Belçika Vize

Belçika Vize

Belçika Vize İşlemleri Sizin Adınıza Yapalım!

Belçika vizesi evrakları Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenen koşullara göre değişiklik gösterebilir. Belçika vizesi güncel başvuru evraklarına ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizi arayın, güncel vize evrakları size e-posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika Konsolosluğunun akredite ettiği kurumlar aracılığıyla başvuru yapabilirler. Belçika D tipi vize ve Erasmus vizesi gibi başvurular doğrudan Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği’ne yapılabilmektedir. Belçika Schengen vizesi anlaşmalı kurumlar ve anlaşmalı kurum akreditasyonu bulunan seyahat acenteleri üzerinden temin edilmektedir.

Belçika vizesi işlemlerinde kullanacağınız pasaportun 10 yıldan eski olmamasına ve yeni Schengen vizesi etiketi yapıştırılmak üzere kullanılan en az iki boş sayfasının bulunmasına dikkat ediniz. Seyahate çıkacağınız pasaportunuzun, pasaport süresinin bitim tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. 

Tüm Belçika seyahati süresince kalacağınız otelin adını, adresini, sizinle birlikte seyahat eden kişilerin kimlik ve pasaport bilgilerini Belçika vize başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. Belçika’daki otelde konaklama tarihlerinizin, uçak rezervasyon tarihlerinizle uyumlu olması seyahatinize dair unutulmaması gereken detaylardır.

Belçika Vize Merkezi, Belçika vizesi başvurusunda bulunan siz değerli müşterilerimizin vize işlem süreçleri boyunca zaman kaybı yaşamaması için, sonuç odaklı çalışarak deneyimli ekibiyle tüm vize işlemlerinizde destek olmaktadır.
Vize Merkezi, Belçika vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika Schengen vizesi için gereken evraklar seyahatinizin amacına, sosyal durumunuza, mesleğinize ve seyahat masrafınızı dayandırdığınız finansal kaynağa göre değişmektedir. Belçika’ya tatil veya kültürel gezi amacıyla gidiyorsanız Belçika turistik vize başvurusunda bulunmanız doğru olur. İş görüşmesi, iş toplantısı, konferans veya işinizle ilgili etkinlik katılımı gibi amaçlarla seyahat etmeyi planlıyorsanız Ticari Vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ticari vize başvurularında şirket evraklarının Belçika vize prosedürüne uygun şekilde hazırlanması önemli rol oynar. Schengen bölgesi dışında üçüncü bir ülkeye seyahat etmek için Belçika’dan geçmeniz gerekiyor ve havalimanından ayrılmanızı gerektirecek bir süre Belçika sınırları içinde kalacaksanız transit vizeye başvurmanız gerekmektedir. Aile, akraba veya arkadaş ziyaretiniz için Belçika aile ve arkadaş seyahat vizesi başvurusunda bulunmalısınız. Belçika aile ve arkadaş ziyareti başvurusunda Belçika’daki yakınınızdan davetiye gönderilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusu için gereken evraklar seyahat amacınıza göre değiştiği gibi iş ve meslek durumunuza bağlı olarak da farklılık gösterebilir. İş yeri sahibiyseniz Belçika vizesi başvuru dosyanıza vergi levhası ve güncel şirket evraklarını eklemeyi unutmayınız. SGK’lı çalışan değilseniz, örneğin ev hanımı, öğrenci veya serbest çalışan durumundaysanız başvuru dosyanıza Belçika seyahat masraflarınızı karşılayacak ve seyahatinize sponsor olacak kişinin Belçika Konsolosluğuna hitaben yazacağı dilekçenin ve sponsorluk yazısının, güncel olmasına ve Belçika’da geçireceğiniz süre boyunca yeterliliği olan banka hesap özetinin başvuru dosyanızda bulunmasına özen gösteriniz. Belçika vizesi başvurusunda seyahati süreniz dolduktan sonra Türkiye’ye geri dönmenizi gerektiren maddi ve manevi bağları sunacağınız evraklar çerçevesinde doğru ve hatalı bilgi olmaksızın beyan etmelisiniz.

Belçika vizesi ile Schengen bölgesi ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz ancak ziyaret edeceğiniz ülkeler arasında en uzun kalacağınız ülke Belçika ise Belçika Schengen vizesi talebinde bulunmalısınız. Vize başvuru dosyanıza diğer ülkelere gideceğiniz dair güzergah ve o ülkelerde konaklama bilgilerinizi de eklemeyi unutmayınız.

Belçika Konsolosluğu veya Büyükelçiliği bazı özel durumlarda, mesleki durumunuza ve seyahat sebebinize bağlı olarak ek evrakların hazırlanmasını veya bazı evrakların tercüme edilmesini talep edebilir. Bu nedenle vize başvurunuzu Vize Merkezi üzerinden yapmak istediğiniz takdirde temsilcimize mevcut durumunuz hakkında ek bilgileri iletmeyi unutmayınız. Bu gibi durumlar hakkında bilgi almak, başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuru gerçekleştirmek için Vize Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Belçika Vizesi Başvurularında VIS Uygulaması

Belçika vize başvurularında Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığıyla parmak izi taraması yaptırma zorunluluğu vardır. Parmak izi taraması biyometri işlemi olarak da bilinmekte olup Belçika vizesi randevusu sırasında yapılmaktadır. VIS işlemine dair güncel bilgileri Vize Merkezinden edinebilirsiniz. 12 yaşından küçük çocuklar biyometri işlemlerinden muaf tutulurlar. Fiziksel yönden parmak izi veremeyecek durumda olanlar engelli durumlarını açıklayan tıbbi raporu vize başvurusunda ibraz etmelidirler. Belçika Shengen vizesi için alınan parmak izi Schengen üye ülkeleri için 5 yıl geçerliliğe sahip olmakla birlikte, bu ülkelerin aralarında yaptıkları diğer anlaşmalara bağlı olarak başka bir Schengen ülkesi vize başvurusunda yeniden talep edilebilmektedir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Vize Merkezi danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Belçika vizesi için randevu alımı Vize Merkezinin çalışma alanı içindedir. Belçika vizesi işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Belçika Vizesi Almaları Zorunlu Mu?

Belçika Devleti Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport (Umuma Mahsus) hamili kişileri Belçika Schengen vize uygulamasına tabi tutmaktadır. T.C. vatandaşı olup Yeşil pasaport (Hususi pasaport), Gri pasaport (Hizmet) veya Diplomatik pasaportu olan kişiler 90 günü aşmayan Belçika seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Web sayfamızın Vize İşlemleri bölümü altında göreceğiniz Belçika turistik vizesi, Belçika ticari vizesi, Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Belçika öğrenci vizesi, Belçika transit vize, Belçika şoför vizesi, Belçika kültürel sportif seyahat vizesi gibi seyahat amacınıza göre kategorize edilmiş tüm vize türlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla Schengen vize talebinde bulunabilirsiniz. 

Belçika Vize Randevusu

Belçika vizesi başvuru dosyanızın teslimi ve parmak izi işlemi için randevu almanız gerekmektedir. Vize başvurunuzu Belçika seyahat tarihinizden en az 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz. Belçika vize randevusu Vize Merkezinin çalışma sahası içindedir. Seyahat tarihinize uygun randevu saati ve tarihi konusunda Belçika Vize Merkezi Temsilcimize danışabilirsin

Vize Merkezi, şahsen hazırlamanız gereken başvuru evraklarınızı bize iletmenizden itibaren Belçika vizenizin sonucu açıklanana kadar vize işlem sürecinizin her aşamasında size destek olacaktır. Alanında tecrübeli temsilcilerimiz Belçika Vizesi başvuru dosyanızı hızlı, güncel ve teslim edeceğinizi evrakları eksiksiz şekilde tamamlamanızda size destek olacaklardır.

Değerli Ziyaretçilerimiz Vize Merkezi, Belçika vize başvuru işlemlerinizin işlem ve takip kısmına destek olmak için vardır. Belçika vizesi başvurularını inceleme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi tamamen Belçika Büyükelçiliğinin ve Belçika Konsolosluğunun yetki alanı içindedir.

Belçika Vizesi Başvuru Formu

Belçika Schengen vizesi başvuru formu eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış olarak yetkililere teslim etmeniz gerekmektedir. Belçika vizesi başvuru formunda beyan etmiş olduğunuz bilgilerin, başvuru dosyanızda bulunan diğer belgelerle çelişecek belgeler sunmamanızı, ifadeler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Reşit olmayan kişilerin vize formu anne/ babası tarafından doldurulmalı ve her ikisi tarafından da imzalanmalıdır. Belçika vizesi başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz fotoğraf Schengen biyometrik standartlarına uygun olmalıdır. (Alına ve yüze saç ya da örtü gelmemeli, fotoğraf net olmalı ve arka fon beyaz olmalıdır).  Belçika kısa süreli vize işlemleri Belçika Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği seyahat kurumları üzerinden gerçekleştirilebiliyorken, konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda kişiyi mülakat için çağırabilir.

Belçika Vizesi Ücreti

Belçika Vize ücretleri seyahatinizin amacına ve mesleki durumunuza göre kategorize edilmiş vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik gösteren vize ücretlerini öğrenmek için Vize Merkezi temsilcimizle irtibata geçebilirsiniz. Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru belgeleri arasında bulunması zorunludur. Dekontun orijinalinin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Başvurunuzu Belçika Vize Merkezi üzerinden gerçekleştirdiğinizde vize harcınız, zorunlu seyahat sağlık sigortasınız, uygun fiyatlı uçak bilet, hotel rezervasyonunuz gibi işlemlerinizi de en hızlı şekilde tamamlayabilir; sosyal statünüze, Belçika’da kalacağınız süreye, seyahat amacınıza göre değişen vize ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belçika Vizesi Reddi

Belçika Konsolosluğunun ret kararına karşı temyize gidebilirsiniz. Belçika vizesi başvurusu ret kararları ve ret nedenleri Belçika Konsolosluğunca yazılı olarak bildirilir. Belçika vize başvurunuz reddedildiğinde, vize harcınız vize başvurunuzun incelenme giderleri için kullanıldığından vize başvurunuz reddedilse de vize ücretiniz iade edilmez.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vize başvurularının sonuçlanma süresi 7 ila 15 iş günüdür. Başvurunuzun sonuçlanması başvuru yaptığınız döneme, Belçika Büyükelçiliğ'inin veya Konsolosluğun yoğunluğuna, resmi tatil günlerine bağlı olarak değişebilir ve vizenin çıkış süresi bu nedenle bağlı olarak uzayabilir. Ayrıca Belçika Konsolosluğunun başvuruları değerlendirme sürecinde ek süreye ihtiyaç duyabileceği gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Belçika vizenizin tam olarak kaç günde verileceği, vize süresinin ne kadar olacağı ve vizenizin sonucu hakkındaki tek karar merci Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Başkonsolosluğudur.

Belçika Vize Başvuru İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Vize Merkezi Belçika Vize Temsilcileri, Belçika vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Belçika Schengen Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve Belçika vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.

 • Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın. Belçika vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.
 • Belçika seyahatinde bulunacak Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat edecekleri Pasaportlarında geçerli bir Schengen vizeleri yok ise ülkeye girişlerini mümkün kılabilmeleri için Belçika Schengen vizesi almaları gerekecektir. Bordo pasaporta sahip vatandaşlarımızın Belçika’ya giriş yapabilmeleri için Belçika vizesi alarak seyahat etmeleri gerekirken Yeşil, Gri ve Kırmızı/Siyah Pasaporta sahip vatandaşlarımızın ise Belçika vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Söz konusu pasaporta sahip vatandaşlarımız Belçika’ya vizesiz olarak giriş yapabileceklerdir. Belçika’da maksimum 90 gün konaklama gerçekleştirecek vatandaşlarımızın ise Belçika Schengen vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekeceğini hatırlatırız. Belçika’da 90 günden daha fazla bir süre konaklama yapılacak olunması halinde ise Belçika Ulusal Vizeleri olan Belçika Konsolosluğu D Tipi vizesi için müracaat gerçekleştirilmelidir. Belçika’ya eğitim amaçlı seyahat edecek, Belçika vatandaşı ile evlilik yaparak Belçika’ya yerleşecek vatandaşlarımız Belçika Konsolosluğunun bu vize kategorilerine başvuru gerçekleştirmeleri gerekeceğini tavsiye ediyoruz. Değerli Ziyaretçilerimiz, durumunuzda ilgili olan Belçika vize başvuruları için lütfen Belçika Konsolosluğu ile iletişime geçin.
 • Belçika vizesi için başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımız eğer Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecekse vize başvurularını direkt olarak Belçika Konsolosluklarına gerçekleştiremeyeceklerdir. Belçika Konsoloslukları kısa süreli 90 gün kalışlı Schengen C tipi vize başvuruları Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı üzerinden yapılması koşuluyla kabul etmektedir. Bu sebeple Belçika Schengen vize başvurularınız için lütfen Belçika vize başvuru merkezleri ile iletişime geçiniz. Belçika vize başvuru merkezleri, Schengen vize müracaatlarını randevu sistemi ile kabul etmektedir. Belçika vize başvuru merkezlerinden online randevu alarak veya Çağrı Merkezi hizmetlerini arayarak Belçika vize randevularınızı alabilirsiniz. Belçika vizesi yetkili vize başvuru merkezi randevu sisteminde yoğunluk yaşanması halinde randevularınız ileri bir tarihe verilebilmektedir. Bu sebeple Belçika’ya giriş yapacağınız tarihten en geç 20 gün önce Belçika vize işlemlerine başlamış olmanızın gerekliliğinizi önemle hatırlatırız. Belçika vizesi için en erken başvuru yapılabilecek süre ise 3 aydır.

belcika-vize-fiyat

Belçika ile ilgili sizden gelen sorular

9 sorudan en popüler 9 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Belçika Çalışma İzniyle Aile Birleşimi Yapılır mı?
  L.H., 03 Nis 2023, 16:45

  Merhaba, Belçika çalışmak için Belçikalı bir şirketten iş teklifi aldım, vize için gerekli her şeyi yapacaklarını belirttiler. Denizli’den yazıyorum, beş kişilik bir aileyiz, eşim çalışıyor, 2 yaşında ikizlerim ve 7 yaşında kızım var. Belçika çalışma vizesi için bazı evraklar geldi ama ailemin de Belçika’ya gelebilmesi için bunlardan başka neler gerekli? Belçika Çalışma İzniyle Aile Birleşimi yapılır mı? Aklıma takılan soruları yazmak istiyorum. Doktor sağlık raporu, dil yeterlilik gibi evraklar Belçika çalışma vizesinde gerekli mi? Belçika’dan evraklar geldikten sonra neler yapmalıyım, ne kadar sürede çalışma vizesi çıkar? Tek girişli vize veriliyormuş, bu vizeyle eşim ve çocuklar da Belçika’ya gelebilirler mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vizesi nereden alınır?
  H. Karaca, 14 Nis 2020, 14:09

  Merhaba sayın yetkili, temmuz aynın son haftası arkadaşım ile birlikte Belçika’ya gitmek istiyorum. Eskişehir’de üniversite öğrencisiyim. İkamet adresim Bursa’da görünüyor. Belçika vizesi nereden alınır, nereye başvuru yapmam gerekir? Detaylı bilgi verebilir misiniz? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vizesi
  A. Kılıçelli, 09 Nis 2020, 17:50

  İstanbul’da özel bir şirkette teknik personel olarak 1,5 yıldır çalışıyorum. Belçika vizesi alarak birkaç günlüğüne seyahat etmek istiyorum. Pasaportumda vize istemeyen Gürcistan ve Ukrayna kaşeleri var. Bunun olumlu etkisi olur mu? Ret almak istemiyorum, daha sonraki yıllarda şirket için de yurtdışına çıkabilirim. Sorunsuz bir şekilde vize başvuru yapabilmem için yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yeşil Pasaport'la Belçika Seyahati
  s. b., 20 Kas 2018, 11:35

  Devlet memuruyum yeşil pasaportum var ve Belçika'ya aile ziyareti yapmak istiyorum. Vize gerekli mi nereye başvurmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yeşil pasaport ile Belçika vizesi
  S. BEKTAS, 11 May 2017, 10:23

  Merhaba, Ailem yeşil pasaport sahibi ve bizleri ziyaret etmek amaçlı Belçika'ya 2 yada 3 hafta için gelecekler. Yeşil pasaport için vizeye gerek yok diye biliyorum fakat izlenilmesi gereken bir prosedür olduğunu biliyorum. Sizden ricam yeşil pasaport ile Belçika ziyareti konusunda bana bilgi verebilir misiniz acaba ? Ne yapmamız gerekiyor, nasıl bir yol izlememiz lazım ? note : Ben , eşim ve çocuklarım Belçika vatandaşıyız.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vizesi için en erken randevu
  M. Akgül, 20 Mar 2017, 00:46

  Merhabalar, 15 Mayısta Belçika'ya gitmeyi planlıyorum. Alabileceğim en erken vize başvuru tarihi ne zamandır? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vizesinin süresi
  D. mat, 24 Oca 2017, 11:43

  Akraba ziyareti için davetiye aldım Belçika'dan Thy'de çalısmaktayım. Verilecek olan vize süresi kaç günlük olacaktır ve toplam kaç gün içerisinde elime ulaşır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vizesi kaç günde çıkar?
  E. Aysu, 06 Ağu 2016, 19:22

  Sayın Belçika vize merkezi danışmanlığınıza ihtiyacım var.20 yaşında üniversite öğrencisiydim. Belçika’ya kız arkadaşımın yanına gitmek istiyorum. Davet yolladı bana ancak hala elime ulaşmadı ( 10 gün geçti hala postada). Davetiyeyi geldikten sonra ne yapmam gerekir? Masraflarım beni davet eden kişi tarafından mı karşılanacak yoksa hesabımda para bulunması gerekir mi vize almak için? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vizesi nasıl alınır?
  A. Beşyaprak, 23 Tem 2016, 04:03

  18 yaşındayım, Belçika vizesini Vize Merkezi aracılığıyla almak istiyorum. Amcamın yanında 15 gün tatil yapmak istiyorum. Hangi vizeye başvurmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Belçika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp