Çalışmayanlar İçin Yunanistan Vizesi

Çalışmayanlar İçin Yunanistan Vizesi

Çalışmayanlar için Yunanistan vizesi başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Bu vize türüne başvuru yapacak kişilerin sponsor göstermesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin serbest çalışan olması durumunda vize başvurusu yapabilmek için bunu ispatlaması gerekmektedir. Serbest çalıştığına dair gelir kaynağını ve banka dökümünü sunması halinde başvuru yapabilir. 

Çalışmayan ve geliri olmayanlar için Yunanistan vizesi başvuru sürecinde öncelikle sponsor yazısına ve maddi durumu gösteren belgelere ihtiyaç vardır. SGK’nız olmaması halinde bile bu durumda Yunanistan vizesi almaya hak kazanırsınız. Bu belgelerin sizden istenmesinin en önemli nedeni ülkeye giriş yaptıktan sonra kendi ülkenize döneceğinizin güvencesini almak istemeleridir. 

Çalışmayan Kişiler Yunanistan Vizesi Alabilir mi?

Çalışmayan kişiler sponsor bulmaları ve vize başvurusu için gerekli olan evrakları ibraz etmeleri durumunda Yunanistan vizesi alabilmektedir. Geliri olmayan kişilerin seyahatini başkasının finanse etmesi durumunda bu masrafları karşılayan kişiye vize sponsoru denilmektedir. Sponsorlu vize başvurusunu çoğunlukla ev hanımları, öğrenciler ve geliri olmayan kişiler yapmaktadır. Sponsorlu vize başvurusu yapacak kişinin kendi maddi durumunu ve kendisine sponsor olan kişinin maddi durumunu gösteren belgeleri ile sponsorluk dilekçesini sunması gerekmektedir. 

Çalışmayanlar İçin Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayan kişiler için Yunanistan vizesi başvuru sürecinde başvuru sahibinin ülkesine geri döneceğini belirten deliller sunması ve kendisine sponsor olacak kişinin bilgilerini Yunanistan Konsolosluğuna teslim etmesi gerekmektedir. 

Çalışmayan kişilerin vize almasında gerekli olan sponsor birinci derecede aile üyeleri, Yunanistan’daki bir şirket ya da eğitim kurumu olabilmektedir. Çalışmayan ve ailesi ile birlikte seyahat edecek kişilerin başvuruları birlikte değerlendirilmektedir. Üniversite mezunu kişilerin evrakları arasına diplomalarını da koymaları istenmektedir. Düzenli maddi gelirinizin olması durumunda hesap hareketleriniz ile eğer varsa tapu fotokopilerinizi de başvurunuzda belirtmeniz vize sürecinizin reddedilmemesi için son derece önemlidir. 

Vize başvuru sürecinizde ilk olarak evraklarınız kontrol edilir. Daha sonrasında ise seyahat tarihiniz belirlendikten sonra buna göre vize randevunuz verilir. Gerekli olan dosyaları hazırladıktan sonra ise başvurunuz gerçekleşir. 25 Eylül 2017 tarihinden beri Yunanistan Schengen vizesi başvurusunda bulunanların biyometrik veri işlem kaydı yaptırmaları gerekmektedir. Bütün ülkelerin katılmaya başladığı bu sisteme son 5 yıl içinde kayıt yaptıranların tekrardan biyometrik veri merkezlerine gitmelerine gerek görülmemektedir. 

İlk kez vize başvurusu yapacak kişilerin randevu günlerinde parmak izi vermek için şahsen gelmeleri gerekmektedir. Vize başvurunda verilen parmak izinin 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Yunanistan vizesi başvuru süreciniz olumlu ve sorunsuz şekilde sonuçlanması için vize başvurusunda gerekli olan evrakları Vize Merkezi’ne getirip işlemlerinizin kısa sürede başlamasını sağlayabilirsiniz. Vizeniz sonuçlandığı zaman pasaportunuz tarafınıza teslim edilmektedir. 

Geliri olmayan kişilerin Yunanistan vizesi sürecinin aksamaması için seyahat tarihinden en geç 1 ay öncesine kadar başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir. İlk defa Schengen vizesi başvurusu yapacak kişilerin veya pasaportunda VIS ibaresi olmayan kişilerin biyometrik veri kaydında bulunmaları gerekmektedir. 

Serbest Çalışan Kişilerin Yunanistan Vize Başvurusu Sürecinde Gerekli Olanlar

 • Mesleki durumlarını belirten ve ne iş yaptıklarını gösteren belgeler
 • Yunanistan’a seyahat amaçlarını gösteren belgeler
 • Türkiye’de geçimlerini ne ile sağladıklarını gösteren belgeler
 • Yaptıkları iş karşılığında ödeme aldığınızı gösteren belgeler
 • Sözleşmeli ya da proje bazlı bir işte çalışılıyorsa buna ait belgeler
 • Yaptıkları işe bağlı bir biçimde daha önce yapılan işlere ait görseller ve bunlardan elde edilen karları gösteren belgeler
 • Çalışılan işten elde edilen gelirleri gösteren son 3 aya ait banka hesap dökümleri (kaşeli, imzalı ve imza sirküsü ile)

Çalışmayanlar İçin Yunanistan Vizesi Evrakları Nelerdir?

Çalışmayan kişilerin Yunanistan vizesi almak için bazı evraklara ihtiyacı vardır. Bu evraklar şunlardır:

 • Yunanistan vize başvuru formu
 • Son 10 içerisinde alınmış olan ve geçerliliği bulunan bir pasaport ve fotokopisi
 • Yunanistan’daki sağlık, acil bakım gibi masraflarınızı karşılayacak olan 30.000 Euro teminatı bulunan Yunanistan seyahat sağlık sigortası
 • Vize ücretinizin ödendiğini gösteren makbuz
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Gidiş-dönüş bilgilerinizi içeren uçak bileti rezervasyonu
 • Yunanistan’da kalacağınız otelin rezervasyonu
 • Sponsor kişinin dilekçesi, kimlik fotokopisi 
 • Sponsor kişi eşiniz ise evlilik cüzdanı
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü
 • Başvuru sahibinin eğer var ise üzerine kayıtlı mal varlıklarının fotokopileri

Çalışmayanlar İçin Yunanistan Vizesi alabilmesi kendilerine maddi destek sağlayacak sponsora bağlıdır. Bu kişilerin Yunanistan’da kalacakları her gün için 50 euro bütçelerinin bulunmasına ve bu bütçelerin banka hesap dökümlerinin sunulması lazımdır. 

Çalışmayanlar İçin Yunanistan Vizesi Alternatif Finansal Gelir Kaynakları

 • Üzerine kayıtlı olan mal varlıklarının tapusu ve fotokopisi
 • Eğer araçları var ise ruhsat fotokopisi
 • Taşınmaz malları için kira kontratları

Çalışmayanlar İçin Yunanistan Vize Talep Dilekçesi

Çalışmayan kişilerin Yunanistan dilekçesini resmi bir dil ile Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazmaları istenmektedir. Bu dilekçede Yunanistan’a seyahat amacınızı kesin bir dille belirtmeli ve neden çalışmadığınıza dair bilgi vermeniz gerekmektedir. Başvuru sahibinin freelance olarak sözleşmeli olarak çalışması halinde sözleşme belgesini dilekçeye yazması gerekmektedir. 

Yunanistan Vizesi Sponsor Dilekçesi

Sponsor olan kişinin dilekçeyi Yunanistan Konsolosluğuna resmi bir dil ile yazması gerekmektedir. Sponsor olan kişinin bilgileri ve vize başvurusu yapan kişi ile aralarındaki yakınlık derecesinin belirtilmesi lazımdır. Vize başvurusunda bulunan kişinin masraflarının sponsor tarafından nasıl karşılanacağı belirtilmesi gerekir. 

Çalışamayanlar İçin Sponsor Olan Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

 • Kimlik bilgileri
 • Eş ise evlilik cüzdanı
 • Sponsor kişinin yazdığı ve imzaladığı dilekçenin ibrazı
 • Maddi durumunu gösteren belgeler (banka hesap dökümü, tapu, ruhsat)
 • Son 3 aya ait maaş bordroları
 • Hangi mesleği yaptığını gösteren belgeler
 • Çalıştığı firmanın imza sirküleri
 • SGK detaylı hizmet dökümü
 • Varsa tapu, ruhsat belgeleri ve fotokopisi 

İşsiz Olarak Yunanistan Vizesi Almak Kolay mı?

Çalışmayan kişilerin vize almaları çalışmakta olan ya da emekli olan kişilere göre daha zor olmaktadır. Çalışmayan kişilerin Yunanistan vizesi almak için sponsorlara ihtiyaçları vardır. Yaşadıkları ülkeye geri döneceklerini gösteren belgeleri sunması gerekmektedir.
İşsiz kişilerin maddi imkanları ve finansal kaynaklarının olması Yunanistan vize başvurusu süreçlerine olumlu katkı sağlamaktadır. 

Çalışma Durumuna Bağlı Olarak Yunanistan Vize Çeşitleri

Çalışma durumuna göre Yunanistan vize çeşitleri 4’e ayrılır:

 • Memurlar İçin 
 • Emekliler İçin
 • Çiftçiler İçin
 • İşverenler İçin

Çalışmayan kişiler Yunanistan vizesi başvuru süreçlerini Vize Merkezi ofislerine gelerek gerçekleştirebilirler. Uzman niteliklere sahip Vize Merkezi danışmanları sayesinde vize başvuru süreçlerinizi en kısa sürede doğru ve eksiksiz bir şekilde yapabilme şansına erişebilirsiniz. 
Çalışmayan vize başvurusu sahipleri Yunanistan vizesi işlemleri için 0212 970 04 52 numaralı telefonu arayabilir ve Vize Merkezi danışmanları ile görüşme talebinde bulunabilirsiniz. 

Yunanistan vize başvuru işlemleri doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması durumunda yaklaşık olarak 4-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru formununuz hatalı ve eksik bilgilerle doldurulması vize başvurunuzun reddedilebilmesine yol açacağından dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Acil vize başvurusu yapmanız gereken durumlarda Vize Merkezi ile irtibata geçerek işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilme fırsatınızı yakalayabilirsiniz.  Yunanistan vizesi 2024 yılı ücretlerine bakarak ihtiyacınıza uygun vize türünün ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. 

Yunanistan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Yunanistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp