18 Yaş Altı İçin Yunanistan Vizesi

18 Yaş Altı İçin Yunanistan Vizesi

Yunanistan’dan vize alma süreci yetişkinlerde ve 18 yaş altı bireylerde farklılık göstermektedir. Bu sebeple 18 yaşın altında olan öğrenci, çocuk ve bebekler için vize alma prosedürleri daha farklıdır. Bu yazımızda 18 yaş altı için Yunanistan vizesi alma sürecinin nasıl olduğunu sizlerle paylaşacağız. Sayfamızın ilerleyen kısımlarında merak ettiğiniz birçok soruya cevap bulabileceksiniz. Yazımızda cevabını bulacağınız sorular şunlardır; 18 yaş altındakiler Yunanistan vizesi alabilir mi?, 18 yaş altı Yunanistan vize başvurusu, 18 yaş altı Yunanistan vize işlemleri nasıl yapılır?, Yunanistan 18 yaş altı vize evrakları nelerdir?, Yunanistan vizesi için muvafakatname nedir?

18 yaş altı için Yunanistan vizesinde ki en önemli farklılıklardan biri muvafakatnamedir. Anne ve babaları tarafından bu muvafakatnamenin alınması gerekir. Aksi durumda vize işlemleri geçersiz sayılır. Bir ailenin her çocuğu için ayrı ayrı belgeler hazırlanmalıdır. Bu sebeple bebek, çocuk ve 18 yaş altı öğrenci olan her bir bireyin kendine ait muvafakatnamesi hazır olmalıdır. Yani yalnızca çocukların ve öğrencilerin değil, bebeklerinde Yunanistan’a gidebilmek için vize alması gerekir. Başvuru yapan kişinin bebeği ile gidebilmesi için ona da vize alması şarttır. 

18 Yaş Altındakiler Yunanistan Vizesi Alabilir mi?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi 18 yaş altı için Yunanistan vizesini reşit olmayan bireylerin de alabilmeleri mümkündür. Fakat 18 yaş altındakiler Yunanistan vizesi alabilir mi sorusunun cevabı diğer gerekli evraklar ile birlikte, anne ve babalarından muvafakatname alırlarsa ‘evet’ olabilir. Bunun için gerekli olan belgelerini toplarlarsa ve başvuru sürecindeki gerekli prosedürleri doğru takip edebilirlerse vize alabilirler. 18 yaş altı için Yunanistan vizesinde gerekli olan belgeleri yazımızın devamında sizler için liste halinde sıraldık. Sayfamızın devamında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

18 Yaş Altı Yunanistan Vize Başvurusu

18 yaş altı olan bireyler bu vize türüne kendileri başvuru yapamazlar. Bu vizeyi alabilmeleri için başvuru sürecinde anne ve babalarının imzası olan vekaletnamelerini vermeleri gerekir. 18 yaş altı Yunanistan vize başvurusu sürecinde başvurunanın ebeveynlerinden en az biri olmalıdır, diğer ebeveynin ise izninin olduğunu gösteren vekaleti yanında getirmesi gerekir. Eğer ki ebeveynlerin her ikisi de başvuru sürevinde olamacaklarsa kendileri yerine onları temsil eden bir vekili göndermeleri gerekir. Fakat 18 yaş altı Yunanistan vizesi başvuru evrakları arasında (başvuru formu ve vekaletname formu) her iki ebeveynin de imzası olması şarttır.  

18 yaş altı Yunanistan vizesi için diğer önemli konulardan biri ise parmak izi uygulamasıdır. Parmak izi alınacak olan kişilerin yaş aralıkları önemlidir. Bu konudaki prosedür şu şekilde ilerler:

 • 0-12 yaş arasındaki başvuru sahipleri parmak izi vermek zorunda değildir.
 • 12-18 yaş arasındaki başvuru sahipleri parmak izi vermek zorundadır. 
 • Parmak izi alımı için yaşanılan ile göre VSF Global ya da Kosmos vize başvuru merkezlerine başvurulması gerekir. 

18 Yaş Altı Yunanistan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize işlemleri ebeveyn ya da onlar yerine seçilmiş bir vekil tarafından yapılabilmektedir. 18 yaş altı Yunanistan vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna dair buraya kadar okuduklarınız ile birçok bilgiye sahip oldunuz. Fakat yine kısaca ele almamız gerekirse, 18 yaş altı Yunanistan vizesi başvuru sürecinde ebeveynler yoksa vekil olarak atanmış olan kişi tüm evraklar ile birlikte iki ebeveyn tarafından imzalanmış vekaletname ve başvuru formunu da yetkili kuruma teslim etmelidir.

