Finlandiya Transit Vize

Finlandiya’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Finlandiya vizesi almaları gerekmektedir. Finlandiya vizesi aynı zamanda Schengen bölgesinde belirli tarihler içerisinde seyahat etme imkanı tanımaktadır. Finlandiya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup 180 gün içinde 90 gün boyunca Finlandiya ve Schengen bölgesi içerisinde dolaşım ve konaklama imkanı tanımaktadır.

Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Finlandiya vizesinden muafturlar. Umuma mahsus (bordo) sahiplerinin vize başvurusu yaparak Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Finlandiya transit vizesi, vatandaşlarına vize uygulaması olan bir ülke vatandaşının Schengen anlaşmasına taraf olmayan bir ülkeye Schengen bölgesi üzerinden transit geçiş yapması için verilmektedir. Kişinin varacağı ülkeye giriş vizesine sahip olması veya o ülkeye giriş vizesi istenmeyen bir ülkenin vatandaşı olması gereklidir.

Türk vatandaşlarının Finlandiya üzerinden transit bölgesini terk etmemek kaydıyla Finlandiya transit vizeyi uygulamamaktadır. Türk vatandaşları Finlandiya havaalanı transit bölgesini terk etmedikleri takdirde transit vizeden muaftırlar. Transit geçiş yapacak kişi transit vize uygulamasına tabi olmasa da yine de yanında aşağıda belirtilen belgeleri bulundurması gerekebilir, bu belgeler gümrük görevlileri tarafından istenebilmektedir.

Kişi, Finlandiya Havaalanında transit bölümü terk edip havaalanının diğer bölümlerine geçmediği sürece vizesiz olarak aktarılacağı uçağı bekleyebilir. Kişinin transit vizeye tabi olup olmadığını öğrenmek ve istenen güncel Finlandiya transit vize evrak listesini için transit geçiş yapılacak havaalanı görevlilerinden bilgi alınması tavsiye edilmektedir. Schengen vizesi sahibi olmadan Schengen ülkelerinden transit geçiş yapacak üçüncü ülke vatandaşlarından transit vize istenebilmektedir.

Transit vize, ülkede ne kadar, kaç saat, kaç gün kalınacağına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Seyahate başlamadan önce transit geçiş yapılacak havaalanı görevlilerinden biri alınması önem arz etmektedir. Ülkelerin vize prosedürleri ve uygulamaları değişebilmektedir. Güncel vize uygulamaları hakkında bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Finlandiya Transit Vize için Gerekli Evraklar

 • Pasaportun aslı: İçerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.) varsa eski Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri.
 • Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal velinin) imzası gerekmektedir.
 • Bir adet fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş(6 aydan daha eski olmayan), arka fon beyaz bir adet biyometrik fotoğraf (35x45 ebat)
 • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak başvuru merkezimizde ödenmektedir. 0-12 yaş arası ücretsizdir.
 • Acente/Firma Yetkilendirme Yazısı: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Başvuru şahsen yapıldığında gerek yoktur.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.
 • Ziyaret edilecek üçüncü ülke için vize
 • Gidilecek ülkeye vize gerekmiyorsa: Seyahat amacınızı gösteren evraklar; gidilecek ülkeye ait davetiye, otel rezervasyonu, tapu v.b. ve mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar: Banka hesap dökümleri, tapular, ruhsatlar, kira kontratları, maaş bordroları vb.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Türkiye’ye geri dönme durumunda gidiş dönüş.
 • Muvafakatname: Reşit olmayan başvuru sahipleri için gerekli noter onaylı yazı. Anne veya babası ya da her ikisi olmadan seyahat edecek çocuklar için yeni tarihli ve noter tarafından onaylanmış orijinal muvafakatname . Ebeveyn(ler)in kimlik fotokopisi ile birlik te sunulmalıdır.
 • Yabancılar için ikamet belgesi: Türk vatandaşı olmayanlardan oturum izni.

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon