Oturum

Oturum

Erasmus Öğrencileri, Uzun Dönem Vize ve Oturum İzni Başvurusu Yapmayı Düşünenler için Gerekli Belgeler

Pasaport: Romanya'dan ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün (3 ay) daha geçerli olmalıdır, en az 2 tane boş sayfası olmalıdır ve pasaport son 10 yıl içerisinde verilmiş olmalıdır. Evlilik sonrası soy isim değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yeni soy isimlerine göre düzenlenmiş yeni pasaportlarını alarak başvurmaları gerekmektedir.

Uzun Dönem Vize Başvuru Formu: Erasmus Programı ile tek sömestr için başvuru yapacak öğrencilerin doldurması gereken formdur. Form örneğe uygun olarak doldurulmalı ve randevuya tam olarak hazır şekilde gelinmelidir.

Uzun Dönem Oturum İzni Başvuru Formu: Erasmus Programı ile 2 sömestr ya da Master için 180 günden daha uzun kalacak öğrencilerin uzun dönem vize başvuru formuna ek olarak doldurması gereken formdur. Form örneğe uygun olarak doldurulmalı ve randevuya tam olarak hazır şekilde gelinmelidir.

3 Adet Fotoğraf: (35 x 45 mm boyutunda, kafa boyutu 35 mm`den daha büyük olmayan, son 6 ay içinde, dik cepheden ve beyaz fonda çekilmiş olmalıdır). Fotoğrafları arkasına isim, soy isim doğum tarihi yazılmalıdır.

Kabul Mektubu: Romanya'daki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Rumence olarak gelmiş olmalıdır. Başvuru sahibinin doğum yeri ve doğum tarihini içermelidir. Taratılmış kopya, fotokopi ya da faks kesinlikle kabul edilmemektedir. Rumence olarak gelmeyen kabul belgelerinin Rumence'ye tercümesiyle birlikte getirilmesi gerekmektedir.

Konaklama (Accomadation) Belgesi: Romanya'daki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Rumence olarak gelmiş olmalıdır. Konaklama belgesinin Romanya'da noter tarafından onaylanmış olarak gelmesi gerekmektedir. Kontrat şeklinde gelen konaklama belgeleri ise orijinal imzalı gelmeli ve başvuru sahibi tarafından konsolosluk önünde imzalanmalıdır.

Romanya'daki üniversite tarafından konsolosluğumuza özel data box yöntemiyle gönderilen konaklama belgeleri ile ilgili olarak ise başvuru sahibinin konsoloslukla irtibata geçerek belgesinin tarafımıza ulaşıp ulaşmadığını teyit alması tavsiye edilmektedir.

Hibe Belgesi: Öğrencinin Türkiye'deki üniversitesinden alacağı Erasmus programına katıldığını ve hibe miktarını gösteren yazıdır. Bu belge öğrencinin doğum yeri ve doğum tarihini içermeli, orjinal, ıslak imzalı olmalı ve eğer Rumen dilinde hazırlanmadı ise mutlaka Rumence tercümesi ile birlikte sunulmalıdır.

Hibe almayan ya da hibesi başvuru sırasında henüz onaylanmayan öğrenciler kendi adlarına açılmış ve her bir sömestr için en az 7000 TL tutarında para bulunan banka hesaplarına ait bankanın antetli kağıdına yazılmış, orjinal ıslak imza ve kaşeli banka yazısını Rumence tercümesi ve aynı hesaba ait banka kartının ön yüzünün fotokopisi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

Sabıka Kaydı: Türk vatandaşları için bağlı bulundukları savcılıktan doğum yeri ve doğum tarıihi (gün/ ay / yıl olarak) yazılı olan sabıka kaydını apostil mühürü yaptırarak almaları ve hem sabıka kaydını hem de apostil mühürünü Rumence'ye tercüme ettirerek orjinalleriyle birlikte sunmaları gerekmektedir.

Yabancı ülke vatandaşı öğrenciler ve son 3 yılda 6 aydan daha uzun süre yurtdışında bulunan başvuru sahipleri Türkiye'den alacakları sabıka kaydına ek olarak söz konusu diğer ülkeden de sabıka kayıtlarını apostil mühürü ve Rumence'ye tercümesi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

Sağlık Sigortası: Sağlık Sigortası vize başvurusu sırasında değil vize onaylandıktan sonra talep edilen bir evraktır. Ailesi üzerinden SSK kapsamına giren başvuru sahipleri SGK İl Müdürlüklerinden temin edecekleri TR/CZ 111 Sigorta Belgesini sunmaları gerekmektedir. 

Pasaport ve varsa eski vizelerin ve giriş çıkış mühürlerinin yer aldığı sayfaların A4 kağıdına fotokopileri.

Yukarıda sıralanan tüm belgelerin birer adet fotokopisiyle birlikte sunulması rica olunur.

Romanya vizesi başvuruları için Vize Merkezi uzmanlarımızı arayabilirsiniz. 0212 970 02 78

Romanya vize işlemleri

Romanya ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • Romanya Çalışma Vizesi
    K.V., 30 Nis 2020, 18:56

    Türkiye’de 5 yıldır çeşitli firmalarda makine mühendisi olarak çalıştım. Uzun mülakatlar sonucu Romanya’daki bir firmadan iş teklifi aldım. Romanya çalışma vizesi alacağım. Çalışma vize başvurusu için neler yapmam gerekir? Karşı firmadan hangi evrakları almam gerekir? Çalışma vize ücreti ne kadar? Nasıl başvuru yapacağım? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Romanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.