Yunanistan Fuar Vizesi

Yunanistan Fuar Vizesi

Yunanistan’da gerçekleşecek fuarlarda stant kurmak veya sadece katılımcı olarak yer almak için başvuruda bulunmanız gereken Yunanistan fuar vizesi ile ilgili merak ettiklerinize ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, bu seyahat öncesinde Yunanistan Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Fuar vizesi, ülkede gerçekleşecek fuara katılmak için gerekli bir ticari vizedir. Bu makalemizi detaylandırırken aslında bir nevi Yunanistan ticari vizesi konusundan söz etmiş olacağız. 

Çünkü Yunanistan ticari vizesi, iş ve ticari amaçlı toplantı, tur, seminer, sergi gibi etkinliklerle beraber fuarlara katılmak konusunda da gerekli koşulları sağlamak için vardır. Yunanistan’a iş ve ticari amaçlı seyahat etmek istiyorsanız, Yunanistan ticari vize hakkında da internet sitemizden detaylı olarak bilgi almanızı tavsiye ederiz.  Yunanistan ticari vizesi, yani makalemiz özelinde fuar vizesi, kısa süreli konaklamayı kapsar.

Fuara katılmak amacıyla Yunanistan’a seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşlarının kısa süreli (C tipi) bir Schengen vizesi alması gerekmektedir. Bununla birlikte eğer Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaportları olan vatandaşlar için ise, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak ziyaretlerinde Yunanistan ticari vizesi gerekli değildir. 

Yunanistan Fuar Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan’a ticari amaçla gitmek istediğiniz başvurularda da hazırlanması zorunlu evraklar söz konusudur. Burada “Yunanistan fuar vizesi nasıl alınır?” sorusunu yanıtlamak için birkaç noktayı belirteceğiz.  

Fuar vizesi alımı kapsamında, Yunanistan’da gerçekleşecek bir ticari fuara katılmak isteyen kişi, bir şirkette çalışıyor ise iş seyahatinin amacını, tarihlerini ve şirketteki görevini açıklayan, işvereni tarafından şirketin antetli kâğıdına yazılmış ıslak imzalı bir dilekçeyi ibraz etmelidir. Seyahate çıkacak kişinin işveren ya da şirket sahibi olduğu durumda da yine aynı belgenin hazırlanması gerekir. 

Bununla birlikte bu kişiler Yunanistan’da katılacakları fuarı düzenleyen tarafın göndereceği davetiyeyi de evrakları arasında hazır etmelidir. Evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması, vizenizin reddedilmemesi için elzemdir. Tabii hemen şunu da ekleyelim: Evraklarınızı muntazam hazırlamış ve işlemlerinizi doğru yapmış olsanız bile, bu durumun vizenizin olumlu sonuçlanmasını garanti edeceğini söyleyemeyiz. 

Diğer vize türlerinde olduğu gibi Yunanistan fuar vizesi alırken de parmak izi verilerinizi ibraz edeceğiniz biyometrik işlemlerinizi gerçekleştirmeniz zorunludur. Biyometrik verileriniz 5 yıl süreyle Schengen veritabanında saklı tutulacaktır. 25 Eylül 2014 itibarıyla başlanan biyometrik işlemler dahilinde, sistemde bu tarih ve sonrasına ait parmak izi verileriniz bulunmuyorsa, vize başvuru merkezlerinden alacağınız randevuyla bilgilerinizin kaydını oluşturmanız gerekir. 

Yunanistan Fuar Vizesi Başvurusu

Yunanistan seyahatinizin amacı dahilinde gerekli olan Yunanistan fuar vizesi başvurusu yapmak istiyorsanız; pasaport, vize talep dilekçesi, seyahat sağlık sigortası, fuar katılım belgesi, ikametgâh belgesi ve şirket faaliyet belgesi gibi istenen vize başvuru evraklarınızı eksiksiz hazırlamakla birlikte, Yunanistan fuar vizesi başvuru formunu da doğru bir şekilde doldurmalısınız. 

Yunanistan’a seyahatiniz için gerçekleştireceğiniz vize başvuruları, konsolosluklar tarafından yetkilendirilen danışmanlık firmaları ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır. Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunmak için, Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık hizmeti veren vize başvuru merkezlerinin, ikamet ettiğiniz bölgeye bağlı olarak size en yakın olanından online olarak randevu almalısınız. 

Randevu gününüz geldiğinde ise, hizmet alacağınız vize başvuru merkezine şahsen giderek; hazırladığınız evraklarınızı teslim edip, biyometri işlemlerinizi yaptırmalı ve vize başvuru işlemini tamamlamalısınız. Yunanistan vizesi konusunda, diğer vize türlerinin başvurusu hakkında da bilgi almak isterseniz, internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yunanistan Fuar Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlayacağınız Yunanistan fuar vizesi başvurusu için gerekli evraklar konusunda evrakların tarihinin güncel olması, elzem diğer konulardan biridir. Yunanistan vizesi için gerekli evraklar konusunda tüm vize türleri kapsamında bilgi almak isterseniz, sitemizin ilgili linklerini ziyaret edebilirsiniz. Şimdi Yunanistan fuar vizesi başvurusu için gerekli evraklar nelerdir; gelin maddeler halinde göz atalım. 

Yunanistan Vizesi Başvuru Formu

Vize başvurularında teslim edilmesi gereken en önemli evraklardan biri kuşkusuz başvuru formudur. Yunanistan fuar vizesi başvuru formu, vizeyi talep eden kişi tarafından doğru, eksiksiz ve çelişkisiz bir şekilde doldurulmalı, formun 37.maddesi ve son sayfasındaki imza kutucukları eksiksiz imzalanmalı ve mutlaka tarih atılmış olmalıdır. Reşit olmayan başvuru sahiplerinin formlarını hem anneleri hem de babaları imzalamalıdır. Yunanistan vizesi başvuru formu, siyah veya mavi kalemle ya da bilgisayarda doldurulabilir. 

Pasaport

Elzem evraklardan bir diğeri ise pasaporttur. Pasaportunuz, talep ettiğiniz vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. 10 yıldan eski veya hasarlı pasaportlar kabul edilmediği gibi, pasaportunuzun en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Bununla birlikte fuar vizesi başvurusunda bulunacak yabancı asıllı vatandaşların da dönüşlerinden itibaren 3 ay daha geçerli oturum izni kartları olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf 

Yunanistan fuar vizesi başvurusunda istenen son 3 ay içerisinde çekilmiş ve eski vizelerde kullanılmamış 35 x 45 mm ölçülerindeki biyometrik fotoğraflarınız beyaz renkli fonda olmak üzere; yüzünüz objektife direkt bakarak, yüz, kulaklar ve alın net görünür şekilde çekilmiş olmalıdır. 

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

E-devlet üzerinden barkotlu veya nüfus müdürlüklerinden orijinal olarak alınmak üzere, tüm aileyi gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği evraklardan biridir. 

Banka Hesap Dökümü 

Vize başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce aldığınız, son 3 aylık hesap hareketlerinizi gösterir şahsi banka hesap dökümünüz, evrak teslim dosyanızda yer almalıdır. Hesap bilgilerinizi ıslak imzalı ve kaşeli olarak, banka imza sirküleriyle birlikte ibraz etmelisiniz. Banka hesap bilgilerinizi internet üzerinden alabilirsiniz. Ancak yine bankaya giderek imza ve kaşe yaptırılmalıdır. Tüm bu belgeler, hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar paranız olduğunu kanıtlamak için yapılmaktadır. 

Fuar Katılım Belgesi 

Yunanistan fuar vizesi başvurusu için bir diğer gerekli evrak da fuar katılım belgesidir. Yunanistan’da düzenlenecek fuarda stant kuracak katılımcılar, fuar katılım belgesi ve fuara katılmak için yaptıkları ödemenin makbuzunu sunmalıdır. Eğer stant kurmayacaksanız, bu durumda da fuar giriş bileti veya davetiyenizi ibraz etmeniz gerekmektedir. 

Seyahat Sağlık Sigortası  

Yunanistan fuar vizesi almak için belgelenmiş seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinizden bir gün sonra bitecek şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırılmalısınız. Bu sigorta; öngörülen yolculuğunuzu ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsamak üzere, olası ayakta ve yatarak gerçekleşecek tüm tedavilerinizin masraflarını karşılayan, vefat durumunda cenazenin ülkeye naklini gerçekleştiren ve minimum 30 bin Euro teminatlı yurtdışı seyahat sigortasıdır. Bu sigortaların ıslak imzalı ve kaşeli olması zorunludur. 

Konaklama Belgesi

Evrak dosyanızda bulunması gereken bir diğer unsur da konaklama belgesidir. Tüm seyahat sürecinizi kapsayan bu belge; otelin adı, otelin adresi ve bütün yolcuların tam adlarının yer aldığı onaylı otel rezervasyonunu içermelidir. 

Ulaşım Rezervasyonları 

Konaklama belgesinin ardından bir diğer gerekli belge de ulaşım rezervasyonlarıdır. Söz konusu ulaşıma ait rezervasyonlar; uçak, otobüs, tren, feribot vs gibi araçların PNR’ı (rezervasyon numarası) ya da bilet numarası, seyahat tarihleri ile yolcuların isimlerini içermesinin yanı sıra, Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşü göstermelidir. 

Ayrıca seyahat acentesi, charter uçuşlarda charter sözleşmesini sunmalıdır. Bunların yanında kendi arabanız veya motosikletinizle seyahat edecekseniz, aracı kullanacak kişi tarafından yazılmış güzergâh dilekçesi ile yeşil sigorta, uluslararası geçerli ehliyet ve araç ruhsatı fotokopilerini de sunmalısınız. 

Gelir Belgeleri 

Bir diğer belge de Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunan kişinin iş durumuna göre değişkenlik gösterecek gelir belgeleridir. Bu konuyu açtığımı bu alt başlıkta, yine maddeler halinde açıklayalım. 

Çalışan Belgeleri

Eğer Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunan kişi çalışan ise gerekli olan evraklar şunlardır: İşveren mektubu: Vize başvuru sahibinin işvereni tarafından, şirketin antetli kâğıdına yazılmak üzere, kişinin şirketteki pozisyonunu, çalışmaya başladığı zamanı ve seyahat edeceği tarihleri içeren, ıslak imzalı ve kaşeli mektuptur. 

Ücret Pusulası

Son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrolarını içerir. 

Şirket Evrakları

 • Şirket faaliyet belgesinin orijinali, imza sirküleri, sicil gazete ve vergi levhası fotokopilerini içerir. 
 • SGK barkotlu hizmet dökümü: E-devlet üzerinden son bir haftada, barkotlu bir şekilde alınması gereken bu belge, detaylı tüm dökümleriyle yer almalıdır. 

Şirket Sahibi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Dilekçe: Sahibi veya ortağı olduğunuz şirketin antetli kâğıdına ve konsolosluğa hitaben yazılmak üzere, ıslak imzalı ve şirket kaşesi bulunan dilekçedir.
 • Şirket evrakları: Şirket faaliyet belgesinin orijinali, imza sirküleri, sicil gazete ve vergi levhası fotokopilerini içerir.

Memurlar İçin Gerekli Olan Evraklar

Çalışma ve izin yazısı: Çalıştığınız kurumdan temin edeceğiniz, yaptığınız işe dair açıklama içeren çalışma ve izin belgesi, seyahat tarih aralığını belirtmekle birlikte ıslak imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir. 

Ücret pusulası: Son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrolarını içerir. 

Çiftçiler İçin Gerekli Evraklar

Eğer Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunan kişi çiftçi ise, bağlı bulunduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi ile üzerine kayıtlı hayvanlara dair dokuman ve belgeleri ibraz etmelidir. 

Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar

Eğer Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunan kişi öğrenci ise, öncelikle kişi öğrenim gördüğü okuldan öğrenci belgesi almalıdır. 18 yaşından küçük öğrencilerden, vizesinin onaylanması için noter onaylı muvafakatname istenir. Çalışmayan öğrencilerin başvuru yapabilmesi için ise sponsor sunması gerekmektedir. 

Emekliler İçin Gerekli Evraklar

Eğer Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunan kişi emekli ise, e-devlet üzerinden barkotlu olarak alınmak üzere, emekliliğini kanıtlayan belge ile emeklilik maaşının yattığı banka hesap dökümünü ibraz etmelidir. 

Geliri Olmayan Kişiler İçin Evraklar

 • Eğer Yunanistan fuar vizesi başvurusunda bulunanlar geliri olmayan kişiler ise, sponsor sunulmalıdır. Şunu da hemen belirtmeliyiz ki, sadece anne, baba ya da eşler sponsor olabilir. Sponsorun ıslak imzalı bir şekilde hazırladığı, masrafları karşıladığını belirten dilekçesi ve tüm iş ya da emekli evrakları, güncel ve içinde yeterli para olduğunu gösterir banka hesabı evrak dosyasına eklenmelidir. Çalışmayan ve yeni mezun olmuş kişiler, diploma ya da mezuniyet belgesinin fotokopisini de dosyaya ekleneyek sunulmalıdır. 

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Şartlar

Yunanistan fuar vizesi için gerekli şartlar başlığını da yine maddeler halinde açıklamaya çalışalım. 

 • Yunanistan fuar vizesi konusunda da zorunlu evraklar arasında bulunan başvuru formu, vize talep dilekçesi ve ticari davetiyenin doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. 
 • Başvuru formu detaylı ve çelişkisiz bir şekilde doldurulmalıdır. Özellikle formda yer alan “ilk gidilecek ülke” kısmının doğru olması çok önemlidir. 
 • Vize talep dilekçesinin orijinal olup, seyahat tarihi, amacı, ülkeye dönüş garantisi gibi bilgileri içermesinin yanı sıra mutlaka ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. 
 • Diğer bir önemli belge ise, davetiyedir. Yunanistan’da katılım sağlanacak fuar etkinliği tarafından gönderilen davetiye belgesi, zorunlu evraklar arasında ibraz edilmelidir. Yunanistan fuar vizesi için sunulan belgede, ayrıca Yunanistan’dan davette bulunan kişinin kimlik fotokopisi de yer almalıdır. 
 • Fuara katılım sağlanacağı için, giriş bileti ya da fuar standıyla ilgili belgeler de eklenmelidir. 
 • Diğer kısa süreli Yunanistan vize türlerinde de söz konusu olduğu gibi, Yunanistan ticari vizesinde de (elbette konumuz özelinde Yunanistan fuar vizesi) 180 günlük süre içinde en fazla 90 gün konaklamalı vize verilmektedir. Ancak bu vizeyi ilk kez alıyorsanız söz konusu sürenin daha da kısa olması mümkündür.
 • Yunanistan fuar vizesi aldıysanız, bir üst maddede bahsi geçen söz konusu süreci geçirmemek koşuluyla, Schengen bölgesine üye olan ülkeleri ziyaret etme hakkınız vardır. Ancak ziyaretinizin başlangıç noktası Yunanistan olmalıdır. 
 • Yunanistan fuar vizesi başvurusu işlemlerinin sonuçlanma süresi ortalama 7 ila 15 iş günü arasıdır. Tabii bu sürecin konsolosluk yoğunluğu, resmî tatil günleri veya ek evrak talebi gibi durumlara göre değişiklik gösterebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu sebepten vizenizin zamanında sonuçlanması için Yunanistan fuar vizesi başvurunuzu en az 1 ay önceden yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Yunanistan Vize Ücretleri

Diğer vize türlerinde olduğu gibi, Yunanistan fuar vizesi ücretleri de konsolosluk tarafından belirlenmekte olup, vize ücretleri vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Vize başvurusunda bulunacağınız süreçte, Yunanistan fuar vizesi başvurularınız için, güncel ücretlerin bilgisini işlem sürecini birlikte yürüteceğiniz vize başvuru merkezinden almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte Yunanistan vizesi ücreti hakkında detaylı bilgiler edinmek için internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret edebilirsiniz. Yunanistan Konsolosluğu vize fiyatlarını belirlerken vize harçları ile vize başvuru merkezlerinin hizmet bedelini ayrı belirlemiştir. Kargo ve kurye ücretleri ayrıca ödenecektir. Her vize türünde olduğu gibi burada da belirtmekte fayda var ki, onaylanmayan vizelerin ücreti iade edilmemektedir.

Yunanistan ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Yunanistan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp