Turistik Vize Dilekçe Örneği

Yunanistan'a turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate dair Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Yunanistan turistik vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Sayfamızın alt kısmında Turistik Vize Dilekçe Örneği bulabilirsiniz.

Bu dilekçede Yunanistan’a yapacağınız seyahatin amacını ve seyahat süresince yapacağınız masrafları kimin ve ne şekilde karşılanacağını açıkça belirtmeniz önemlidir. Burada öncelikle seyahatinizin amacını ve alacağınız vize türünü belirlemeniz gerekir.

Yunanistan Schengen Vize Kategorileri

 1. Turistik Vize
 2. Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi
 3. Ticari Vize
 4. Şoförler Vizesi
 5. Gemiciler Vizesi
 6. Eğitim Vizesi
 7. Kültürel- Sportif ve Konferans Vizesi
 8. AB/ Yunan Vatandaşı Eşi ve/veya Çocukları Vizesi

Aşağıda yer alan dilekçeler örnek amaçlıdır. Dilekçeniz sizin yapacağınız vize başvurunuza göre özel ve İngilizce olarak yazılmalıdır. Dilekçenizin yazımı konusunda Vize Merkezi uzmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.

Yunanistan Turistik Vize Dilekçe Örneği Yunanistan Turistik Vize Dilekçe Örneği

Yunanistan turistik vize dilekçesi

Yunanistan turistik vize dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; turistik bir tura katılacak kişi Yunanistan turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Yunanistan turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, Yunanistan turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Yunanistan turistik vize talep dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının kimin tarafından ve nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Yunanistan Konsolosluğu’na turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Yunanistan turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

İki Dilekçe Gerektiren Durumlar

 • Yunanistan turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Yunanistan turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Yunanistan vize Dilekçede, şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Yunanistan turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş ve çocuk) Yunanistan Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi, Yunanistan turistik vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Yunanistan turistik vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

yunanistan vize dilekçe

Yükleniyor...