Çalışmayanlar İçin Belçika Vizesi

Çalışmayanlar İçin Belçika Vizesi

Bazı şartların yerine getirilmesi durumunda Çalışmayanlar İçin Belçika Vizesi almak mümkündür. Türkiye’nin Schengen bölgesine üye olması sebebiyle Türkiye’den Belçika’yı ziyaret etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belçika vizesi alması zorunludur. 

Çalışmayan ya da ev hanımı olan kişilerin Belçika vizesine başvuru yapması için

 • Seyahat masrafları için yeterli maddi birikime sahip olunduğu gösteren belgeler ya da geçerli bir sponsora sahip olunması
 • Belçika ziyareti sonrasında Türkiye’ye geri dönüleceğini kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.

Çalışmayan kişilerin Belçika vizesi için yaptığı başvurular, çalışan kişilerin yaptığı vize başvurularına göre dezavantajlı oldukları için reddedilme oranı daha yüksektir. Bu sebeplerden ötürü vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından vize için gerekli olan evrakların hatasız ve doğru bir biçimde hazırlanması son derece önemli olmaktadır.

Vize başvurunuzun sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapılması için Vize Merkezi uzmanlarımız ile iletişime geçerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışmayanlar için Belçika Vize Şartları

Çalışmayanlar için Belçika vize şartları aşağıdaki gibidir:

 • Vize başvurusu yapacak kişinin adli sicil kaydının temiz olması lazımdır. Vize başvuru sahibinin sabıkalı olması halinde vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali düşüktür.
 • Vize başvurusu yapan kişinin Belçika vizesinin geçerlilik süresi dolmadan ülkeyi terk edeceğini veya vatandaşı olduğu ülkeye geri döneceğini gösteren belgeleri sunması gerekmektedir.
 • Belçika vizesine başvuru yapacak kişinin daha önceden vize ihlalinde bulunmaması lazımdır. Geçmişte vize ihlalinde bulunmuş ve sınır dışı edilmiş kişilerin vize başvurularının reddedilme ihtimali yüksektir. 
 • Vize başvuru sahibinin Schengen İstihbarat Sistemi’nde (SIS) kaydının olmaması lazımdır. 

Çalışmayan kişilerin Belçika seyahati boyunca yeterli maddi birikime sahip olması ya da geçerli bir sponsor sunması gerekli görülmektedir.

Belçika Vizesi İçin Maddi Yeterlilik Nasıl Kanıtlanır?

90 günden kısa süreli Belçika ziyareti gerçekleştirecek kişilerin vize başvurusu yapmaları için yeterli geçim kaynağına sahip olduklarını gösteren belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. 

Belçika kısa süreli vize başvurusu yapacak kişilerin Belçika’da arkadaşları veya ailesi ile konaklaması durumunda günde en az 45 euroya sahip olduklarını göstermeleri lazımdır. Vize başvuru sahibinin otelde konaklaması halinde günde en az 95 euroya sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Çalışmayanlar için Belçika vizesi için gerekli olan maddi yeterlilik belgeleri

 • İşyeri çalışma belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanı

Vize başvurusu yapacak kişilerin çalışmaması ya da ev hanımı olması durumunda Belçika dış temsilciliğinin belirlediği maddi yeterlik miktarına sahip olması ya da sponsor desteği alması gerekmektedir.

Belçika vizesi için çalışmayan vize başvuru sahibine sponsor olacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar

 • Çalışma belgesi
 • Maaş bordrosu ya da banka hesap cüzdanı
 • Sponsorluk dilekçesi

Çalışmayan kişiler için Belçika vizesi başvurusuna kimler sponsor olabilir?

Birinci dereceden aile üyeleri (anne, baba, eş) Belçika vatandaşları, Belçika’da yasal oturum iznine sahip olan kişiler, Belçika’daki eğitim kurumları ile Belçika’da faaliyet gösteren şirketler Çalışmayan kişiler için Belçika vizesi başvurusu sürecinde sponsor olabilmektedir. 

Çalışmayan kişiler için Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışmayan kişilerin vize başvurusu süreci diğer Belçika vize türleri için yapılan başvurulardan bazı yönleriyle farklı olmaktadır. Bu anlamda vize başvuru sahibine sponsor olacak kişinin belgelerini ibraz etmesi ve sponsorluk mektubu gibi belgeler farklı olan vize evrakları arasında yer almaktadır. 

Çalışmayan kişilerin Belçika vizesine başvuru yapabilmesi için ilk önce Belçika dış temsilciliğinin belirlediği vize şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Belçika vizesi için gerekli olan şartların yerine getirilmemesi durumunda vize başvuruları reddedilmektedir.

Belçika vize başvurusu için gerekli koşullara uyumluluk sağlayan kişiler Vize Merkezi danışmanları ile irtibata geçerek vize işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Seyahat amacına göre Belçika vizesi için vize başvuru sahibinin hangi kategoriye başvuru yapacağını belirtmesi lazımdır. 

Belçika vizesi için gerekli olan evrakların hazırlanmasının ardından Belçika dış temsilciliğinin Türkiye’de yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile vize randevusu alınması lazımdır. Vize başvuru sahibinin randevu tarihinde vize başvuru merkezine giderek Belçika vizesi için gerekli olan evrakları teslim etmesi ve biyometrik veri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Belçika vizesi başvurularının değerlendirilmesi Türkiye’deki Belçika dış temsilciliği üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Çalışmayan Kişiler İçin Sponsorlu Belçika Vizesi Evrakları Nelerdir?

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış en az 3 ay geçerli pasaport (en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.) Pasaporta geçmiş ve güncel vize sayfalarının fotokopisinin eklenmesi lazımdır. 
 • Çalışmayanlar için Belçika Vizesi başvurusu yapacak kişiye ait olan kimlik fotokopisi
 • Vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerini içeren Belçika vize başvuru formu doldurularak imza atılması 
 • Son 6 ay içerisinde çekilen 35x45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Belçika seyahati boyunca nerede kalınacağını gösteren konaklama rezervasyonu belgesi
 • Vize başvuru sahibinin Belçika seyahati için ulaşım rezervasyonu belgesi
 • Vize başvurusu yapacak kişinin Belçika’da yaşayabileceği hastalık, kaza gibi durumlarda acil bakım ve tıbbi tedavi masraflarının karşılandığını gösteren ve en az 30.000 euro teminatı bulunan Belçika seyahat sağlık sigortası
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren makbuz
 • Belçika seyahati masraflarının sponsor tarafından karşılanması durumunda sponsorun Belçika dış temsilciliğine dilekçe yazması lazımdır. 

Sponsor için gereken ek belgeler

 • Pasaport
 • Oturum izni belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Çalışma belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Banka hesap cüzdanı
 • İşyeri sahibi ise; işyerine ait vergi levhası, faaliyet belgesi ile ticaret sicil gazetesinin fotokopisinin ibraz edilmesi lazımdır.

Çalışmayanlar için Belçika Vizesi Sponsorluk Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayan kişiler için Belçika vizesi sponsor dilekçesi, Belçika dış temsilciliğine hitaben Felemenkçe, Almanca, Fransızca veya İngilizce dillerinde yazılabilmektedir.

Belçika seyahati masraflarının vize başvurusu yapacak kişinin birinci dereceden yakını kişiler tarafından karşılanması durumunda sponsorluk dilekçesinin gidiş-dönüş tarihlerini içeren ve masrafların nasıl karşılanacağını gösteren ıslak imzalı olarak yazılması lazımdır. 

Çalışmayan kişiler için Belçika vizesi sponsor dilekçesinde vize başvurusu yapacak kişinin adı, soyadı, iletişim bilgileri, pasaport bilgileri, Belçika’ya neden seyahat ettiği, seyahat edeceği tarihler ve sponsor olacak kişinin adı, soyadı, Belçika oturum izni belgesi ya da pasaportu, mesleği, ikamet adres, ile iletişim bilgilerinin yer alması lazımdır. Ayrıca vize başvuru sahibi ile sponsor olacak kişinin yakınlık derecesinin de sponsorluk dilekçesinde belirtilmesi gerekmektedir.

Sponsor olmayı kabul eden kişinin çalışma belgesi, maaş bordrosu, pasaport veya oturum izni kartının fotokopisi ve banka hesap cüzdanının dilekçeye eklenmesi gereklidir.

Çalışmayan kişiler için Belçika vizesine sponsor olacak kişinin sponsorluk dilekçesini güncel tarih ile imzalaması gerekmektedir. 

Çalışmayanlar İçin Belçika Vizesi Almak Kolay mı?

Çalışan kişilere oranla çalışmayan kişilerin Belçika vizesi alması kolay olmamaktadır. Çalışmayan kişilerin Belçika vizesi alması için yeterli finansal birikime sahip olması, geçerli sponsor bulması ve ülkesine geri döneceğini kanıtlayan belgeleri sunması gerekmektedir. 

Çalışmayan kişilerin Belçika vizesi için gerekli evrakları hatasız ve doğru bir biçimde hazırlaması ve gereken koşulları sağlamasının ardından vize başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali yüksek olmaktadır. Vize işlemlerinizi sorunsuz gerçekleştirmek için Vize Merkezi uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Belçika Vize Ücretleri

Belçika vize ücretleri bölümüne göz atarak seyahat amacınıza uygun vize kategorisinin ücretlerini öğrenebilirsiniz. 

Belçika ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Belçika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp