Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

M. Saraçoğlu 27/04/20, 15:00
İstanbul’da bir fabrikada pazarlama müdürü olarak çalışmaktayım. Romanya‘da çalıştığımız firma bana ve bir elemanımıza davet mektubu gönderdi. Romanya’daki firma ile iş bağlantıları yapmak için seyahat etmek istiyoruz. Romanya ticari vize başvurusu yapmak için neler yapmamız gerekir. Romanya davetiyesinin orijinali ile mi başvuru yapmamız lazım. Ne zaman başvuru yapabiliriz? Romanya vizesini multi olarak alabilir miyiz? Romanya vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba

Romanya‘ya ticari görüşmeler yapmak üzere seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Romanya ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir. Ticari Romanya vizesi evrakları ile ilgili detaylı bilgi aşağıda sunulmuştur.

Romanya‘da sizi çağıran firmanın antetli kağıdına seyahat edecek kişilerin isimlerinin olduğu ve yurda dönüş ve masraflarınızı karşılama garantisi veren davet mektubu. Davet mektubunda konsolosluğun istediği belli ibarelerin olması gerekmektedir. Davet mektubunda seyahat edeceğiniz süre boyunca konaklama yerinizin de belirtilmesi gerekir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar nasıl hazırlanmalı

  • Çalıştığınız yerden Romanya‘da ticari görüşme yapacağınızı belirtilen vize talep dilekçesi,
  • Şirketinize ait kuruluş evrakları (faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküsü)
  • Seyahat edecek olan kişiye ait işe giriş bildirgesi ve son 3 aylık maaş bordrosu,
  • Şirketin seyahat masraflarını karşıladığını gösteren bakiyeli banka hesap dökümü 

Romanya vizesi evrakları başlıca bu şekilde olup daha detaylı evrak listesi için size en yakın Vize Merkezi’mizi arayabilirsiniz. Ticari Romanya vize başvurusunda davet mektubunuzun orijinali olmadan vize başvurusu yapabilirsiniz. Mail ortamında gönderilmesi yeterlidir. Romanya vize başvurunuzu seyahat tarihinden en erken 3 ay öncesinden başvuru yapabilir ve işleme girdikten sonra yaklaşık 5-7 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Romanya vizesi başvuruları, herhangi bir başvuru merkezi ile çalışmadıklarından dolayı şahsen ikametinize bağlı olan konsolosluk veya büyükelçiliklerden şahsen yapılması gerekmektedir. Daha önce Romanya vizeniz yoksa ve ilk defa vize alıyorsanız ilk vizenizi tek giriş çıkışlı olabilmektedir. Romanya multi vize başvurusu için şirketinden aldığınız davet mektubunda multi giriş çıkışlı ibare bulunması ve seyahat sağlık sigortanızı uzun süreli olarak yapmanız gerekmektedir.

Romanya vizesi belgeleri sunarken vize başvuru türünüze bağlı olarak tüm evraklarınız Romanya Konsolosluğu’nun e-visa sistemine online olarak taratılarak sistem üzerinden form ve randevu işlemi yapılmaktadır. Ticari davet mektubunuzun olması vizenizin olumlu olacağı anlamına gelmemektedir. Romanya vize başvurusu yaparken danışmanlık firmalarından destek almanızı tavsiye ederiz.

Romanya vizesi için gerekli evraklar ile ilgili bazı detayları sizinle paylaştık. Vize başvurunuzla ilgili daha detaylı bilgi almak, güncel evrak listesi ve başvuru şartlarını öğrenmek için size en yakın Vize Merkezi’mizi arayarak danışmanlık alabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Y.A. 30/03/21, 20:37

Merhabalar, Romanya vizesi için gerekli evraklar 2021 yılında nelerdir? Herkes aynı belgeler ile mi başvuruda bulunuyor?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 30/03/21, 20:41

Merhaba , seçeneğiniz vize türüne göre Romanya vizesi için gereken belgeler değişiklik gösterir. Öncelikle seyahat amacınızı belirlemeli ona göre vize başvurusu yapmalısınız. Seyahat tarihlerinizi önceden belirleyip gerekli rezervasyonunuza ait belgeler ile başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Romanya vize başvurusunda gerekli olan evrakları kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; öğrencilerin öğrenci belgesini ibraz etmesi gerekirken çalışanların şirket evraklarını da ibraz etmesi ve şirketten izin dilekçesi alması gerekmektedir. Ancak her başvuru sahibinin hazırlaması gereken ortak evraklar vardır. Bunlar; dönüş tarihinizden sonra 3 ay geçerliliği bulunan, içinde en az 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Ayrıca 2 adet 3,5x4,5 ebatlarında biyometrik fotoğraf. Güncel ve daha önce ki vize başvurularında kullanılmamış olan fotoğraf ile vize başvurusu yapmanız gerekir. Nüfus cüzdan fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ote ile uçak rezervasyon bilgileri ve son 3 aylık banka hesap  dökümü Romanya vizesi için gerekli evraklar arasında olmalıdır. Bu şahsi evraklara ek olarak Romanya Konsolosluğu başka evrak talebinde bulunabilir. Bu durumda evrağın temin edilip ibraz edilmesi gerekmektedir.

Romanya vizesi için gereken belgeler arasında seyahatinizden bir gün önce başlayan ve Romanya’dan dönüşünüzün bir gün sonrasında bitecek şekilde uluslararası geçerli yurt dışı seyahat sağlık sigortanızın olması gerekmektedir.

Romanya’ya vize başvurusu yapan başvuru sahibinin evrak güncelliğine dikkat etmesi gerekir. Yanlış doldurulmuş başvuru formu, yetersiz gelir belgeleri, rezervasyon bilgilerinde hatalar, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin belgelerin olmaması ve bunlar gibi sebepler başvuruların olumsuz sonuçlanmasına sebep olmaktadır. Romanya vizesi için gerekli evraklar tam olduğunda vize alımı garanti değildir. Nihai karar Konsolosluk tarafından verilir.

Romanya vizesi için gerekli evraklar 2021 hakkında bilgi almak için İstanbul ofisimiz ile 0212 970 02 78 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Her başvuru sahibinin hazırlaması gereken evraklar farklılık göstereceğinden dolayı Romanya vize danışmanlarımızdan başvurunuza uygun evrak listesini talep ediniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x
POI