Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus bordo pasaport hamili vatandaşların Romanya vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu olan vatandaşlar ise 90 günü aşmayacak kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Romanya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Vize Merkezi ile 0212 970 02 78 numaralı telefondan iletişime geçerek Romanya vize evrakları listesini talep edebilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz Romanya vize başvurunuz için aşağıda yer alan bilgileri dikkatli okuyunuz. Bu sayfada belirtilen evrakları eksiksiz hazırlayarak Romanya vize dosyanızı doğru şekilde oluşturabilirsiniz. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda sizden başka evrak talebinde bulunabilir. Romanya vizesi başvuru belgeleri doğru hazırlanıp sunulduğunda başvurunuzun reddedilme ihtimali en aza inecektir. Vize Merkezi Romanya uzmanlarımıza danışarak dosyanızı hazırlayabilirsiniz.

Romanya vize işlemleri İstanbul Romanya Başkonsolosluğu, İzmir Romanya Konsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Vize çıkış süresi Romanya vize evrakları hazırlanıp başvurunun alınmasından itibaren 2 ile 10 iş günüdür. Ancak resmi tatil ve Konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak süre değişebilmektedir. Başvurunuzu en geç   seyahatinize 2 hafta kala en erken ise 3 ay öncesinden yapabilirsiniz. Alınan karar Konsolosluğun insiyatifinde olup Vize Merkezi’nin kararda herhangi bir yetkisinin bulunmadığı unutulmamalıdır.

Romanya vizesi için gerekli belgeler güncel tarihli olmalıdır. Beyan edilen tüm bilgilerin ve seyahat aralığının tüm evraklarda aynı olmasına dikkat ediniz. Hatalı ve yalan bilgiyle yapılan başvurular olumsuz sonuçlanabilmektedir. Ayrıca Romanya vizesi başvuru belgeleri mesleki durumunuza göre belirlenmektedir. Size uygun güncel evraklar ile başvuruda bulunmalısınız.

Romanya Avrupa birliği ülkesi olmasına rağmen Schengen alanına dahil değildir. Bu sebeple çok girişli Schengen vizesi ve ikamet tezkeresi hamili vatandaşlar 90 günü aşmayan Romanya seyahatleri için vize almadan seyahat edebilirler. Ancak Romanya vizesi ile Schengen üye ülkelerine seyahat edilemez.

Vize alınmış olması ve geçerli ikamet tezkeresi olması Romanya’ya giriş yapılabileceğini garantilemez. Başvuru sahibi sınır kontrolleri sırasında şartlara uygun olduğunu kanıtlamak ve istenilenleri yerine getirmek durumundadır. Romen sınır makamları seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu gibi bilgileri sorgulayabilmektedir.

Romanya Turistik Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Değerli ziyaretçimiz Romanya vize başvurunuzda beyan ettiğiniz Romanya vizesi için gerekli evraklar güncel tarihli olmalıdır. Lütfen bunu dikkate alarak başvurunuzu gerçekleştiriniz.

 • Pasaport: Seyahat dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay süresi olmalı, 2 adet boş sayfası bulunmalı ve 10 yıldan eski eski olmamalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: İngilizce yazılmış seyahat amacınızı açıklayan ve seyahat sürenizi belirttiğiniz dilekçe.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 3,5 x 4,5 mm ebatlarında, beyaz fon üzeri güncel fotoğraf.
 • Gelir belgeleri: Maaş bordrosu (son 3 aya ait), kira geliri gibi geliriniz varsa dosyanıza eklemelisiniz.
 • Banka hesap dökümü: Adınıza açılmış, son 3 aya ait hesap özeti.
 • Kimlik fotokopisi: Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus müdürlüğü veya e-devletten alınmalıdır.
 • Rezervasyon bilgileri: Uçak ve otel rezervasyon bilgilerinizi içeren belgeler dosyanızda olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat sürenizi kapsayacak şekilde olmalıdır.

Başvuru sahibinin gerçekleştireceği turistik vize başvurusunda mesleki durumuna uygun olarak hazırlaması gereken Romanya vizesi için gerekli evraklar bulunmaktadır.

Kişi çalışan ise hazırlaması gereken Romanya vizesi başvuru belgeleri;

 1. Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin son üç aya ait kaşeli, ıslak imzalı, banka imza sirküleri ile birlikte 4.000 TL bakiyeli maaş bordrosu gerekmektedir.
 2. SGK hizmet dökümü
 3. Güncel şirket evrakları: Faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri.

Kişi emekli ise hazırlaması gereken Romanya vizesi için gerekli belgeler;

 1. Emeklilik belgesi
 2. Emekli maaş cüzdanı ile emelilik kartı fotokopisi
 3. Emekli olduğu kurumdan alınan yazı

Kişi memur ise hazırlaması gereken Romanya vize evrakları;

 1. Çalışma ve görev izin belgesi: Çalıştığınız kurumdan alınan izin belgesi.
 2. Görev kimlik kartı: Ön ve arka yüz fotokopisi gerekmektedir.
 3. Maaş bordrosu: Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Kişi işveren ise hazırlaması gereken Romanya vizesi için gerekli belgeler;

 1. Şirket evrakları: Orjinal faaliyet belgesi, vergi levhası, resmi gazete ve imza sirküleri fotokopileri gerekmektedir.
 2. SGK tescil ve hizmet dökümü
 3. Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin son üç aya ait kaşeli, ıslak imzalı, banka imza sirküleri ile birlikte 4.000 TL bakiyeli maaş bordrosugerekmektedir.

Kişi öğrenci ise hazırlaması gereken Romanya vize evrakları;

 1. Öğrenci belgesi: Orijinal ve güncel tarihli olmalıdır.
 2. Muvafakatname: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri tek başlarına ya da ebeveynlerden sadece biri ile seyahat ediyorlarsa noter onaylı muvafakatname gereklidir.

Kişi çiftçi ise hazırlaması gereken Romanya vize evrakları;

 1. Ziraat sicil kaydı: Bağlı bulundukları Ziraat Odasından alınmalı.

Romanya’ya ticari faaliyet sebebiyle seyahat gerçekleştirecek vatandaşların Romanya ticari vize başvurusu yapması gerekir. Romanya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve güncel olmalıdır. Lütfen başvuruda bulunurken bunlara dikkat etmeye özen gösterin.

Romanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya’ya ticari faaliyet gerçekleştirecek vatandaşların alması gereken bir vize türüdür.

 • İngilizce Vize talep dilekçesi: Romanya Konsolosluğuna hitaben, şirketin antetli kağıdına, kaşe ve ıslak imzalı yazılmalı.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun seyahat tarihinizden sonra 6 ay daha geçerli olması ve içerisinde en az iki boş sayfası bulunmalı.
 • T.C kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzünün fotokopisi.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet 3,5 x 4,5 mm ebatlarında, beyaz fon üzeri güncel olmalıdır.
 • Ticari davetiye: Davetiye gönderen kişinin pasaport ve kimliği ile birlikte şirketin antetli kağıdına yazılmalı.
 • SGK/BA-KUR hizmet dökümü
 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, resmi gazete ve şirket yetilisine ait imza sirküleri fotokopileri gerekmektedir.
 • Şirketin banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 2.500 TL bakiyeli, ıslak imzalı ve kaşeli şirkete ait hesap dökümü gerekir.
 • Gelir belgeleri: Tapu, araç ve kira geliriniz varsa bunlara ait belgelerinde Romanya vize evrakları ile birlikte sunulması gerekir.

Romanya’ya ticari vize başvurusunda bulunan SSK’lı çalışanların Romanya vizesi başvuru belgeleri ile birlikte hazırlaması gereken belgeler;

 1. SGK işe giriş bildirgesi
 2. Maaş bordrosu: Son üç aylık, imza ve kaşeli belge gereklidir.

Romanya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Akraba, arkadaş ziyareti amacıyla Romanya’ya seyahat edecek kişilerin ziyaret vizesine başvurmaları gerekir. Başvuru için hazırlanması gereken Romanya vizesi için gerekli evraklar arasında en önemlisi davetiyedir. Davetiye, Romanya’da ziyaret edeceğiniz arkadaş ya da akrabanızın sizi davet ettiğini Büyükelçiliğe/ Konsolosluğa beyan ettiği yazıdır. Davetiye olmadan ziyaret vizesi başvurusunda bulunamazsınız. Lütfen beyan ettiğiniz Romanya vizesi başvuru belgeleri ve davetiyenin güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

 • Vize talep dilekçesi
 • Davetiye: Noter tasdikli davetiyenin aslı, davet eden kişinin kimlik fotokopisi veya Romanya oturum belgesi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde düzenlenmiş, seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerli olmalı.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 3.5x4.5 ölçülerinde, arka fonu beyaz ve güncel olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzünün fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Konaklama belgeleri: Otel rezervasyonu ya da davet eden kişiye ait tapu belgesi ile kira sözleşmesi gerekir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar ile birlikte kişinin mesleki durumuna uygun olarak hazırlaması gereken bazı Romanya vizesi başvuru belgeleri bulunmaktadır. Bu belgeler;

 1. Kişi devlet memuru ise bağlı bulunduğu kurumdan resmi izin belgesi ile çalışma belgesi gerekmektedir. Belgeler imzalı ve mühürlenmiş temin edilmelidir. Son 3 aylık maaş bordrosu kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır. Romanya vizesi için gerekli belgeler arasında en önemlisi de seyahatiniz boyunca masraflarınızın nasıl karşılanacağına dair banka hesap dökümünüzdür. 4.000 TL bakiyeli hesap özetinin imza, kaşe ve banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopileri ile birlikte sunulması gerekir.
 2. Kişi emekli ise Romanya vizesi için gerekli evraklar ile birlikte emekli cüzdan fotokopisi ve banka hesap özeti gerekir. Son 3 aylık bilgileri içermeli, 4.000 TL bakiyesi olmalı, ıslak imzalı, kaşeli ve banka imza sirküleriyle birlikte temin edilmesi gerekmektedir.
 3. Kişi çalışan ise güncel tarihli şirkete ait Romanya vize evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri) gerekmektedir. Ayrıca SSK işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü, maaş bordrosu ve banka hesap dökümü olmalıdır. Belgelerin son 3 aya ait bilgileri içermelidir. Hesabınızda 2.500 TL bakiye bulunmalı ve imzalı, kaşeli, banka imza sirküleri ile temin edilmelidir.
 4. Kişi şirket sahibi ise Romanya vizesi için gerekli belgeler ile birlikte güncel tarihli şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküsü fotokopileri) ve banka hesap dökümü de gerekmektedir. Hesap özeti son 3 aylık, 4.500 TL bakiyeli, imzalı, kaşeli ve banka imza sirküleriyle birlikte temin edilmelidir.
 5. Kişi öğrenci ise güncel tarihli öğrenci belgesi gerekir. 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için iki ebeveyn tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname gereklidir. Ayrıca öğrencilerin vize başvurusunda bulunabilmeleri için 1. Derece akrabalarından birinin (anne, baba, eş, çocuk) kendilerine sponsor olması gerekmektedir. Sponsorun mesleki durumuna uygun olarak Romanya vize evrakları ibraz edilmelidir.
 6. Kişi ev hanımı ise üzerine kayıtlı ek gelir belgeleri varsa (tapu, araç ruhsatı, kira geliri) bunları da dosyaya eklemelidir. Öğrenci vizesinde olduğu gibi ev hanımlarının da vize başvurularında kendilerine sponsor olacak bir kişinin olması gerekir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Lütfen dosyanızı hazırlamadan önce Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek size uygun güncel evrak listesini öğreniniz.

Romanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Seyahat sonrası 6 ay geçerli olmalı ve iki boş sayfası bulunmalı.
 • Kabul mektubu: Öğrencinin eğitim göreceğinin belirtildiği kabul mektubunun (Letter of Acceptance) aslı gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Güncel, 3.5x4.5 ölçülerinde, beyaz arka fonlu, 6 aydan eski olmamalıdır.
 • Öğrenci belgesi: Güncel olmalı.
 • Adli sicil kaydı: Aslı gerekmektedir.
 • Seyahat bilgileri: Seyahat bileti ya da seyahat edilecek aracın kayıt belgeleri.
 • Konaklama bilgileri: Konaklamayı ispatlayan belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
 • Geçinme imkanlarının ispatı
 • Son 3 aylı geliri ispat eden belge
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük başvuru sahibi için noter onaylı orijinal belge.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzünün fotokopisi.
 • Sponsor belgeleri

Romanya’ya öğrenci değişim programı ile seyahat edecek öğrencilerin geçinme ve yurda dönüş masraflarını eğitim kurumunun karşılayacağını gösteren resmi belgeyi de dosyaya eklemesi gerekmektedir. Ayrıca akredite eğitim kuruluşunca organize edilen program kapsamında değişim yapılacağını gösteren belge de Romanya vizesi başvuru belgeleri arasında olmalıdır.

Romanya’ya seyahat edecek öğrencilerin masrafları bir eğitim kurumu tarafından karşılanmadığı durumlarda Romanya vizesi için gerekli evraklar ile birlikte sponsor belgelerini de sunmaları gerekir. Sponsor olacak kişi birinci derece yakın (anne, baba, eş, çocuk) olmalı ve mesleki durumuna uygun olan evraklar dosyada ibraz edilmelidir.

Sponsor işveren ise hazırlaması gereken Romanya vizesi başvuru belgeleri

 1. Sponsor yazısı: Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına yakınlık derecesi belirtilerek yazılmalıdır. Kaşe ve imzalı olması gerekir.
 2. SGK/Bağ-Kur hizmet dökümü
 3. Şirket evrakları: Güncel tarihli orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri.
 4. Kimlik fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 5. Banka hesap dökümü: Son 3 aylık, minimum 2.500 TL bakiyeli, imzalı, kaşeli, ve imza sirküleri gerekir.
 6. Gelir belgeleri: Eğer kira sözleşmesi,  araba ruhsatı ve tapu varsa dosyaya eklenmelidir.

Sponsor çalışan ise hazırlaması gereken Romanya vizesi başvuru belgeleri

 1. İşveren yazısı: İşveren tarafından Konsolosluğa hitaben yazı yazılıp kişinin şirkette çalıştığı belirtilmelidir. Kaşeli ve imzalı olmalıdır.
 2. Güncel tarihli şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri.
 3. Maaş bordrosu: Son 3 aylık, ıslak imzalı, kaşeli olmalıdır.
 4. SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü
 5. Kimlik fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 6. Sponsor yazısı: Sponsor tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalı.
 7. Banka hesap dökümü: Son 3 aylık güncel hesabın içerisinde en az 2.500 TL bakiye bulunmalı, kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

Sponsor devlet memuru ise hazırlaması gereken Romanya vizesi için gerekli evraklar

 1. Çalışma belgesi: Kurumdan alınan yazının kaşeli ve imzalı temin edilmesi gerekir.
 2. Sponsor yazısı: Sponsor tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.
 3. Görev kimlik kartı fotokopisi
 4. Maaş bordrosu: Son 3 aylık, ıslak imzalı, kaşeli olmalıdır.
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 7. Banka hesap dökümü: Son 3 aylık güncel hesabın içerisinde en az 2.500 TL bakiye bulunmalı, kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

Sponsor emekli ise hazırlaması gereken Romanya vizesi için gerekli evraklar

 1. Sponsor yazısı: Sponsor tarafından Romanya Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.
 2. Banka hesap özeti: Son 3 aylık güncel hesabın içerisinde en az 4.000 TL bakiye bulunmalı, kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.
 3. Emekli kart fotokopisi veya e-devletten alınmış emekli olduğunuzu gösteren belge
 4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile ve adres bilgilerini içermelidir.
 5. Kimlik fotokopisi

Romanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport: Seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olması ve 2 boş sayfası olması gerekir.
 • Vesikalık fotoğraf: Güncel, iki adet, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf.
 • Davet mektubu: Romanya’da bulunan şirketin sizi çalışmaya kabul ettiğine dair kabul veya davet yazısı gerekir.
 • Adli sicil kaydı: Aslı veya e-devlet üzerinden alınabilir.
 • Kimlik fotokopisi: İki yüzünün fotokopisi.
 • Mesleki gelişimi ispatlayan Romanya vize evrakları: Diploma, karne veya sertifikalar. Belgelerin Romence’ye çevrilmiş olması tercih edilir.
 • Çalışma izni yazısı: Göç idaresinden (IGI) alınmalıdır.
 • Sözleşme veya kontrat: Romanya’da bulunan şirket ile yapılan belgeler (kontrat, sözleşme) gerekir.
 • Konaklama bilgileri: Seyahat süresince konaklamaya dair kesin rezervasyon bilgileri veya kira sözleşmesi gerekmektedir.
 • Harç ücreti: Vize harç ücretinin ödendiğine dair ispat.
 • Geçinme ispatı: Romanyada çalışma vizesi süresince aylık brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan geçinme ispatı gerekir.
 • Banka hesap özeti: Son 3 aya ait hesap ekstresi.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Yurt dışı seyahat sağlık sigortanızın 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının aslını büyük elçilik ya da konsolosluğa Romanya vize evrakları ile sunmalısınız.

Romanya vizesi için gerekli evraklar ile birlikte kişinin mesleki durumuna göre aşağıda belirtilen evraklarında ibraz edilmesi gerekir.

 1. Kişi çalışan ise iş veren yazısı, SGK hizmet dökümü ve son 3 aylık maaş bordrosu (kaşeli, ıslak imzalı) gerekmektedir.
 2. Kişi işveren ise güncel tarihli şirkete ait Romanya vize evrakları (faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri) ibraz etmelidir.
 3. Kişi çiftçi ise Ziraat odasından çiftçilik faaliyetini ispatlayan belgeyi temin etmelidir.
 4. Kişi emekli ise emeklilik cüzdan fotokopisi gerekir.
 5. Kişi öğrenci ise öğrenci belgesi gerekir.

Romanya Konsolosluğu durumu değerlendirirken Romanya vizesi için gerekli evraklar ile birlikte ek evrak talep edebilir.

Romanya Şoför Vizesi Evrakları

 • Pasaport: Seyahat bitişinden sonra 6 ay daha geçerliliği bulunmalı.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile ve adres bilgisi içeren.
 • Kimlik: Fotokopisi gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Güncel, 3.5x4.5 ebatlarında.
 • Şoför aile bilgileri
 • Romanya yükünün CMR aslı
 • Bağ-Kur’lu ise Bağ-Kur'dan döküm
 • SGK prim ödeme belgesi
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro teminatlı. Seyahat sağlık sigortasının aslını büyük elçilik ya da konsolosluğa Romanya vizesi için gerekli belgeler ile sunmalısınız.
 • Firma’ya ait Romanya vize evrakları: Faaliyet ve sicil kayıt belgeleri ile imza sirküleri fotokopileri.
 • C2 belgesi: İhracat izni.
 • Sürücü belgeleri: Ehliyet, araç ruhsat ve yeşil kart fotokopileri. Yeşil sigortanın en az 6 aylık geçerlilik süresi olması gerekir.
 • Şoför emekli ise: Emekli cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

Seyahat amacınıza uygun evrakları en yakın ofisimize şahsen gelerek yada kargo yolu ile ulaştırabilirsiniz. Romanya vizesi için gerekli belgeler Vize Merkezi ofisimize ulaştığında belgelerin uygunluğu tek tek kontrol edilip, eksik evrak ve içerik varsa Romanya vizesi uzmanlarımız sizi hemen arayarak bilgi verecek ve eksikler tamamlanacaktır.

Romanya vizesi için gerekli evraklar hakkında farklı bilgiler almak ve başvuruda bulunmak için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile 0212 970 02 78 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Romanya vize işlemleri

Yükleniyor...