Belçika Vizesi Reddi

Belçika vizesi başvurularında, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belçika vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Belçika Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.  

Belçika vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belçika seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Belçika vizesi başvurusu, Belçika vize reddi ile neticelenebilmektedir.

Belçika Vizesi Ret Sebepleri

Seyahat Belgelerinden kaynaklı Belçika Vize reddi

Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişiler güncel ve orijinal belgeler ibraz etmelidir. Belçika konsolosluğu vize başvurusunda sunulan evrakların güncel olmaması, sahte olması ya da eksik olması gibi durumlarda başvuru sahibinin Belçika vizesi başvurusunu ret ile sonuçlandırabilmektedir.  

Kamu Güvenliği nedeniyle Belçika Vizesinin reddedilmesi 

Belçika Vizesi talebinde bulunan kişilerin Schengen yasaları çerçevesinde, Schengen bölgesine üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni ve kamu güvenliği konularında tehlike oluşturacak durumda olması söz konusu kişilerin Belçika vizesi talebinin reddedilmesine yol açabilmektedir. 

Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı Belçika vizesi reddi

Belçika vizesi talebinde bulunan kişilerin, Belçika’ya yapacakları seyahat sona erdiğinde ülkelerine döneceklerini gösterir belgeler ibraz etmelidir. Belçika konsolosluğuna seyahatleri bittiğinde ülkelerine geri döneceklerini gösterir belgeler sunamayan kişilerin Belçika vizesi başvuruları Belçika konsolosluğu tarafından reddedilmektedir.  

Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı Belçika vizesi reddi

Belçika Konsolosluğu’na Belçika vizesi için başvuruda bulunan kişiler, yapacakları seyahatin amacını ve başvuru sahibinin söz konusu seyahate ilişkin şartları taşıdığını gösterir belgeler sunmalıdır. Belçika vizesi başvurularında seyahatin amacı ve şartlarına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunamayan ya da sunduğu belgeler inandırıcı bulunmayan kişilerin Belçika vizesi başvuruları Belçika vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Örneğin; kişi Belçika’ya Aile ziyareti amacıyla seyahat ediyorsa Belçika’da ikamet eden yakınlarına ve yapacağı seyahatin şekline ilişkin belgeler sunmalıdır.  

Schengen Giriş yasağından kaynaklı Belçika vize reddi 

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi birinin Schengen vizesi konusunda aldığı karar Schengen Bölgesi’ne üye diğer ülkeler açısından da bağlayıcı olabilmektedir. Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) üye ülkelerden herhangi birine girişi yasak olduğuna dair kayıt bulunan kişilerin başvuruları Belçika vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. 

Ekonomik şartlardan kaynaklı Belçika vize reddi

Belçika vizesi başvurularında, kişilerin seyahatleri süresince ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik koşullara sahip olduklarını ve sahip oldukları gelirin yasal yollarla elde edildiğini kanıtlayan belgeler ibraz etmesi gereklidir. Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişilerin seyahat için yeterli ekonomik imkana sahip değil ise ya da sahip olduğu maddi olanaklara yasal yollarla kavuşması mümkün değilse bu kişilerin Belçika vize başvuruları reddedilmektedir.   

Schengen vizesi süresinden kaynaklı Belçika vizesi reddi

Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı veren bir vizedir. Belçika Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi son 6 ay içerisinde Schengen Bölgesi’nde 90 gün konaklamış ise, kişi Belçika vizesi reddi ile karşılaşabilmektedir. 

Sağlık sigortası sebebiyle Belçika Vizesinin reddedilmesi 

Belçika’ya seyahat etmek isteyen kişiler Belçika vizesi başvurusunda Belçika seyahatlerinin süresini kapsayan, geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Belçika vizesi başvurusunda, Belçika konsolosluğunun talep ettiği standartlarda seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz etmeyen kişilerin başvuruları Belçika vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.   

Belçika Vizesi Reddine İtiraz

Belçika vizesi başvurusu reddedilen kişilerin ret kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Belçika vize başvurusuna ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuru yapabilirler. 

Profesyonel yardım almadan hazırlanan başvuru dosyasının reddedilme oranı çok daha yüksektir. Başvuru sahibinin gözden kaçırdığı en ufak bir hata veya eksiklik adayın vize reddi almasına sebep olabilir. Vize reddi alan bir kişinin ikinci başvurusunun da olumsuz sonuçlanmasının ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden vize başvurusu yaparken alınan profesyonel destek ikinci bir ret ihtimalini en aza indirgeyecektir. Belçika Konsolosluğu vize başvurusu sayısına herhangi bir sınırlama getirmemiştir. Başvurunun  reddedilmesi halinde Vize Merkezi, başvuru sahibinin zaman ve para kaybı yaşamaması için, alanında uzman vize danışmanlarıyla ikinci başvuruyu gerçekleştirmekte veya talebe göre itiraz dilekçesini Belçika Konsolosluğunun onayına uygun hale getirmektedir. Belçika Konsolosluğu’ndan alınan ret kendisini tekrarlayacağı anlamını taşımamaktadır. Belçika’ya seyahat etmeye karar veren kişi uzman bir danışman desteğiyle tüm süreci yürüttüğünde, başvurunun reddedilme riskini en aza indirgemiş olmakla birlikte başvuru belgelerini en kısa sürede eksiksiz olarak Belçika Konsolosluğuna teslim edeceği için vize alım süresini de kısaltmış olacaktır.

belcika-vize-reddi-kabus-olmasin

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 28243