Belçika Vize Reddi

Belçika Vize Reddi

Belçika vizesi başvurularında, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belçika vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Belçika Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Belçika vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belçika seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Belçika vizesi başvurusu, Belçika vize reddi ile neticelenebilmektedir.

Belçika Vizesi Ret Sebepleri

Seyahat Belgelerinden kaynaklı Belçika Vize reddi

Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişiler güncel ve orijinal belgeler ibraz etmelidir. Belçika konsolosluğu vize başvurusunda sunulan evrakların güncel olmaması, sahte olması ya da eksik olması gibi durumlarda başvuru sahibinin Belçika vizesi başvurusunu ret ile sonuçlandırabilmektedir.

Kamu Güvenliği nedeniyle Belçika Vizesinin reddedilmesi

Belçika Vizesi talebinde bulunan kişilerin Schengen yasaları çerçevesinde, Schengen bölgesine üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni ve kamu güvenliği konularında tehlike oluşturacak durumda olması söz konusu kişilerin Belçika vizesi talebinin reddedilmesine yol açabilmektedir.

Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı Belçika vizesi reddi

Belçika vizesi talebinde bulunan kişilerin, Belçika’ya yapacakları seyahat sona erdiğinde ülkelerine döneceklerini gösterir belgeler ibraz etmelidir. Belçika konsolosluğuna seyahatleri bittiğinde ülkelerine geri döneceklerini gösterir belgeler sunamayan kişilerin Belçika vizesi başvuruları Belçika konsolosluğu tarafından reddedilmektedir.

Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı Belçika vizesi reddi

Belçika Konsolosluğu’na Belçika vizesi için başvuruda bulunan kişiler, yapacakları seyahatin amacını ve başvuru sahibinin söz konusu seyahate ilişkin şartları taşıdığını gösterir belgeler sunmalıdır. Belçika vizesi başvurularında seyahatin amacı ve şartlarına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunamayan ya da sunduğu belgeler inandırıcı bulunmayan kişilerin Belçika vizesi başvuruları Belçika vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Örneğin; kişi Belçika’ya Aile ziyareti amacıyla seyahat ediyorsa Belçika’da ikamet eden yakınlarına ve yapacağı seyahatin şekline ilişkin belgeler sunmalıdır.

Schengen Giriş yasağından kaynaklı Belçika vize reddi

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi birinin Schengen vizesi konusunda aldığı karar Schengen Bölgesi’ne üye diğer ülkeler açısından da bağlayıcı olabilmektedir. Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) üye ülkelerden herhangi birine girişi yasak olduğuna dair kayıt bulunan kişilerin başvuruları Belçika vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Ekonomik şartlardan kaynaklı Belçika vize reddi

Belçika vizesi başvurularında, kişilerin seyahatleri süresince ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik koşullara sahip olduklarını ve sahip oldukları gelirin yasal yollarla elde edildiğini kanıtlayan belgeler ibraz etmesi gereklidir. Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişilerin seyahat için yeterli ekonomik imkana sahip değil ise ya da sahip olduğu maddi olanaklara yasal yollarla kavuşması mümkün değilse bu kişilerin Belçika vize başvuruları reddedilmektedir.

Schengen vizesi süresinden kaynaklı Belçika vizesi reddi

Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı veren bir vizedir. Belçika Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi son 6 ay içerisinde Schengen Bölgesi’nde 90 gün konaklamış ise, kişi Belçika vizesi reddi ile karşılaşabilmektedir.

Sağlık sigortası sebebiyle Belçika Vizesinin reddedilmesi

Belçika’ya seyahat etmek isteyen kişiler Belçika vizesi başvurusunda Belçika seyahatlerinin süresini kapsayan, geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Belçika vizesi başvurusunda, Belçika konsolosluğunun talep ettiği standartlarda seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz etmeyen kişilerin başvuruları Belçika vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Belçika Vizesi Reddine İtiraz

Belçika vizesi başvurusu reddedilen kişilerin ret kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Belçika vize başvurusuna ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuru yapabilirler.

Profesyonel yardım almadan hazırlanan başvuru dosyasının reddedilme oranı çok daha yüksektir. Başvuru sahibinin gözden kaçırdığı en ufak bir hata veya eksiklik adayın vize reddi almasına sebep olabilir. Vize reddi alan bir kişinin ikinci başvurusunun da olumsuz sonuçlanmasının ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden vize başvurusu yaparken alınan profesyonel destek ikinci bir ret ihtimalini en aza indirgeyecektir. Belçika Konsolosluğu vize başvurusu sayısına herhangi bir sınırlama getirmemiştir. Başvurunun reddedilmesi halinde Vize Merkezi, başvuru sahibinin zaman ve para kaybı yaşamaması için, alanında uzman vize danışmanlarıyla ikinci başvuruyu gerçekleştirmekte veya talebe göre itiraz dilekçesini Belçika Konsolosluğunun onayına uygun hale getirmektedir. Belçika Konsolosluğu’ndan alınan ret kendisini tekrarlayacağı anlamını taşımamaktadır. Belçika’ya seyahat etmeye karar veren kişi uzman bir danışman desteğiyle tüm süreci yürüttüğünde, başvurunun reddedilme riskini en aza indirgemiş olmakla birlikte başvuru belgelerini en kısa sürede eksiksiz olarak Belçika Konsolosluğuna teslim edeceği için vize alım süresini de kısaltmış olacaktır.

belçika vize reddi

Belçika ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Belçika vizeme ret geldi itiraz nasıl yapılır?
  H.K, 22 Nis 2022, 16:56

  Merhabalar, Belçika vizesi başvurusu yaptım. Amcam davet göndermişti davet ile başvuru yaptım yaklaşık 1 ay sonra başvurumun sonucu geldi ve Belçika vizeme ret geldi itiraz nasıl yapılır? Benim seyahatim haziran sonu gibi olacak itiraz sonucu yaklaşık ne kadar sürer? Ben Türkiye’de öğrenciyim ve sponsorum Emekli babam olacak tekrar başvurumu yapmam gerekiyor? Başvuruda ne gibi belgeler sunmam gerekir? Bilgi alabilir miyim? Teşekkürler Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vizesi reddi 2022
  A.G, 23 Şub 2022, 09:42

  Merhabalar Belçika’ya turistik amaçlı vize başvurusunda bulundum. Çalışmıyorum bu sebeple sadece banka dökümümü kendilerine verdim ama ret yedim sebebi maddi olanaklarımın yetersiz bulunmasıydı. Belçika vizesi reddi 2022 yılında alan biri tekrar ne zaman başvuru yapabilir? Ayrıca benim 3 tane tapum var daha önceden bunları sunmadım 2 evimde kirada oradan da gelirim var ama bana bankam yeterli bulunmadığı için verildi sebebi ne olabilir? Ne gibi belgeler hazırlamam gerekir? Bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika Vizesi Ret İtirazı
  çağatay, 16 Nis 2020, 14:57

  Mart ayının başında Belçika’ya turistik vize başvurusunda bulunmuştum ama vize sonucu ret oldu. Belçika vizesi ret itirazı yapabilir miyim? Yeni vize başvurusunu sizinle yapmak istersem nelere dikkat etmeliyim. Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Belçika vize reddi
  B. Atasoy, 15 Nis 2020, 17:09

  6 yıl önce Belçika vize reddi aldım. Başvuru yaptığımda çalışmıyordum. 2 yıldır bir şirketin ön muhasebesinde çalışıyorum. Belçika’da akrabalarımız var ve onları görmek istiyorum. Tekrar ret almamak için neler yapmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Belçika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp