Emekliler İçin Oturum Vizesi

Emekliler İçin Oturum Vizesi

Emekliler için Oturum vizesi, AB Vatandaşları için Oturum Vizesi gibi ikamet izinlerine ilişkin genel bilgileri paylaştığımız sayfamızın ihtiyacınız olmasını durumunda tarafınıza yardımcı olmasını dileriz. Vize Merkezi olarak Finlandiya sınırları içerisine seyahat edebilmek için vize başvurusunda bulunması gereken kişilerin başvuru işlemlerini en doğru şekilde yapabilmeleri konusunda danışmanlık desteği verdiğimizi bildirmek isteriz. Başvuru sürecinde tarafımızdan destek alarak başvuru sahiplerinin işlemler sırasında yaptıkları hatalardan nedeniyle vize taleplerinin reddedilmesi ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

AB Vatandaşları için Oturum Vizesi

Çalışmak için Finlandiya’ya gelecek bir yabancı, çalışan için oturma izni başvurusunu, Finlandiya’ya gelmeden önce, oturma hakkına sahip olduğu ülkede (kendi ülkesi ya da kendisine oturma hakkı tanımış olan ülkede) yapmalıdır.

Başvuru Ne Şekilde Yapılır?

Çalışan kişi için oturma izni başvurusunda doldurulması gereken formun çıktısı Başvuru formları bölümünden alınabilir: Finnish Immigration Service - Forms

Formun nasıl doldurulacağına ilişkin talimatlar ve verilmesi gereken diğer belgelerin listesi başvuru formunda mevcuttur. Başvuru teslim edildiğinde, işlem masraflarını karşılamak üzere islem ücreti, Büyükelcilik tarafindan verilen makbuz ve referans no ile belirtilen bankaya yatırılmalıdır.

İşverenin görevleri

İşveren, temel çalışma şartlarını, İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu’na yazılı olarak bildirmelidir (İstihdam Sözleşmeleri Kanunu, 2. Bölüm, 4. Paragraf). Ombudsman, sendika temsilcileri ve mesleki güvenlik yetkilileri yabancı uyruklu kişinin ismi ve iş için geçerli olan ortak sözleşme hakkında bilgilendirilmelidir.

İstihdam edilecek kişi

AB vatandaşı ise
Eşdeğer haklara sahip ise
Böyle bir kişinin aile ferdi ise
Ülkede daimi oturma izni ile kalma hakkına sahipse, yazılı bilgiye gerek yoktur.

İznin Verilmesine Kim Karar Verir?

İşe alım ve geçim kaynakları konularını değerlendirmekle görevli daire, İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu’dur. Büro başvuruyu kabul etme ya da reddetme yönünde bir ön karar verir, ardından karar Finlandiya Göçmenlik Bürosu’na iletilir. Finlandiya Göçmenlik Bürosu ise kişinin Finlandiya’da oturum alabilmesi için gerekli koşulların mevcut olup olmadığını kontrol eder. İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu çalışan kişinin oturum alabilmesi için gerekli koşulların mevcut olmadığını işaret ederse, Finlandiya Göçmenlik Bürosu başvuruyu reddeder. İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu’nun görüşü olumlu ise ve kişinin Finlandiya’ya girişine ve oturum almasına engel teşlik edecek herhangi bir unsur yoksa, Finlandiya Göçmenlik Bürosu oturma iznini verir.

Finlandiya Oturum İzni

Finlandiya Oturum İzni ile Finlandiya sınırları içerisinde uzun süreli ya da süresiz olarak ikamet edecek kişilerin hangi oturum izni ile başvuruda bulunacaklarını belirlemeleri gerekmektedir. Oturum izni için belirlenen şartların tam olarak karşılanması ve işlemler sırasında talep edilen evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi oldukça önemlidir. Kurum olarak Finlandiya vizesine başvuru yapacak kişilerin işlemlerinin konsolosluğun talep ettiği şekilde yapılması konusunda hizmet vermekteyiz. Vatandaşlık başvuru işlemleri ile ilgili kurum olarak herhangi bir hizmet vermediğimizi hatırlamak isteriz.

AB Vatandaşları için Oturum Vizesi sayfamızın tarafınıza yardımcı olduğunu umarız.

Finlandiya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Finlandiya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp