Ticari Vize

Ticari Vize

Romanya ticari vize evraklarını içeren web sayfamızı dikkatlice incelemeniz halinde Romanya ticari vize başvurularınızı en kolay şekilde gerçekleştirebilecek bilgilere sahip olabilirsiniz. Vize Merkezi temsilcilerimizi +90 (212) 970 02 78 numaralı telefondan arayarak irtibat kurduğunuzda Romanya ticari vizesine dair en güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir.

Romanya Ticari Vize Başvurusu

Romanya’ya iş görüşmesi, ticari anlaşma, toplantı, fuar katılımı gibi ticari amaçlarla seyahat edecek olan umumi (bordo) pasaport sahibi vatandaşların Romanya ticari vize başvurusu yapmaları gerekir. Romanya ticari vizesi 90 günden kısa süreli konaklamalar için geçerlidir ve Schengen vizesi statüsünde değildir. Bununla birlikte ticari amaçla alınmış kısa süreli ve geçerli Schengen vizesi bulunan kişiler Romanya’ya da giriş yapabilmektedir.

Romanya’ya ticari amaçla kısa süreli seyahat gerçekleştirecek kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri de “Romanya ticari vizesi nasıl alınır?” sorusu olmaktadır. Romanya ticari vizesi almak için başvurulması gereken yetkili kurumlar Romanya Konsoloslukları ve konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık firmalarıdır.

Romanya ticari vizesinde başvuru dosyasına eklenmesi gereken bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların güncel bilgilerle doldurulması; eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanması gerekmektedir. Ticari vize türünde en önemli evraklardan biri davetiyedir. Romanya’da ziyaret edilecek firma tarafından gönderilen davetiye belgesi evraklar arasına mutlaka eklenmelidir. Ayrıca seyahat edecek olan şirket sahibi ya da çalışan tarafından şirket kuruluş evrakları, gelir belgesi, maaş bordrosu, sigorta hizmet dökümü gibi belgelerin temin edilmesi de çok önemlidir.

Ticari vize Romanya başvuruları konsolosluk tarafından oluşturulan E-vize sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Online form doldurulduktan sonra konsolosluğun belirlediği tarihte mülakat için randevu verilmektedir. Romanya ticari vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 5-10 iş günü arasındadır. Bu süre konsolosluğun ek evrak talepleri, yoğun dönemleri ve resmi tatil durumlarında değişebileceği için başvuruların en erken 3 ay, en geç 1 ay öncesinden yapılması yararlı olacaktır.

Vize Merkezi, Romanya ticari vize başvurusu konusunda baştan sona titizlikle hizmet veren yetkili kurumlardan biridir. Başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapmaya karar verdiğinizde; tecrübeli vize uzmanlarımız evrak hazırlamadan form doldurulmasına, konsolosluk karşılama hizmetinden diğer ek hizmetlere kadar birçok vize işlemini hızlı ve rahat şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Romanya Ticari Vize için Gerekli Evraklar

1. İngilizce vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
2. Pasaport (seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
3. 2 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 35x45 mm, beyaz fonlu)
4. Ticari davetiye (şirketin antetli kağıdına, davetiye gönderen kişinin pasaport ve kimlik kartı fotokopileri ile)
5. Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
6. SGK/BAĞ-KUR hizmet dökümü
7. Son 3 aylık maaş hesap hareketliliğini içeren en az 25.000 TL bakiyesi bulunan, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleriyle birlikte ibraz edilmelidir. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
8. Gelir belgeleri (kira, tapu, araç ruhsatı fotokopileri)
9. T.C. kimlik fotokopisi

Romanya ticari vize başvuru sahipleri SSK'lı çalışanlar ise yukarıdaki belgelere ek olarak hazırlanması gereken belgeler;
1. SGK işe giriş bildirgesi
2. Maaş bordrosu (orjinal, son 3 aylık, imza ve kaşeli)

Vize Merkezi Aracılığıyla Romanya Ticari Vizesi

Romanya’ya iş anlaşması, toplantı, fuar katılımı gibi ticari amaçlarla seyahat gerçekleştirecek olan umumi pasaport sahibi Türk vatandaşları, Vize Merkezi aracılığıyla Romanya ticari vizesi başvurusu yaparak vize alabilmektedir. Ticari vize 6 aylık süre içinde 90 güne kadar konaklamaya izin veren bir vize türüdür. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri kısa süreli ticari seyahatlerinde Romanya vizesinden muaftır.

Ticari vize Romanya başvurusunu Vize Merkezi ile gerçekleştirmek isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken önemli adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Romanya seyahati için vize almak isteyenler öncelikle seyahat amaçlarını ve tarihlerini netleştirmelidir. Vize Merkezi’ndeki uzmanlarla iletişime geçen başvuru sahipleri, kişisel ve mesleki bilgilerini de detaylı olarak paylaşmalıdır. Vize uzmanı, verilen bilgiler doğrultusunda başvuru sahibinin vize türüne uygun olan zorunlu evrak listesini başvuru sahibiyle mail ve sms yoluyla paylaşır.

Başvuru sahibi kendisiyle paylaşılan listede yer alan tüm evrakları eksiksiz, hatasız ve güncel bilgilerle dolu olarak hazırlamalı; vize başvuru dosyasına ekleyerek Vize Merkezi uzmanlarına şahsen ya da kargo yoluyla ulaştırmalıdır. Ticari vize Romanya başvurularında başvuru formu ve dilekçenin yanı sıra Romanya’daki şirket tarafından gönderilen davetiye belgesinin de bulunması çok önemlidir.

Vize Merkezi uzmanları tarafından teslim alınan başvuru dosyası detaylı şekilde kontrol edildikten sonra eksik ya da hatalı evrakların bulunması durumunda başvuru sahibi bilgilendirilir. Başvuru sahibinin eksik ve hatalı evrakları yeniden temin ederek uzmanlarımıza göndermesi gerekmektedir.

Ticari vize Romanya başvuruları Romanya Konsoloslukları tarafından kabul edilmektedir. Konsolosluk tarafından oluşturulan ve E-vize adı verilen online platform üzerinden Romanya vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize Merkezi’nin yardımı ile yapılabilen bu işlemin sonunda başvuru sahibine Romanya Konsoloslukları tarafından mülakat için randevu verilmektedir. Uzmanımız mülakat aşamasında da başvuru sahibine eşlik etmektedir.

Mülakat sonrası vizenin sonuçlanması beklenir. Vize Merkezi aracılığıyla Romanya ticari vizesi sonuçlanma süresi ortalama 5-10 iş günüdür. Bu süre konsolosluğun ek evrak talepleri, yoğun dönemler ve resmi tatiller gibi durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Vize sonuçlandıktan sonra başvuru sahibinin pasaportunu Romanya Konsolosluklarından bizzat teslim alması gerekmektedir.

Romanya Ticari Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya seyahati gerçekleştirmek üzere vize alacak olan başvuru sahipleri için Romanya ticari vizesinde dikkat edilmesi gerekenler konusu oldukça önemlidir. Başvuru işlemlerini, dikkat edilmesi gereken bu hususlara uygun şekilde yapmak vizenin olumlu sonuçlanma olasılığını arttıracaktır.

Ticari vize Romanya için başvuru yapacak bordo pasaport sahibi kişiler iş görüşmesi, toplantı, fuar katılımı gibi ticari nedenlerle; 6 ay içinde en fazla 90 gün konaklayacak şekilde kısa süreli seyahatlerinde bu vize türünü seçmelidirler. Siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri kısa süreli ticari seyahatlerinde Romanya vizesinden muaftır.

Romanya bir Avrupa Birliği üye ülkesidir ancak Schengen üyesi değildir. Bu nedenle ülkesine seyahat etmek isteyen kişilere Schengen vizesi değil, Romanya vizesi vermektedir. Bununla birlikte mevcut Schengen vizesi olan kişiler Romanya sınırlarına bu vizeyle giriş yapabilmektedir. Romanya vizesi alan kişiler ise Schengen ülkelerine giriş yapamamaktadır.

Ticari vize Romanya başvuruları direk olarak Romanya Konsoloslukları üzerinden ya da konsoloslukların yetkilendirdiği vize danışmanlık firmaları üzerinden yapılmaktadır. Başvurulan vizenin türüne göre hazırlanacak zorunlu evraklar da değişiklik gösterebilir. Romanya için ticari vize başvurusu yaparken hazırlanacak en önemli evraklardan biri, Romanya’da ziyaret edilecek şirket tarafından gönderilen davetiye belgesidir.

Davetiye belgesine ek olarak ticari vize Romanya için doldurulacak başvuru formu ve vize dilekçe belgeleri de çok önemlidir. Bu belgeler de dahil olmak üzere tüm evraklar güncel bilgilerle dolu olmalı; eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanmalıdır. Ticari vize Romanya başvuru formu, konsolosluğun oluşturduğu online bir platform olan E-vize üzerinden doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra konsolosluğun belirttiği adımlar takip edilmelidir. Konsolosluk başvuru sahiplerine randevu vererek vize görüşmesi için mülakata çağırmaktadır. Vize için alınan tüm kararlarda tek yetkilinin Romanya Konsoloslukları olduğu unutulmamalıdır.

Vize Merkezi, Romanya vize işlemlerinde baştan sona tüm adımlarda başvuru sahiplerine destek olan ve süreci kolay tamamlamalarını sağlayan tecrübeli bir kurumdur. Romanya ticari vizesinde dikkat edilmesi gerekenler ve diğer tüm konularda detaylı bilgi almak için ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Vize Merkezi İstanbul

Romanya ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Romanya ticari vize ücreti
  D. Aksak, 27 Nis 2020, 19:19

  İstanbul’da mobilya sektöründe bir firmada ithalat, ihracat uzmanı olarak çalışmaktayım. Şirketimde çalışan bir arkadaşımla birlikte Romanya‘da görüşmeler yaptığımız bir firmadan davetiye aldık. Ticari vize başvurusunda bulunacağız. Romanya ticari vize ücreti hakkında bilgi almak istiyoruz. Ticari vizede fiyat farkı var mı? Romanya vize başvurusunu sizin aracılığınızla yapabilir miyiz? Vize süreci ve fiyatları hakkında bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çalışanlar İçin Romanya Ticari Vize
  G.K., 12 Nis 2021, 12:49

  Merhaba, bir şirkette bilgisayar mühendisi olarak çalışıyorum. Bu yıl düzenlenecek bir fuar için Romanya’ya seyahat etmem gerekiyor. Her hangi bir aksaklık yaşamadan başvurumu olabildiğince erken gerçekleştirmek istiyorum. Çalışanlar için Romanya ticari vize evrakları nelerdir? Teşekkürler şimdiden.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya Ticari Vize
  Necati, 26 Nis 2020, 13:35

  Romanya’daki bir firma ile anlaşma yapmak üzere ziyarette bulunmak istiyoruz. Ben firma sahibiyim ve pazarlama uzmanı iş arkadaşımla birlikte seyahat edeceğiz. Firma bize mail ortamında davet mektubu gönderdi. Davetiyeyle daha önce bir çek kere Schengen vizesi aldım ama ilk defa Romanya ticari vize başvurusu yapacağım. Vize başvurusu yaparken neler yapmamız lazım hangi evrakları hazırlamalıyız? Ne zaman başvuru yapmalıyız? Vize süreci hakkında bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Romanya ticari davetiye
  F. Malçok, 27 Nis 2020, 18:39

  İstanbul’da bir tekstil firmasında satış ve pazarlama uzmanıyım. Romanya’daki bir tekstil firması ile görüşmeler yapmak üzere seyahat etmek istiyorum. Benimle birlikte şirket sahibimiz de görüşmeye gelecek. Kendisinin geçerli Schengen vizesi var. Romanya ticari davetiye ikimiz adına gönderildi, onun vizesi olduğu için sorun yaşar mıyız? Davetiyenin aslı ile mi başvuru yapmamız gerekir. Davet mektubu Romence olduğu için anlayamadık. Davetiyenin formatı uygun mu? Sizin aracılığınızla başvuru yapabilir miyiz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Romanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.