Romanya Aile Birleşimi

Değerli ziyaretçimiz, Konsolosluk işlemleri ile ilgili bireysel ve kurumsal hizmet veren Vize Merkezi, Romanya vize işlemleri ve oturum izni konularında da uzman kadrosuyla süreçleri yönetmektedir. Vize başvurularınızda durumunuza en uygun ve güncel evrakların listesini size yakın Vize Merkezi ofisini arayarak isteyebilirsiniz. Temsilcilerimiz evrak listesi ile ücret teklifini e-posta yoluyla sizlere gönderecektir. Romanya vizesi işlemlerinizi en hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi Romanya vize departmanı daima yanınızdadır. Romanya aile birleşimi vizesi hakkında daha fazla bilgi için bizimle 0212 970 02 78 numaralı telefondan iletişime geçiniz.

Romanya Aile Birleşim Başvurusu

Romanya aile birleşimi (D/VF) vizesi, Romanya’da belirli süre ikamet hakkı sağlayan uzun süreli bir vizedir. Romanya vatandaşı ile evli olan Türk vatandaşları, Romanya’da ikamet eden eşin yanına gitmek isteyen vatandaşlar ve Romanya vatandaşı çocuğu olanlar aile birleşimi Romanya vizesine başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de Romanya vizesi, Romanya’nın diplomatik misyonları ve Konsolosluk birimleri aracılığıyla temin edilmektedir. Vatandaşların ikamet adreslerine göre belirlenen birime başvuru yapmaları gerekmektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İzmir Başkonsolosluğu ve Romanya İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemlerinde yetkili birimlerdir. Romanya’da oturum vizeleri ise Romanya İçişleri Bakanlığı Romanya Göçmen Bürosu onayı kapsamındadır.

Aile birleşimi Romanya vizesi almak isteyen vatandaşlar Romanya Konsolosluğunca talep edilen zorunlu evrakları hazırlayarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapacağınız duruma ve mesleğinize göre gerekli evraklar değişiklik gösterebilmektedir. İbraz edilen belgelerde en dikkat edilmesi gereken şey belgelerin güncel tarihli, ıslak imzalı ve doğru bilgiler içermesidir. Aynı şekilde başvuru dosyasına eklenecek bazı belgelerin noter tarafından onaylanması zorunludur. Romanya Konsolosluğu yetkilileri gerekli gördükleri durumlarda sizden ibraz ettiğiniz evraklara ek olarak başka evraklarda isteme hakkına sahiptirler. Romanya evlilik vizesi hakkında ki güncel bilgiyi, evrak listesini ve gerekli diğer prosedürleri Vize Merkezi Romanya departmanı uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Romanya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış olması, vize basımı için pasaportta 2 adet boş sayfa bulunması ve vize bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Seyahatinizi geçerlilik tarihini de dikkate alarak organize etmelisiniz. Deforme olmuş pasaport ile yapılan başvurular ret edilmektedir. Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasına ait fotokopiyi de dosyanıza koymalısınız.
 • Vesikalık fotoğraf: Aile birleşimi Romanya vizesi için iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafınızın beyaz fon üzeri, güncel (6 aydan eski olmayan) ve tüm ayrıntıları net olmalıdır. Ayrıca 3.5*4.5 mm ebatlarında olması gerekmektedir.
 • Onay belgesi (comunicare): Romen Göçmen Bürosu tarafından düzenlenen belge.
 • İngilizce adli sicil kaydı: Adliyeden alınan belgenin mühürlü ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. E-devletten alındığı durumda ise barkodlu olması gerekmektedir.
 • Evlilik sertifikası: Romanya evlilik vizesi için Romanya makamlarından alınmış olan Romen evlilik cüzdanı gerekmektedir.
 • T.C. evlilik cüzdan fotokopisi ile Formül B belgesi
 • Ulaşım bilgileri:  Uçak, tren veya otobüs ile seyahat edecek vatandaşlar gidiş ve dönüş rezervasyon bilgilerini içeren belgeyi ibraz etmelidir. Kendi aracıyla seyahat edecek başvuru sahipleri için yeşil sigorta, uluslararası geçerliliği olan ehliye ile araç ruhsat fotokopileri gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Romanya vatandaşı ile aile birleşimi vize başvurusu için 3 aylık hesap özeti gerekmektedir. Seyahat süresi boyunca her gün için en az 50 Euro bakiye bulunmalı ve bankadan imzalı, kaşeli, imza sirküsü ile beraber temin edilmelidir.
 • Konaklama bilgileri: Romanya’da yaşayan eşin kira kontratı ve tapu fotokopisi Romanya evlilik vizesi için ibraz edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Araç ruhsatı, kira geliri, tapu vb. gibi belgeler ibraz edilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devletten veya nüfus dairesinden ıslak imzalı ve kaşeli temin edilebilir.
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası: Sigortanızın 30.000 Euro teminatlı olması, gidiş tarihinizden bir gün önce başlaması ve bir gün sonra bitmesi gerekmektedir. Kaşeli ve imzalı ibraz edilmesi gerekmektedir. (Romanya aile birleşimi için gerekli olan Yurt dışı seyahat sağlık poliçeniz Vize Merkezi tarafından yapılacaktır).
 • Romen kimliği: Romanya vatandaşı ile aile birleşimi vizesi için Romen vatandaşın  kimlik veya pasaportunun fotokopisi gerekmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: E-devletten temin edilebilir.

Aile birleşimi Romanya vize başvurusunda bulunan vatandaşın çalışan olması durumunda hazırlaması gereken ve iş yerinden temin etmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Öncelikle iş veren tarafından düzenlenen yazının temin edilmesi gerekmektedir. Yazı da başvuru sahibinin gidişini teyit etmeli, seyahat tarihleri aralığında izinli olduğunu yazmalıdır. Ayrıca 3 aylık maaş bordrosu kaşeli ve ıslak imzalı başvuru dosyasında olmalıdır.

Aile birleşimi Romanya vize başvurusunda bulunan başvuru sahibinin bir şirket sahibi olduğu durumlarda ise şirket evraklarını ibraz etmesi gerekir. Bu evraklar; vergi levhası, sicil gazetesi, faaliyet belgesi ile imza sirküsüdür.

Romanya vize ücretleri

Romanya Aile Birleşim Ücreti

Değerli ziyaretçimiz, uzun süreli oturum hakkı sağlayan aile birleşimi Romanya vize ücreti 120 Euro’dur. Vize Merkezi danışmanlık hizmetinin ücreti ise 60 Euro’dur. Ek hizmetlerimizden yararlanmak istediğinizde fiyatta değişiklik olmaktadır. Romanya vize ücreti nakit olarak ödenmektedir. Başvuruların olumsuz sonuçlandığı durumlarda ücret iadesi bulunmamaktadır. Buna dikkat ederek başvurunuzu dikkatli bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Başvuru işlemlerinizi bir danışman ile gerçekleştirmek gereksiz risklerden kaçınmak ve zaman kazanmanız açısından önemlidir. Vize Merkezi olarak vize sürecinizin başından sonuna kadar profesyonel kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Başvurunuza uygun güncel fiyat listesini ve ek hizmetlerimize dair tüm bilgiyi Romanya temsilcilerimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Romanya Aile Birleşimi Kaç Günde Çıkar?

Aile birleşimi Romanya vizesi sonuçlanma süresi vize başvuru işlemi gerçekleştikten sonra genellikle 15 ile 30 iş günüdür. Fakat Romanya’da ki resmi kurumlar vize şartlarının yerine getirilip getirilmediği hususunda tetkikleri yaptığından dolayı işlem süresi bir kaç aya kadar da uzayabilmektedir. Ayrıca Romanya Konsolosluğunun yoğunluğu, resmi tatiller, bayramlar, olağan üstü durumlar ve Konsolosluğun sizden ek evrak talebinde bulunması gibi durumlar da vize sonuçlanma süresinde değişikliğe sebebiyet veren etkenlerdir.

Romanya vize başvuruları seyahat tarihinden 2 hafta öncesinde ve seyahatinize 3 ay kala yapılabilmektedir. Romanya’ya seyahat edecek vatandaşların Romanya evlilik vizesi  başvurularını mağdur olmamak ve olası tüm gecikmeleri göz önünde bulundurarak 2 ay öncesinden yapmalarını tavsiye ederiz.

Romanya Aile Birleşimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya aile birleşimi için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle vize alınmış olması Romanya’ya giriş yapılacağını garanti etmez. Başvuru sahibinin sınır kontrolleri sırasında gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir. Sınır polisleri ülkeye giriş sırasında ayrı bir incele yapacaklardır.

Romanya vatandaşı ile aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak için belirtilen evraklar Romanya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda ek evrak talebinde bulunabilir.

Aile birleşimi Romanya evrakları eksiksiz olmalı ve tüm belgelerde aynı bilgileri içermelidir. Eksik ve hatalı evrak ile yapılan başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Lütfen bilgilerinizin güncelliğinden emin olarak işleminizi gerçekleştiriniz. Vize Merkezi Romanya evraklarınızın hazırlanmasında profesyonel destek vermektedir. Başvuru belgelerinin eksiksiz olması Romanya evlilik vizesi alacağınızı garantilemez. Nihai karar Romanya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Başvurunuzun sonuçlanması ve çıkış süresinde ki kararda kurumumuzun yetkisi bulunmamaktadır.

Romanya aile birleşimi vize başvurusunda bulunmak ve detaylı bilgiye ulaşmak için 0212 970 02 78 numaralı hattı arayarak başvuru işleminizi başlatabilirsiniz.

Romanya vize işlemleri

Yükleniyor...