Finlandiya Çalışma İzni

Finlandiya Çalışma İzni

AB vatandaşı olmayanların Finlandiya’da ticari faaliyette bulunabilmeleri için serbest meslek sahipleri için verilen oturma iznini almaları gerekir. İzni alabilmek için, başvuru sahibinin ticari faaliyeti kar amaçlı olmalıdır. Ticari faaliyetin karlılığı, önceden edinilmiş çeşitli belgelere dayanılarak gösterilebilir; iş planı, bağlayıcı ön sözleşmeler ya da finansman anlaşmaları gibi. Değerlendirme, Ekonomik Kalkınma, Ulaşım ve Çevre Merkezleri (ELY merkezleri) tarafından yürütülür.

Serbest meslek sahibi bir kişinin oturma izni alabilmesi, kişinin geçim kaynaklarının güvence altında olmasına bağlıdır. İşletmenin faaliyetlerinden kazanç sağlaması, belirli bir aylığı olması, kişisel birikimleri ya da satış gelirleri gibi kalemlerden elde ettiği, asgari gelir seviyesinin üzerinde, oturma izninin geçerlilik süresi boyunca elde edeceği düzenli bir gelirinin olması gerekir. Gelir seviyesinin yeterliliğine, Ekonomik Kalkınma, Ulaşım ve Çevre Merkezi (ELY merkezleri) tarafından karar verilir.

Finlandiya Çalışma İzni

Finlandiya’da Çalışmak

Eğer Finlandiya'da bir girişimci olmayı düşünüyorsanız ya da bir girişimci olursanız bir oturma iznine ihtiyacınız olacaktır. Oturma izniniz olmadan çalışıyorsanız cezalandırabilirsiniz. Çalışma iznine göre ikamet izni için başvuruyorsanız, kullanmanız gereken ikamet izni başvurusu yaptığınız işin türüne veya sahip olduğunuz iş türüne bağlıdır. Finlandiya'da bir dereceyi tamamladıysanız iş aramak için ikamet iznine başvurabilirsiniz.

Başka bir yerde oturma izni almışsanız, çalışma hakkı da içerebilir. Oturma izniniz çalışma hakkını içeriyorsa, genellikle iş için ayrı bir izin almanıza gerek yoktur. Çalışma hakkına sahip olup olmadığınızı öğrenmek için oturma izni kararınıza bakınız.Bir AB Üyesi Ülkesi, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç veya İsviçre vatandaşıysanız, Finlandiya için ikamet iznine ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte , ikamet hakkınızı kaydetmelisiniz .

Oturma izniniz işinize bağlıdır

Finlandiya'da çalışmak için oturma izni başvurusunda bulunduğunuzda, belirli çalışma türleri için belirli oturma izni başvuruları olduğunu fark etmelisiniz. Gereksinimler hakkında daha fazla bilgi edinin ve her uygulamanın sayfasında ne yapmanız gerektiğini öğrenin.  Çalışmanız için herhangi bir ikamet izni başvurusu bulunmuyorsa, çalışan kişi için ikamet iznine başvurmalısınız.

Maaşınız yüksek olmalı

Finlandiya'da çalışmak için ikamet iznine başvurursanız işiniz için uygun bir maaş almanız gerekir. Bu maaş, ikamet izninizin geçerli olduğu süre boyunca sizi desteklemek için yeterli olmalıdır.

Değişen işler ve istihdamın sonu

Oturma izniniz işe dayanıyorsa, sadece belirli bir işveren için veya belirli bir iş alanında çalışma hakkını verebilir. Belirli bir iş alanı için ikamet izni verilmiş olmanız durumunda, ikamet izninizin süresinin dolmaması ve yeni işinizin aynı alanda olması durumunda genellikle işinizi serbestçe değiştirmenize izin verilir. Belirli bir görev için ikamet izni almışsanız, bu görevi başka bir işverenin hizmetinde gerçekleştirebilirsiniz.

Oturma izniniz sadece belirli bir işveren için çalışmanıza izin veriyorsa veya çalışma alanınızı değiştirmek isterseniz yeni bir oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Oturma izniniz iş için verildi ve istihdamınız sona ererse ikamet izninizin gerekçesi artık mevcut değildir. Oturma izniniz en geç bir zamanda, başka bir yerde oturma izni başvurusunda bulunmadığınız sürece Finlandiya'yı terk etmeniz gerekmektedir.

Aile üyeleri

Eğer çalışma iznine sahipseniz, aileniz genellikle aile bağları temelinde oturma izni başvurusunda bulunabilir. Başka bir ülkede oturma izniniz varsa Finlandiya'da çalışma Finlandiya'da genellikle başka bir ülkede size verilen oturma izni ile çalışamazsınız, özellikle 90 günden fazla çalışmayı planlıyorsanız. Ancak bazı durumlarda, sadece bir başka Schengen ülkesi tarafından verilen bir oturma iznine veya vizeye sahip olmanız gerekir.

Finlandiya’da Oturma İzni Olmadan Çalışma Hakkı

Aşağıda belirtilen görevlerden herhangi birini gerçekleştirecekseniz oturma izni olmadan Finlandiya'da çalışabilirsiniz. Fakat Finlandiya'daki ikametinizin yasal olması gerekir. İkamet izni olmayan ikamet aşağıdaki durumlarda yasaldır.

 • Geçerli bir vize var (vatandaşların Finlandiya'ya girmek için vizeye ihtiyacı olan bir ülkeden geliyorsunuz).
 • Başka bir ülke tarafından verilen ve kısa bir süre için Finlandiya'da ikamet etmenize izin veren bir Schengen oturma iznine sahipsiniz.
 • Vize içermeyen bir ülkenin vatandaşıysanız, bu durumda vizesiz kalma süreniz boyunca Finlandiya'da çalışabilirsiniz.

Bu koşulları karşılıyorsanız, çalışan kişi veya başka bir oturma izni için ikamet iznine ihtiyacınız yoktur:

 • Finlandiya'da çalışmaya davet edildiniz veya Finlandiya'da çalışmak için bir sözleşme imzaladınız ve en fazla 90 gün çalışacaksınız 

Aşağıdaki konumlardan birinde çalışmanız gerekir:

 • Tercüman, öğretmen, uzman veya spor yargıcı veya hakem; veya
 • profesyonel bir sanatçı, teknik direktör veya sporcu veya böyle bir kişi için bir yardım veya destek ekibinin bir üyesi.

Ayrıca, aşağıdaki alanlardan birinde en fazla 90 gün çalışıyorsanız oturma iznine ihtiyacınız yoktur:

 • Bir araştırmacısınız ve Finlandiya'ya, bir başka Üye Devlette, Araştırmacılar Direktifi uyarınca yapılan bir evsahipliği anlaşması temelinde söz konusu direktifte tanımlanan bir bilimsel araştırma projesi yürütmek üzere geldiniz.
 • Bir ürün tanıtımcısı ya da bir film çalışanı ve işvereninizin Finlandiya'da bir ofisi yok.

Ayrıca 90 gün veya daha uzun süren çalışmalarda, bu görevleri oturma izni olmadan da gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bir denizcisiniz ve Ticaret Sicilleri Kaydında listelenen bir gemide ya da Finlandiya dışında işe alınmadıysanız öncelikle yabancı limanlar arasında çalışan bir gemide çalışıyorsunuz.
 • Bir başka AB / AEA ülkesinde faaliyet gösteren bir şirketin daimi çalışanı sizsiniz ve Finlandiya'ya, hizmet sunma özgürlüğüne ilişkin düzenlemelerde belirtilen geçici satın alma veya taşeronluk görevlerini yerine getirmek üzere gelmektesiniz. Ayrıca, söz konusu ülkede ikamet etmenize ve çalışmanıza izin veren izinlere de sahip olmanız gerekir ve bu izinler, Finlandiya'daki işinizi bitirdiğinizde geçerli olmak zorundadır.
 • Yabancı bir tarafın sahibi olduğu veya kontrol ettiği bir aracın personelinin bir üyesisiniz ve
 • görevi, sınırın ötesine, belirli bir varış yerine teslim edilecek veya alınacak bir yük taşımak olan bir aracı sürdüğünüzde, veya
 • Finlandiya'da faaliyetler, en az biri yurt dışında bulunan belediyeler arasındaki düzenli hizmet ile ilgilidir ve
 • Finlandiya'da ikamet etmiyorsunuz.
 • Hedefi Finlandiya olan bir paket tur için bir tur lideri.

Finlandiya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Finlandiya Çalışma Vizesi
  N. c., 09 Haz 2020, 15:51

  Türkiye’de herhangi bir işte çalışmıyorum ve temelli olarak Finlandiya’ya gitmek ve orada çalışmak istiyorum. Finlandiya çalışma vizesi nasıl alabilirim? Finlandiya’da çalışma için bir vize almam gerekir mi? Ailemi oraya nasıl götürebilirim? Finlandiya’ya çalışma izni almak için neler yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Finlandiya'da çalışma şartları nelerdir?
  A.A., 04 Tem 2018, 17:28

  Merhaba, Finlandiya’da çalışmak istiyorum. Ne yapmam gerekli?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Finlandiya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp