İsviçre Vize Reddi

İ.R. 13/04/20, 13:37
İsviçre vize reddi almamak için nelere dikkat edilmelidir? Yakın zamanda vize başvurumdan ret aldım. Turistik vize olarak başvuru yaptım aslında ablamlar İsviçre’de ikamet ediyorlar. Onlara sürpriz yapmak istediğim için davet mektubu istemedim. Sunmuş olduğum banka dökümlerim vadeli hesaptı. Bu yüzden ret almış olabilir miyim?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhabalar,

Uluslararası Hukuka göre ülkesine seyahat edecek yabancı uyruklu kişinin ülkeye girebileceğine karar vermek devletin egemenlik yetkilerindendir. Devletler kendi ulusal çıkarlarına göre belirler. Her devletin yasaklı ve sakıncalı yabancılar listesi vardır. Bunun dışında ekonomik olarak yük olabilecek, kamu düzenini bozabilecek ve kamu sağlığını riske sokacak kişilere vize verilmemektedir. İsviçre Başkonsolosluğu da başvuruları değerlendirirken bu genel kuralları göz önünde bulundurmaktadır.

Schengen vize kurallarına göre; başvuruda sunduğunuz pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Ayrıca Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat bitiş tarihinden itibaren en az üç ay daha süresi olması gerekir. İsviçre Başvuru formunu doldururken sorulara doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. İsviçre vize başvurunuzu yaparken sunduğunuz evrakların eksiksiz olması gerekir. Belgelerin üzerinde tahrifat yapılmışsa veya sahte belgelerle başvuruda bulunduysanız yasalara göre bu bir suçtur ve ret sebebidir. Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu sunacağınız belgeler ile kanıtlamanız gerekir. Vize reddi İsviçre ve Schengen ülkelerinin belirlediği kurallar çerçevesinde belirlenen koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamak içindir.

Çalışmıyorsanız veya bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edilirsiniz. Bu durum da vize alma şansınız oldukça düşüktür. 

İsviçre vize reddi sebebi ne olabilir?

İsviçre Başkonsolosluğu başvurunuzu incelerken İsviçre’de birinci derece akrabanız olduğu tespitini yapar ise dosyalarınız Konsoloslukta iken sizden ablanızdan davet mektubu isteminizi talep edebilir ya da İsviçre’de akrabanız olduğunu sakladığınız için ret verebilir. Aynı zamanda Maddi durumunuzun gücünü göstermek için vadeli banka dökümü sunabilirsiniz fakat Konsolosluk seyahatiniz boyunca harcayacağınız para miktarını vadesiz banka dökümünüzde bakiye olarak görmek ister. Vize reddi İsviçre vizesi alamayacağınızı göstermez yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

Yapacağınız yeni bir başvuru da ret almamak için İsviçre vize danışmanlarımız ile mutlaka iletişime geçin. Hem zamanınızı hem de vize almak için ödemiş olduğunuz paranızın heba olmaması için çok önemlidir. Unutmayın, vize başvurusu yapmak sadece evrakları toplayıp sunmaktan ibaret değildir.

İsviçre vize reddi hakkında daha detaylı bilgi almak için 0212 970 0559 numaralı telefonumuzdan İsviçre vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi 

Yüksel ERDİN

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
V.R. 13/08/20, 17:37

Merhabalar, İsviçre vize reddi aldım. İsviçre vizesine başvuru yaparken tüm işlemleri kendim yapmıştım. Hangi konuda hata yaptığımı anlayamadım. Yapmış olabileceğim olası hatalarım konusunda bilgi verebilir misiniz?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 13/08/20, 18:06

Merhabalar,

İsviçre vize ret olmasının birçok sebebi olabilir. İsviçre başvurunuzu yapmadan önce yurt dışına çıkış yapmamışsanız, sunduğunuz maaş bordrosu ile sunduğunuz banka dökümü arasında bir denge bulunmuyorsa, işe başlama tarihiniz yeni ise başvuru sonucu olumlu olmayabilir. Aynı zamanda İsviçre Başkonsolosluğu’na sunmuş olduğunuz belgelerde eksiklik varsa, sunmuş olduğunuz banka dökümünün sonunda tüm seyahatinizi karşılayacak yeterli bakiye bulunmuyorsa ya da aile bağlarının yeterli olmadığı tespit edilirse ret alabilirsiniz.

Öncelikle İsviçre vizesi reddi asıl nedenin ne olduğu bulunması gerekir. İsviçre Başkonsolosluğu’na sunmuş olduğunuz evrakların istenilen evrak olup olmadığını kontrol edilmelidir. Sunulan evrakları güçlendirici ek evraklar sunulması gerekli ise önce tespitini yapmak gerekir. Daha sonra bu evrakların temin edilip edilemeyeceği kontrol edilmelidir. İsviçre vize ret alınmasının sebebi, sunmuş olduğunuz evraklarda ve formunuzda doldurmuş olduğunuz bilgilerde İsviçre Başkonsolosluğu / Büyükelçiliği’nde karar veren memurun bazı özel durumlarınızı anlayamamasından kaynaklı olabilir. Bu özel durumları detaylı açıklayan bir dilekçe yazılması çok iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

İsviçre vizesi reddi almış olmanız bir daha başvuru yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Beklemeden hemen yeni başvuru yapabilirsiniz. Fakat var olan durumunuz beklemenizi gerektiren bir durumsa; örneğin henüz yeni işe girdiyseniz en az 6-7 ay çalıştıktan sonra başvuru yapmanız yeni yapacağınız başvurunuzun olumlu olmasını sağlayabilir. 

İsviçre vize başvurunuz, uzun ya da kısa süreli eğitim vizesi ise bankada bu seyahati karşılayacak miktarda bankanızda bakiye olması gerekir. En çok yapılan yanlışlık, bankada olması gereken para miktarı hesaplanırken, konaklama için ödenen paranın hesaba katılmaması; sadece okul masraflarına göre hareket edilmesi olmaktadır. Aynı zamanda var olan süreçte İsviçre’de yapacağınız kişisel harcamaları da bu hesaba dâhil etmelisiniz. Konaklamayı ödediyseniz faturanın fotokopisini mutlaka sunmanız gerekir.

İsviçre vize reddi konusunda vize uzmanlarımızdan daha detaylı bilgi almak için 0212 9700559 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Vize Merkezi

Yüksel ERDİN

İsviçre vizesi ret

 

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x