Finlandiya Vizesi

Vize Merkezi Finlandiya vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Finlandiya vize türlerinde yani Finlandiya vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Finlandiya vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Vize Merkezi ofisini arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Finlandiya Vizesi

Finlandiya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Finlandiya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Finlandiya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Vize Merkezi, Finlandiya vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Finlandiya Vize Merkezi, Finlandiya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Finlandiya vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Finlandiya Konsolosluğu, Finlandiya vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur.

Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirtilen Finlandiya vize evrak listesine ve Finlandiya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Finlandiya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir.

Vize Merkezi, Finlandiya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Bölgesi’ne geçiş ve bölgedeki farklı ülkelere seyahat için Schengen Vizesi alma zorunluluğu bulunmakta. Bu yazıda Finlandiya vizesi nasıl alınır konusundan bahsedeceğiz. Schengen vizesi başvuru dosyasını hazırlarken seyahat amacınızı net olarak belirtmeli ve bu vize türüne göre vize başvuru evraklarınızı hazırlamalısınız. Finlandiya Schengen Vizesi başvuru dilekçenizi yazarken hangi kategoriden başvuru yapacağınız, yazacağınız dilekçe ile anlaşılacaktır: Bu nedenle başvuru detaylarınızdan ayrıntılı olarak bahsetmeniz büyük önem taşımaktadır. Schengen vize türlerini şöyle sıralayabiliriz: Turist vizesi, aile ve arkadaş ziyareti, iş gezisi, AB/AEA vatandaşları ve aile üyeleri, eğitim kültürel ve sportif faaliyetler.

Finlandiya vize başvurusu ile farklı Schengen ülkelerine seyahat edilecek ise hangi ülkede daha uzun kalacağınızı belirlemek de önem arz etmektedir. Hangi ülkede daha uzun kalınacaksa vize başvurusunun o ülkeden yapılması ve o ülkeden schengen bölgesine giriş yapılması gerekmektedir.

Finlandiya vize başvurusu konsolosluğa akredite olmuş başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. Başvuruları Ankara’daki büyükelçilik değerlendirdikten sonra bir karar vermektedir. Vize başvurusu esnasında sorun yaşamamak adına başvuruyu seyahat tarihinden en az bir ay önce yapmanız her türlü riske karşı bir önlem niteliği taşımaktadır.

Kısa dönem Schengen vizesi için başvuru yapacaksanız, Finlandiya’da kalış süreniz tek girişli veya çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmakta, en az 90 gün, en çok 180 gün kalış izni alabilmektesiniz. Başvuru yaparken VIS sistemi de ayrı bir önem teşkil etmektedir. VIS sistemiyle ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer daha önceden alınmış VIS’li bir vizeniz varsa başvuruyu şahsen yapmanız gerekmemektedir. Finlandiya vizesi nasıl alınır sorunuza cevaben Vize Merkezi ülke uzmanlarımızı gösterebiliriz. Profesyonel destek almak ve vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Finlandiya Vize Türleri

Finlandiya için vize başvurusunda bulunurken başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi adına öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hangi vize türüne başvuru yapacağınızı netleştirmektir. Statünüz, seyahat amacınız ve kriterlerinize göre eşleşecek vize türünü bulmak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını doğrudan etkileyecektir. Finlandiya vize türleri 5 kategoriye ayrılmaktadır.

Finlandiya vizesi türleri olarak ilk kategori turistik vizedir. Bu vize türüyle Finlandiya’da her türlü turistik gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Finlandiya’da bulunan şehirlerin kültürü, tarihi yerleri ve turistik mekanlarını ziyaret edip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu vize türü için bir araya getirmeniz gereken evraklar web sitemizin vize işlemleri alt başlığında belirtilmiştir.

İkinci kategoride bulunan ticari vize ile, ikamet ettiğiniz yerde aktif olarak çalıştığınız şirkete bağlı olarak Finlandiya’ya yapacağınız iş seyahatine çıkabilir, her türlü ticari faaliyet için bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz.

Bir diğer vize türü transit dediğimiz, Finlandiya bölgesinden geçip bir başka ülkeye seyahat etmek amacıyla alacağınız vize türüdür.

Aile arkadaş ziyaret vizesiyle de Finlandiya’da bulunan akrabalarınızı, arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Bu vize türünde davetiye önem arz eden bir belgedir. Başvurunuzda bu evrakı bulundurmanız lehinize olacaktır.

Kültürel, spor vizesi ile de her türlü sosyal faaliyete katılabilir, katılacağınız etkinliğe dair resmi belgelerle bunu kanıtlayabilir ve vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu Finlandiya vizesi türleri kapsamında seyahat amacınızı çok iyi belirlemelisiniz. Başvurduğunuz kategori vize sonucunuzu direkt olarak etkilemektedir.

Finlandiya vize türleri için sizlere 5 başlıktan bahsettik. Vize Merkezi aracılığıyla profesyonel destekle vize almak için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Finlandiya Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Vize Talep Dilekçesi. Vize talep dilekçesinin Finlandiya Büyükelçiliği'ne hitaben şahsen yazılmış olması ve ıslak imzalı olması gerekiyor.
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli bir pasaport olmalı.
 3. Fotoğraf. 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde 2 adet biometrik güncel, beyaz fon üzerine çekilmiş yeni fotoğrafın da başvuru dosyasına eklenmiş olması gerekiyor. Biyometrik fotoğrafın 6 ay içinde çekilmiş yeni bir fotoğraf olması şartı var.
 4. Şirket evrakları. Başvuru sahibi çalışan ise; Güncel tarihli şirket evraklarının başvuru dosyasında bulunması zorunluluğu var. Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri ibraz edilmesi gereken evraklar arasında sayılıyor.
 • Şirket yazısı. Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış, seyahat tarih aralıkları ve gidiş nedeni belirtilmiş olan yazının kaşe ve ıslak imzalı olması gerekiyor.
 • Hizmet Dökümü. e-devletten alınmış SGK 4 A Hizmet dökümü de istenen evraklar içinde yer alıyor.
 • İşe giriş bildirgesi. SGK işe giriş bildirgesi (Islak imzalı ve kaşeli)
 • Maaş bordrosu. Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı maaş bordrosunun da dosyaya eklenmesi zorunlu tutulmuş.
 • Banka hesap özeti. Güncel tarihli banka hesap özetinin en az 35.000 TL bakiyesi olması, son 3 ay bilgilerini içermesi, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulması gerekiyor. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 1. Nüfus cüzdanı. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus. kayıt örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)
 2. Uçak ve otel rezervasyonları. Uçak ve Otel rezervasyonlarının yapıldığına dair belgeler. (Satın alınmış var ise)
 3. Seyahat Sağlık Sigortası. Seyahat süresini içeren, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası yapılması gerekiyor.

NOT: Finlandiya Vizesi başvurusu için gerekli evraklar İngilizce olarak hazırlanmalıdır. (Şirket vergi levhası ve ticari sicil gazetesi Türkçe olabilir.)

Finlandiya Vize Başvurusu ve Finlandiya Vize Randevusu

 • Finlandiya vizesi başvuruları Finlandiya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Finlandiya vize başvuru evraklarının teslimi ilgili vize başvuru merkezine yapılır ve ayrıca Finlandiya vize randevusu ve buna bağlı olarak parmak izi alma işlemi de burada gerçekleştirilir. Schengen vize prosedürleri gereği, Schengen vize başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşları yani Schengen bölgesinde olmayan ülkelerden Finlandiya’ya seyahat edecek olan kişiler için parmak izi verme yükümlülüğü vardır. Daha önceden başka bir Schengen vizeniz olsa bile, Finlandiya konsolosluğundan aksi bildirilene kadar Finlandiya’dan Schengen vizesi almak isteyenler parmak izi ibrazı yapmalıdırlar.
 • Finlandiya vize başvuru işlemleri vize merkezleri aracılığıyla yürütülmekle birlikte Finlandiya Schengen vizesinin sonucu konusunda tek karar vermek mekanizması Finlandiya Büyükelçiliğidir. Schengen vizesi her ne kadar Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı verse de Schengen vize başvurunuzun sonucuna başvuruda bulunduğunuz ülkenin Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri olan Konsolosluk, Başkonsolosluk ve Büyükelçilikleri karar verebilir. Bir ülke yetkisi dahilinde olmayan bir başka ülke için Schengen vizesi veremez. Ancak Finlandiya Schengen vizesi aldıktan sonra seyahat planınızda belirttiğiniz şekilde diğer Schengen ülkelerine geçebilirsiniz. Ancak bu noktada aldığınız vizenin tek girişli veya çok girişli olması önemli rol oynar. Finlandiya tek girişli Schengen vizesi ile Finlandiya’dan çıkış yaptıktan sonra yeninden oraya dönülemez. Bu tip karışık durumlardan kaçınmak ve sorularınız ve başvurularınız Vize Merkezi temsilcilerimize danışabilirsiniz.
 • Finlandiya vizesi ve diğer Schengen vize başvurularınızın takibi Vize Merkezi Finlandiya departmanının görevleri arasındadır. Başvurunuzu Vize Merkezinin uzman temsilcileri aracılığıyla gerçekleştirmek için İletişim bölümünden veya Şubelerimiz bölümlerinden bizimle iletişime geçin. Finlandiya vizesi için gereken evrak listesinin en güncel hali ve Finlandiya vize ücretleri e-mail olarak size gönderilecektir. Vize asistanlarımız Finlandiya vize randevusunda da sizi yalnız bırakmayarak refakat edeceklerdir. Finlandiya vizesi için randevu alımı, Schengen vize başvuru formunun doldurulması, seyahat amacınıza uygun vize türüne yönlendirmelerin yapılması ve evrak kontrolü ve takibi Vize Merkezinin çalışma alanı içindedir.
 • Finlandiya vize başvurularında seyahat amacının belirlenmesi önemlidir. Seyahat amacınız seçtiğiniz vize türüyle paralellik içerir. Finlandiya vize başvurularında eksik evrak vermek, tutarsız bilgiler içeren bilgiler sunarak vize reddi alınabildiği gibi pozisyonunuza uygun olmayan vize başvurusu yapmanız da vize reddine neden olabilir. Örneğin Finlandiya’dan davetiyeniz olmadan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almanız mümkün olmaz veya ticari amaçla seyahat edecekseniz turistik vize başvurusu yapmamanız gerekir. Vize türleri arasında evraklar da benzerlik olsa da mesleki durum, statü, çalışıyor olmanız veya çalışmıyor olmanız gibi birçok parametre vize evraklarının hazırlanmasında ve başvuru sırasında dikkatle gözönüne bulundurulması gereken unsurlardır.
 • Finlandiya vize başvurusu için , Finlandiya ticari vize– iş gezisi vizesi, Finlandiya turistik vize, Finlandiya konferans veya kültürel etkinliğe katılım gibi vize türlerinde durumunuza uygun olanı alma talebinde bulunabilirsiniz. Bu vize türleri için gereken evrak listesini Vize Merkezi Finlandiya sayfamızda bulunan Vize İşlemleri alt menüsünde görüntüleyebilirsiniz. Ancak daha güncel bilgi ve evrak listesi için Vize Merkezi müşteri temsilcilerimizle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Finlandiya Vize Evrakları ve Finlandiya Vize Başvuru Formu

 • Finlandiya Schengen vizesi için Finlandiya vize evraklarının hazırlanması zorunludur. Finlandiya Schengen vize başvurusunda bulunduğunuz pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır ve pasaportun kimlik bilgilerinin bulunduğu ve eski vize etiketlerinin olduğu sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir. Ayrıca varsa eski pasaportlardaki vize sayfaları da Finlandiya Konsolosluğunun dikkatine sunulmalıdır. Pasaportun seyahat sonrası 3 ay geçerliliğe sahip olması gerekir. Reşit olmayan çocuklar ebeveynleri ile birlikte seyahat ediyorlarsa fotoğrafları ebeveynlerinin pasaportuna yapıştırılacaktır.
 • Finlandiya Schengen vize başvuru formu pasaport ve kimliğe dair diğer bilgileri içeren evraklardakilerle çelişecek şekilde olmamalıdır. Tutarsız ve yanlış bilgilendirmelerde vize reddi kati surette verilmektedir ki bu sonraki vize başvuruların da vize alınmasını zorlaştırmaktadır. Finlandiya vizesi için gereken evrakların hazırlanma aşamasında özellikle pasaport numaraları, kimlik numarası gibi ayrıntılara dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bu bilgiler Finlandiya vize başvuru formunda ilgili kutu içine yazılır. Finlandiya Schengen vize başvuru formu Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanan ve sizin hakkınızda daha detaylı bilgi edinilmesini sağlayan bir formdur. Finlandiya seyahatine ne amaçla çıktığınız, hangi tarihler arasında Finlandiya’da olacağınız, varsa Finlandiya’dan sonra gideceğiniz diğer ülkeler ve seyahat rotanıza dair bilgiler de bu form dâhilindedir.
 • Finlandiya vizesi için gereken evraklar arasında 2 adet biyometrik fotoğrafınız olması gerekir. Biyometrik fotoğraf 3.5x4.5 cm. ölçülerinde, fonu beyaz ve yüzünüzü net bir şekilde gösteren ve güncel halinizi yansıtan formatta olmalıdır.
 • Finlandiya Schengen vizesi alırken, tüm Schengen vizeleri için geçerli olan 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasının yaptırılması zorunludur. Bu seyahat sağlık poliçesi konaklama sırasında sağlıkla ilgili her türlü sorunun önüne geçmek amacıyla yaptırılmak zorundadır.
 • Çalışan statüsündeki başvuru sahipleri çalıştıkları kurumdan aldıkları izin yazısı ve SGK hizmet dökümüyle ilgili tüm belgeleri Finlandiya vize başvuru evrakları arasına eklemelidirler. Şirket çalışanları ve sahipleri ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi ve şirketin vergi levhası gibi evrakları ibraz etmelidirler.
 • Finlandiya vize başvurusu için gereken evraklardan biri de banka hesap dökümleridir. Son 3 aylık hesap hareketlerini yansıtan bu belge kişinin ülkeye döneceğinin garantisini Finlandiya Konsolosluk yetkililerine göstermek açısından önem arzetmektedir.
 • Ev hanımı veya öğrenci gibi kendi gelir kaynağı olmayan kişiler seyahat masraflarını karşılayacak sponsorun bilgilerini ve sponsorluk yazısını ibraz etmelidirler.

Finlandiya vizesi evraklarının en güncel haline ulaşma ve Finlandiya vize başvurusu yapmak için Vize Merkezi temsilcimizle görüşebilirsiniz. Siz en kısa zamanda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Finlandiya Vizesi için Davetiye

Finlandiya’ya yakınlarını akrabalarını ziyaret edecek olanların Finlandiya aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Finlandiya turistik vize başvuru evraklarında davetiye gerekmezken, Finlandiya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için Finlandiya’da ziyarette bulunacağınız kişiden gönderilmiş davetiyenin alınmış olup Finlandiya vize evraklarına eklenmesi gerekir.

Finlandiya davetiye formu Finlandiya resmi temsilciliklerine ait web sitelerinden indirilebilmektedir. Davetiye bizzat yanında konaklamak üzere gidilecek şahıs tarafından doldurulur. Bu davetiye İngilizce ve Fince hazırlandığı için formada yer alan sorulara bu dillerde yanıt verilmesi gerekmektedir. Form davet eden kişiye ait kişisel bilgiler, meslek, iletişim ve adres bilgilerini içerir. Finlandiya davetiyesinin geçerlilik süresi 3 aydır ve Schengen vizesi alınacağının garantisini vermez. Finlandiya vizesi için gereken davet mektubunun emniyet veya yerel kayıt bürosu gibi bir kurum tarafından onaylanması gerekmemektedir.

Finlandiya davet mektubunun hukuki bir bağlayıcılığı yoktur ancak verilen bilgilerin doğru olması yanıltıcı olmaması gerekir. Davet mektubu daveti yapan kişinin iletişim bilgileriyle birlikte Finlandiya seyahatinin amacını, ziyaretçinin konaklama adresini de içerir. Finlandiya davet mektubunun orijinal hali doğrudan başvuru sahibine veya Finlandiya Büyükelçiliğine gönderilmelidir. Faks veya e-posta aracılığıyla gönderilen davetiye yazıları kabul edilememektedir.

Finlandiya Vize Ücreti ve Finlandiya Vize Çıkış Süresi

Finlandiya vize ücreti başvuru yaptığınız vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Finlandiya vize ücreti Euro üzerinden ödenmektedir. En güncel vize ücretlerini öğrenmek için temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. Finlandiya vize işlemlerinde vize danışmanlık, acente destek ve kargo-kurye bedelleri ekstra hizmete tabi olduğundan ücretler değişiklik gösterebilir. Finlandiya vizesinin çıkış süresi 8 ila 15 iş günü arasında değişir. Finlandiya vize başvuruları sırasında Finlandiya Konsolosluğunun ve Büyükelçiliğinin yoğunluğu ve tatilden dolayı kapalı olduğu günlerin de dikkate alınması gerekmektedir.

Finlandiya Vize Reddi

Finlandiya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunurken bilmeniz gereken en önemli husus verilen olumlu ya da olumsuz kararın tamamen Finlandiya Konsolosluğu’nun inisiyatifinde olduğudur. Konsolosluk evraklarınızın tam ve doğru olmasına bakmaksızın başvurunuzu reddedebilir. Finlandiya vize reddi alma riskinizi minimize etmeniz adına profesyonel destek almanızı önermekteyiz.

Finlandiya Konsolosluğu’nun talep etmiş olduğu şartlardan birinin ya da birkaçının yerine getirilmemesi belgelerin hatalı ya da yanlış beyan içermesi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına neden olmaktadır. Finlandiya için vize reddi bir sonraki başvurularınızı da etkilemektedir. Bu yüzden başvuru yaparken evraklarınızın tam, eksiksiz ve doğru beyan içerdiğinden emin olmalısınız.

Finlandiya için vize reddi almamak ve sonraki başvurularınızda olumsuz bir izlenim yaratmamak adına ülke uzmanlarımız size destek olmak için yanınızda olacaktır.

Finlandiya vize reddi durumu bir daha başvuru yapamamanız anlamına gelmemektedir. Başvurunuz reddedilse de yeniden başvurabilir ya da itiraz edebilirsiniz. Konsolosluk bu anlamda vize reddine itiraz hakkı tanımıştır. Ancak bir sonraki başvuruda konsolosluğun talep ettiği şartların tamamını sağlamalısınız.

schengen vizesi nasıl alınır

Finlandiya Vize Başvuru Adımları

Finlandiya vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyorsanız takip edeceğiniz adımlar şunlar olacaktır:

1. Adım– Finlandiya vizesi konusunda ülke temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi’nde görevli Finlandiya Vize Bölümü Müşteri Temsilcilerini 0212 970 05 40 numaralı hattan arayarak süreci başlatabilirsiniz. Ülke sorumlusu arkadaşlarımızın sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu mailler mail adresinize gönderilecektir.

2. Adım– Finlandiya vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi’nde görevli Finlandiya Vize Bölümü yetkililerimizin mail adresinize gönderdiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım– Finlandiya vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi temsilcilerine teslim edebilirsiniz.

Finlandiya Vize Bölümü tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınızı elden teslim yoluyla değil de kargo ile de gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneriyoruz.

4. Adım– Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında iletişim

Finlandiya Vize Bölümü, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size bir bilgi maili gönderilecektir. Eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisini bu mail aracılığıyla sizinle paylaşıyor olacağız. Mailde size süreç hakkında da bilgi verilecektir.

5. Adım– Biyometri bilgi beyanı

Finlandiya Vize Bölümü 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmaz izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım– Pasaport teslimi

Finlandiya Konsolosluğu Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamladıktan sonra 15 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştiriyor. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebiliyor.

Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Finlandiya Vize Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Finlandiya vizesi almak zor mu sorusuna dikkat

Finlandiya seyahati için Schengen vize başvurusunda bulunmak gerekiyor. Gerekli evrak ve geçerli pasaportu başvuru dosyasına eklediğinizde Başvuru Merkezi’nden Schengen vizesi başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Vize başvurunuzun sağlıklı yürütülmesi için başvuru dosyanızın eksiksiz hazırlanmış olması koşulu var. Finlandiya Schemgen vizesi başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Konusunda deneyimli ülke temsilcileri başvurunuzun sorunsuz gerçekleştirilmesi için size yol göstereceklerdir. Daha önceden alınmış VIS’li bir Schengen vizeniz varsa ofise gelmeden posta yoluyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Finlandiya vizesi için fotoğraf ölçüleri

Finlandiya vize başvuru dosyasını hazırlarken her başvuru için 1 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmesi gerekiyor. Finlandiya vizesi için fotoğraf ölçüleri 47 milimetre yüksekliğinde 36 milimetre genişliğinde olmalı. Renkli. Fotoğrafın ayrıca son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor. Biyometrik olarak çekilmiş fotoğrafın renkli basılması ve arka fonunun beyaz olması koşulu da getirilmiş.

Finlandiya vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı

Finlandiya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız en az 1 ay önceden ikametgahınıza yakın bir Başvur Merkezi’nden veya Vize Merkezi aracılığıyla başvurunuzu yapmanız önerilir. Başvuru Merkez’lerine iletilen evraklar ile pasaport değerlendirilmek üzere Ankara’daki Büyükelçiliğe gönderiliyor. Vize verme konusunda tek yetkili olan büyükelçilik zaman zaman ek evrak da isteyebiliyor. Bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurup başvuru sürecinizi planlamanız bekleniyor.

Finlandiya Schengen Vizesi başvuru merkezleri

Finlandiya Schengen vizesi için İstanbul ve Ankara’dan başvuruda bulunulabiliyor. İstanbul’da Başvuru Merkezi’ne Ankara’da ise Büyükelçiliğe başvuru yapabiliyorsunuz. İstanbul’dan yapılan başvurular değerlendirilmek üzere Ankara’ya gönderiliyor. İşlem süresinin uzaması ihtimalini göz önünde bulundurarak başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz. Vize başvurunuzu Vize Merkezi araclığıyla da yapabilirsiniz. Konusunda deneyimli ülke temsilcileri en güncel başvuru bilgilerini size iletiyor olacaklar. Vize başvuru dosyanızın eksiksiz hazırlanmasını sağlayacak olan ülke temsilcileri sorunsuz bir başvuru süreci atlatmanız için ellerinden geleni yapacaklardır. Vize Merkezi’nde görevli ülke temsilcilerine telefon veya online olarak ulaşabilirsiniz.

Finlandiya Vizesi

Finlandiyaya seyahat edecek olan T.C Umuma Mahus (Bordo) pasaportu olan vatandaşlar, Finlandiya Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirler. Finlandiya vizesini alanlar aynı zamanda Schengen bölgesinde belirli tarihler arasında seyahat etme imkanına sahip olurlar. Finlandiya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup, ilk başvurularda kişiye 180 günlük süre içinde 90 gün boyunca Finlandiya ve Schengen bölgesi sınırları içinde dolaşım ve konaklama hakkı tanır. Aldığınız Schengen vizesinin tek girişli ve çok girişli niteliğine göre Schengen bölgesinde kalabilirsiniz.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Finlandiya vizesinden muaf tutulmaktadırlar ancak Umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize başvurusu yaparak Schengen vizesi almaları zorunludur.

finlandiya vizeni bize bırak

Finlandiya ile ilgili sizden gelen sorular

41 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Finlandiya Ticari Vize Randevusu
  B. Koçakoğlu, 02 Şub 2024, 09:34

  İşim gereği Finlandiya’da konferansa katılacağım ve Finlandiya vizesi almam gerekiyor. VFS Global Web adresin’den randevu biçimlerinde turistik – ticari – aile – gibi şıklar var. Benim bu durumda ticari vize türünü mü seçmem gerekiyor ? Ticari vize türü ise evraklarda nelere dikkat etmem gerekiyor? Finlandiya ticari vize randevusu ve evraklar konusunda yardımcı olmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Finlandiya ticari vize kaç günde çıkar?
  Ç. Afşar, 02 Şub 2024, 09:25

  Finlandiya ticari davetiyem 1-5 Haziran arasında, ne zaman başvuruda bulunmalıyım. Finlandiya ticari vizesi ortalama kaç günde çıkar? Finlandiya ticari vizesi almamız çok mu zor? Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Finlandiya aile arkadaş ziyaret vize randevusu
  Ç. Emre Özbek, 01 Şub 2024, 18:37

  Merhabalar, ben ara tatilde Finlandiya’da ikamet eden arkadaşımın yanına ziyarete gitmek istiyorum. VFS Global Finlandiya vize başvuru ekranında randevu alırken vize türünü ne seçmem gerekiyor ki Finlandiya aile arkadaş ziyaret vize randevusu oluşturabileyim ya da siz benim adıma randevu oluşturabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Finlandiya aile arkadaş ziyaret vizesi kaç günde çıkar?
  K. Özel, 01 Şub 2024, 18:14

  Merhaba, Finlandiya aile arkadaş ziyareti için vize başvuruda bulundum. Finlandiya aile arkadaş ziyaret vizesi kaç günde çıkar? İnternette okuduğum bilgilere göre turistik vize başvurularında 90 günlük vize veriyorlar. Aile Arkadaş Ziyaret vizem içinde mi bu süre geçerli olacak? Konuyla ilgili detaylı bilgiye ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Finlandiya aile arkadaş ziyaret vize başvuru ücreti ne kadar?
  D. Kılıç, 01 Şub 2024, 11:04

  Finlandya’da yaşayan ablamın yanına annemi, babamı ve 10 yaşında oğlumu göndermek istiyorum. Finlandiya aile arkadaş ziyaret vize başvuru ücreti ne kadar? Finlandiya Konsolosluğu’na ödenecek harç bedelleri ve bazı belgelerin çevirisi gerekmekte bu da Finlandiya aile ziyaret vize başvuru ücreti içinde midir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Finlandiya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp