilde sunulması gerekir.

Öğrenci Belgesi: Öğrenim durumunu gösteren öğrenci belgesi aslı ve 2 fotokopisi ile vize değerlendirmeye sunulmalı.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belge aslı yeminli tercüman tarafından çevrilerek 2 fotokopisiyle birlikte sunulması rica edilir.

Burs Belgeleri: Türkiye'den alınacak olan bursa dair bilgi içeren belge Yunanca ya da İngilizce olarak tercüme edilerek aslı ve 2 fotokopisiyle değerlendirmeye sunulmalıdır.

Erasmus Vizesi Biyometri Uygulaması

Yunanistan Öğrenci Değişim Programıyla Erasmus vize başvurusunda bulunacak kişinin başvuru aşamasında Yunanistan Konsolosluğu'nda şahsen bulunarak biyometri işlemi yaptırması gerekir.

Vize Bilgi Sistemi aracılığı ile gerçekleştirilen biyometri işlemi 23 Eylül 2014 tarihinden beri yürürlükte olarak kimlik sahteciliğinin önüne geçmek amacıyla yürürlüktedir.

Biyometri işlemi ile kayıt altına alınan parmak izi, elektronik imza ve biyometrik fotoğraf sistem içerisinde 5 yıl boyunca saklanır. Son 5 yıl içinde biyometri işlemi yaptıran ve pasaportunda geçerli “VIS” ibaresi bulunan vatandaşın başvuru aşamasında VIS ibaresi bulunan pasaport fotokopisini ibraz etmesi halinde şahsen bulunma zorunluluğu bulunmaz. Yunanistan Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda 5 yıl içerisinde tekrardan biyometri işlemi yapılmasını talep edilir.

İlk kez 2011 yılında Afrika'da kullanılmış olan Biyometri Bilgi Beyanı sistemi şuan Yunanistan, Almanya, İtalya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İsviçre, Slovakya, Malta, Portekiz, İsveç, Letonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Norveç, Estonya, Litvanya, Lüksemburg, Polonya, Avusturya, Macaristan, İzlanda, Fransa, İspanya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanıyor.

Yunanistan Erasmus vize başvurusu biyometri işlemi aşamasında başvuru sahibinin parmağın da kesik, hasar ya da kına gibi işlemi önleyecek unsur olmamasına dikkat etmesi gerekir. Fiziksel olarak parmak izi beyanında bulunma engeli olan başvuru sahibinin durumu açıklayan tıbbi rapor ibraz etmesi gerekir.

Yunanistan Erasmus Vizesi Başvuru Ücreti

Yunanistan Erasmus vize ücreti Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenir. Herhangi bir nedenden dolayı olumsuz olarak sonuçlanan vize başvurusuna ait ücret başvuru sahibine iade edilmez. Yunanistan Erasmus vize ücreti ikamet süresine göre değişiklik göstererek konsolosluk tarafından güncellenir.

Avrupa Birliği vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 0-12 yaş arası başvuru sahibinden vize harç bedeli talep edilmez.

Yunanistan Erasmus Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Türkiye Cumhuriyeti sınırı içinde gerçekleştirilen Yunanistan Erasmus vize başvurusu Yunanistan Konsolosluğu tarafından 20 ila 25 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlanır. Resmi tatil, konsolosluk yoğunluğu ya da ek evrak talep edilmesi durumun da Yunanistan Erasmus vize başvurusuna ait sonuçlanma süresi değişebilir.

Yunanistan Erasmus vizesi için başvurusu seyahat tarihinin en fazla 3 ay öncesinden yapılabilir. Öğrenci Değişim Programı aracılığıyla gerçekleşecek Yunanistan seyahat planınızla ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına vize başvuru işleminin olabildiğince erken bir tarihte yapılması tavsiye edilir. Bundan dolayı başvuru sürecinizin zamanını son derece iyi değerlendirmelisiniz. Tüm Yunanistan vizesi işlemleri için bizleri arayabilirsiniz. 0212 970 04 52

Yunanistan Vize Ücretleri

Yunanistan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Yunanistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp