Turistik Vize

Turistik Vize

Romanya vize evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Romanya turistik vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Romanya turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi +90 (212) 970 02 78 numaralı telefondan arayın.

Romanya Turistik Vize Başvurusu

Romanya’ya turistik amaçlarla 6 aylık sürede 90 günden az olarak, kısa süreli konaklayacak şekilde ziyaret gerçekleştirmek isteyen bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Romanya turistik vize başvurusu yapmalıdır. Romanya Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olmasına rağmen Schengen ülkesi değildir ve bu nedenle ülkesine giriş yapacak kişilerden Schengen vizesi değil, Romanya vizesi istemektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar kısa süreli Romanya seyahatlerinde Romanya vizesinden muaftır.

Romanya’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen vatandaşların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de “Romanya turistik vizesi nasıl alınır?” sorusu olmaktadır. Romanya’ya yapılacak kısa süreli turistik seyahatlerde, ilk giriş Romanya’dan yapılacaksa Romanya vizesine başvurulmalıdır. Romanya vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Daha önce alınan geçerli bir Schengen vizesi varsa bu vizeyle Romanya’ya giriş yapılabilmektedir. Romanya turistik vize işlemleri konsolosluklar ve konsoloslukların yetkilendirdiği vize kurumları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Romanya Konsolosluğu tarafından sunulan E-vize adlı sistem üzerinden de vize başvuruları yapılabilmektedir.

Romanya turistik vize işlemlerinde öncelikle seyahat amacı ve tarihlerinin belirlenmesi çok önemlidir. Kişisel ve mesleki bilgiler de güncel, tutarlı ve doğru şekilde verilmelidir. Romanya turist vizesi için hazırlanacak zorunlu evraklar, tüm bu bilgiler de göz önünde bulundurularak eksiksiz ve hatasız şekilde dosya haline getirilmeli ve başvuruda sunulmalıdır. Romanya vize başvuru formu, Romanya vize dilekçesi gibi önemli evrakların titizlikle doldurulması çok önemlidir.

Romanya vize randevusu, başvuru sahibinin online başvurusunu inceleyen Romanya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Romanya turistik vize başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 5-10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Randevu tarihleri ve vize sonuçlanma süreleri; konsolosluğun ek evrak talepleri, resmi tatil günleri ve yoğun dönemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Alınan vize kararlarının Romanya Konsolosluğu’nun inisiyatifinde olduğu ve Vize Merkezi’nin karara herhangi bir etkisinin bulunmadığı unutulmamalıdır.

Romanya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

1. İngilizce vize talep dilekçesi
2. Pasaport
3. 2 adet biyometrik fotoğraf
4. Banka hesap dökümü
5. Gelir belgeleri
6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
7. Kimlik fotokopisi
8. Otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonu
9. Seyahat sağlık sigortası
 
Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi şirket çalışanı ise;
1. Güncel şirket evrakları (Orijnal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
2. SGK hizmet dökümü
3. Son 3 aylık maaş hesap hareketliliğini içeren en az 25.000 TL bakiyesi bulunan, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte ibraz edilmelidir. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 
Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi emekli ise,
1. Emekliğini gösteren belgeler.
2. Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi
3. Emekli olunmuş kurumdan alınan yazı
 
Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi memur ise,
1. Çalışma belgesi ve izin belgesi (Çalışmış olduğunuz kurumdan alınmış)
2. Görev kimlik kartı fotokopisi (Ön ve arka yüz)
3. Orijinal maaş bordrosu (Son 3 aylık, kaşe ve imzalı)
 
Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi işveren ise,
1. Güncel şirket evrakları (Orijnal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
2. SGK hizmet dökümü
3. Son 3 aylık maaş hesap hareketliliğini içeren en az 25.000 TL bakiyesi bulunan, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte ibraz edilmelidir. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 
Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ise,
1. Öğrenci belgesi (Orijinal, güncel)
2. Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçükse anne baba onaylı, orjinal belge)
 
Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi çiftçi ise;
Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler beyan edilmelidir.

Romanya Vize Ücreti

Romanya'ya seyahat edecek başvuru sahipleri Konsolosluk tarafından talep edilen vize harcı, vize işlem merkezi tarafından istenen işlem ücreti ve danışman ile başvuracaksa danışmanlık ücretlerini ödemelidir. Bu ücretler Vize Merkezi uzmanları tarafından size liste halinde sunulacaktır. Romanya vize başvurusunda alınacak Konsolosluk harcı ülkeye giriş sayısı, seyahat süresi ve vize kategorisine göre değişecektir. Bunun yanında vize evraklarınızın çevirisi gibi ek hizmetler de ayrıca ücretlendirilir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

"Romanya vizesi kaç günde çıkar ya da cevaplanır" soruları seyahat edecek kişilerin en çok merak ettikleri sorulardır. Çünkü sürecin uzaması planlı seyaatlerin iptaline ya da ertelenmesine sebep olabilir. Genel standart başvurular eğer başvuru dosyası talep edildiği şekilde hazırlandı ise 15 ila 30 gün arasında sonuçlandırılmaktadır.

Ancak her iki ülkeye ait resmi tatiller, diplomatik değişiklikler, bürokratik işlem yoğunluğu, sistem arızaları da dikkate alınmalıdır. En az 1 ay önce başvuru yapmanız önerilir. Romanya Büyükelçiliği ve Konsolosluk yetkilileri seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar başvuru kabul etmektedir.

Vize Merkezi Aracılığıyla Romanya Turistik Vizesi

Vize Merkezi aracılığıyla Romanya turistik vizesi rahatlıkla alınabilmektedir. Vize Merkezi, Romanya Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş tecrübeli bir kurum olarak; Romanya turistik vize başvurusu sürecinin başından sonuna kadar başvuru sahiplerine destek vermektedir. Romanya turistik vizesini Vize Merkezi ile almak için yerine getirilmesi gereken bazı önemli adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Romanya’ya 90 günden az konaklayacak şekilde, turistik amaçlı vize başvurusu yapmak isteyen bordo pasaporta sahip vatandaşlar Romanya turistik vizesi almalıdır. Başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapmaya karar veren kişiler seyahat amacı ve sürelerini net olarak belirlemeli, kişisel ve mesleki bilgilerini detaylı olarak vize danışmanları ile paylaşmalıdır.

Romanya turistik vize başvurusu için hazırlanacak bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. Vize Merkezi danışmanı ile yapılan görüşme sonrası uzmanımız başvurulmak istenen vizeye uygun zorunlu evrak listesini başvuru sahibiyle mail ve sms yoluyla paylaşmaktadır. Romanya vize başvuru formu ve vize dilekçesinin de aralarında olduğu bu zorunlu evrakların güncel bilgilerle doldurulması; hatasız ve eksiksiz hazırlanarak dosya haline getirildikten sonra Vize Merkezi uzmanlarına iletilmesi gerekmektedir.

Evrak dosyası Vize Merkezi uzmanları tarafından teslim alındıktan sonra detaylı olarak kontrol edilir; eksik ve hatalı bilgiler mevcutsa başvuru sahibi bilgilendirilir ve ilgili evrakları yeniden hazırlaması talep edilir. Başvuru sahibinin eksik ya da hatalı olan evrakları yeniden tamamlayarak vize danışmanına iletmesi gerekmektedir.

Romanya turistik vize başvurusu Romanya Konsoloslukları tarafından kabul edilmektedir. Konsolosluk tarafından oluşturulan ve E-vize adı verilen bir sistem üzerinden online form doldurma ve evrak tarama işlemleri yapılması gerekmektedir. Bu işlemler Vize Merkezi uzmanları tarafından başvuru sahibi adına gerçekleştirilmektedir. Form doldurma işleminin ardından Romanya Konsolosluğu başvuru sahibini görüşmeye çağırmaktadır. Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz bu adımda da başvuru sahibine eşlik etmektedir.

Vize Merkezi aracılığıyla Romanya turistik vizesi sonuçlanma süresi ortalama 5-10 iş günü arasındadır. Bu süre konsolosluğun yoğun günleri, resmi tatiller ve ek evrak talebi durumlarında uzayabilmektedir. Vize sonucu alınmasının ardından başvuru sahibinin pasaportunu Romanya Konsolosluğu’nda şahsen bulunarak teslim alması gerekmektedir.

Romanya Turistik Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya’ya turistik amaçlarla seyahat edecek olan başvuru sahipleri için Romanya turist vizesinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu hususlara uyulması, başvuru sırasında yaşanabilecek aksaklıkları en aza indirmek açısından çok önemlidir.

Romanya; bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından, ülkesine 180 günlük süre içinde en fazla 90 güne kadar turistik amaçlarla gerçekleştirilecek seyahatler için turistik vize talep etmektedir. Romanya Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olmasına rağmen Schengen ülkesi değildir. Bu nedenle Schengen vizesi değil, Romanya vizesi vermektedir. Ancak daha önce alınmış, geçerli bir Schengen vizesi bulunan kişiler Romanya’ya da giriş yapabilmektedir. Yeşil, siyah ve gri pasaport sahipleri kısa süreli turistik seyahatlerde Romanya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Turist vizesi Romanya başvuruları için Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne müracaat edilmelidir. Konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık firmaları da vize işlemlerini başvuru sahipleri adına gerçekleştirebilmektedir.

Turist vizesi Romanya başvurularında hazırlanması gereken zorunlu evraklar bulunmaktadır. Seyahat amacı, süresi ve kişisel/mesleki bilgilere göre hazırlanacak bu evraklar güncel bilgilerle dolu, eksiksiz ve tutarlı olmalıdır. Önemli belgelerden biri olan Romanya vize başvuru formu, Romanya Konsolosluğu tarafından oluşturulan E-vize sistemi üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra konsolosluğun sayfasında yer alan adımlar eksiksiz şekilde takip edilmelidir. Alınan vize kararlarında tek yetkili konsolosluklardır.

Romanya Konsolosluğu ve Romanya sınır kapısı görevlileri; vize de dahil olmak üzere gereken tüm belgeler eksiksiz olsa da sınır kapısında bazı belgeleri kontrol edebilmekte ve belgelerin orijinallerini talep edebilmektedir. Ayrıca ülkede bulunulan süre içinde masrafları karşılayacak miktarda gelirin olup olmadığını da kontrol edebilmektedirler. Bu nedenle başvuru sahiplerinin kanıtlayıcı belgelere sahip olması çok önemlidir.

Romanya turistik vizesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgi almak ve başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirmek istiyorsanız size en yakın Vize Merkezi ofisimizle iletişime geçebilir; tecrübeli vize uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Romanya Vize Merkezi İstanbul

Romanya ile ilgili sizden gelen sorular

10 sorudan en popüler 10 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Arkadaş davetiyle Romanya vizesi
  E.U., 04 Mar 2023, 15:04

  Merhaba, kız arkadaşım Romen vatandaşı ve kendisi bana davetiye mektubu yollayacak. Kız arkadaş davetiyle Romanya vizesi verirler mi? Evrakları ne zaman hazırlamalıyım? Hangi evraklar gerekli? Ziyaret vizesi ile 8 gün olarak Romanya'ya gitmek istiyorum ancak vize başvurusunda daha sonraki muhtemel Romanya'ya giriş için 90 güne kadar vize izni isteyebilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Öğrencilere Sponsorla Romanya Turistik Vizesi
  D.Y., 10 Kas 2022, 14:52

  Merhaba, İzmir'de bir devlet üniversitesinde 3. sınıf öğrencisiyim. Ara tatilde birkaç arkadaşımla beraber Romanya’ya seyahat planladık. Turistik bir gezi olacak ve 5 gün sürecek. Ailemden birinin bana sponsor olması gerekiyor ve bu babam olacak. Kendisi emekli. Fakat sponsor olduğunu gösteren belgelere ulaşamadım tek bildiğim şey bir dilekçe yazması gerektiği ve emekli olduğu bankadan hesap dökümü alması gerektiği. Başka bir belgeye ihtiyaç duyuluyor mu diye danışmak istedim. Öğrenciyim ve 5 günlük bir turistik gezi planladım. Öğrencilere sponsorla Romanya turistik vizesi işlemleri nasıl olur?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Avukatlar için Romanya Turistik Vize Evrakları
  P.Y., 12 Nis 2021, 16:13

  İyi günler, Romanya seyahati için nelere dikkat edilmeli? Ben 20 yıllık avukatım. Kendime ait avukatlık ofisim var. Romanya’ya iş arkadaşlarım ile birlikte 1 hafta konaklamalı turistik gezi yapmayı planlıyoruz. Daha önce Schengen vizesi almıştım ancak süresi doldu. İlk defa Romanya vizesi başvurusunda bulunacağım. Avukatlar için Romanya turistik vize evrakları nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Öğrenciler İçin Romanya Turistik Vize
  P.A., 12 Nis 2021, 16:03

  Merhaba, ben İstanbul Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisiyim. Yaz tatilinde ailemle birlikte Romanya tatil planımız var. Öğrenciler için Romanya turistik vize evrakları nelerdir? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?
  T.Y., 12 Nis 2021, 15:27

  Merhaba, bu yıl Romanya’da arkadaşım ile birlikte tatil yapmak istiyoruz. Ben yeşil pasaport sahibiyim arkadaşımın ise bordo pasaportu var. Romanya yeşil pasaporta vize istiyor mu? Benim aracım ile seyahat edeceğiz. Gümrükte hangi prosedürler uygulanmaktadır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Devlet Memurlarına Romanya Vizesi
  P.S., 12 Nis 2021, 15:04

  İyi günler, devlet memurlarına Romanya vizesi turistik seyahatlerde kaç gün süreli verilir? 3 yıllık devlet memuruyum. 10 günlük ziyaretim için banka hesabımda ne kadar para olmalı? Evraklarımı size göndersem benim adıma başvuruda bulunabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Resmi Geliri Olmayanlara Romanya Vizesi
  M.P., 12 Nis 2021, 14:54

  Merhaba, ben ev hanımıyım. Eşim ile birlikte Romanya’ya tatile gitmeyi planlıyoruz. Romanya vizesi için bankada belirli miktarda para mı bulunması gerekiyor? Düzenli gelirim yok. Benim gibi resmi geliri olmayanlara Romanya vizesi hakkı var mı? Bilgilendirmenizi rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar
  L.P., 30 Mar 2021, 18:51

  Merhaba, arkadaşlarım ile yapacağım Romanya tatilim için vize başvurusunda bulunmak istiyorum ama aklımda bazı sorular var. Romanya vizesi kaç günde çıkar? Kaç gün önceden başvuru yapmam gerekir ve ne kadar zaman gerektiren bir süreçtir? İş yoğunluğundan dolayı çok fazla zamanım olmuyor. Bu konuda bana yardımcı olup bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya turist vizesi ücreti
  C. Saygılı, 27 Nis 2020, 13:53

  Merhaba, Ağustos ayında arkadaşlarımızla birlikte önce Bükreş daha sonrada Köstence‘ye araba ile seyahat etmek istiyoruz. Romanya’ya uçak ile gidip geleceğiz. Romanya’da araba kiralayıp gezmek istiyoruz. Ben ve 2 arkadaşım Üniversite öğrencisiyiz. Romanya turist vizesi ücreti ne kadar, öğrencilerde herhangi bir indirim var mı? Romanya vize ücretleri ve turistik vize hakkında bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Turist Vizesi
  Y. A., 26 Nis 2020, 13:08

  Arkadaşımla birlikte yaz tatilinde Romanya ‘ya turistik seyahat planlıyoruz. Arkadaşımda yeşil pasaport var bir diğer arkadaşımın Schengen vizesi var. Ben ve bir arkadaşım bordo pasaport sahibi ve bizim vizemiz yok. Romanya turist vizesi almamız gerekiyor. Ben bir firmada sigortalı çalışanım arkadaşım devlet memuru ve ikimizde İstanbul’da ikamet ediyoruz. Vize başvurumuzu nasıl yapabiliriz? Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Romanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp