Diyarbakır

Telefon/Faks

0850 460 15 77

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

diyarbakir@vizemerkezi.com

Romanya Vize Merkezi, Diyarbakır

Vize Merkezi Diyarbakır şube sayfamıza hoş geldiniz,

Sayfamızın devamında Romanya vize başvurusu, vize türleri, vize evrakları ve vize reddi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Durumunuza göre izlemeniz gereken vize süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi Diyarbakır ofisimiz Bağlar, Karapınar, Yenişehir, Ergani, Bismil, Sur, Silvan, Çınar, Çermik, Dicle, Kulp, Hani, Lice, Eğil, Hazro, Kocaköy, Çüngüş ilçelerinden gelecek olan vize başvurularını kabul etmektedir. Çevre illerden de vize başvurularını kabul eden Vize Merkezi Diyarbakır ofisimize +90 850 460 15 77 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Diyarbakır ofisimizi çalışma saatlerimiz içerisinde dilediğiniz zaman randevu almadan ziyaret edebilirsiniz. Mesleksel durumunuza göre değişen Romanya vize başvuru evrakları için diyarbakir@vizemerkezi.com adresine e-posta atabilirsiniz.

Romanya Vize İstiyor Mu? - Diyarbakır

Romanya ülkesine seyahat etmeyi düşünüyorsanız vize almanız gerekmektedir. Pasaport türünüze göre Romanya vizesinden muaf olabilirsiniz. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi iseniz Romanya Konsolosluğu'na seyahat amacınıza göre uzun ya da kısa süreli vize başvurusunda bulunmak zorundasınız. Romanya vizenizi almadan seyahatinizi gerçekleştiremezsiniz. Romanya seyahatlerinde Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport), Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) sahipleri ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize başvurusunda bulunmak zorunda değildir. Bu tür pasaport sahipleri kısa süreli seyahatlerinde Romanya vizesinden muaf tutulmuşlardır. Vize Merkezi Diyarbakır ofisi ile ihtiyacınız olan vizeyi kısa sürede alabilirsiniz. 

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? - Diyarbakır

Romanya vize başvurusu seyahat amacınıza göre belirlenen vize türü evraklarının konsolosluğa teslimi ve parmak izi veri beyanı ile yapılmaktadır. Son 5 yıl içerisinde herhangi bir vize başvurusunda parmak izi veri beyanında bulunmuş olabilirsiniz. Bu durumda böyle bir işlemi tekrarlamak zorunda değilsiniz. Ancak parmak izinin okunmadığı durumlarda tekrardan veri beyanında bulunmanız gerekebilir. Bu işlem için ilgili kurumlardan özel olarak randevu almak zorundasınız. Vize Merkezi Diyarbakır ofisimize başvurarak ihtiyacınız olan randevuyu alabilirsiniz. Yetkilimize uygun gördüğünüz günleri iletmeniz yeterlidir. Ofis yetkilimiz ilgili kurumlardan talep ettiğiniz güne randevu alacaktır.

Romanya Vizesi Schengen Mi? - Diyarbakır

Romanya vizesi Schengen değildir. Avrupa Birliğine 1 Ocak 2007 tarihinde üye olan Romanya, Schengen anlaşmasına dahil olmamıştır. Bundan dolayı Romanya Konsoloslukları sadece Romanya vizesi verir. Schengen vizesi veremez. Romanya pasaportuna sahip kişiler tüm Avrupa Birliği'ne üye ülkelere vizesiz olarak seyahat edebilirler. Çok girişli Schengen vizeniz varsa Romanya seyahatinde bulunabilirsiniz. Ancak Romanya vizesi ile Schengen ülkelerine gidemezsiniz. Vize Merkezi Diyarbakır ofisimizden bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Romanya Vize Türleri Nelerdir? - Diyarbakır

Romanya Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız ilk önce seyahat amacınızı belirlemelisiniz. Vize başvurusu seyahat amacınıza göre belirlenen vize türüne göre yapılmaktadır. 

90 güne kadar yapacağınız Romanya seyahatlerinde C tipi vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu vize tipi içerisinde aşağıdaki vize türlerinden seyahat amacınıza en uygun olanını seçmelisiniz:

90 günden fazla olan seyahatlerde ise D tipi vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Uzun süreli seyahatlerde oturum izni gerekebilir. Romanya oturum izni ve uzun süreli vize başvurusu hakkında detaylı bilgiyi Vize Merkezi Diyarbakır ofisi ile iletişime geçerek edinebilirsiniz.

Romanya vize ücretleri

Romanya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Romanya vize başvurusunda doldurmanız gereken vize evrakları sahip olduğunuz mesleğe göre değişmektedir. Ayrıca hangi türde vize başvurusunda bulunduğunuz da önemlidir. Vize evrakları vize türüne ve Romanya’da kalmak istediğiniz süreye göre belirlenir. Her vize türünün kendine özgü evrakları vardır. Fakat genel olarak doldurmanız gereken evraklar vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası evrakı ve banka hesap dökümüdür. Bu evrakları ve başvurusunda bulunacağınız vize türü evraklarını Vize Merkezi Diyarbakır ofisimizden edinebilirsiniz.

  • Banka Hesap Dökümü: Maddi durumunuzun bir belgesi olarak sunmanız gereken banka hesap dökümünün son 3 aylık banka hareketlerini içermelidir. Bu evrakta eksik bir bilgi sunmamaya özen göstermelisiniz. Aksi bir durumda Romanya Konsolosluğu vize başvuru sonucunuzu ret olarak açıklayabilir.
  • Vize Başvuru Formu: Kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, vize türü, seyahat bilgileri ve Romanya seyahati ile ilgili sorular bu evrakta yer alır. Vize başvuru formu vize yetkilisinin en önem verdiği evraklardan biridir. Vize başvuru formunda bir hata yapmamak ve vize reddi almamak adına Vize Merkezi Diyarbakır ofisimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
  • Seyahat Sağlık Sigortası Evrakı: Tüm Romanya seyahat günlerinizi kapsaması gereken bu evrak Romanya Konsolosluğu tarafından öngörülmektedir. Vize Merkezi Diyarbakır ofisimiz ile iletişime geçebilir ve konsolosluğun şartlarına göre hazırlanması gereken seyahat sağlık sigortanızı yaptırabilirsiniz.
  • Biyometrik Fotoğraf: 35*45 mm boyutlarında çektirdiğiniz fotoğrafı vize başvurusunda kullanmanız gerekmektedir. Beyaz fonda ve yüz hatlarını açık bir şekilde belli etmesi de gerekmektedir.

Romanya Vizesi Kaç Gün İçerisinde Çıkar?

Romanya vize başvurusu 5 ila 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Romanya Konsoloslukları ise vize başvurularını seyahat tarihinin 3 ay öncesine kadar kabul etmektedir. Vize başvurunuzu herhangi bir sorun çıkmasına karşın 1 ay öncesinden tamamlamalısınız. Romanya vize başvuru süreciniz vize evraklarının yeterli görülmemesi ve vize yetkilisinin ek evrak talebinde bulunması, konsolosluğun yoğun olması ya da resmi tatilde olması gibi durumlardan dolayı uzayabilir. Romanya vize başvurunuzu tüm bu süreci göz önüne alarak yapmalısınız.

Romanya Vize Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler - Diyarbakır

Romanya vize sürecinizi Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan Vize Merkezi Diyarbakır ofisimiz ile hızlı bir şekilde geçirebilirsiniz. Aşağıda belirttiğimiz hususlarda dikkatli olarak vize reddi almadan Romanya vizesini alabilir ve planladığınız Romanya seyahatini gerçekleştirebilirsiniz:

Pasaportunuzun geçerlilik tarihine dikkat ediniz. Pasaport süresi yeterli olmayan kişilerin başvurusu konsolosluk tarafından reddedilmektedir. Pasaport süresinin Romanya seyahatinizin bitiş gününden en az 6 ay daha fazla olması gerekmektedir. Pasaport sayfalarında ise 2 adet boş sayfa bulundurulmalıdır.

  • Biyometrik fotoğrafın daha önce kullanılmamış olması gerekmektedir. Geçmişte yaptığınız bir vize başvurusunda kullandığınız fotoğrafı tekrardan kullanamazsınız. Güncel tarihli fotoğrafınızı vize başvurusunda kullanmalısınız.
  • Vize evraklarına birbiriyle uyumlu bilgiler yazmalısınız. Tutarsız ve eksik bilgiler vize reddine neden olabilir.
  • Diyarbakır ilimizde Romanya Konsolosluğu bulunmamaktadır. Vize başvuru evraklarınız ofis yetkilimiz tarafından konsolosluğa ulaştırılır. Vize başvurunuzu evraklarınızın kargo süresini de göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Romanya Vize Reddi

Romanya vize reddi aldığınızda vize başvuru ücretiniz geri iade edilmez. Vize reddi nedeniniz ise tamamen kendi durumunuza bağlıdır. Maddi durumunuz ya da evraklarınız yeterli görülmeyebilir. Vize yetkilisi vize evraklarında bir hata görebilir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlardan dolayı vize başvurunuz ret alabilir. Vize ret nedenini düzelttiğiniz takdirde tekrardan vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize Merkezi Diyarbakır ofisi ile iletişime geçerek vize reddi süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Romanya Vize Başvuru Ücreti

Vize Merkezi Diyarbakır ofisi ile iletişime geçerek 2021 yılına ait güncel vize ücretini öğrenebilirsiniz. Vize Merkezi Diyarbakır ofisi ile yapacağınız vize başvuruları Romanya Konsolosluğu vize harcı ve şube servis bedelimizden oluşmaktadır. Toplam ücreti yetkilimizden öğrenebilirsiniz. Dilerseniz şubemize bizzat gelerek bırakabilir ya da banka hesabına havale yoluyla da yatırabilirsiniz.

Vize Merkezi Diyarbakır ofisi ile yapacağınız tüm başvurularda sorunsuz ve hızlı bir vize süreci geçirirsiniz. Turistik, ticari ya da oturum izni başvurularınızı bizimle yapabilir ve zahmetsizce Romanya seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Romanya Vize Merkezi Diyarbakır

Romanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Telefon
x
POI