Transit Vize

Transit Vize

Transit vize Türkiye´den hareketle Schengen ülkesi olmayan üçüncü bir ülkeye giderken Belçika’da bir havalimanında uluslararası transit bölümünü terk etmeden ve pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapmak ya da kara yoluyla üçüncü bir ülkeye gitmek için kullanılır. Belçika transit vizesi kısa dönem için verilen vize grubuna dâhildir. Belçika Schengen bölgesi üyesi olduğu için Belçika ticari vizesi Schengen başvurusuyla alınır. Belçika vizesi alırken biometri ve parma izi alma işlemlerinizin doğru olmasına, doğru vize türüne başvuru yapmaya dikkat etmenizde fayda vardır. Aşağıda Belçika transit vize evrak listesini bulabilir, ayrıntılar ve Belçika turistik vizesi hakkındaki sorularınız için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

Belçika Transit Vizesi Evrak Listesi

Belçika transit vizesi almak için temel vize evraklarınıza ek olarak aşağıdaki belgeleri temin etmelisiniz. Gidilecek ülkeye ait uçak rezervasyonu ya da öngörülen seyahat planını gösteren belgeler. Gidilecek ülkenin vizesi aslı ve fotokopisi. Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş(6 aydan eski olmayan), beyaz fonlu iki adet vesikalık fotoğraf (35X45 ebatlarında). Fotoğrafın arkasına isim soy isim yazılması gerekir. Sonuç Belgesi başvurunuzun hangi yabancı dilde incelenmesini istediğinize dair imzalanmış dil seçim belgesi. Bu belge aşağıdaki web adresinden temin edilebilir 1 adet dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.

Belçika Transit Vize Başvurusu

Belçika transit vize başvurusu nedir? Öncelikle bunu bilmek gerekir. Eğer Belçika üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat etmek istiyorsanız ve transit aktarmanız esnasında havaalanı bölgesinden çıkış yapacaksanız, bu durumda transit vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Buradaki en önemli husus, Transit vize başvurusu Belçika haricinde, varacağınız ülkenin geçerli vizesine sahip olmanızdır. Başvuru sahipleri davetiye, gayrimenkul bilgileri ve davetiyesini ibraz etmek zorundadır. 
Transit vize başvurusu Belçika olumlu sonuçlanması size geçici bir süre Belçika’da bulunma imkanı ve izni tanır. Belçika aktarmalı uçuş yapacak kişinin Belçika Konsolosluğu’nun esas gidilecek ülke için transit vize talep edilip edilmediğini başvuru sahibi netleştirmelidir. 

5 Nisan 2010 tarihinden itibaren Schengen’e üye ülkelerden herhangi biri tarafından düzenlenmiş ve geçerliliği olan C ya da D tipi vize sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diğer Schengen bölgesi içindeki ülkelerde serbest dolaşım hakkına sahiptirler.

Uçakla seyahate edecek olan TC vatandaşlarının Schengen bölgesine yapacakları ilk girişte aldıkları vizenin Schengen bölgesine üye bir ülkeden olmasına makamlar dikkat etmektedir. Transit vize alacak umuma mahsus pasaporta sahip vatandaşlar tarafından Belçika için transit vize başvurusunda bulunurken Belçika Konsolosluğu’nun talep ettiği evraklar eksiksiz ve doğru olmalıdır. Davet mektubu vb. evrakların orijinal olmasına özen gösterilmeli ve dikkat edilmelidir.

Öte yandan Belçika seyahatinizi arabayla gerçekleştirecekseniz, Belçika için vize müracaatınız esnasında araba ruhsatınız ve ehliyetiniz de evraklarınızla birlikte ibraz edilmelidir. Araba ile seyahatlerde aynı zamanda yeşil sigorta yaptırmanız gerekmektedir. 

Belçika transit vize başvurusu için yolculuğunuzu içeren, seyahat plan detaylarının da yer aldığı vize başvuru dilekçesi Belçika resmi dillerinden herhangi biriyle yazılabilmektedir. Daha fazla bilgi için temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Pasaport Kriterleri

Pasaport kriterleri Belçika transit vizesine başvurmadan önce tamamlamanız gereken adımları içerir.  Pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportun planlanan dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerliliği olmalıdır. Pasaportun içerisinde en az 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri çekilmelidir.

Belçika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Belçika vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Belçika Konsolosluğudur.
 • Belçika Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Acil vize başvurularınız için Belçika VIP vize başvuru hizmetinden yararlanabilirsiniz. VIP vize hizmeti için temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.
 • Değerli yolcularımız; Vize Merkezi temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen üye ülkelere yapılacak vize başvuruları için başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Belçika Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. ►Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
 • Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır.

belcika-vizeni-bize-birak

Belçika ile ilgili sizden gelen sorular

3 sorudan en popüler 3 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Belçika transit vize 2022
  Z.U, 21 Şub 2022, 10:33

  Merhabalar, Belçika aktarmalı bir uçuşum mevcut yaklaşık 24 saat Belçika alanda kalacağım. Belçika transit vize 2022 yılında nasıl başvuru yapabilirim? Belçika transit geçişlerde herhangi bir karantina vs. uyguluyor mu? Transit vize için gereken belgeler nelerdir? Ben emekliyim Turist amaçlı Meksika’ya seyahat edeceğim. Bilgi rica ediyorum, Kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika için transit vize
  R.T., 27 Eki 2017, 09:11

  1: Normal pasaportlu emekli Belçika'ya turist olarak ziyaret edecek ev hanımı 74 yaşında bulgaristan vizesine ihtiyaç varmı uçakla gidilecek Burüksel e 2: Yeşil pasaportlu birisi uçakla gidecekse Bulgaristan vizesi gerekli mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika Transit Vize
  D. Güler, 27 Eki 2018, 05:12

  Türkiye'den Meksika'ya Belçika aktarmalı uçuşum için, 24 saati geçmemek ve havalimanında transit bölgeden çıkmamak şartı ile Belçika'da transit vize ihtiyacım var mı ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Belçika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.