Oturum

Ukrayna'da Oturum

Resmi olarak Ukrayna vatandaşı ile evli olan yabancı ülke vatandaşları, nikah işleminden 2 yıl sonra Oturma İzni almak için müracaatta bulunabilirler. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapmaları gerekmektedir:

 1. Ukrayna’ya özel ziyaret amaçlı kısa süreli vizeyi alarak giriş yapmak;
 2. Eşinin ikametgâhına kayıt yaptırmak;
 3. Ukrayna vatandaşı eşinin ikamet ettiği bölgenin (oblast) Ukrayna Vatandaşlık, Göçmenlik, Özel Kişiler Kayıt Şubesine başvurarak Göçmenlik İzin Belgesi (Dozvil na immigratsiyu) almak. İzin Belgesini almak için aşağıdaki belgeleri vermeniz gerekmektedir:
 4. Dilekçe
 5. Pasaport fotokopisi
 6. 3,5 х 4,5 cm büyüklüğünde 3 adet vesikalık resim;
 7. Ukrayna vatandaşı eşinin ikametgâhına yapılan kayıt belgesi.
 8. T.C. vatandaşının Türkiye’den alınan ikametgâh senedi. Bu belgeye kaymakamlıkta veya valilikte Apostilli tasdik şerhi yapılacak, yeminli tercüme bürosunda Ukrayna diline tercüme edilerek, noter tasdiki ve tekrar Apostilli tasdik şerhi yapılacaktır;
 9. Evlilik Cüzdanı fotokopisi. Evlilik Cüzdanı Türkiye Cumhuriyetinde verildi ise, Cüzdanın fotokopisine Apostilli tasdik şerhi yapılacak, yeminli tercüme bürosunda Ukrayna diline tercüme edilerek, noter tasdiki ve tekrar apostilli tasdik şerhi yapılacaktır;
 10. Yabancı ülke vatandaşı, bulaşıcı hastalıkları taşımadığına, alkol, toksik ve uyuşturucu gibi maddelerin bağımlısı olmadığına dair hastane raporu. Bu rapor Türkiye’deki hastaneden alındı ise, “apostilli” tasdik şerhi yapılacak, yeminli tercüme bürosunda Ukrayna diline tercüme edilerek, noter tasdiki ve tekrar “apostilli” tasdik şerhi yapılacaktır;
 11. Sabıka kaydı. Bu belgeye de “apostilli” tasdik şerhi yapılacak ve Ukraynacaya tercüme edilecek (not: Ukraynaca tercümesi Türkiye'de yapılırsa tercüme kısmına yine noter tasdiki ve Apostil konulacak; Ukrayna'da yapılırsa tercümenin sadece bir Ukrayna noteri tarafından tasdik edilmesi yeterlidir).

Bu belgeler, içişleri organları tarafından incelenerek, Ukrayna’ya Göçmenlik İzni verilişi ile ilgili karar verilecektir. Verildiği takdirde yabancı ülke vatandaşına Göçmenlik İzin Belgesi verilmektedir.

 1. Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu'ndan veya Ukrayna Ankara Büyükelçiliği'nden oturma amaçlı uzun süreli vize alınacak (bunun için Göçmenlik İzin Belgesinin aslını ibraz etmek gerekmektedir).
 2. Bu vizeyle Ukrayna’ya giriş yapıldıktan sonra, 5 iş günü içerisinde, Ukrayna vatandaşı eşinin ikamet ettiği bölgenin, (oblast) Ukrayna Vatandaşlık, Göçmenlik, Özel Kişiler Kayıt Şubesine başvurarak ve aşağıdaki belgeleri ibraz ederek Oturma İzin Belgesinin alınması gerekmektedir:
 3. Dilekçe Formu;
 4. Uzun süreli vize bulunan sayfası dâhil olmak üzere Pasaport fotokopisi;
 5. Göçmenlik İzin Belgesi fotokopisi;
 6. Harç tutarının yatırıldığına dair makbuz.

Oturma İzin Belgesi başvurudan bir hafta sonra verilmektedir. Ayrıca yabancı ülke vatandaşının pasaportuna “Bu şahsa Ukrayna’da Oturma İzni verilmiştir” yazılı kaşe vurulmaktadır. Ukrayna’ya giriş ve çıkışlarında Oturma İzin Belgesi ve pasaporttaki bu kaşe ibraz edilecektir. Ukrayna’da Oturma İzni alan yabancı vatandaşlarının Ukrayna’ya ayrıca vize almaları gerekmemektedir.

Daha farklı bir durumunuz varsa Vize Merkezi şubelerimizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul

ortadogu@vizemerkezi.com
Ankara

ankara@vizemerkezi.com
İzmir
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 25 21
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 55 10
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com