Finlandiya Oturum

Finlandiya Oturum

oturma izni sabit bir süre için ya da kalıcı olarak alınabilmektedir. Finlandiya'da geçici bir süre ikamet edecekseniz sabit süre için oturum izni almalısınız. İkamet izni tipi ikamet tezkeresinde bir yazı ile belirtilir. Devamlı ikamet izni A harfi, geçici oturma izni ise B harfini taşımaktadır. Daimi ikamet izni P harfini taşımaktadır. Uzun süreli AB ikamet statüsüne sahip üçüncü ülke vatandaşları için bir AB ikamet izni P-AB veya P-EY harflerini taşımaktadır .

Yabancı uyrukluların Finlandiya'da 3 ay ya da daha uzun kalmak için oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Finlandiya'da çalışacak, okuyacak ya da uzun süreli konaklayacaksanız ikamet iznine de ihtiyacınız olacaktır.

Kesintisiz oturma izni (4 yıl) için sürekli ikamet izninde (izin belgesi) Finlandiya'da ikamet ettiğinizde daimi ikamet izni alabilirsiniz. Finlandiya'da kesintisiz ikamet izninde (A izin), beş yıllık kesintisiz bir süre için yaşadığınızda bir P_EU ikamet izni alabilirsiniz.

Finlandiya' ikamet iznine ilk başvuruda doğru formu doldurmalısınz. İkamet alma nedeninize göre formlar değişiklik gösterebilir.

Oturma izniniz için şahsen başvurmanız gerekmektedir. Örneğin, eşiniz veya çalışanınız için oturma izni başvurusunda bulunamazsınız.

Finlandiya oturma izninizi uzatmak istiyorsanız ona uygun ikamet başvuru formu doldurmalısnız.

Bir AB Üyesi Devleti, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç veya İsviçre vatandaşıysanız, Finlandiya için ikamet izni almanıza gerek yoktur. Ancak Finlandiya'da ikamet hakkınızı yetkili kurumlara kaydettirmeniz gerekmektedir.

Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alnıır?

Finlandiya'da aile bağı bulunan kişilere, istihdam veya çalışmalarda bulunan kişilere, Finlandiya’ya, geri göçen kişilere, insani nedenlerle veya diğer istisnai nedenlerle oturma izni talep eden kişilere ikamet izni verilebilir. Diğer İskandinav ülkelerinin (İsveç, Norveç, Danimarka, İzlanda) vatandaşları Finlandiya'ya kısıtlama olmaksızın girebilir ve oturma izni olmadan ülkede kalabilirler.

AB vatandaşları (Lihtenştayn, İsviçre) oturma izni almalarına gerek yoktur. Ancak, ülkeye geldikten sonra en geç 3 ay içinde yerel polis karakoluna kayıt yaptırmak zorundadırlar.

Finlandiya oturma izni belgeleri dikkatli bir şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru yapmadan önce gerekli tüm ekler önceden alınmalıdır. Başvurular Fince, İsveççe veya İngilizce olarak gönderilebilir. Tüm ekler bu dillerden birine çevrilmelidir. Başvurular başvuru sırasında parmak izi ile basılacaktır.

Oturma izni ücreti

Oturma izni ücreti peşin olarak ödenir ve başvuruda bulunulduğu sırada ücretlendirilir. Ücretler Finlandiya Elçilik veya Konsolosluğun web sitesinde ya da Göçmenlik Servisi web sitesinde listelenmiştir. Reddedilen başvurular için işlem ücretleri iade edilmez.

Oturma izni kartı

İzin başvurusu onaylanan başvuru sahipleri, biyometrik oturma izni kartı alacaktır. Kart beş yıla kadar geçerlidir ve daha sonra yenilenmelidir. Yenilenen oturma izni kartı başvurusu sadece Finlandiya'da yerel polis ile yapılabilir. Oturma izni kartı belirli bir pasaporta bağlı değildir ancak her iki belgedeki kişisel bilgiler aynı olmalıdır. Diğer bir deyişle, oturma izni kartı, pasaportun kişisel bilgilerindeki herhangi bir değişikliği yansıtacak şekilde yenilenmelidir.

Eski pasaportlarında oturma izni etiketi bulunan ve yeni bir pasaporta sahip olan adaylar oturma izni kartı başvurusunda bulunmalıdır. Kart sahibi çalıntı veya kayıp bir kartı polise bildirmelidir. Vize şartlarına tabi bir ülkenin vatandaşları olan ikamet izni kart sahiplerinin Finlandiya'ya giriş yapmaları ve yeni bir kart edinmeleri için Finlandiya misyonuna vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Vize başvurusu ekleri, kayıp veya çalınan oturma izni kartı hakkında bir polis raporu içermelidir. Vize başvuruları duruma göre işlenir.

Oturma izni ile hangi haklara sahip olunur?

Oturma iznine sahip olan bir kişi Finlandiya'da yaşayabilir ve seyahat edebilir ve ülkeden ayrılabilir ve ikamet izninin geçerliliği süresince yeniden giriş yapabilir. Bir işçinin oturma iznine sahip olan kişiler ayrıca Finlandiya'da çalışma hakkına sahiptir. Oturma iznine sahip olan bir kişi, söz konusu ülkeye giriş yasağına tâbi tutulmamaları koşuluyla, üç ay boyunca Schengen bölgesinde kalmayı ve seyahat edebilir.

İkamet izninin geçerliliği

Geçici olarak (B izni olarak adlandırılan) veya sürekli ikamet için (A izin) sabit süreli ikamet izni verilir. Verilen izin türü ve geçerliliği, diğer şeylerin yanı sıra, kalışın niteliğine ve amacına bağlı olacaktır. İşçinin oturma izni, işin niteliğine bağlı olarak ya geçici (B) ya da süreklidir (A). Öğrencilerin ikamet izinleri her zaman geçicidir, B izinleri.

Aile bağları nedeniyle verilen ikamet izinleri, sponsorun izninin geçerliliğini aşmayacak dönemler için verilecektir. Oturma izni tipi (A veya B) sponsorun iznine bağlıdır. İlk oturum izni, başvuru kısa bir süre için yapılmadığı sürece genellikle bir yıl süreyle verilir. Sürekli ikamet iznine sahip bir kişiye, aynı anda üç yıldan fazla olmayan bir süre uzatılabilir. Ruhsatın verildiği şartlarda herhangi bir değişiklik olmaması koşuluyla, ikamet izinleri, iki yıllık geçici sürenin ardından sürekli ikamet için verilir.

Belirli süreli ikamet iznine sahip ve izinlerin geçerliliğinin ötesinde kalmayı planlayan yabancı uyruklular, zamanın ilerisinde bir uzatma için başvurmalıdırlar. Uzatma başvuruları sadece Finlandiya'daki polise teslim edilebilir. Daimi ikamet izni için başvuranın Finlandiya'da dört yıl üst üste ikamet etmesi halinde daimi ikamet izni verilebilir. Daimi oturma izni süresiz olarak geçerlidir.

Oturma izninin iptal edilmesi

Yabancı uyruklu Finlandiya'dan sürekli olarak taşınmışsa veya iki yıl boyunca ülkeden dışarıda kalmaya devam ettiyse, sürekli olarak orada kalma niyetiyle, sabit ya da daimi ikamet izni iptal edilir.

Yerel sicil ofisine bildirim

Yeni revize edilmiş Nüfus Bilgi Yasası kapsamında, yurt dışına üç ay veya daha uzun bir süre taşınmayı planlayan kişilerin, yerel sicil dairesine geçici veya sürekli olarak hareket ettiklerini bildirmeleri gerekmektedir.

Finlandiya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Finlandiya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp