Yunan Vatandaşlığı

Yunan Vatandaşlığı

Türk vatandaşlığı kanununa göre. Kendi isteği ile yabancı bir ülkenin vatandaşlığına geçen kişilerin, vatandaşlık şartları gereği durumu bildirerek Yunan Vatandaşlığı izin almaları halinde, Türk vatandaşlıklarını kaybetmeden aynı zamanda bir diğer ülke vatandaşı olunmasına izin veriliyor. Ancak vatandaşlığa geçilecek ülke, çifte vatandaşlığa her zaman izin vermeyebiliyor. Yunanistan’da çifte vatandaş olma hakkı tanınıyor.

Yunanistan'da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin Yunanistan vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Yunanistan’a geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının Yunanistan vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.

Yunan vatandaşlığına geçme

Her şeyden önce her ülke vatandaşının kendi özgür iradesi ile karar vermesi gereken bir konudur. Yunanistan vatandaşlığına geçilmesi halinde Yunanistan’da seçme seçilme hakkından, AB ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkına, Yunanistan vatandaşlarına tanınan her türlü imtiyaz ve memur olma gibi ayrıcalıkların elde edilmesine giden bir dizi yolların açılımı sağlanmaktadır.

Uzun bir süredir kendi ana vatanı kabul ettiği toprakların sınırları içerisinde yaşayan, her türlü yaşamsal haklarını yaşadığı devletlerin kanunlarına göre belirleyen ve bu sınırlar içerisinde yaşama tutunan her bireyin kendi tercih ettiği veya sonradan farklı yollarla yaşamaya başladığı devlet sınırları içerisinde yaşama hakkı araması kanunlarla sabitlenmiştir. Özellikle Yunanistan gibi tarihinde çok sayıda göç almış toplulukların kendi kabul ettiği ülke vatandaşlarına bu konuda çok fazla sayıda tanınmış yasal haklar bulunmaktadır. Bu amaçla Yunanistan vatandaşlığına geçmek için gereken hakların aranmasında ortak paydaların bulunması önemlidir. Bu sebeplerle Yunanistan’da çok uzun bir zamandır ikinci vatan toprağı kabul ettikleri göçmen bölgelerinde yaşayan milletlerin vatandaşları. Yunan vatandaşlığı hakkını daha hızlı ve kolay bir şekilde kazanabilirler.

Farklı amaçlarla Yunanistan vatandaşlığına geçme yolları bulunmaktadır. Kanunlarla belirtilen haklarını araması sonucu Yunan vatandaşlığına geçmeleri için, vatandaşlık haklarının bilinerek önemli unsurların bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Yunanistan’da belli süre yaşamış ve belli yaşam standartları oluşturulmuş bireyler için sağlanan Yunanistan vatandaşlık almak için gereken koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşulların tamamlanması Yunanistan vatandaşlığının kazanılması için bu açıdan çok önem teşkil etmektedir.

Kimler Yunan Vatandaşlığı Olabilir?

 • Yunanistan’da 10 sene yaşanması durumunda Yunan vatandaşlığına başvuru yapılabiliyor.
 • Yunanistan vatandaşıyla evli olmak, Yunan vatandaşlığı için tek başına yeterli olmuyor. Evliliğinizin yetkili mercilerce gerçek bir evlilik olduğu doğrulanırsa eş durumundan vatandaşlık alabiliyorsunuz.
 • Yunanistan’da 5 yıldır yaşayan ebeveynlerin çocukları doğuştan Yunan vatandaşı oluyor.
 • Etnik kökeninin Yunan olduğunu kanıtlayan bireylere de, Yunanistan tarafından vatandaşlık hakkı veriliyor.
 • Yunanistan’da doğmuş olmak.
 • Yunanistan’a, minimum 300.000 Euro ile sermaye yatırım yapma yoluyla oturum izni almak.
 • Yunanistan’dan 300 bin Euro değerinde ev satın alındığı zaman 5 yıllık oturum izni alınıyor. Bu evin tapusu sizin üzerinize olduğu sürece, her 5 yılda bir bu oturma izni yenileniyor.

Yunanistan vizesi başvurusu yapmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yunanistan ile ilgili sizden gelen sorular

15 sorudan en popüler 15 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Yunanistan doğumlu dedemden dolayı vatandaşlık alabilir miyim?
  G. B., 07 Şub 2019, 10:09

  Dedem Yunanistan doğumlu. Fakat babaannem, babama hamileyken; dedem vatandaşlıktan çıkarılmış. Bizim vatandaşlık alma durumumuz mümkün olur mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kayın babam Yunan. Bizim de vatandaş olabilme ihtimalimiz var mı?
  i. yorgancıoğlu, 20 Oca 2019, 21:58

  Merhabalar. Eşim iki oğlum ve ben 2 senedir Yunanistan'ı ziyaret ediyoruz. Çok sevdik. En son öğrendiğimize göre kayın babam da Yunan doğumlu orada okulda bile okumuş. Vatandaş olabilme ihtimalimiz var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Dedem Yunan vatandaşı. Ben de Yunan vatandaşı olabilir miyim?
  M. Can Üstün, 03 Oca 2019, 13:22

  Merhabalar Annemin annesi ve annemin babası yunanistan doğumlular. Dedem askerliğini dahil orada yapmıs daha sonrasında Edirneye gelmişler. Şuan annem bu durumda vatandaşlık alabilir mi? İyi çalışmalar

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Dedem Rodos doğumlu vatandaşlık alabilir miyim?
  m. koca, 08 Ara 2018, 14:12

  merhabalar babam rodos adası dogumlu dedem ve babannem orda yasayıp 86 yılında vefat etmişler halen kardeşleri orada yasamakta babam türkiye ye sınır dışı edilmiş ve dedemden kalan mallar hali ile orada kaldı babama af cıktı gidebiliyor ama oradaki malları nasıl araştırmalıyız bizim bir hakkımız

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yunan vatandaşlığı için nereye başvuru yapılır?
  A. Y., 26 Eki 2018, 15:54

  Merhaba Atalarım 1903 yılından önce Yunanistan'dan İzmir’e göç etmişler. Vatandaşlık için başvuru yapmak istiyorum. Nereden başvuru yapabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yunanistan Vatandaşlık İşlemi
  E. Ö., 12 Haz 2018, 22:18

  Selam, alt-üst soy geçmişimizde gözüken babam, dedem ve dedemin babası Yanya doğumlu babam 1908 Yanya doğumlu, ben 1965 İzmir doğumluyum. Vatandaşlık Hakkım var mı? teşekkür ederim....

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Selanik göçmeni atalarım var, vatandaşlık alabilir miyim?
  B. M., 19 Mar 2018, 10:56

  Merhaba vize merkezi Anneannem, dedem, babanem ve eşi dedem Selanik Dimetoka doğumlular ancak 1950 lerde Türkiye'ye göç etmişler, şu an hepsi hayata gözlerini yumdular, benim dedelerimden ya da ananem üzerinden vatandaşlık alma hakkım var mı öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Atalarım Selanik göçmeni. Vatandaşlık alabilir miyim?
  S.K., 19 Şub 2018, 13:23

  Yunanistan Selanik göçmeniyim. Mübadele olduğu dönemde Türkiye'ye gelinmiştir. Bununla ilgili eğer babamızın, dedemizin ,babaannemizin gibi o ülkeye ait kimliği bulunan kişilerin yakınları başvuru yapabilir diye bir yazı okudum . Fakat dedem vefat etmiştir bununla ilgili nasıl bilgi alabirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Babamın Dedesi Yunanistan'da Doğmuş Yunan Vatandaşlığı Alabilir miyim?
  F. E., 29 Oca 2017, 22:00

  Merhaba, Benim babamın dedesi Selanik doğumluymuş, İstanbul'a göç etmiş. Acaba Yunanistan'dan vatandaşlık alabilir miyim? Dedem de babam da öldü ama... Saygılarımla.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Mübadil Torunları Yunan Vatandaşlığı Alabilir mi?
  O. D., 22 Oca 2017, 00:16

  Merhaba Vize Merkezi, Dedem Drama'da doğup 4 yaşlarında Trakya'ya göç etmiştir. Sorum şu; dedem üzerinden vatandaşlık alabilir miyim? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Dedem Üzerinden Yunan Vatandaşlığı Alabilir miyim?
  H. E. B., 20 Oca 2017, 18:51

  Merhaba Vize Merkezi, dedem Yunan vatandaşıydı, dedem üzerinden Yunan vatandaşlığı alabilir miyim? Alabiliyorsam eğer bunun için neler gereklidir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yunanistan Göçmenlerine Vatandaşlık
  H. C., 01 Kas 2016, 13:21

  Merhaba Vize Merkezi yetkilisi, Annem 8 yaşında Yunanistan'dan göç etmiş ve şu an hayatta değil. Benim vatandaşlık hakkım var mıdır? Başvuru şartları ile ilgili Yunanistan Başkonsolosluğu'na ulaşamadım, sizin bu konuda bir yardımınız olabilir diye düşündüğüm için yazıyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Eski Göçmenlerin Torunları Yunan Vatandaşı Olabilir mi?
  Y. Y., 28 Eki 2016, 17:03

  Merhaba Vize Merkezi yetkilisi, Konsolosluğa ulaşamıyorum bu yüzden sizin bu tür konular hakkında danışmanlık yapabileceğinizi düşündüğüm için yazıyorum. Anneannem ve dedem Yunanistan vatandaşı olarak vefat etmişler ve annem ile babam da oradan göçmüşler ancak Yunan vatandaşı değiller. Ben Türkiye doğumlu olarak Yunanistan vatandaşlığı alabilir miyim? Bunun şartları nelerdir? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yunanistan Doğumlu Kişiler Çifte Vatandaşlık Hakkına Sahipler midir?
  S. Ş., 09 Eki 2016, 18:21

  Merhaba Vize Merkezi Yetkilisi, Konsolosluğa ulaşamadım ve bir konu hakkında yönlendirmenize ihtiyacım var. Benim babam Yunanistan, Gümülcine doğumlu. Şu an Bursa'da ikamet etmekteyiz. Çifte vatandaşlık hakkımız var mıdır öğrenebilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Eski Yunanistan Göçmenleri ve Yakınları Yunan Vatandaşlığı Alabilir mi
  D. Ç. S., 20 Eyl 2016, 13:41

  Merhaba Vize Merkezi yetkilisi Benim babaannem ve dedem Yunanistan doğumlular. Babam ve halam da orada doğmuşlar ama küçük yaşta Türkiye'ye muhacir olarak gelmişler. Nüfus cüzdanlarında haliyle doğum yerleri Yunanistan Gümülcine yazıyor. Başvuru yapsak, çifte vatandaşlık alabilir miyiz? Yunan vatandaşlığı için İzlenecek yollar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Yunanistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp