Ticari Vize Dilekçe Örneği

Dilekçe yazmadan önce seyahatinizin amacını ve alacağınız vize türünü belirlemeniz gerekir. Bu kısmı netleştirdikten sonra ilgili kategorideki evrakları hazırlayarak, başvuru yapmanız önemlidir.

Yunanistan Schengen Vize Kategorileri

 1. Turistik Vize
 2. Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi
 3. Ticari Vize
 4. Şoförler Vizesi
 5. Gemiciler Vizesi
 6. Eğitim Vizesi
 7. Kültürel- Sportif ve Konferans Vizesi
 8. AB/Yunan Vatandaşı Eşi ve/veya Çocukları Vizesi

Yunanistan'a ticari amaçlı (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate dair Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Bu dilekçede Yunanistan’a yapacağınız seyahatin amacını ve seyahat süresince yapacağınız masrafları kimin ve ne şekilde karşılayacağını açıkça belirtmeniz önemlidir.

Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

 • Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağıysa ve başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse, Yunanistan’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa, Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (satış müdürü, kurumsal iletişim uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Yunanistan'a seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında, Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Yunanistan Konsolosluğu’na ticari vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Yunanistan ticari vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.

Aşağıda yer alan dilekçeler örnek amaçlıdır. Dilekçeniz sizin yapacağınız vize başvurunuza göre özel ve İngilizce olarak yazılmalıdır. Dilekçenizin yazımı konusunda Vize Merkezi uzmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.

Yunanistan Ticari Vize Dilekçe ÖrneğiYunanistan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Yunanistan Vize Reddi

Yükleniyor...