Belçika Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Belçika Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Belçika Vizesi

Belçika’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Belçika vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Belçika vize evrakları Belçika Konsolosluğu tarafından koşullara göre değişiklik gösterebilir. Belçika vizesi güncel başvuru evraklarına ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizi arayın. Güncel vize evrakları size e-mail olarak gönderilecektir.

Vize Merkezi, Belçika vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Belçika Vize Merkezi, Belçika vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Belçika vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Belçika Konsolosluğu, Belçika vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Belçika Konsolosluğu tarafından belirtilen Belçika vize evrak listesine ve Belçika vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Belçika vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir.

Belçika Vizesi

Belçika’ya 90 günü aşmayan seyahatlerinde tüm T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi kişiler Belçika vize prosedürüne tabidir. Hususi Pasaport (Yeşil), Diplomatik pasaport (Siyah), ve Hizmet/Görev Pasaport (Gri) hamili kişiler 90 günü aşmamak şartıyla Belçika vize prosedüründen muaf tutulmuşlardır. Belçika vizesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye’den başvuru yapabilmektedir.

Vize Merkezi, Belçika vize işlemlerinizi ve başvuru evraklarınızı olabildiğince doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak için vardır. Belgelerinizin eksiksiz ve doğru beyanlarla tamamlanması Belçika vizenizin reddedilme ihtimalini azaltacaktır.

Belçika Konsolosluğu

Schengen ülkelerine seyahat edebilmek için ilk olarak vize engelini aşmak gerekir. Vizenin sorunsuz ve istediğiniz tarihlerde alınması, hazırladığınız evrakların doğruluğuna ve eksiksizliğine, biyometrik fotoğrafın ve parmak izinin başvurulan konsolosluğun belirlediği kriterlere uygunluğuna bağlıdır. Belçika Konsolosluğu vize sürecini titizlikle değerlendiren konsolosluklardan biridir. Bu sebeple Belçika Konsolosluğuna yapılacak başvuru dosyasının eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlamanız gerektiğini hatırlatırız.

Belçika Konsolosluğuna Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’deki Belçika Konsolosluğunun yetkili olduğu yabancı ülkelerdeki vatandaşlar başvuru yapabilir. Belçika vizesi başvuru belgeleri kişinin eğitim ve/veya mesleğine göre hazırlanmalıdır. Başvuruda turistik seyahat evrakları, ticari/iş seyahati evrakları, dil öğrenim veya aile ziyareti amacıyla yapılacak olan seyahat için hazırlanacak evrakların birbirlerinden farklı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca Belçika Konsolosluğuna yapılan başvurularda emekli, öğrenci, işveren ve çalışandan istenen belgeler de kendi içinde farklılık göstermektedir. Kişinin Belçika’ya seyahat amacına yönelik ve sosyal statüsüne özel vize başvuru evrak listesini Vize Merkezi Belçika departmanımız müşteri temsilcisinden e-mail olarak talep edebilirsiniz.

Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Konsolosluğu, Belçika’ya ziyaret için Belçika vizesine başvuruda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisine sahiptir.

Belçika Schengen Vizesi

Avrupa Birliği’nde iç sınırları kaldırıp dış sınırları daha çok güçlendirmeye yönelik olan serbest dolaşım alanındaki Avrupa Birliği vatandaşlarının güvenliğini arttırmayı hedefleyen Schengen vize ağına Belçika da dahildir.  Belçika Schengen vizesi Schengen bölgesine farklı amaçlarla (turistik, ticari, aile ziyareti) seyahat etmek isteyenlerin başvurması gereken vize tipidir. Schengen anlaşmasına dahil olan ülkeler arasında sınır kontrolleri bulunmadığından Belçika Schengen vizenizle vize süreniz dahilinde Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Fakat Belçika Schengen vizenizle bir veya birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır: Türkiye’den olan seyahatinizi Belçika’dan başlatmanız gerekmektedir. Belçika seyahatiniz dışında ziyaret edeceğiniz tüm Schengen ülkelerinin ulaşım ve otel rezervasyon belgelerini de vize başvuru dosyanıza eklemeniz; Belçika vizenizle bir veya birden fazla ülkeyi ziyaret etme planınız varsa ve her ülke için kalacağınız gün/gece sayısı aynıysa Schengen Bölgesine giriş yapacağınız ülkeden başvuruda bulunmanız gerektiğini unutmayınız.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen ülkeleri Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) Türkiye’de de uygulanmaya başlanmıştır.  VIS prosedürünün amacı Schengen ülkelerinin vize başvuru sürecini ve sınır güvenliği prosedürlerini basitleştirmek, belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığını engellemek olduğundan Belçika vizesi başvuru sahiplerinin de herhangi bir sorunla karşılaşıldığında kimliğini ve seyahat durumunu kanıtlamasını kolaylaştırır.

Belçika da VIS prosedürünü uygulayan ülkelerden biri olduğu için vize randevu tarihinizde görevliler tarafından parmak iziniz alınacaktır.  Belçika Vize Merkezi asistanlarımız randevu gününüzde size asistanlık edecek, gerekli bilgileri verecektir. Tüm kategoriler için gerekli olan parmak izi işlemi için Vize Başvuru Merkezine Belçika vizesi başvuru sahibinin şahsen gelmesi gerekmektedir. 12 yaşın altındaki çocuklar ve parmak izi alınması fiziksel olarak mümkün olmayan kişiler bu prosedürden muaf tutulmuştur.  

25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen Bölgesinde bulunmuş kişilerin Belçika vizesi başvuru işlemlerinde tekrar parmak izi verme zorunlulukları bulunmamaktadır. Digital parmak izi taramaları Vize Bilgi Sistemi’ne kaydedildikten sonra 5 yıl içindeki Schengen başvurularında tekrar kullanılabilmektedir. Ancak bazı Schengen ülkeleri kendi parmak izi prosedürünü uygulamakta, başka ülkeler için verilmiş parmak izini kabul etmemektedir. Bu sebeple Belçika vizesi randevu gününüzde parmak izi verip vermeyeceğinizi teyit etmeniz yararınıza olacaktır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi Vize Merkezi müşteri temsilcimizden alabilirsiniz.

Vize Merkezi’nin minimalize edeceği bir diğer unsur da bireysel başvurularda belgeler eksiksiz tamamlansa bile başvuru sahibinin iradesi dışında ortaya çıkabilecek sorunlardır.  Bunlardan ilki pasaport işlemleri sırasında verilmiş olan parmak izinin Belçika Konsolosluğu tarafından geçerli sayılmaması durumudur. Başvurunun beklenmeyen şekilde yanmaması için Vize Merkezi temsilcisi parmak izi alımı sırasında vize talebinde bulunan adaya eşlik edecektir.

**12-18 yaş arasındaki çocuklar yanlarında ebeveynlerinden veya vasisinden biri olmadan vize başvurusunda bulunamazlar. Çocuğa eşlik eden yetişkinin biyometri kabininde parmak izi alınırken çocuğun yanında bulunması gerekir.

Belçika Vizesi Gerekli Belgeler

Belçika vizesi başvuru evrakları başvuru sahibinin seyahat niyetine göre belirleyeceği vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Avusturya vizesi başvurusunda bulunan herkesin kişisel durumuna göre hazırlayacağı evraklar bulunmaktadır. Belçika vizesi başvuru sahibi tarafından seçilen vize kategorisi Belçika seyahat amacını desteklemelidir. Bu sebeple Vize başvurunuz için hazırlayacağınız evraklarınızı en güncel haliyle temin etmeli ve Belçika vize başvuru formu dahil tüm evraklarınızın birbirleriyle çelişkili ibareler içermediğinden emin olmalısınız. İş ve sosyal durumunuza göre farklılık gösteren detaylı evrak listesini müşteri temsilcimizden isteyebilirsiniz. Belçika’yı turist olarak, iş faaliyeti, iş gezisi, öğrenci olarak, aile/arkadaş ziyareti gibi birbirinden çok farklı amaçlarla ziyaret edebilirsiniz, fakat vize randevunuzu vakit kaybetmeden almanızı tavsiye ederiz. Belçika vizesi randevusunu size en uygun tarihleri göz önünde bulundurarak alabiliriz, vize randevunuz için müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

Eski pasaportunuzda bulunan diğer ülke vizeleri Türkiye’ye geri dönme konusunda güvenilir olduğunuzu destekleyeceğinden varsa eski pasaportlarınızı da başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz. Yurt dışına dil eğitimi veya kısa süreli Erasmus eğitimi için gidecekseniz  Belçika öğrenci vizesi evraklarını hazırlamalısınız. Detaylı öğrenci vize evrak listesini sitemizde bulabilirsiniz. Belçika Schengen vize başvuru dosyanızı hazırlarken gözden kaçırmamanız gerekenler:

Belçika vize evraklarınızı hazırlarken Belçika talep dilekçenizin Belçika Konsolosluğuna hitaben, şahsen hazırlamanız gerekmektedir.

Başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz fotoğraf 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip olmalıdır. Belçika vize başvurunuz için kullanacağınız fotoğraf güncel olmalıdır. Arka fonu beyaz olmalıdır.

Belçika vizenizin işlenmesi için pasaportunuzda iki adet boş sayfasının bulunması gerekir.

Belçika vizesi başvuru formunuzun imzalanmış, tarihi atılmış ve eksiksiz doldurulmuş olması gerekmektedir.

Belçika vize başvurunuzla ilgili Belçika Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurmanızı ve başvuru işlemlerinizi 1 ay önceden başlatmanızı tavsiye ederiz. Belçika vizesi başvuru sahibi olan 18 yaşını doldurmamış olan kişi için anne veya babadan biri başvuruda yanında değilse noter onaylı muvafakatnameyi de başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Tüm Schengen ülkeleri için seyahat sağlık sigortası yapılması gerektiğini hatırlatırız. Vize Merkezi Belçika departmanından Belçika vizesi için gerekli sağlık sigortanızı temin edebilirsiniz.

Belçika Schengen vizeniz onaylanmadan önce ulaşım ücretinizi ve Avusturya’da konaklayacağınız yer ücreti ödememenizi tavsiye ederiz. Ancak seyahat rezervasyon belgelerinizi başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Belçika seyahatinizden sonra başka bir Schengen ülkesini de ziyaret etmeyi planlıyorsanız gideceğiniz ülke veya ülkelere dair seyahat rezervasyon belgelerinizi de eklemeyi unutmayınız.

Belçika vizesi başvurusu için başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini randevu tarihlerinde Belçika Konsolosluğu’na doğru olarak teslim etmesi gerekir. Vize talebinde bulunan kişi biyometrik fotoğrafını başvuru dosyasına eklerken fotoğrafı çektirdiği andaki görüntüsüyle mevcut görüntüsünün aynı olmasına dikkat etmelidir.  Örneğin, kadınlar için saç rengi ve saç modelinin; erkekler için de saç, sakal uzunluğunun belirgin bir değişiklik göstermemesi gerekir.

Belçika Ticari Vize başvurusunda bulunacaksanız Belçika’da ortak iş faaliyeti yürüteceğiniz şirketten davet (istek) yazısı almanız gerekmektedir. Belçika vize başvurusu için davet eden şirket bilgilerini ve seyahat amacını içeren bilgileri içermelidir. Ayrıca iş faaliyeti için davet eden kişinin Belçika oturum veya kimlik kartı dosyaya eklenmelidir. Belçika ticari vizesi için gerekli diğer evraklar çalışan veya işveren olarak ayrılmaktadır. Belçika’ya gerçekleştireceğiniz iş seyahatiniz Türkiye’de çalışanı olduğunuz iş yeri ile ilgiliyse, iş yeri tarafından yetkilendirildiğinize dair dilekçeyi şirketin antetli kağıdına hazırlanacak, seyahat planını, amacını ve şirkette izinli olduğunuz tarihleri içeren dilekçeyi de Belçika vizesi başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Yazılacak dilekçe üst düzey yetkili tarafından hazırlanmalıdır.

Özellikle ilk kez Belçika vize başvurusu yapacak olan adayın seyahat amacına ve mesleki durumuna uygun evrakları eksiksiz ve doğru şekilde tamamlama sürecinde sorunlar yaşanması istenmeyen, fakat sıkça karşılaşılan durumdur. Bu sebeple vizenin yanmasına veya reddine sebep olacak potansiyel tehditleri azaltmak için alanında uzman ve lider Vize Merkezi’nin danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi alım sürecini etkileyen ilk unsur başvuru sahibinin niyetidir. Bu sebeple Belçika vize talebinde bulunacaksanız Belçika’ya ziyaret amacının net bir şekilde belirten bir dilekçe yazmalısınız. Yazacağınız dilekçe Belçika Konsolosluğuna hitaben şahsen hazırlanmalıdır.  Diğer ülkelerin vize başvurularında olduğu gibi Belçika Konsolosluğunun vize başvurusunda dikkat edeceği ilk unsur, başvuru sahibinin Türkiye ile sıkı bağlarının (aile, okul, iş vs.) olup olmadığıdır. Bu sebeple vize başvuru dilekçenizde Türkiye’ye geri dönmeye niyetinizin olduğunu başvuru belgelerinde açıkça belirtmelisiniz. Turistik vize talebinde bulunacaksanız Belçika Konsolosluğuna teslim edeceğiniz belgelerde neden başka bir ülkeyi değil de Belçika’yı tercih ettiğinizi detaylandırarak açıklamalısınız.

Başvuruda bulunan adayın vize işlemleri için ibraz edeceği pasaport seyahat bitiminden sonra en az üç ay kadar geçerli olmalıdır. Pasaportta Belçika vizesinin işlenmesi için en az iki boş vize sayfası bulunmalıdır. Vize alım süreci boyunca tecrübesiyle ve geliştirdiği kurumsal firma anlayışıyla başvurudaki olası eksikliklere ve hatalara karşı en kısa sürede çözüm bulma amacını taşıyan Vize Merkezi, başvuru sahibine zaman kaybı yaşatmadan, sonuç odaklı çalışmaktadır. Vize Merkezi, güvenilirliğiyle başarısını pekiştirmekte, vize başvurusunda bulunan kişinin üzerindeki yükü büyük oranda hafifletmektedir. Yoğun dikkat ve zaman gerektiren tüm bu işlemlerde gözden kaçırılacak en ufak bir hata ya da eksiklik başvurunun ret alma ihtimalini arttırır. Fakat yine de herhangi bir sebepten dolayı ret almak, her şeyin sonu demek değildir.

Belçika Vize Reddi

Belçika vizesi başvurularında konsolosluğun talep ettiği şartlardan bir veya birkaçı yerine getirilmemesi, belgelerin eksik veya hatalı olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir. Bunların dışında Belçika Konsolosluğu, kişinin vize başvurusunu, ek belge ve bilgileri gerekli gördüğü takdirde de reddedebilmektedir. Belçika vizeniz reddedilirse ikinci bir başvuruda bulunmadan önce ret aldığınız tarihten sonraki üç ay içinde konsolosluğun kararına itiraz edebilirsiniz. Vize koşullarını sağladığınızı kanıtlarıyla beyan ederseniz başvurunuz Belçika Konsolosluğunca tekrar değerlendirmeye alınabilir.

Başvurusu reddedilen kişinin yeniden başvuru yapması için herhangi bir sınırlama yoktur. Fakat ret alındıktan hemen sonra yapılan ikinci başvuru ikinci ret ihtimalini yükseltecektir. Bu sebeple, evraklar gözden geçirilmenizi, eksikliklerinizi tamamlamanızı, beyan ettiğiniz bilgileri gözden geçirmenizi ardından yeni bir başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Belçika vizesine başvuruda bulunurken Türkiye’de bir okula devam ediyorsanız veya bir süredir aynı firmada çalışan pozisyonundaysa çalışıyor ve seyahatiz sonlandıktan sonra çalışmaya devam edecekseniz durumunuza uygun  destekleyici belgeleri Belçika vize başvuru dosyanıza  veya itiraz dilekçenize eklenmenizi tavsiye ederiz.

Profesyonel yardım almadan hazırlanan başvuru dosyasının reddedilme oranı çok daha yüksektir. Başvuru sahibinin gözden kaçırdığı en ufak bir hata veya eksiklik adayın vize reddi almasına sebep olabilir. Vize reddi alan bir kişinin ikinci başvurusunun da olumsuz sonuçlanmasının ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden vize başvurusu yaparken alınan profesyonel destek ikinci bir ret ihtimalini en aza indirgeyecektir. Belçika Konsolosluğu vize başvurusu sayısına herhangi bir sınırlama getirmemiştir. Başvurunun  reddedilmesi halinde Vize Merkezi, başvuru sahibinin aynı zaman ve para kaybını yaşamaması için, alanında uzman vize danışmanlarıyla ikinci başvuruyu gerçekleştirmekte veya talebe göre itiraz dilekçesini  Belçika Konsolosluğunun onayına uygun hale getirmektedir. Belçika Konsolosluğu’ndan alınan ret kendisini tekrarlayacağı anlamını taşımamaktadır. Belçika’ya seyahat etmeye karar veren kişi uzman bir danışman desteğiyle tüm süreci yürüttüğünde, başvurunun reddedilme riskini en aza indirgemiş olmakla birlikte başvuru belgelerini en kısa sürede eksiksiz olarak Belçika Konsolosluğuna teslim edeceği için vize alım süresini de kısaltmış olacaktır.

Belçika Vize Süresi

Belçika vize başvurunuz 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Bu süre Belçika Konsolosluğun yoğun olduğu tarihlere bağlı olarak 15 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Vize işlem süresinin uzayabileceğini göz önünde bulundurarak Belçika vize başvurularınızı en geç 20 gün öncesinden yapmanızı öneririz.

Belçika Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reşit olmayan çocuklar için başvuru dosyası hazırlanmalı ve Belçika vizesi başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusu esnasında çocuğa yasal vasisi (ebeveyni) refakat etmelidir.

12 yaşından küçük çocuklar parmak izi prosedüründen muaf tutulsa da Belçika vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinde bulunmaları gerekir.

Vize Merkezimiz çalışanlarının Belçika Konsolosluğu tarafından verilen vize kararlarında ve vize işlem sürelerinde herhangi bir etkisinin olmadığını hatırlatırız.

Vize Merkezi müşteri temsilcimiz Belçika vize başvurunuzda size bürokratik zaman kaybı yaşatmadan, Belçika Konsolosluğu’nun özel olarak talep ettiği belgeleri hazırlamakla birlikte;  vize talebinde bulunan kişinin randevu işlemlerini, kişinin uçak ve otel rezervasyon tarihlerini göz önünde bulundurarak yürütmektedir

Belçika vizesi başvurunuzu tamamlamak için bir randevu tarihi almanız gerekmektedir. Vize randevu tarihinde ilgili kuruma evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz ve parmak izi vermeniz gerekecektir. Vize Merkezi müşteri temsilcimizi arayarak uygunluk durumunuza göre en yakın randevu tarihinizi alabilirsiniz. Evraklarınızı teslim edeceğiniz ve parmak izi vereceğiniz randevu gününde Vize Merkezi operasyon yetkilimiz size asistanlık edecektir. 

daha fazla göster

Belçika ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
n. surucu 22/08/17, 10:56
merhaba ben davetiye üzerine Belçikaya arkadaş ziyaret etmek istiyorum. Sigortalı çalışıyorum Belçika Ziyareti vize başvurusu için hangi evraklar gerekli, ne yapmam lazım? ne zaman başvurmalıyım? teşekkürler
Cevabı Görüntüle
B. Demirel 28/06/17, 13:15
Merhaba, İngilizce vize talep dilekçesi bilgisayarda mı doldurulmalı yoksa elle mi doldurulmalı acaba?
Cevabı Görüntüle
A. İzgörden 21/06/17, 12:23
Gençlik kampına katılım nedeniyle Belçika'ya gideceğim yakın zamanda kampı düzenleyen kuruluştan davetiye gelecek sonrasında izlemem gereken adımlar nelerdir vize için ne gerekiyor ?
Cevabı Görüntüle
M. çal 20/06/17, 18:38
2018 ocak ayında sünnet düğünü yapacağız annemi ,kaynanamı ve baldızım getireceğiz baldızım okuduğu için 15 tatilde yapacağız. Belçika vize işlemleri için gereken evraklar ve işlemlere ne zaman başlamamız gerekiyor?
Cevabı Görüntüle
A. Turan 14/06/17, 09:10
Merhabalar, Belçika ticari vizesi için başvuru yapmak istiyorum. Başvuruyu nereye yapmam gerekiyor, sizin bu konuda hizmetiniz var mı? ücretleriniz ne kadardır? Tesekkürler