Adana

Telefon/Faks

+90 322 245 07 91

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

adana@vizemerkezi.com

Adana

Vize Merkezi Adana şubemize hoş geldiniz,

Tüm Türkiye’den gelen Romanya vize başvurularını sorunsuz bir şekilde tamamlayarak Romanya vizesini hızlı bir şekilde almanıza yardımcı olan Vize Merkezi ofisimiz tüm vize sürecinde sizlere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Vize Merkezi Adana ofisi olarak Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan‎, Pozantı, Sarıçam, Saimbeyli, Seyhan, Tufanbeyli‎, Yumurtalık‎, Yüreğir ilçelerinden ve Bitlis, Burdur, Denizli, Isparta, Mersin, Muğla, Afyon, Aydın, Isparta illerinden yapacağınız Romanya vize başvurularını kabul etmekteyiz. Ofisimiz ile +90 322 245 07 91 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Soru ya da şikayetlerinizi adana@vizemerkezi.com adresine e-posta atabilirsiniz.

Romanya vize başvurusunda bulunmak için Adana ofisimiz ile iletişime geçerek durumunuzu bildirebilirsiniz. Ofis yetkilimizin tarafınıza ulaştırdığı tüm evrakları eksiksiz bir şekilde doldurarak şahsen tarih ve imza atmalısınız. Ofisimize geri ulaştırdığınız evraklar yetkilimiz tarafından Romanya Konsolosluğu'na iletilir. Vize başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuzu dilerseniz şubemizden bizzat gelerek alabilir ya da adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Romanya Vize İstiyor Mu? - Adana

Romanya vizesi pasaport türünüze göre belirlenmektedir. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi iseniz Romanya seyahatiniz öncesinde vize almak zorundasınız. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport), Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) sahibi iseniz 90 güne kadar yapacağınız Romanya seyahatlerinde vize almanıza gerek yoktur. Vize Merkezi Adana şube yetkililerimiz ile iletişime geçerek sahip olduğunuz pasaport türünü ve Romanya’da kalmak istediğiniz süreyi belirtebilirsiniz. Yetkililerimiz izlemeniz gereken vize sürecini sizlere iletecektir.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? - Adana

Romanya vize başvurusunda sisteme geçirilmesi için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde herhangi bir ülke için vize başvurusunda bulunduğunuzda parmak izi verdiyseniz bu işlemi tekrarlamak zorunda değilsiniz. Vize Merkezi Adana ofisimiz ile iletişime geçerek sistemde veri kaydının olup olmadığını sorgulatabilirsiniz. Parmak izi vermek için ilgili kurumlardan randevu almanız gerekebilmektedir. İhtiyacınız olan randevuyu Romanya vize departmanı yetkilimiz tarafınıza danışarak sizin adınıza alacaktır.

Romanya Vizesi Schengen Mi? - Adana

Romanya 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği'ne üye olmuştur. Avrupa Birliği üye devletlerden biri olan Romanya Schengen anlaşmasına kısmi olarak dahildir. Bundan dolayı Romanya Konsolosluğu Schengen vizesi verme yetkisine sahip değildir. Romanya Konsoloslukları'na başvurduğunuzda sadece Romanya vizesi alabilirsiniz. Schengen vizeniz varsa Romanya’ya vize almadan giriş yapabilirsiniz. Ancak Schengen vizenizin çok girişli olması gerekmektedir. Ülke girişi olarak belirttiğiniz ülkeye giriş yapmadan Romanya’ya seyahat edemezsiniz. Vize Merkezi Adana ofisimize ayrıntılı bilgi edinmek için ulaşabilirsiniz.

Romanya Vize Türleri Nelerdir? - Adana

Tüm vize başvurularında ilk adım seyahat amacını belirlemektir. Romanya vize başvurusunda da seyahat amacınızı belirlemeli ve Romanya’da kalış amacına göre vize başvurusunda bulunmalısınız. Unutmayınız ki seyahat amacı ile uyumlu olmayan vize türü başvuruları direkt olarak reddedilmektedir. Örneğin Romanya’da ikamet eden bir akrabanızdan ya da arkadaşınızdan davetiye aldıysanız Akraba/Arkadaş Ziyareti vize başvurusunda bulunmalısınız.

Romanya vize türleri 90 güne kadar olan seyahatlerde C tipi vize; 90 günden fazla olan seyahatlerde ise D tipi vize olarak belirlenmektedir. 

C tipi vize başvurusunda seyahat amacına göre aşağıdaki vize türlerine başvurabilirsiniz:

D tipi vize başvurusunda Vize Merkezi Adana ofisimizden vize süreci ve evrakları hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Romanya vize evrakları

Romanya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Romanya vize başvuru evrakları vize türünüze göre şekillenmektedir. Genel olarak doldurmanız gereken evrakların yanı sıra vize türüne özel evraklar da mevcuttur. Örneğin ticari vize başvurusunda şirket bilgilerinizi ve iş için bulunma amacınızı belirtmeniz gerekmektedir. Aile ya da arkadaş ziyareti vize başvurusunda ise davetiye gönderen kişinin kişisel bilgileri ve Romanya oturum kartı fotokopisi konsolosluğa sunulmalıdır. Vize türüne göre olan vize evraklarınız için Vize Merkezi Adana ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Genel olarak konsolosluğa sunmanız gereken evraklar ise şöyledir:

  • Vize Başvuru Formu: Kişisel bilgilerinizin, pasaport bilgilerinizin ve Romanya seyahatiniz ile ilgili soruların bulunduğu evrak vize başvuru formudur. Bu evrakta hata yapmamalı ve eksik bilgi sunmamalısınız. Ayrıca şahsen imza ve tarih atmanız gerekmektedir. 
  • Biyometrik Fotoğraf: 35*45 mm fotoğraf boyutunda çekilmelidir. Diğer vize başvurularında kullandığınız fotoğrafı bu evrakta kullanamazsınız. Beyaz fonda ve güncel bir biyometrik fotoğraf kullanmalısınız. 
  • Seyahat Sağlık Sigortası Evrakı: Tüm Romanya yolculuk günlerinizi kapsaması gereken seyahat sağlık sigortanız Vize Merkezi Adana ofisimiz tarafından yapılmaktadır. Sigorta bedeli ise şube servis bedelimiz içerisinde yer alır.
  • Banka Hesap Dökümü Evrakı: Aktif hesaplarınızın tümünün son 3 aylık dökümünü konsolosluğa sunmak zorundasınız. Romanya Konsolosluğu maddi evrakları titizlikle incelemektedir. Eksik bilgi sunmamaya özen göstermelisiniz.

Romanya Vizesi Kaç Gün İçerisinde Çıkar?

Vize başvuru sonucunu kesin olmasa da genel olarak 5 ya da 15 iş günü içerisinde Romanya Konsolosluğu tarafından açıklanmaktadır. Romanya Konsolosluğu'nun diğer vize başvuruları ile yaşadığı yoğunluk, resmi tatiller, vize yetkilisinin ek evrak talebinde bulunması gibi durumlar vize sürecini uzatmaktadır. Romanya Konsolosluğu vize başvurularını 3 ay öncesinden kabul ettiği için Vize Merkezi Adana ofisi olarak Romanya vize başvurunuzu 1 ay öncesinden tamamlamanızı önermekteyiz. Vize başvuru evraklarınız İstanbul, İzmir ya da Ankara’da yer alan Romanya Konsolosluğu'na kargo ya da kurye yoluyla gönderileceği için vize başvurunuzu erkenden tamamlamalısınız.

Romanya Vize Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vize başvuru sürecinde vize reddi ile karşılaşmamak adına aşağıdaki hususlarda dikkatli olmanız gerekmektedir:

  • Pasaportunuzun güncel tarihli olması gerekmektedir. Pasaport bitiş süresi Romanya seyahatinizden en az 6 ay daha fazla olmalı ve içerisinde 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
  • Vize başvuru evraklarında birbiri ile alakasız bilgiler yazmamalısınız. Tüm evraklarınızın birbiri ile uyumlu ve düzenli olması gerekmektedir. 
  • Romanya vizesini değerlendirme ve onay verme yetkisine sahip herhangi bir temsilcilik Adana ilimizde bulunmamaktadır. Vize başvuru sürecinde evraklarının konsolosluğa ulaşım süresini de göz önünde bulundurmalı ve vize başvurunuzu erkenden tamamlamalısınız. 

Romanya Vize Reddi

Vize başvuru sonucunuzun vize reddi olarak açıklanmasının nedeni tamamen durumunuza bağlıdır. Vize başvuru evraklarında hata yapmış olabilirsiniz. Romanya Konsolosluğu'nda bulunan vize yetkilisi maddi durumunuzu yeterli görmemiş olabilir. Bu durumda vize ret nedeniniz bir mektup ile açıklanır. Bu nedeni ortadan kaldırarak tekrardan başvuru yapabilirsiniz. Ancak vize başvuru ücretiniz geri iade edilmez. Vize Merkezi Adana ofisimiz ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Romanya Vize Başvuru Ücreti

Romanya vize başvuru ücretini Vize Merkezi Adana şubemiz ile +90 322 245 07 91 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz ya da adana@vizemerkezi.com adresinden iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. 2021 yılı güncel Romanya Konsolosluğu harç bedeli ve Vize Merkezi Adana şube servis bedelimiz ofis yetkilimiz tarafından sizlere iletilecektir. Bu ücreti dilerseniz ofisimize şahsen gelerek bırakabilirsiniz. Vize sürecinde olan tüm işlemleri uzaktan da yürütebileceğiniz için vize başvuru ücretini de banka hesabına havale yoluyla gönderebilirsiniz.

Vize Merkezi Adana ofisimizden danışmanlık hizmeti almak ve Romanya vizenizi sorunsuz bir şekilde almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ofis yetkilimiz sizlere en kolay Romanya vize sürecini sunacaktır.

Romanya Vize Merkezi Adana

Romanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Telefon
x
POI