Belçika Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Belçika Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Belçika Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Belçika’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Belçika vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Belçika vizesi evrakları Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenen koşullara göre değişiklik gösterebilir. Belçika vizesi güncel başvuru evraklarına ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizi +90 212 9700515 numaralı telefondan arayın. Güncel vize evrakları size e-mail olarak gönderilecektir.

Vize Merkezi, Belçika vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Belçika Vize Merkezi, Belçika vizesi başvurusu sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Belçika vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Belçika Konsolosluğu, Belçika vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Belçika Konsolosluğu tarafından belirtilen Belçika vize evrak listesine ve Belçika vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Belçika vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir.

Vize Merkezi, Belçika vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Belçika Vizesi Hakkında

Belçika’ya seyahat edecek olan yolcular Schengen Bölgesi’ne dahil olmayan bir ülkeden yolculuk ediyorlarsa Schengen vizesi almaları zorunludur. Türkiye’den Belçika'ya seyahat edecek olanlar için vize başvuru koşulları şöyle: Türk vatandaşı olanlar, ikamet adresleri Türkiye’de olan yabancı uyruklular ve Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği/Başkonsolosluğunun yetki alanı içinde olan yabancı ülke vatandaşları Belçika’ya seyahat için vize başvurularını Türkiye’den yapabiliyorlar. Yukarıda sıralanan niteliklere haiz kişiler şahsen, temsilciler eliyle veya acenteler aracılığı ile vize başvurularını gerçekleştiriyorlar. Başvuru Ankara’daki Belçika Büyükelçiliği’nden yapılıyorsa ve son 10 yıl içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere veya Schengen vizeleri yoksa başvuruya şahsen gitmeleri gerekiyor. Aile olarak vize başvurusu yapılıyorsa aileden bir kişinin diğer kişilerin evraklarını teslim etmeleri sorun teşkil etmiyor. Evraklarınızı olması gerektiği gibi başvuru dosyasına ekleyip başvurunuzu yaparak vizenizi alsanız bile Belçika’ya girişiniz yine de kesin olmayabilir. Ülkeye girişiniz her hâlükârda sınır güvenliğinin kararına bağlıdır.

Belçika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Vize Merkezi ülke temsilcileri başvuru aşamasının her adımını takip edebilecek deneyime sahiptir. Eğer pasaportunuzda daha önce alınmış VIS’li Schengen vizeniz var ise parmak izi bilgisini vermek üzere Başvuru Merkezlerine gitme zorunluluğunuz bulunmuyor. Evraklarınız ile birlikte pasaportunuzu bize posta yoluyla göndermeniz durumunda ofise gelmeden tüm işlemleriniz posta aracılığıyla yapılabilecektir. Vizenizin alımının ardından pasaportunuzun teslimatını kargo ile gerçekleştirebiliriz. 

Belçika Vizesi Başvurusu Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Belçika vizesi kaç günde çıkar?

Belçika vizesi başvurusuna ortalama 7 gün içinde yanıt veriliyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus vize başvurunuzu ne zaman yapacağınız konusu. Konsolosluk/Büyükelçilik ek evraklar talep edebileceği için başvuruyu en erken 15 gün en geç 6 ay içinde gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Evraklarınız ile birlikte pasaportunuzu posta yoluyla temsilcilerimize ulaştırıp işlemlerinizi konusunda deneyimli temsilcileriniz aracılığıyla yürütebilirsiniz.  

Hangi Ülkeden Schengen Bölgesi'ne Girilmeli?

Schengen vize başvurunuzu yapmadan önce hangi ülkeden başvuru yapmanız gerektiği konusunu planlamanızda yarar var. Seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğu/büyükelçiliği aracılığıyla başvuru yapmanız önemli. Eğer Schengen bölgesindeki birkaç ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız bu kez de hangi ülkeden bölgeye giriş yapacağınız önem taşıyor. Birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en uzun kalacağınız ülkenin temsilciğine başvuru yapmanız önerilir. Kalacağınız gün sayısı iki ülke için de aynı ise ilk giriş yapacağınız ülkeden başvurunuzu yapmanız daha doğru olacaktır.

Belçika Vizesi Başvurusu İçin Randevu Almak Gerekir Mi?

Belçika vize başvurunuzun gerçekleşebilmesi için Başvuru Merkezi veya Konsolosluk/Büyükelçilikten randevu alınması gerekiyor. Randevu alımını online ortamda da gerçekleştirebiliyorsunuz. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Evraklarınızın tamamlayıp başvuru dosyanızı hazırladıktan sonra Başvuru Merkezi’nden randevunuzu oluşturuyor olacağız. Vize başvuru randevunuzu erken almanız gerekiyor ise ücreti karşılığında VIP randevu da oluşturulabiliyor. VIP randevunuzu erken bir tarihe almanızı sağlıyor. Vize sürecinin kalan kısmına veya sonucuna bir etkisi olmadığını da hemen belirtelim.

Belçika Vizesi Başvuru Formu Türkçe Olarak Doldurulabilir Mi?

Belçika vizesi başvurusu için hazırlanacak dosyaya vize başvuru formunu da eklemek gerekiyor. Belçika Konsolosluğu/Büyükelçiliği başvuru formunu Türkçe kabul etmiyor. Formun İngilizce, Fransızca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulması bekleniyor. Formun ıslak imzalı ve tarihli olması da koşul olarak belirtiliyor.

Belçika Vizesi Başvurusunda Pasaport Detayı Nelerdir?

Pasaportunuzun geçerli sayılabilmesi için vizenin işleneceği en az iki boş sayfasının hazır edilmesi gerekiyor. Boş sayfanız yok ise başvurunuzu yapmadan önce yeni bir pasaport alınması önerilir. Vize başvurusunda pasaport detayı ile ilgili sorularınızı Vize Merkezi’ne yöneltebilirsiniz. Ülke temsilcileri aklınıza takılan soruların yanıtlarını telefon aracılığıyla vereceklerdir. Belçika Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu değerlendirmenin ardından pasaportları Vize Başvuru Merkezi’ne göndereceklerdir. Başvuruyu yaparken kurye hizmeti talep edildiyse pasaportları adreslerine gönderilecektir.

Belçika Vizesi İçin Başvuru Sahibi 18 Yaşından Küçükse İbraz Edeceği Belgeler Nelerdir?

Belçika vizesi başvurusunu yapan kişi 18 yaşından küçükse başvuru formunun ebeveynler tarafından doldurulup imzalanması gerekiyor. Başvuru sahibi bir ebeveynin gözetimi altındaysa bu bilgiyi doğrulayan belgenin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor. Dosyaya eklenecek olan muvafakatname noterden onaylı olmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Mu?

Belçika vizesi başvuru dosyasında seyahat sağlık sigortasının da bulunması gerekiyor. Sigortanın kapsamının yaralanma veya sağlık nedenleriyle tıbbi tedavi, hastanede yatış ve ülkeye iade maliyetlerini içermesi zorunlu tutulmuştur.

Belçika Konsolosluğu

Schengen ülkelerine seyahat edebilmek için ilk olarak vize engelini aşmak gerekir. Vizenin sorunsuz ve istediğiniz tarihlerde alınması, hazırladığınız evrakların doğruluğuna ve eksiksizliğine, biyometrik fotoğrafın ve parmak izinin başvurulan konsolosluğun belirlediği kriterlere uygunluğuna bağlıdır. Belçika Konsolosluğu vize sürecini titizlikle değerlendiren konsolosluklardan biridir. Bu sebeple Belçika Konsolosluğuna yapılacak başvuru dosyasının eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlamanız gerektiğini hatırlatırız.

Belçika Konsolosluğuna Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’deki Belçika Konsolosluğunun yetkili olduğu yabancı ülkelerdeki vatandaşlar başvuru yapabilir. Belçika vizesi başvuru belgeleri kişinin eğitim ve/veya mesleğine göre hazırlanmalıdır. Başvuruda turistik seyahat evrakları, ticari/iş seyahati evrakları, dil öğrenim veya aile ziyareti amacıyla yapılacak olan seyahat için hazırlanacak evrakların birbirlerinden farklı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca Belçika Konsolosluğuna yapılan başvurularda emekli, öğrenci, işveren ve çalışandan istenen belgeler de kendi içinde farklılık göstermektedir. Kişinin Belçika’ya seyahat amacına yönelik ve sosyal statüsüne özel vize başvuru evrak listesini Vize Merkezi Belçika departmanımız müşteri temsilcisinden e-mail olarak talep edebilirsiniz.

Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Konsolosluğu, Belçika’ya ziyaret için Belçika vizesine başvuruda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisine sahiptir.

Avrupa Birliği’nde iç sınırları kaldırıp dış sınırları daha çok güçlendirmeye yönelik olan serbest dolaşım alanındaki Avrupa Birliği vatandaşlarının güvenliğini arttırmayı hedefleyen Schengen vize ağına Belçika da dahildir.  Belçika Schengen vizesi Schengen bölgesine farklı amaçlarla (turistik, ticari, aile ziyareti) seyahat etmek isteyenlerin başvurması gereken vize tipidir. Schengen anlaşmasına dahil olan ülkeler arasında sınır kontrolleri bulunmadığından Belçika Schengen vizenizle vize süreniz dahilinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Fakat Belçika Schengen vizenizle bir veya birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır: Türkiye’den olan seyahatinizi Belçika’dan başlatmanız gerekmektedir. Belçika seyahatiniz dışında ziyaret edeceğiniz tüm Schengen ülkelerinin ulaşım ve otel rezervasyon belgelerini de vize başvuru dosyanıza eklemeniz; Belçika vizenizle bir veya birden fazla ülkeyi ziyaret etme planınız varsa ve her ülke için kalacağınız gün/gece sayısı aynıysa Schengen Bölgesine giriş yapacağınız ülkeden başvuruda bulunmanız gerektiğini unutmayınız.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen ülkeleri Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) Türkiye’de de uygulanmaya başlanmıştır.  VIS prosedürünün amacı Schengen ülkelerinin vize başvuru sürecini ve sınır güvenliği prosedürlerini basitleştirmek, belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığını engellemek olduğundan Belçika vizesi başvuru sahiplerinin de herhangi bir sorunla karşılaşıldığında kimliğini ve seyahat durumunu kanıtlamasını kolaylaştırır.
Belçika da VIS prosedürünü uygulayan ülkelerden biri olduğu için vize randevu tarihinizde görevliler tarafından parmak iziniz alınacaktır. Belçika Vize Merkezi asistanlarımız randevu gününüzde size asistanlık edecek, gerekli bilgileri verecektir. Tüm kategoriler için gerekli olan parmak izi işlemi için Vize Başvuru Merkezine Belçika vizesi başvuru sahibinin şahsen gelmesi gerekmektedir. 12 yaşın altındaki çocuklar ve parmak izi alınması fiziksel olarak mümkün olmayan kişiler bu prosedürden muaf tutulmuştur.  

25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen Bölgesinde bulunmuş kişilerin Belçika vizesi başvuru işlemlerinde tekrar parmak izi verme zorunlulukları bulunmamaktadır. Digital parmak izi taramaları Vize Bilgi Sistemi’ne kaydedildikten sonra 5 yıl içindeki Schengen başvurularında tekrar kullanılabilmektedir. Ancak bazı Schengen ülkeleri kendi parmak izi prosedürünü uygulamakta, başka ülkeler için verilmiş parmak izini kabul etmemektedir. Bu sebeple Belçika vizesi randevu gününüzde parmak izi verip vermeyeceğinizi teyit etmeniz yararınıza olacaktır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi Vize Merkezi müşteri temsilcimizden alabilirsiniz.

Vize Merkezi’nin minimalize edeceği bir diğer unsur da bireysel başvurularda belgeler eksiksiz tamamlansa bile başvuru sahibinin iradesi dışında ortaya çıkabilecek sorunlardır.  Bunlardan ilki pasaport işlemleri sırasında verilmiş olan parmak izinin Belçika Konsolosluğu tarafından geçerli sayılmaması durumudur. Başvurunun beklenmeyen şekilde yanmaması için Vize Merkezi temsilcisi parmak izi alımı sırasında vize talebinde bulunan adaya eşlik edecektir.

**12-18 yaş arasındaki çocuklar yanlarında ebeveynlerinden veya vasisinden biri olmadan vize başvurusunda bulunamazlar. Çocuğa eşlik eden yetişkinin biyometri kabininde parmak izi alınırken çocuğun yanında bulunması gerekir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Belçika vizesi başvuru evrakları başvuru sahibinin seyahat niyetine göre belirleyeceği vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Belçika vizesi başvurusunda bulunan herkesin kişisel durumuna göre hazırlayacağı evraklar bulunmaktadır. Belçika vizesi başvuru sahibi tarafından seçilen vize kategorisi Belçika seyahat amacını desteklemelidir. Bu sebeple Vize başvurunuz için hazırlayacağınız evraklarınızı en güncel haliyle temin etmeli ve Belçika vize başvuru formu dahil tüm evraklarınızın birbirleriyle çelişkili ibareler içermediğinden emin olmalısınız. İş ve sosyal durumunuza göre farklılık gösteren detaylı evrak listesini müşteri temsilcimizden isteyebilirsiniz. Belçika’yı turist olarak, iş faaliyeti, iş gezisi, öğrenci olarak, aile/arkadaş ziyareti gibi birbirinden çok farklı amaçlarla ziyaret edebilirsiniz, fakat vize randevunuzu vakit kaybetmeden almanızı tavsiye ederiz. Belçika vizesi randevusunu size en uygun tarihleri göz önünde bulundurarak alabiliriz, vize randevunuz için müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

Eski pasaportunuzda bulunan diğer ülke vizeleri Türkiye’ye geri dönme konusunda güvenilir olduğunuzu destekleyeceğinden varsa eski pasaportlarınızı da başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz. Yurt dışına dil eğitimi veya kısa süreli Erasmus eğitimi için gidecekseniz  Belçika öğrenci vizesi evraklarını hazırlamalısınız. Detaylı öğrenci vize evrak listesini sitemizde bulabilirsiniz. Belçika Schengen vize başvuru dosyanızı hazırlarken gözden kaçırmamanız gerekenler:
Belçika vize evraklarınızı hazırlarken Belçika talep dilekçenizin Belçika Konsolosluğu'na hitaben, şahsen hazırlamanız gerekmektedir.

Başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz fotoğraf 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip olmalıdır. Belçika vize başvurunuz için kullanacağınız fotoğraf güncel olmalıdır. Arka fonu beyaz olmalıdır.
Belçika vizenizin işlenmesi için pasaportunuzda iki adet boş sayfasının bulunması gerekir.

Belçika vizesi başvuru formunuzun imzalanmış, tarihi atılmış ve eksiksiz doldurulmuş olması gerekmektedir.

belçika vizesi gerekli belgeler

Belçika vize başvurunuzla ilgili Belçika Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurmanızı ve başvuru işlemlerinizi 1 ay önceden başlatmanızı tavsiye ederiz. Belçika vizesi başvuru sahibi olan 18 yaşını doldurmamış olan kişi için anne veya babadan biri başvuruda yanında değilse noter onaylı muvafakatnameyi de başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Tüm Schengen ülkeleri için seyahat sağlık sigortası yapılması gerektiğini hatırlatırız. Vize Merkezi Belçika departmanından Belçika vizesi için gerekli sağlık sigortanızı temin edebilirsiniz.

Belçika Schengen vizeniz onaylanmadan önce ulaşım ücretinizi ve Avusturya’da konaklayacağınız yer ücreti ödememenizi tavsiye ederiz. Ancak seyahat rezervasyon belgelerinizi başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Belçika seyahatinizden sonra başka bir Schengen ülkesini de ziyaret etmeyi planlıyorsanız gideceğiniz ülke veya ülkelere dair seyahat rezervasyon belgelerinizi de eklemeyi unutmayınız.

Belçika vizesi başvurusu için başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini randevu tarihlerinde Belçika Konsolosluğu’na doğru olarak teslim etmesi gerekir. Vize talebinde bulunan kişi biyometrik fotoğrafını başvuru dosyasına eklerken fotoğrafı çektirdiği andaki görüntüsüyle mevcut görüntüsünün aynı olmasına dikkat etmelidir. Örneğin, kadınlar için saç rengi ve saç modelinin; erkekler için de saç, sakal uzunluğunun belirgin bir değişiklik göstermemesi gerekir.

Belçika Ticari Vize başvurusunda bulunacaksanız Belçika’da ortak iş faaliyeti yürüteceğiniz şirketten davet (istek) yazısı almanız gerekmektedir. Belçika vize başvurusu için davet eden şirket bilgilerini ve seyahat amacını içeren bilgileri içermelidir. Ayrıca iş faaliyeti için davet eden kişinin Belçika oturum veya kimlik kartı dosyaya eklenmelidir. Belçika ticari vizesi için gerekli diğer evraklar çalışan veya işveren olarak ayrılmaktadır. Belçika’ya gerçekleştireceğiniz iş seyahatiniz Türkiye’de çalışanı olduğunuz iş yeri ile ilgiliyse, iş yeri tarafından yetkilendirildiğinize dair dilekçeyi şirketin antetli kağıdına hazırlanacak, seyahat planını, amacını ve şirkette izinli olduğunuz tarihleri içeren dilekçeyi de Belçika vizesi başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Yazılacak dilekçe üst düzey yetkili tarafından hazırlanmalıdır.

Özellikle ilk kez Belçika vize başvurusu yapacak olan adayın seyahat amacına ve mesleki durumuna uygun evrakları eksiksiz ve doğru şekilde tamamlama sürecinde sorunlar yaşanması istenmeyen, fakat sıkça karşılaşılan durumdur. Bu sebeple vizenin yanmasına veya reddine sebep olacak potansiyel tehditleri azaltmak için alanında uzman ve lider Vize Merkezi’nin danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi alım sürecini etkileyen ilk unsur başvuru sahibinin niyetidir. Bu sebeple Belçika vize talebinde bulunacaksanız Belçika’ya ziyaret amacının net bir şekilde belirten bir dilekçe yazmalısınız. Yazacağınız dilekçe Belçika Konsolosluğuna hitaben şahsen hazırlanmalıdır.  Diğer ülkelerin vize başvurularında olduğu gibi Belçika Konsolosluğunun vize başvurusunda dikkat edeceği ilk unsur, başvuru sahibinin Türkiye ile sıkı bağlarının (aile, okul, iş vs.) olup olmadığıdır. Bu sebeple vize başvuru dilekçenizde Türkiye’ye geri dönmeye niyetinizin olduğunu başvuru belgelerinde açıkça belirtmelisiniz. Turistik vize talebinde bulunacaksanız Belçika Konsolosluğuna teslim edeceğiniz belgelerde neden başka bir ülkeyi değil de Belçika’yı tercih ettiğinizi detaylandırarak açıklamalısınız.

Başvuruda bulunan adayın vize işlemleri için ibraz edeceği pasaport seyahat bitiminden sonra en az üç ay kadar geçerli olmalıdır. Pasaportta Belçika vizesinin işlenmesi için en az iki boş vize sayfası bulunmalıdır. Vize alım süreci boyunca tecrübesiyle ve geliştirdiği kurumsal firma anlayışıyla başvurudaki olası eksikliklere ve hatalara karşı en kısa sürede çözüm bulma amacını taşıyan Vize Merkezi, başvuru sahibine zaman kaybı yaşatmadan, sonuç odaklı çalışmaktadır. Vize Merkezi, güvenilirliğiyle başarısını pekiştirmekte, vize başvurusunda bulunan kişinin üzerindeki yükü büyük oranda hafifletmektedir. Yoğun dikkat ve zaman gerektiren tüm bu işlemlerde gözden kaçırılacak en ufak bir hata ya da eksiklik başvurunun ret alma ihtimalini arttırır. Fakat yine de herhangi bir sebepten dolayı ret almak, her şeyin sonu demek değildir.

Belçika Vizesi Reddi

Belçika vizesi başvurularında konsolosluğun talep ettiği şartlardan bir veya birkaçı yerine getirilmemesi, belgelerin eksik veya hatalı olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir. Bunların dışında Belçika Konsolosluğu, kişinin vize başvurusunu, ek belge ve bilgileri gerekli gördüğü takdirde de reddedebilmektedir. Belçika vizeniz reddedilirse ikinci bir başvuruda bulunmadan önce ret aldığınız tarihten sonraki üç ay içinde konsolosluğun kararına itiraz edebilirsiniz. Vize koşullarını sağladığınızı kanıtlarıyla beyan ederseniz başvurunuz Belçika Konsolosluğunca tekrar değerlendirmeye alınabilir.

Başvurusu reddedilen kişinin yeniden başvuru yapması için herhangi bir sınırlama yoktur. Fakat ret alındıktan hemen sonra yapılan ikinci başvuru ikinci ret ihtimalini yükseltecektir. Bu sebeple, evraklar gözden geçirilmenizi, eksikliklerinizi tamamlamanızı, beyan ettiğiniz bilgileri gözden geçirmenizi ardından yeni bir başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Belçika vizesine başvuruda bulunurken Türkiye’de bir okula devam ediyorsanız veya bir süredir aynı firmada çalışan pozisyonundaysa çalışıyor ve seyahatiz sonlandıktan sonra çalışmaya devam edecekseniz durumunuza uygun  destekleyici belgeleri Belçika vize başvuru dosyanıza  veya itiraz dilekçenize eklenmenizi tavsiye ederiz.

Profesyonel yardım almadan hazırlanan başvuru dosyasının reddedilme oranı çok daha yüksektir. Başvuru sahibinin gözden kaçırdığı en ufak bir hata veya eksiklik adayın vize reddi almasına sebep olabilir. Vize reddi alan bir kişinin ikinci başvurusunun da olumsuz sonuçlanmasının ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden vize başvurusu yaparken alınan profesyonel destek ikinci bir ret ihtimalini en aza indirgeyecektir. Belçika Konsolosluğu vize başvurusu sayısına herhangi bir sınırlama getirmemiştir. Başvurunun  reddedilmesi halinde Vize Merkezi, başvuru sahibinin aynı zaman ve para kaybını yaşamaması için, alanında uzman vize danışmanlarıyla ikinci başvuruyu gerçekleştirmekte veya talebe göre itiraz dilekçesini  Belçika Konsolosluğunun onayına uygun hale getirmektedir. Belçika Konsolosluğu’ndan alınan ret kendisini tekrarlayacağı anlamını taşımamaktadır. Belçika’ya seyahat etmeye karar veren kişi uzman bir danışman desteğiyle tüm süreci yürüttüğünde, başvurunun reddedilme riskini en aza indirgemiş olmakla birlikte başvuru belgelerini en kısa sürede eksiksiz olarak Belçika Konsolosluğuna teslim edeceği için vize alım süresini de kısaltmış olacaktır.

vize reddi

Belçika Vize Süresi

Belçika vize başvurunuz 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Bu süre Belçika Konsolosluğun yoğun olduğu tarihlere bağlı olarak 15 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Vize işlem süresinin uzayabileceğini göz önünde bulundurarak Belçika vize başvurularınızı en geç 20 gün öncesinden yapmanızı öneririz.

Belçika Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reşit olmayan çocuklar için başvuru dosyası hazırlanmalı ve Belçika vizesi başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusu esnasında çocuğa yasal vasisi (ebeveyni) refakat etmelidir.
12 yaşından küçük çocuklar parmak izi prosedüründen muaf tutulsa da Belçika vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinde bulunmaları gerekir.

Vize Merkezimiz çalışanlarının Belçika Konsolosluğu tarafından verilen vize kararlarında ve vize işlem sürelerinde herhangi bir etkisinin olmadığını hatırlatırız.
Vize Merkezi müşteri temsilcimiz Belçika vize başvurunuzda size bürokratik zaman kaybı yaşatmadan, Belçika Konsolosluğu’nun özel olarak talep ettiği belgeleri hazırlamakla birlikte; vize talebinde bulunan kişinin randevu işlemlerini, kişinin uçak ve otel rezervasyon tarihlerini göz önünde bulundurarak yürütmektedir

Belçika vizesi başvurunuzu tamamlamak için bir randevu tarihi almanız gerekmektedir. Vize randevu tarihinde ilgili kuruma evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz ve parmak izi vermeniz gerekecektir. Vize Merkezi müşteri temsilcimizi arayarak uygunluk durumunuza göre en yakın randevu tarihinizi alabilirsiniz. Evraklarınızı teslim edeceğiniz ve parmak izi vereceğiniz randevu gününde Vize Merkezi operasyon yetkilimiz size asistanlık edecektir.

Belçika Vize Başvurusu Adımları

Belçika vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyorsanız takip edeceğiniz adımlar şunlar olacaktır:

1. Adım – Belçika vizesi konusunda uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi’nde görevli Belçika Vize Bölümü Müşteri Temsilcilerini arayarak süreci başlatabilirsiniz. Ülke sorumlusu arkadaşlarımızın sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu mailler mail adresinize gönderilecektir.

2. Adım – Belçika vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi’nde görevli Belçika Vize Bölümü yetkililerimizin mail adresinize gönderdiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım – Belçika vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi yetkililerine teslim edebilirsiniz.

Belçika Vize Bölümü tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınızı elden teslim yoluyla değil de kargo ile  de gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneriyoruz.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında iletişim

Belçika Vize Bölümü, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size bir bilgi maili gönderilecektir. Eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisini bu mail aracılığıyla sizinle paylaşıyor olacağız. Mailde size süreç hakkında da bilgi verilecektir.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Belçika Vize Bölümü 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmaz izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım – Pasaport teslimi

Belçika Konsolosluğu Vize Bölümü, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamladıktan sonra 3-4 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştiriyor. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebiliyor. Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

 

Belçika ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

2 Yorum Belçika Vizesi Konya
M. F. 30/06/20, 12:00

Merhaba, Önümüzdeki ay Belçika’ya iş görüşmeleri için ziyarette bulunmayı düşünüyorum. Konya’da endüstriyel makineler ve üretim ekipmanları üzerine faaliyette bulunan bir firmanın ortağıyım. Belçika’da geçireceğim süre boyunca eşim ve kızımın da yanımda olmasını istiyorum. Belçika vizesi Konya vize talepleri için nereye başvuru yapmamız gerekiyor. Bilgi verir misiniz?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Belçika Vizesi Bursa
F. K. 30/06/20, 11:49

Kendi adıma kayıtlı iş yeri sahibiyim ve Bursa’da yaşıyorum. Geçen yaz ilk vize başvurumu Hollanda’ya, Bursa’dan başvuru yaparak vizemi almıştım. Ancak kısa süreli ve tek girişli vizem çıktı. Bu sene Belçika’ya gitmek istiyorum ve vize başvurumu danışmanlık firması ile yapmak istiyorum. Belçika vizesi Bursa başvuruları için neler yapılmalı, benim adıma başvuru yapabiliyor musunuz?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Belçika Vizesi Edirne
Y. L. 30/06/20, 11:33

Kızımla beraber Belçika’daki erkek kardeşimin yanına gitmek istiyorum. Kızım öğrenci, ben de emekliyim. Edirne’de yaşıyoruz ve Belçika vizesi Edirne ikamet sahiplerinin nereye başvuru yaptıkları hakkında bilgi almak istiyorum. Bilgilendirebilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Belçika Vizesi Çanakkale
N. İ. 29/06/20, 20:26

Merhaba, kız arkadaşım ile birlikte Temmuz ayının 2. haftasında Belçika’nın Gent şehrinde düzenlenecek bir etkinliğe gitmek istiyoruz. İkimizde üniversite öğrencisiyiz. Benim bankada param var, kız arkadaşıma sponsor olabilir miyim? Hangi evrakları hazırlamalıyız? Belçika vizesi Çanakkale başvuruları için belgeleri nereye teslim edebiliriz?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Belçika Vizesi Çorlu
B. k. 29/06/20, 20:15

Çorlu’da tarım makineleri üzerine faaliyette bulunan bir firmanın satış bölümünde çalışmaktayım. Belçika firması ile ticari görüşmelerimiz bulunmakta ve şirket yetkilileri ile yüz yüze görüşebilmek amacıyla Belçika gitmem gerekiyor ve bunun vizeye ihtiyacım vardır. Belçika vizesi Çorlu başvuruları nasıl yapılmaktadır? Çorlu’dan halledebilir miyiz? Bilgi rica ediyorum.
Cevabı Görüntüle
Telefon
x