Romanya Vize

Romanya Vize

Romanya Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Romanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Romanya Konsolosluğu Vize Randevu İşlemleri Hakkında

Romanya Konsolosluğu'na yapılacak vize randevuları online olarak alınmaktadır. Romanya Konsolosluğu web sitesini ziyaret ederek vize randevu alma koşullarını inceleyiniz ve randevu işlemlerinizi tamamlayınız. Romanya Konsolosluğu başvuru işlemlerinde yoğunluk yaşanması durumunda vize işlemleri için randevuları ileri bir tarih verebilir. Bu sebeple lütfen Romanya vizesi işlemleriniz için ülkeye olan giriş tarihinizden olabildiğince erken bir tarihte işlemlere başlayınız.

Online Romanya vizesi randevu işlemlerinizi tamamlamanızın ardından yine randevu sisteminde olduğu gibi evraklarınızı Romanya Konsolosluğu'nun online başvuru (e-vize) portalına tek tek ve büyük bir özenle yükleyin. Romanya Konsolosluğu'nun elektronik vize portalına evraklarınızı yüklemenizin ardından alacağınız onay ile Romanya vizesi için hazırlamış olduğunuz gerekli evraklarla ikamet adresinize hizmet veren Romanya Konsolosluğu'na gitmeniz gerekecektir.

Romanya devletinin Türkiye'de Ankara Romanya Büyükelçiliği, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu ve İzmir Romanya Konsolosluğu bulunmaktadır.

Ankara Romanya Büyükelçiliği vize departmanı başvuru evraklarını Pazartesi Cuma: 09.30/12.30 saatleri arasında kabul etmektedir.

Romanya Büyükelçiliği Ankara pasaport dağıtım saatleri ise: 16.00/ 17.00'dir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun vize başvuru evraklarını kabul etme saati: 09.00/13.00.

Lütfen randevu saatinizden en geç 15 dakika önce konsoloslukta olunuz.

Romanya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Sahipleri Romanya Vizesine Başvurmalı mıdır?

Romanya Devleti, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Romanya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Romanya Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Romanya Vize Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

Romanya Turistik Vizesi, Romanya Ticari Vizesi, Romanya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, Romanya Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize, Romanya Kültürel-Bilimsel-İnsani Faaliyet Vizesi, Romanya Resmi Ziyaret Vizesi, Romanya Tır Şoförü Vizesi, Romanya Havaalanı Transit Vizesi, Romanya Transit Vizesi dahil tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir.
Romanya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibat kurun!

Romanya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya vizesi için gerekli evrakların başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır. Sitede yer alan Romanya vizesi sayfasından seyahat amacınıza uygun kategorideki butonu tıklayarak ayrıntılı bilgiye ve gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz. Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için Vize Merkezi ile iletişime geçin!

Romanya Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Romanya vizesi işlemlerinin eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 10 iş günü içinde vize çıkar. Ancak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların gözönünde bulundurularak, Romanya seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 2 hafta önce başvurunun yapılması doğrudur.

Vize Merkezi Temsilcileri Romanya Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

Romanya vize işlemleri için gerekli olan Romanya otel-uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de gerçekleştirir.

Romanya Vizesi için Hemen İletişime Geçin!

Vize Merkezi Romanya vize temsilcileri, Romanya vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır.
Romanya vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve Romanya vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Romanya vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi vize danışmanlarını +90 (212) 970 02 78 numaralı telefonla arayabilir veya [email protected] adresi üzerinden temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın.

Romanya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

Romanya Vizesi İşlemleri Hakkında Önemli Bilgiler

Romanya devletine transit geçiş gerçekleştirecek veya konaklama yapacak Türkiye Cumhuriyeti devletinin Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) hamilleri bu ülkeye giriş yapabilmeleri için Romanya vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ile Romanya devleti arasında vize kolaylığı anlaşması Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi pasaportları olan Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaportlarını kapsar. Söz konusu pasaporta sahip kişiler Romanya seyahatleri öncesi Romanya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek kalmadan vizesiz olarak bu ülkeye seyahatlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Romanya Vize Başvuru Süreci Hakkında

Romanya vize başvurularında bulunacak vatandaşlarımızın Romanya vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir.
Romanya vize başvurularında bulunacak vatandaşlarımız için Romanya vizesinin nasıl alınacağı konusunda izlenmesi gereken yolu aşağıda aşama aşama sizler derlemeye çalıştık. Romanya Konsolosluğu, Romanya vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Bu sebeple Romanya vizesi başvuruları için randevu alınız.

Romanya Vizesi Başvuru Evrakları Hakkında

Romanya vizesi için konsolosluğa sunulması gereken evraklar ziyaret etmekte olduğunuz web sitemizin sol bölümünde bulunan başlıklarda mevcuttur. Romanya seyahatinizin amacını netleştirmenizin ardından durumunuza uygun evrakları lütfen açıklamalarını dikkate alarak hazırlayınız ve temin ediniz.

 • Romanya transit vizesi
 • Romanya havaalanı transit vizesi
 • Romanya turistik vize
 • Romanya ticari vize
 • Romanya aile ziyareti vizesi

Romanya D tipi ulusal vizesi kategorileri farklı amaç ve içeriklere sahip Romanya Konsolosluğu'nun vize kategorileridir. Bu sebeple her Romanya vize kategorisinin başvuru evrakları birbirinden farklılık gösterebilir ve gösterecektir. Lütfen seyahat amacınızı netleştirin ve seyahat amacınıza uygun Romanya vizesi kategorisinin gerekli evrak listesini hazırlayın.

Romanya vize evrakları

Romanya ile ilgili sizden gelen sorular

8 sorudan en popüler 8 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Romanya Vize
  M.O., 24 Haz 2021, 15:48

  Merhabalar, öncelikle Romanya vize başvuruları hakkında sizden bilgi almak istiyorum. Romanya’ya kısa süreli bir seyahat yapma düşüncem var. Başvuru işlemleri hakkında sizden danışmanlık hizmeti almayı planlıyorum ancak başvuru hakkında beni bilgilendirirseniz programımı daha iyi ayarlamış olurum. Gerekli belgeleri bana iletip, sürecin ilerleyişiyle ilgili bilgi verirseniz memnun olacağım. İyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Vizesi Ret İtiraz
  L.P, 30 Nis 2020, 19:25

  Merhaba, arkadaşlarımla birlikte Romanya’ya araba ile seyahat etmek için Romanya turistik vize başvurusunda bulunmuştuk. Arkadaşlarımdan bazılarının yeşil pasaportu vardı, bazıları vize aldı fakat Romanya Konsolosluğu benim başvurumu ret ile sonuçlandırmış. Romanya vizesi ret itiraz başvurusu yapmak istiyorum. Bu konuda bana destek olur musunuz? İtiraz ederken neler yapmam gerekir. Yeniden başvuru yapabilir miyim? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Schengen Vizesi mi?
  S.D., 30 Nis 2020, 20:04

  Bir asansör firmasında makine mühendisi olarak çalışmaktayım. Romanya ‘da ki bazı firmalarla görüşmeler yapmak üzere seyahat etmek istiyorum. Daha önce Schengen vizelerim vardı. Romanya Schengen vizesi mi? Şirket yetkilimiz geçerli Schengen vizesi ile giriş yapabilir mi? Yoksa vize alması gerekir mi? Benim Schengen vizesi mi almam lazım? Romanya‘ya nasıl seyahat edebiliriz? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Vize Başvurusu 2021
  N.Y., 30 Mar 2021, 19:44

  Merhaba, Romanya vize başvurusu 2021 için belirli şartlar var mıdır? Başvuruda bulunurken ve başvuru formunu doldururken nelere dikkat edilmeli? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya vize başvurusu 2020
  C. Baran, 19 Nis 2020, 15:05

  Merhaba yaz tatilinde eşim ve çocuğumla birlikte Romanya ve Moldova ülkelerine seyahat etmek istiyoruz. İlk giriş ülkemiz Romanya olup 4 gün kaldıktan sonra Moldova’ya geçiş yapacağız, orada da 3 gün kaldıktan sonra tekrar Romanya üzerinden Türkiye’ye dönüş yapacağız. Moldova’ya bildiğim kadarıyla vizesiz giriş yapılabiliyor. Romanya vize başvurusu 2020 yılında herhangi bir değişiklik var mı? Bu seyahat planımıza göre nasıl evrak hazırlamamız gerekir. Romanya vize ücretleri hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Vizesi 2020
  Bünyamin, 19 Nis 2020, 15:52

  Ben bir firmada satın alma elemanı olarak çalışmaktayım. Kız arkadaşımla birlikte Romanya’nın başkenti Bükreş’e turistik amaçlı seyahat etmek istiyoruz. Araştırdığım kadarıyla bir başvuru merkezi yok, sizin aracılığınız ile şahsen gelmemize gerek olmadan başvuru yapabilir miyiz? Romanya vizesi 2020 başvurusu yaparken neler yapmamız gerekir bize süreçle ilgili bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Aile Ziyareti Vizesi
  Timur, 26 Nis 2020, 14:42

  İstanbul’da bir özel üniversitede 3. sınıf öğrencisiyim. Ağabeyim Romanya oturumu ile 5 yıldır Bükreş’te yaşıyor. Ağabeyime Temmuz ayında ziyarette bulunmak istiyorum. Romanya aile ziyareti vizesi başvurusu yapmak için hangi tür belgeler hazırlamam gerekir? Aile ziyareti davet mektubunun aslını mı istemem gerekir? Kendime ait banka hesabım var sponsor olmadan başvuru yapabilir miyim? Vize başvurusunu sizinle birlikte yapabilir miyiz? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Vizesi ile ilgili her şey!
  H. Bora, 18 Haz 2018, 12:38

  Biz Romanya'ya iş ve gezi için gitmek istiyoruz. lütfen kapsamlı olarak ilk adımdan başlayarak anlatır mısınız? ne yapmamız gerektiğini. Alanya'da ikamet etmekteyiz. Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Romanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.