Başvuru evrakları her bir başvuru sahibi olan çocuk için ayrı ayrı düzenlenmelidir. Buraya kadar 18 yaş altı Yunanistan vizesi üzerine değinilmemiş olan bir nokta vardır. Eğer ki çocuk 0-12 yaş aralığında ise kendisi başvuru sürecinde ebeveyni ya da onu temsil eden kişi ile birlikte başvuru merkezine gitmek zorunda değildir. Fakat 12 yaş üstünde ise başvuru sürecine dahil olması gerekir. 

18 yaş altı Yunanistan vizesi için ikamet edilen yere göre VFS Global ya da Kosmos vizeden randevu alınması gerekir. Randevu tarihine göre gerekli olan evraklar toplanmalıdır. Belirlenmiş olan tarihte tüm evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş ve toplanmış bir şekilde yetkili kuruma teslim edilmelidir. Eğer isteniyor ise biyometrik bilgilerde verilmelidir. Tüm bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra başvurunuz tamamlanmış olacaktır. 

Yunanistan 18 Yaş Altı Vize Evrakları Nelerdir?

Vize başvuru sürecinde teslim edilmesi gereken bazı evraklar vardır. Bu evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hem doldurmalı hem de toplanması gerekmektedir. Yunanistan 18 yaş altı evrakları nelerdir:

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmaması ve en az 1 yıl geçerliliği olması gerekir. 
 • T.C. kimlik kartı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş olması ve daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması gerekir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devletten karekodlu ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği  olması gerekir.
 • İkametgah belgesi: E-devlet üzerinden karekodlu olması gerekir. 
 • Pasaport protokolü: Pasaport geçmişlerini göstermesi ve e-devlet üzerinden alınmış olması gerekir.
 • Yunanistan vize başvuru dilekçesi: Seyahat amacının detaylı bir şekilde yazıyor olması gerekir.
 • Yunanistan seyahat sigortası: Schengen ülkelerinde geçerliliği olması ve siyah sürecinin tamamını kapsıyor olması gerekir. Yunanistan’a giden kişinin vefat etmesi durumunda cenaze masraflarını (nakil ve defin işlemleri)  karşılayabileceğini kanıtlıyor olması da gerekir. 
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük olan bireylerin her iki ebeveynin de imzası ve noterden onayı olması, 6 ay içinde hazırlamış olması gerekmektedir. 
 • Taahhütname: Anne ve babası dışında biriyle dönecekse o kişinin refakat edeceğini kanıtlaması, noter onaylı, güncel ve orjinal olması gerekir. Yunanistan’a gidiş amacı belirtilmelidir. Taahhütname veren kişinin Yunanistan vizesi varsa onun fotokopisini vermesi, yoksa onun da Yunanistan vizesi alması gerekir. 
 • Banka hesap dökümü: Sponsor olan anne ya da babanın banka hesap dökümleri olması gerekir. Son 3 ayı gösteren ve günde 50 euro harcanabilecek miktarda olmalıdır. 
 • Mal varlıkları: Anne ya da babanın mal varlıklarını göstermelidir. Gayrimenkul gibi belgelerin fotokopisini sunmaları gerekir.
 • 18 yaş altı Yunanistan vizesi için gerekli olan belgelerin tutarlı, eksiksiz ve doğru bir şekilde toplanması ve doldurulması gerekmektedir. Bu belgelerin istenen şekilde toplanması durumunda 18 yaş altı Yunanistan vizesi almak zor değildir.

Yunanistan vizesi için muvafakatname nedir?

Muvafakatname başvuran kişinin 18 yaşının altında olması durumunda alması gereken bir belgedir. Aksi durumda başvuru sürecinde muvafakatnameye ihtiyaç yoktur. Bu sebeple 18 yaş altı Yunanistan vizesi için muvafakatname nedir sorusuna cevabı olarak 18 yaşın altında olan bireylerin alması gereken bir belgedir denilir. 

Vize başvuru sırasında en az bir ebeveynin olmaması sebebiyle alınması gereken bir belgedir. Son altı ay içinde ve noter onaylı olması gerekir. Eğer ki ebeveynlerin ikisi de başvuru sürecinde olmayacaklarsa muvafakatnamede ikisinin de imzası olması gerekir. Noterden alınması ve noter onaylı olması şarttır. Fakat anne, baba ve diğer aile üyelerinin de başvuru yapması durumunda 18 yaş altı Yunanistan vizesi için muvafakatnameye gerek yoktur. 

Anne ve babası ayrı olan bireyler için durum şu şekildedir; velayet bir ebeveyn de ise velayeti olmayan ebeveynin de noter onaylı muvafakatname alması gerekir. Başvuru yapabilmeniz için sadece muvafakatnameyi hazırlamanız yeterli değildir. Diğer gerekli olan belgeleri toplamanız ve yetkili kuruma hepsini birlikte teslim etmeniz gerekir. 18 yaş altı Yunanistan vizesi başvuru sürecinde sizlere destek olmamızı isterseniz vizemerkezi.com üzerinden bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yunanistan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Yunanistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp