Finlandiya Ticari Vize

Finlandiya ticari vizesi evrakları koşullara göre değişebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Finlandiya ticari Schengen vizesi evrak listesinin en güncel halini isteyiniz. Güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilmektedir. Finlandiya’ya kısa süreli seyahatler için vize başvuruları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetki verilmiş vize başvuru merkezleri ile akredite seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Finlandiya vize işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişim kurabilirsiniz.

Finlandiya Ticari Vize Evrakları Hakkında

Finlandiya ticari vizesi için T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek koşuluyla vizeden muaftırlar.

Finlandiya ticari vizesine sadece iş yeri sahipleri, şirket sahipleri, iş amaçlı seyahat edecek kişiler ve şirket çalışanları başvuruda bulunabilir. Başvurunun en önemli koşulu Finlandiya’da ticari veya iş faaliyeti içinde oldukları firmadan alacakları davetiyeyi orijinal olarak temin etmektir. Finlandiya diplomatik misyonları ve vize işlemi yapan akredite firmalar başvuru sırasındaki evrak kontrolünde veya başvuru yapıldıktan evraklar incelemeye alındıktan sonra burada listelenen evraklara ek evrak talebinde bulunabilirler.

Finlandiya ticari vize başvurusunun eksiksiz evraklar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eksik evraklarla yapılan başvurular ret kararı ile sonuçlanmaktadır. Sunacağınız evraklardaki tarihler birbiriyle tutarlı olmalıdır. Maaş bordrosu, banka hesap özeti gibi evraklar son 3 aya ait olmalıdır. Pasaportunuzun seyahat sonrası en 3 ay daha geçerli olması koşulu vardır. Şirket görev yazısı, şahsi dilekçe, ticari vize davetiyesi, uçak ve otel rezervasyonu gibi evraklardaki tarihlerin birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Tarihsel tutarsızlık içeren evrakların yenilenmesi Vize Merkezi tarafından yapılırken, diğer şekilde yapılacak başvurularda belirtilen detaylara dikkat edilmemesi vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Finlandiya Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Finlandiya Ticari Vizesi için hazırlanması gereken belgeler, Türkçe, İngilizce veya Fince olan gerekli evrakların orijinallerinin sunulması gereklidir. Fotokopi olan evrakların sadece, orijinali ile yanıdır kaşeli olanları kabul edilmektedir. Büyükelçilik pasaport dışında ibraz edilen hiçbir evrağı başvuru sahiplerine geri vermemektedir.

1. Vize başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış (18 yaşından küçükler için anne ve babanın imzası ya da yasal koruyucunun imzası) vize başvuru formu.

2. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği ve 2 boş sayfası olan, kişisel bilgilerinin, damga ve vizelerin olduğu tüm sayfaların fotokopileri.

3. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz 35x45mm ebatlarında biyometrik fotoğraf.

4. Kimlik fotokopisi. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi.

5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Başvuru sahibinin tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği.

6. Seyahat Sağlık Sigortası. Seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası, orijinali ya da fotokopisi

7. Gelir belgeleri. Son 3 aya ait banka hesap dökümü

Seyahatin amacını gösteren evraklar;

İş toplantıları için. Fin şirketinden veya ortak Türk şirketinden davetiye ya da destekleme yazısı

Fuara katılım. Fuara katılım kartı ya da katılıma ilişkin belge

Aşağıdaki belirtilen durumlara göre gerekli evrakların sunulması gereklidir.

Başvuru sahibi çalışan ise;

İşveren tarafından yazı (başvuru sahibinin net maaş bilgisini içeren) SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü

Başvuru sahibi çiftçi ise;

Ziraat Odası'ndan onaylı Ciftçilik Belgesi

Başvuru sahibi işveren ya da özel şirket sahibi ise;

Ticaret Odası kaydı, Ticaret Sicili Gazetesi fotokopisi, vergi levhası

Önemli Not: Finlandiya Büyükelçiliği ek bilgi ya da ek evrak isteme hakkına sahiptir, gerekli görüdüğü takdirde başvuru sahibi görüşmeye çağırılır.

Finlandiya Ticari Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Vizenin çıktıktan sonra, vize etiketi üstündeki kalış süresi, giriş sayısı kısımlarına dikkat ediniz. Vizedeki kalış süresini aştığınız takdirde hukuki yaptırımlarla karşı kaşıya kalabilirsiniz.
  • Finlandiya vize başvuru sonucuna karar veren tek yetkili kurum Finlandiya Büyükelçiliğidir. Aracı firmaların ve vize başvuru merkezinin vize konusunda karar bildirme yetkisi katiyen yoktur.
  • Finlandiya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini vize mülakatına şahsen davet edebilir. Geçerli parmak izi olan yolcular başvurularını üçüncü şahıs ve vize takip firmaları aracılığı ile yapabilirler ancak vize mülakatı gibi özel durumlarda başvuru sahibinin şahsen konsoloslukta bulunması gerekmektedir.
  • Seyahat planınız Finlandiya ve diğer Schengen ülkelerini içeriyorsa, seyahat edeceğinizi diğer ülkelerdeki konaklama rezervasyon bilgilerinizi dilekçenizde ve vize başvuru formunda belirtmeyi unutmayınız.
  • Finlandiya vizesi almış olmanız ülkeye giriş garantisi taşımamakta olup sınır kontrol görevlileri gerekli gördükleri durumda vize sahibinin ülkeye girişini engelleme hakkına sahiptir. Bu nedenle başvuru evraklarınızın fotokopilerinin yanınızda bulundurulması tavsiye olunur.
  • Vize reddi durumunda vize harç, koordinasyon ve işlem ücretlerinin hiçbir koşulda geri ödemesi söz konusu değildir.

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon