Belçika C Tipi Vize

Belçika C Tipi Vize

Belçika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını Belçika Konsolosluğunun akredite ettiği kurumlar aracılığı ile yapması gerekmektedir. Belçika C Tipi Vize kısa süreli bir vize türüdür. Giriş sayısına göre tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize türleri bulunur. 

Vize başvuru sahiplerine 180 gün içerisinde Schengen ülkelerinde 90 gün kalma hakkı sağlar. Turistik, ticari ve aile ziyareti vizesi çeşitleri Belçika C tipi vize kategorisinde değerlendirilmektedir.

Belçika C Tipi Vize Nedir?

Belçika C tipi vize, kısa süreli bir vize türü olup Schengen Üye Devletlerinin sınırları içinde gerçekleştirilen planlı ziyaretleri ve bu sınırlardan yapılan transit geçişleri kapsamaktadır. Schengen Üye Ülkelerinde bulunan havaalanlarından uluslararası transit alanlar aracılığı ile gidilecek olan ülkelere aktarma amacıyla kullanılan ‘havaalanı transit vizesi’ de bu vize çeşidi arasında yer almaktadır. 

Belçika C tipi vizesi, geçerli olduğu 180 günlük süre boyunca Schengen ülkelerini ziyaret etmenize olanak tanır. Bu vize türü ile Schengen anlaşmasında taraf olan 26 ülkeyi ziyaret edebilme hakkınız vardır. 

Belçika C Tipi Vize Nasıl Alınır?

Belçika C tipi vizesi almak için seyahat amacınıza ve ihtiyacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha önceden bu vize türünü almadıysanız VIS prosedürü gereği parmak izi verme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. VIS yani parmak izi uygulaması 25 Eylül 2014 tarihinden beri uygulanan bir işlemdir. Belçika C tipi vizesi başvurusu yapacak kişilerin randevu gün ve saatlerinde başvuru merkezinde hazır bir şekilde bulunmaları gerekir. Vize randevu gününde Vize Merkezi temsilcilerimiz ile irtibata geçerek başvuru sürecinizin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Belçika C Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Belçika C tipi vizesine başvuru yapabilmek için bazı evraklara ihtiyaç vardır. Bu evraklar şunlardır:

 • Belçika (Schengen) vize başvuru formu
 • Son 10 yıl içinde alınan ve en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport (iki adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.)
 • 2 adet 35x45 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf
 • Belçika’da geçireceğiniz süre zarfında ihtiyaçlarınızı karşıladığınızı gösteren banka hesap dökümü
 • Belçika C tipi (Schengen) vize başvuru dilekçesi
 • Nüfus kayıt örneği (Aile sponsorluğu ile edilmeyecekse zorunlu değildir.)
 • Çalışılmakta olan güncel şirket evrakları
 • 18 yaş altı vize başvurusu yapacak kişilerin seyahati ve başvuruyu ebeveynleriyle gerçekleştirecek olmaları durumunda dahi ebeveynlerinden aldıkları noter onaylı muvafakatnameyi ibraz etmeleri gerekmektedir. Belçika Konsolosluğu gerekli gördüğü zamanlarda ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir. 

Belçika kısa süreli vize için gereken evrak listesine ulaşmak ve vize başvurunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Belçika C Vize Türleri Nelerdir?

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Aile/Arkadaş ziyareti vizesi

Belçika C Tipi Turistik Vizesi

Belçika C tipi turistik vizesi, Kısa süreli seyahatler için geçerli bir vize türüdür. Belçika’nın Schengen Bölgesinde yer alan bir ülke olması sebebiyle seyahat edecek kişilerin Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Bu vize türüne başvuru yapabilmek için pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve planladığınız dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Eğer eski pasaportunuz var ise buna dair bütün işlenmiş sayfaların fotokopilerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. 

Belçika C tipi turistik vizesine başvuru yapacak kişilerin durumlarına ve meslek türüne göre hazırlaması gereken evraklar farklılık göstermektedir. 

Belçika C Tipi Ticari Vize

Belçika C tipi ticari vizesi ile 180 gün içerisinde 90 gün Belçika’da kalabilme hakkınız vardır. Başvuru sahiplerinin vize için gerekli olan evraklara davet aldığı şirketin davetiyesini de eklemesi gerekmektedir. Davetiyenin Belçika’daki şirket tarafından antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı olarak düzenlenmesine gerek görülmektedir. Davetiyeyi gönderen kişinin Belçika kimliğinin ve pasaport fotokopisinin de bulunması gerekmektedir. 

Belçika ticari vize başvuru işlemleriniz bitmeden otel ve uçak bileti satın almamanız başvurunuzun reddedilmesi durumuna karşı faydalı olacaktır. Belçika ticari vize başvurunuzun doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulması başvuru sürecinizin olumlu sonuçlanması açısından büyük önem taşımaktadır. 

Belçika ticari vizesi için gereken belgelere göz atarak vize başvuru işlemlerinizin kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. 

Belçika C Tipi Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika aile/arkadaş ziyareti vizesine sahip kişiler Belçika’da yaşayan akrabaları aile fertleri ve arkadaşlarının yanında kalmak üzere ziyaret gerçekleştirebilirler. Kısa süreli bir vize türüdür. Bu vize türüne başvuru yapabilmek için davetiyenin basit bir dille doldurulması ve nerede kalınacağının açıkça belirtilmesi gerekmektedir. 

Belçika aile ziyaret vizesi göz atarak vize başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Öğrenci ve ev hanımlarına sponsor olacak kişilerin hazırlaması gereken evrakları inceleyebilirsiniz. 

Belçika C Tipi Vize Reddi Nedir?

Belçika C vize başvurularında Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından istenilen şartların yerine getirilmesi lazımdır. Başvuruda talep edilen koşulların yerine getirilmediği durumlarda vize başvurunuz konsolosluk tarafından reddedilmektedir. 
Vize başvuru sürecinde seyahat amacınızın belgelenmemesi, eksik ya da yanlış bilgilerle ibraz edilmesi, başvuru sahibinin seyahat bitiminde ülkeden ayrılacağını gösteren belgeyi sunmaması gibi durumlarda vize reddi olmaktadır. 

Belçika Vizesi Ret Sebepleri

 • Seyahat belgelerinin eksik ve güncel olmaması
 • Vize başvuru sahibinin kamu güvenliğini tehdit oluşturacak durumda olması
 • Vize başvurusu yapan kişinin seyahat bitimi sonrası ülkesine dönmesi konusunda şüphe olması
 • Seyahat şartlarının yerine getirilmemesi ve seyahat amacının belirtilmemesi
 • Schengen ülkelerinden herhangi birine giriş yasağı olan kişiler
 • Seyahat süresince masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgelerin ibraz edilmemesi 
 • Son 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkını kullanan kişiler 
 • Seyahat boyunca geçerli olacak seyahat sağlık sigortası poliçesinin ibraz edilmemesi

Belçika C Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Belçika C tipi vize başvuru reddedilenlerin ret kararınıza itiraz etme hakkı vardır. Evraklarındaki eksik ya da yanlış bilgileri düzenleyerek kişilerin Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebinde bulunabilmektedir. Vize başvuru sürecinin yeniden reddedilme olasılığına karşın profesyonel yardım alınması tavsiye edilmektedir. Belçika Konsolosluğunun vize başvurusu sayısı konusunda herhangi bir sınırlaması bulunmamaktadır. 

Vize başvurunuzun yeniden reddedilmesine karşı Vize Merkezi danışmanları ile iletişime geçerek kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde vize başvuru sürecinizi gerçekleştirebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. 

Belçika C Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belçika C vizesi başvuruları 7-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun sonuçlanma süresi başvuru yapılan döneme, başvuru yapılan kurumun (Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Büyükelçiliği) yoğunluk durumuna ve resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi durumlara göre uzayabilmektedir. 

Belçika C Vize Ücretleri

Belçika C vize ücretleri inceleyerek ihtiyacınıza uygun vize türünün ücretlerini öğrenip vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Belçika ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Belçika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp