Romanya Vizesi

Vize Merkezi Romanya vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Romanya vize türlerinde yani Romanya vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Romanya Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Romanya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Romanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Romanya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Romanya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile Tel: +90 (212) 970 02 78 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Vize Merkezi, Romanya vize işlemleri uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Romanya Vize Merkezi, Romanya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Romanya vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Romanya Konsolosluğu, Romanya vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Romanya Konsolosluğu tarafından belirtilen Romanya vize evrak listesine ve Romanya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Romanya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi'dir.

Romanya Vize Merkezi

Romanya’ya kısa süreli seyahat gerçekleştirmek isteyen bordo (umumi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Romanya Vize Merkezi aracılığıyla kolay bir şekilde yapabilmektedir. Vize Merkezi; turistik ve ticari vize, öğrenci vizesi, aile ziyareti vizesi, şoför vizesi gibi kısa süreli tüm vizelerin başvuru işlemlerinde konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş tecrübeli bir kurumdur.

Vize Merkezi’nin uzman kadrosu aracılığıyla Romanya vizesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken bazı önemli kriterler bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Romanya seyahati için vize almak isteyen kişiler öncelikle seyahat amaçlarını ve sürelerini net olarak belirlemelidir. Başvuru sahipleri bu konuları netleştirdikten sonra Vize Merkezi ofislerini arayarak vize uzmanlarımızla görüşür. Görüşmede başvuru sahiplerinin seyahat amacı, tarihleri ve kişisel/mesleki bilgilerine göre başvuracakları vizenin türü belirlenir.

Vize türü belirlendikten sonra Romanya vizesi başvurusu için gerekli olan evrakların listesi vize uzmanı tarafından başvuru sahibine mail ve sms olarak gönderilir. İlgili evrak listesini alan başvuru sahibinin hazırlanması zorunlu olan evrakları eksiksiz ve hatasız olarak topladıktan sonra dosya haline getirmesi; ardından Vize Merkezi’ne ulaştırması gerekir.

Başvuru evrakları Vize Merkezi’ne ulaştıktan sonra başvuru sahipleri bilgilendirilir. Evraklar Vize Merkezi uzmanları tarafından detaylı olarak incelenir ve herhangi bir eksiklik ya da hatanın olması durumunda yeniden başvuru sahibine bilgilendirme yapılır. Başvuru sahiplerinin eksik ve hatalı evrakları yeniden temin etmesi ve Vize Merkezi uzmanlarına iletmesi gerekmektedir.

Evrakların tamamlanmasının ardından vize uzmanı tarafından yetkili başvuru merkezi aranarak başvuru sahibi adına, yine başvuru sahibi için uygun olan gün ve saate vize randevusu alınır. Daha önce yetkili başvuru merkezinde bulunarak parmak izi bilgisini ibraz etmeyen vatandaşlar bu bilgilerini vermek üzere belirlenen gün ve saatte merkezde bulunmalıdır. Vize randevu işlemi esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkili başvuru sahibine eşlik edecektir.

Randevu işlemlerinin tamamlanmasının ardından sonuç aşaması gelir. Romanya Vize Merkezi danışmanlığıyla takip edilen bu süreç ortalama 5-10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluğun evrak talepleri, resmi tatiller gibi özel günlerde değişiklik gösterebilir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya'ya seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri tarafından en çok yöneltilen sorulardan biri "Romanya vizesi nasıl alınır?" sorusudur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak; umuma mahsus pasaport sahiplerinin Romanya’ya yapacakları turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, transit, eğitim ve araştırma, resmi ziyaret amaçlı kısa süreli seyahatler için Romanya vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. 

Avrupa Birliği üye ülkelerinden veya Schengen ülkelerinden birinden oturum izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 5 günü geçmemek koşulu ile oturum teskeresinin geçerli süresini aşmadan Romanya’dan transit geçiş yapabilirler. Aynı kural İsviçre ve Liechtenstein oturum iznine sahip T.C. vatandaşları için de geçerlidir.

Romanya vize başvuruları Romanya’nın diplomatik misyonları, Romanya Konsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. T.C. vatandaşları ikamet ettikleri bölgenin görev alanı dahilindeki Romanya vize başvusu evraklarını Romanya dış temsilciliğine teslim ederler. Ayrıca online olarak da vize başvurusu yapılabilmektedir. Romanya vize işlemlerinin takibi Vize Merkezi'nin görev sahası içindedir. Evraklarınız ikamet ettiğiniz bölgeye göre güvenli şekilde Romanya İstanbul Başkonsolosluğu'na, Romanya Ankara Büyükelçiliği'ne veya Romanya İzmir Başkonsolosluğu'na teslim edilir. Vize Merkezi İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa’daki şubeleriyle vize işlemlerinizi vize prosedürlerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi kendisine görev edinmiştir.

Romanya vizesi alınması ülkeye girişin garantisini vermez. Romanya Sınır Hudut Gümrük Emniyet Müdürlüğü temsilcileri Romanya vize başvuru sahibinin vize prosedürlerine dair kriterlere uygun davranmalarını talep etmektedirler. Bu şartlara uygun olmayan bir durum belirlendiğinde Romanya vizesi alınmış olsa bile ülkeye girişte ret verilebilmektedir. "Romanya vizesi nasıl alınır?" sorunun yanıtı ve diğer tüm detaylı bilgileri Vize Merkezi ofislerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Romanya Vizesi için Gerekli Evraklar 2024

Romanya’ya seyahat edecek olan ve vizeye tabi pasaportu bulunan T.C. vatandaşları tarafından, Romanya vizesi için gerekli evraklar 2024 yılında da eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş vize başvuru formunun doldurulması Romanya vizesi başvurusunun ilk adımıdır. Bu formda beyan edilecek bilgilerdeki yanlışlık ve diğer vize evraklarıyla olan tutarsızlık Romanya vizesinin reddiyle sonuçlanır. Romanya vizesinde kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan eski ve yıpranmış olmaması önem taşır. Pasaportta ayrıca Romanya vize etiketinin yapıştırılabileceği en az 2 boş sayfa olması gerekir. Romanya vize talep dilekçesinde seyahatin amacı, seyahate çıkış ve dönüş tarihleri, masrafların kim tarafından karşılanacağı bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Seyahate çıkış amacının geçerli bir sebebi olmalıdır. Seyahat sonunda ülkeye geri dönüşün garantisi niteliğindeki banka hesap dökümleri, tapu, kira sözleşmesi gibi belgelerin Romanya vize başvuru evrakları arasında olması gerekir.

Romanya aile ve arkadaş ziyareti ile ilgili önemli bir husus davetiyedir. Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularındaki önemli evrakların başında davetiye gelmektedir. Romanya vizesi için gereken davetiye belediyeden onaylı ve orijinal olmalıdır. Davetiyeyi gönderen kişinin pasaport ve kimlik bilgilerinin fotokopisiyle birlikte ibraz edilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişi Romanya vatandaşı değil ise oturum izni belgelerinin fotokopilerinin de gönderilerek Romanya Konsolosluğu'na ibraz edilmesi gerekecektir. Romanya vizesinin çıkış süresi 5 ila 10 iş günüdür ve bu süre Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği'nin kapalı olduğu günleri içermez. Romanya vizesi için gerekli evraklar 2024 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi Vize Merkezi ile iletişime geçilerek öğrenilebilmektedir.

Romanya Vizesi Türleri

Romanya vizesi türleri, Romanya’ya gerçekleştirilecek seyahatin amacına ve süresine göre farklılık göstermektedir. Vize türleri seyahatin süresine göre kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) olarak ayrılır. Seyahat amacına göre Romanya kısa süreli vize türleri turistik vize, ticari vize, öğrenci vizesi ve şoför vizesi olarak sıralanır. Oturum, aile birleşimi, uzun süreli eğitim ve çalışma vizesi ise uzun süreli vize türleri arasında yer alır.

Romanya; ükesine 6 ay içinde en fazla 90 gün kalacak şekilde kısa süreli seyahat etmek isteyen bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan vatandaşlar kısa süreli Romanya seyahatlerinde vizeden muaftır. Romanya’da 6 ay içinde 90 günden daha fazla kalacak olan vatandaşlar ise D tipi uzun süreli vizeye başvurmalıdır.

Kısa süreli seyahatler için Romanya vizesi almak isteyen başvuru sahipleri seyahat amaçlarını ve tarihlerini net olarak belirlemelidir. Romanya turistik vizesi; Romanya’da 90 günden daha az süre ve yalnızca turistik amaçla kalacak olanların alması gereken vize türüdür. Romanya ticari vizesi; Romanya’ya iş görüşmesi, toplantı, fuar katılımı gibi ticari nedenlerle seyahat etmek isteyenlerin alacağı vizedir. Romanya öğrenci vizesine Romanya’da kısa süreli öğrenim görecek olan kişilerin başvurması gerekir. Romanya şoför vizesi ise Romanya’da kısa süreli uzun yol veya tır şoförlüğü yapacak olan vatandaşların başvuracağı vizedir.

Kısa süreli Romanya vizesi başvuruları direk olarak konsolosluklar üzerinden değil, konsoloslukların yetkilendirdiği vize danışmanlık firmaları ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır. Uzun süreli vize başvuruları içinse direk olarak konsolosluklara müracaat edilmelidir. Romanya’ya kısa ya da uzun süreli seyahat etmek isteyenlerin zorunlu evrakları eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlaması çok önemlidir.

Vize Merkezi; Romanya vizesi türleri ve Romanya vize başvuru adımları konusunda uzman bir firma olarak, tecrübeli kadrosuyla vize sürecinin başından sonuna dek başvuru sahiplerine hizmet vermektedir. Vize Merkezi Romanya vize uzmanlarımızla iletişime geçerek, vize işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm konularda ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Romanya Vize Randevusu 2024

Romanya vize randevusu 2024 yılında, geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi Vize Merkezi aracılığıyla kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Vize Merkezi, Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği tecrübeli bir vize danışmanlık firmasıdır. Romanya vizesi başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru evraklarını hazırlayarak Vize Merkezi ofislerine teslim ettikten sonra vize randevusu almaları gerekmektedir.

Vize Merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda vize randevusu başvuru sahipleri adına, onlara uygun olan gün ve saat için vize uzmanları tarafından alınmaktadır. Yine Vize Merkezi’nden bir yetkili, vize randevu işlemleri boyunca başvuru sahiplerine eşlik etmektedir.

Yetkili vize başvuru merkezleri başvuru sahiplerine vize randevusu verirken; konsoloslukların yoğun dönemleri, resmi gün ve tatiller gibi durumları da göz önünde bulunduracağı için vize randevularının Romanya seyahatine en çok 3, en az 1 ay kala alınması vizenin zamanında sonuçlanabilmesi açısından oldukça önemlidir. 

Romanya vize randevusu 2024 yılı işlemleri de dahil olmak üzere tüm vize süreci hakkında detaylı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için Vize Merkezi ofisleriyle iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi; evrakların hazırlanmasından başvuru dosyasının oluşturulmasına, vize randevusundan vize sonuçlanmasına kadar tüm adımlarda tecrübeli kadrosuyla titizlikle hizmet vermekte ve başvuru sahiplerinin yanında olmaktadır.

Romanya Vize Başvurusu 2024

Vize Merkezi, Romanya vize departmanı Romanya vize başvurusu 2024 yılı işlemleri konusunda uzman kadrosuyla vize alma sürecinizde size destek sunar. Vize Merkezi Romanya vize işlemlerinde başvuru dosyanızı sonuca odaklı olarak hazırlayarak ihtiyacınız olan vizeyi kolayca almanıza yardımcı olur. Romanya  vizesi için gereken güncel evrakları talep etmek için vakit kaybetmeden Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. Güncel evraklar e-mail yoluyla size gönderilecektir. Romanya vizesi için gereken başvuru evraklarını tarafımıza şahsen bırakabileceğiniz gibi zamandan kazanmak için kargo ve kurye ile de ulaştırabilirsiniz. Bununla birlikte profesyonel vize danışmanlık hizmeti veren Vize Merkezi Romanya vizesinin sonucuna dair karar verme yetkisi olan bir kurum değildir. Romanya Konsolosluğu veya Romanya Büyükelçiliği, vizeye onay veya ret verme yetkisi olan tek kurumdur.

Romanya uzun süreli oturum vizesinin süresi 90 gündür. Romanya oturum vizesi almak için Romanya’daki Göçmen Bürosuna müracaat edilmektedir. Romanya oturum vizesini uzatma işlemi de yine aynı kurumda gerçekleştirilir. Geçici oturum izni ancak başvuru sahibinin kendisi tarafından Romanya’da yapılır. Oturum izni uzatma işlemi mevcut durumdaki oturum izninin süresi bitmeden yapılmalıdır; bu nedenle oturum izni süresi bitmeden 30 gün önceden uzatma başvurusunu yapılmış olması gerekir. Romanya vize başvurusu 2024 yılı işlemleri konusunda bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için Vize Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Vize Başvuru Formu

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından kısa süreli seyahatleri için vize talep eden Romanya; vize başvurusunda Romanya vize başvuru formu başta olmak üzere vize dilekçesi, biyometrik fotoğraf, parmak izi kaydı gibi bazı evrakların temin edilmesini zorunlu tutmaktadır. Romanya vize başvurusu yapılırken hazırlanacak zorunlu evrakların hatasız ve eksiksiz olarak hazırlanması vize reddi olasılığını en aza indirmek açısından çok önemlidir.

Romanya vize başvurusu için gerekli olan form online olarak Romence veya İngilizce dil seçeneklerinden biri tercih edilerek doldurulmalıdır. Online olarak doldurulacak forma E-visa (E-vize) adı verilen bir sistem üzerinden erişilmektedir. Siteme erişim için öncelikle Romanya Konsolosluğu tarafından yönlendirilen platform üzerinden üyelik oluşturulmalıdır.

Başvurulacak olan vize türü net olarak belirlenmeli ve vize başvuru formu vize türüne uygun şekilde doldurulmalıdır. Seyahat amacı, seyahat tarihleri, kişisel ve mesleki bilgiler formda detaylı olarak açıklanmalıdır. Bu bilgilere ek olarak ulaşılabilir olan adres ve iletişim bilgileri, pasaport bilgileri gibi bilgiler de detaylı olarak verilmelidir. Ticari vize ve aile ziyareti vizesi gibi vize türlerinden başvuru yapacak vatandaşların; formda bahsedilen ilgili diğer kişilerin (konaklama yapılacak akraba, davetiye gönderen yetkili vs.) iletişim bilgilerini de vermeleri gerekmektedir.

Turistik vize başvurusu yapılacaksa, Romanya vize başvurusu için doldurulacak forma konaklanacak yerin ulaşım, adres, iletişim bilgileri de eklenmelidir. Başvuru sahiplerinin yapacakları seyahatle ilgili detayları da forma eklemesi çok önemlidir. Uçak ve otel rezervasyonları, seyahat tarihlerini içeren yurt dışı seyahat sağlık sigortası, konaklama belgesi gibi evrakların taratılarak E-vize sistemine girilmesi gerekmektedir.

Romanya vize başvuru formu, başvuru dosyasında yer alan diğer evraklardaki bilgilerle tutarlı bilgiler içerecek şekilde dikkatle doldurulmalıdır. Formda eksik ya da hatalı bilgilerin yer alması vize sonucunu olumsuz etkileyebileceği için bu aşama çok önemlidir. Vize Merkezi, Romanya vize işlemleri konusunda baştan sona her adımda titizlikle hizmet veren profesyonel bir kurumdur. Vize başvuru formunun doldurulmasından evrak takibine, vize randevusundan vize sonuçlanma sürecine kadar tüm aşamalarda Vize Merkezi uzmanları başvuru sahiplerinin yanında olmaktadır.

Romanya Vize Ücreti 2024

Romanya vize ücreti 2024 yılında diğer yıllarda da olduğu gibi Romanya’ya vize başvurusu yapan başvuru sahibinin yaş grubuna ve başvurulacak olan vizenin türüne göre değişiklik gösterir. 180 gün içinde 90 günden az konaklama yapılan turistik, ticari gibi kısa süreli C tipi Romanya vize başvurularında, 6 yaşın üzerindeki bordo pasaport sahibi kişilerden vize ücreti alınmaktadır. 6 yaşın altındaki başvuru sahipleri vize ücretinden muaf tutulmaktadır.

Vize Merkezi aracılığıyla yapılan Romanya vizesi başvuru işlemleri esnasında tahsil edilecek zorunlu vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve Vize Merkezi hizmet bedelini kapsamaktadır. Konsolosluk harcı ve Vize Merkezi hizmet bedeli dışında sunulan bazı ek hizmetler için ödenecek tutarlar da bulunmaktadır. Başvuru sahipleri Romanya vize başvurusu sürecinde bazı ek hizmetler de talep edebilirler. Başvuru formunun doldurulması, vize dilekçesi yazılması, çeviri yapılması, kargo ve kurye talebi, vize danışmanının adrese gelerek başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gibi adımları kapsayan bu ek hizmetlerden de ayrı ayrı ücret talep edilmektedir.

Romanya vizesi başvuru işlemlerinde vize ücretleriyle ilgili bazı konulara dikkat edilmesi çok önemlidir. Öncelikle aile olarak ya da birden fazla kişi için başvuru yapılacaksa her başvuru sahibi için ayrı ayrı ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. Ücretlere KDV dahildir; Türk Lirası, Dolar ya da Euro olarak tahsil edilebilmektedir. TL olarak ödenecek ücretler, ödeme yapılacak tarihteki döviz kuruna bağlı olarak belirlenir. Başvuru yapıldıktan sonra ödenen vize ücretleri (ek ücretler de dahil) iade edilmemektedir; vize reddi alındığında da bu durum geçerlidir.

Romanya vize ücreti 2024 yılı konsolosluk harç bedeli 80 Euro ve Vize Merkezi hizmet bedeli 40 Euro olarak tahsil edilmektedir. Vize ücretleri konusunda daha detaylı bilgi almak ve Romanya vize başvurusu yapmak için Vize Merkezi ofisleri ile iletişime geçebilir; tecrübeli Romanya vize uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya’ya seyahat etmek üzere vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşların sıklıkla yönelttiği sorulardan biri de “Romanya vizesi kaç günde çıkar?” sorusu olmaktadır. Bordo (umumi) pasaporta sahip Türk vatandaşları Romanya’ya gerçekleştirecekleri kısa süreli seyahatler için Romanya vizesi almalıdır. Turistik, ticari, öğrenci ve şoför vizesi gibi 6 ay içinde en fazla 90 güne kadar konaklama yapılan vize türleri C tipi kısa süreli vize olarak adlandırılır.

Romanya vize işlemleri; vize başvurusu, başvurulan vize türüne uygun zorunlu evrakların eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanması, evrak teslimi ve kontrolü, vize randevusu, parmak izi kaydı ve vize sonuçlanması adımlarını kapsar. Tüm bu işlemler sorunsuz olarak tamamlandığında vize sonucunun çıkması beklenir. Vize kararlarında yetkili olan tek kurum Romanya Konsolosluğu’dur.

Romanya kısa süreli vize başvurularının sonucu ortalama 4-15 iş günü içinde çıkmaktadır. Bu süre konsolosluğun ek evrak ya da mülakat talep etmesi, resmi gün ve tatiller, konsolosluğun yoğunluğu, sistemsel aksaklıklar, diplomatik değişiklikler gibi özel durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Romanya vize işlemleri esnasında aksamalar ve gecikmelerin yaşanmaması adına başvuruların seyahate en az 30 gün kala yapılması çok önemlidir.

Tüm vize başvuru adımlarının eksiksiz ve hatasız olarak yerine getirilmesi Romanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanacağı garantisini vermemektedir. Aynı zamanda ülkeye girişte sınır görevlileri ayrıca bir kontrol gerçekleştireceği için vizenin olumlu sonuçlanması da Romanya sınırlarından giriş garantisi vermemektedir.

Vize Merkezi, Romanya vize işlemleri konusunda baştan sona eksiksiz hizmet veren tecrübeli bir vize danışmanlık firmasıdır. Romanya vize uzmanları, vize sürecinin her aşamasını başvuru sahipleriyle birlikte takip ederek hızlı sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır. “Romanya vizesi kaç günde çıkar?” sorusu ve merak ettiğiniz diğer tüm konular için Vize Merkezi’ni arayabilir; ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Romanya Vizesi Reddi

Romanya’ya kısa süreli seyahat gerçekleştirmek üzere vize başvurusu yapan başvuru sahipleri, tüm vize adımlarını eksiksiz yerine getirseler dahi Romanya vizesi reddi durumu ile karşılaşabilmektedir. Vize reddi kararı tamamen Romanya Konsolosluklarına aittir. Vizenin reddedilmesinin birçok nedeni olabileceği gibi ret durumuyla karşılaşmamak için yerine getirilmesi gereken bazı kıstaslar da bulunmaktadır.

Romanya vize başvurusu sonucunda ret kararı ile karşılaşma olasılığını en aza indirmek için öncelikle doğru vize türüne başvuru yapmak çok önemlidir. Turistik ve ticari vize, öğrenci vizesi ya da şoför vizesi gibi vize türlerinden hangisine başvuru yapılacağı net olarak belirlendikten sonra bu vize türüne uygun zorunlu evrakların hatasız, tam, güncel ve tutarlı olarak hazırlanması gerekmektedir. Daha önce vize başvurusu yapılarak yurt dışı seyahati gerçekleştirildiyse, önceki başvuru süreçlerinde kurallara uyulması da dikkat edilen bir konudur. Başvuru esnasında verilen kişisel ve mesleki bilgilerin doğru olması ve zorunlu evraklarda bu bilgileri kanıtlayacak belgelerin bulunması gerekir. Gidiş-dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu, banka hesabında seyahat masraflarını ve dönüşü karşılayacak miktarda bakiyenin bulunması gibi kriterler de ret olasılığını azaltmak açısından çok önemlidir.

Romanya vize başvurusu adımlarının tümü doğru ve eksiksiz olarak yerine getirilse dahi vize reddi alma olasılığı vardır. Konsolosluk ret kararı verdiğinde başvuru sahiplerine bir belge ile bildirilir. Bu belgede ret kararının nedenleri de yer almaktadır. Vize reddi sonrası başvuru sahiplerinin yeniden Romanya vize başvurusu yapması ve başvuru adımlarının tümünü yeniden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yeniden başvuru yaparken konsolosluğun mektubundaki ret kararı nedenleri de göz önünde bulundurulmalı ve yeniden aynı hataların yapılmamasına dikkat edilmelidir. Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize başvurusu Romanya vizesi reddi ile sonuçlanan başvuru sahiplerinin vize reddine itiraz etme hakları bulunmaktadır. Ret itirazı yapmak isteyen başvuru sahipleri Romence ya da İngilizce olarak hazırlanmış bir dilekçeyi konsolosluğa sunmalıdır. Dilekçede seyahat amacı ve süresi, kişisel ve mesleki bilgiler detaylı olarak açıklanmalıdır. Vize ret itirazının sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmekte ve olumsuz sonuçlanma olasılığı bulunmaktadır.

Romanya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya’ya seyahat etmek üzere vize başvurusu yapan vatandaşlar için Romanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Süreç boyunca bu maddelere uygun ilerlenmesi, vize sonucunun olumlu olması açısından çok önemlidir. Romanya vizesi başvuru sürecinde yerine getirilmesi gereken bazı önemli maddeleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Romanya vizesi başvuru sürecinde öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken konu Romanya’ya hangi tür vize ile başvuru yapılması gerektiğidir. Romanya Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasına rağmen Schengen Anlaşması’na dahil olan ülkelerden biri değildir. Bu nedenle Romanya’ya seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri Schengen vizesi değil Romanya vizesi almalıdır. Romanya vizesi Schengen vizesi yerine geçmemekte ve Schengen üye ülkelerine giriş hakkı vermemektedir. Ancak daha önceden alınan çok girişli bir Schengen vizesi bulunan vatandaşlar Romanya’ya da giriş yapabilmektedir.

Romanya vizesi Romanya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Bordo pasaportu bulunan T.C. vatandaşları 180 gün içinde en fazla 90 gün konaklamaya izin veren turistik, ticari, öğrenci ve şoför vizesi gibi kısa süreli C tipi vize başvurularında Romanya vizesi almalıdır. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri kısa süreli seyahatleri için Romanya vizesinden muaftır.

Romanya vizesi başvuru dosyasında sunulacak evrakların güncel bilgilerle doldurulması, bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Romanya vize başvuru formu ve vize dilekçesi en önemli evraklar arasında yer almaktadır. Romanya vize başvuru formu E-visa adı verilen bir sistem üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Romanya konsolosluk sayfası üzerinden erişilen bu platforma üyelik gerçekleştirildikten sonra formda yer alan kısımların başvurulacak vize türüne uygun şekilde doldurulması gerekir.

Romanya vizesi başvuru sürecinde vize türünün net olarak belirlenmesi, form ve evrakların titizlikle bir araya getirilmesi gerekir. Bu işlemleri konsolosluklara akredite profesyonel bir vize danışmanlık firması olan Vize Merkezi ile yapmak, süreci rahat ve kolay şekilde sonuçlandırmaya yardımcı olacaktır. Romanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler de dahil olmak üzere tüm konular hakkında detaylı bilgi için ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Vize Merkezi İstanbul

Romanya ile ilgili sizden gelen sorular

65 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Öğrenciler için sponsorla Romanya vizesi
  M. A.Ç., 05 Mar 2023, 17:13

  Merhabalar, ben Romanya vizesine başvurmak istiyorum. Ama öğrenciyim babam emekli, babam bana sponsor olabilir mi? Öğrenciler için sponsorla Romanya vizesi verilir mi? Gerekli evrakalar neler? Ve ayrıca ben Romanya’ya otobüs ile geçmek istiyorum Bulgaristan vizesine başvurmam gerekli midir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Arkadaş davetiyle Romanya vizesi
  E.U., 04 Mar 2023, 15:04

  Merhaba, kız arkadaşım Romen vatandaşı ve kendisi bana davetiye mektubu yollayacak. Kız arkadaş davetiyle Romanya vizesi verirler mi? Evrakları ne zaman hazırlamalıyım? Hangi evraklar gerekli? Ziyaret vizesi ile 8 gün olarak Romanya'ya gitmek istiyorum ancak vize başvurusunda daha sonraki muhtemel Romanya'ya giriş için 90 güne kadar vize izni isteyebilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Öğrencilere Sponsorla Romanya Turistik Vizesi
  D.Y., 10 Kas 2022, 14:52

  Merhaba, İzmir'de bir devlet üniversitesinde 3. sınıf öğrencisiyim. Ara tatilde birkaç arkadaşımla beraber Romanya’ya seyahat planladık. Turistik bir gezi olacak ve 5 gün sürecek. Ailemden birinin bana sponsor olması gerekiyor ve bu babam olacak. Kendisi emekli. Fakat sponsor olduğunu gösteren belgelere ulaşamadım tek bildiğim şey bir dilekçe yazması gerektiği ve emekli olduğu bankadan hesap dökümü alması gerektiği. Başka bir belgeye ihtiyaç duyuluyor mu diye danışmak istedim. Öğrenciyim ve 5 günlük bir turistik gezi planladım. Öğrencilere sponsorla Romanya turistik vizesi işlemleri nasıl olur?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Vize
  M.O., 24 Haz 2021, 15:48

  Merhabalar, öncelikle Romanya vize başvuruları hakkında sizden bilgi almak istiyorum. Romanya’ya kısa süreli bir seyahat yapma düşüncem var. Başvuru işlemleri hakkında sizden danışmanlık hizmeti almayı planlıyorum ancak başvuru hakkında beni bilgilendirirseniz programımı daha iyi ayarlamış olurum. Gerekli belgeleri bana iletip, sürecin ilerleyişiyle ilgili bilgi verirseniz memnun olacağım. İyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Vizesi
  E.K., 24 Haz 2021, 15:31

  Selamlar, Romanya’ya planlamış olduğum seyahatime ilişkin uygun olan vize kategorisi için sizden destek almak istiyorum. İnternette araştırma yaparken kafam çok karıştı, bu sebeple doğrudan size sormak istedim. Daha önce bir iş arkadaşım sizin aracılığınızla yaptığı başvurunun olumlu sonuçlandığını ve ilginizden dolayı çok memnun kaldığını belirtti. Kendi durumumdan bahsedecek olursam özel bir şirkette çalışmaktayım ve yaz tatil için Romanya’ya gitmek istiyorum. Benimle birlikte seyahat edecek arkadaşımın yeşil pasaportu var ancak ilk defa yurt dışına çıkacak. Onunda vize alması gerekiyor mu? Romanya vizesi için gerekli belgeler nelerdir? Yardımcı olmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Romanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp