Yunanistan’da Yatırım Yolu İle Oturum İzni

Yunanistan’da yatırım yapmak isteyen Türk vatandaşları Yunanistan’daki herhangi bir şehirden 250 bin Euro ve üzeri yatırım yapmaları ve gayrimenkul almaları durumunda 5 yılda bir yenilenen ve gayrimenkulünüzü satmadığınız sürece ömür boyu yenileme garanti sağlayan Yunanistan oturma izni hakkına sahip olabilmektedirler. Dilerseniz tek kalemde 250 bin Euro değerinde Yunanistan’da mülk edinebilir ya da birkaç tane mülk satın alarak da 250 bin Euroyu veya üstünü tamamlamanız durumunda da aynı haklara sahip olabilirsiniz. Yunanistan Yatırımı ile oturum izni alma durumunda eşler %50 -%50 şeklinde yatırım yapabilmektedirler. Ancak bu sadece eşlere sağlanan bir imkândır ve kardeşler veya arkadaşlar ortak olarak gayrimenkul alamazlar. Bu durumlarda her bir kişi için 250.000 ve üstü şartı aranmaktadır.

Yunanistan oturum izni ile 5 yıl içerisinde 0-365 gün kalabilme hakkına sahip olup 7 senenin sonunda vatandaşlık hakkı elde edilebilmektedir. Yunanistan’da gayrimenkul alan Türk vatandaşlarının aile bireyleri de oturma izni hakkına sahip olup eş, anne, baba, 21 yaşını geçmemiş çocuklar ve eşinizin anne ve babası da Yunanistan oturum izni hakkına sahip olabilmektedir. Yunanistan’da oturma iznine sahip olan Türk vatandaşları Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadır. Oturma izni olan kişiler Yunanistan’da iş kurma imkânı ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına da sahip olmaktadırlar.

Satın almış olduğunuz gayrimenkulü dilerseniz kiralayıp kira geliri sağlayabilirsiniz. Yıllık kira geliriniz 12,000 Euroya kadar %15 gelir ve emlak vergisi ödemeniz gerekmekte olup 12,000 Euro üzeri %35 vergi ödemeniz gerekmektedir.

yunanistanda iş bulmak
 

Yunanistan Oturum İzni Süreci

 • Yunanistan’dan gayrimenkul satın almak isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle satın almak istedikleri gayrimenkulü seçmeleri gerekmektedir. Bu nedenle ilk süreçte Yunanistan’da danışman aracılığı ile vergi dairesinden vergi numarası almanız gerekmektedir.
   
 • Yunanistan’daki bankadan banka hesabı açmanız gerekmektedir.
   
 • Alacağınız mülke ait yasal işlemler yapılmalıdır (vergi borcu, iskan işlemleri vb.). Bu işlemler en az 3-4 gün sürmekte olup sizin adınıza yetki vermiş olduğunuz avukatlar aracılığı ile yapılmaktadır.
 • Mülk satın alma işlemleri ön satış işlemi başlatılıyor daha sonrasında sizin yetkilendirdiğiniz danışman aracılığı ile kesin satış işlemleri gerçekleştiriliyor.
 • Yunanistan’da oturum işlemleri başvuruları Atina yabancılar şubesinde yapılmakta olup elektronik imzalı olarak yapılmaktadır.

Yunanistan’da Oturum ve Ev Sahibi Olmanın Maliyeti Nedir?

 • En az 250.000 (İkiyüzellibin) Euro değerinde gayrimenkul maliyeti
 • Mülk satın alma vergisi (Yaklaşık %3,06)
 • Noter ve Kadastro kayıt masrafları (yaklaşık %1,5)
 • Emlak komisyon bedeli (%2)
 • Avukatlık ve danışman bedeli.

Yunanistan’da Gayrimenkul almanın avantajları nelerdir?

 • Yunanistan AB Schengen ülkeleri içerisinde en uygun maliyetli gayrimenkul sahip olursunuz.
 • Gayrimenkul yatırımlarında yatırımızı 15-18 yıl içerisinde fiyatını amorti etmektedir.
 • Ticari yatırımda (iş yeri alımlarında )10-12 yıl içerisinde fiyatını amorti etmektedir.

Yunanistan’da Şirket Kurulumu ile Oturum İzni Alma

Yunanistan’da şirket kurulumu ile oturum izni; Yunanistan’da şirket kurmak  isteyen Türk vatandaşlarına verilen, Yunanistan’da 2 yılda bir yenilenen ve ikamet mecburiyeti gerektiren bir oturum şeklidir. Yunanistan’da en az 185 gün kalma zorunluğunuz bulunmaktadır. Şirket kurulumu yapan Türk vatandaşları vergi yükümlüğüne tabi olmakta olup şirket faaliyeti süresince oturum izinlerini yenilemelidirler.

Gayrimenkul satın alma hakkına sahip olanlar gibi 7 sene sonunda mülakat ile Yunanistan vatandaşlığı hakkına sahip olmaktadırlar. Şirket kurmak isteyen Türk vatandaşları çalışma izni almak zorunda olup Yunanistan’daki sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına da sahip olmaktadır.

Yunanistan’da şirket kurulumu ile oturum almak isteyen Türk vatandaşlarının eş ve 21 yaş altındaki çocukları da oturum izni hakkından yararlanabilmektedirler.

Vize Merkezi İletişim

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Yunanistan Oturum İzni Almak
Yunanistan’da Çalışma İzni Almak
Yunanistan’da Yatırım Yolu İle Oturum İzni
Yunanistan'da Eğitim Görenler
Telefon
x