Trabzon

Telefon/Faks

0850 460 17 50

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

trabzon@vizemerkezi.com

Romanya Vize Merkezi, Trabzon

Vize Merkezi Trabzon ofisimize hoş geldiniz,

Romanya vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşlarımız için hazırladığımız sayfamızda aradığınız bilgileri bulabilir, daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi Trabzon ofisimiz Şalpazarı, Sürmene, Tonya, Vakfıkebir, Yomra, Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar ilçe ve Trabzon çevresinde yer alan illerden gelecek olan Romanya vize başvuruları ile ilgilenmektedir. Ofisimizi randevu almadan çalışma saatlerimiz içerisinde ziyaret edebilir ve yetkilimizle birebir konuşabilirsiniz. Vize başvuru işlemlerinizi uzaktan yürütmek ya da sorularınızı iletmek için +90 850 460 17 50 numaralı telefonumuzu kullanabilirsiniz. Vize Merkezi Trabzon ofisimizden danışmanlık hizmeti almak için trabzon@vizemerkezi.com e-posta adresimiz ile de bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Romanya Vize İstiyor Mu? - Trabzon

Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer alan Romanya için T.C. vatandaşlarının vize zorunluluğu bulunmaktadır. 90 güne kadar yolculuklarda bazı pasaport türleri Romanya vizesinden muaftır.

Aşağıdaki pasaport türlerinden birine sahipseniz 90 güne kadar yapacağınız Romanya seyahatinde vize almak zorunda değilsiniz. 

  • Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport), Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

90 güne kadar olan seyahatlerde ya da 90 günden daha fazla olan seyahatlerde Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi kişiler vize almak zorundadır. Turistik, ticari, eğitim, aile ziyareti ya da diğer vize başvurularınızı Vize Merkezi Trabzon ofisi ile yürütebilirsiniz. 

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? - Trabzon

Romanya vize başvurusu tüm vize evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayarak ve bu evrakları Romanya Konsolosluğu'na teslim ederek yapılmaktadır. Vize evraklarının yanında parmak izi de vermeniz zorunludur. Parmak izi vermek için ilgili kurumlardan randevu almak zorundasınız. Vize Merkezi Trabzon ofisimiz ile iletişime geçerek ihtiyacınız olan randevuyu alabilirsiniz.

Son 5 yıl içerisinde parmak izi verdiyseniz bu işlemi tekrardan yapmak zorunda değilsiniz. Vize Merkezi Trabzon ofisimiz ile iletişime geçebilir ve veri sisteminde kaydınız olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

Romanya Vizesi Schengen Mi?

Romanya vizesi Schengen vizesi değildir. Schengen vizesi ile Romanya seyahatinde bulunabilirsiniz fakat Romanya vizeniz ile Schengen bölgesinde yer alan ülkeleri ziyaret edemezsiniz. Avrupa Birliği'ne üye olan fakat Schengen bölgesinde yer almayan Romanya seyahatiniz için Romanya Konsolosluğu'na başvurmalısınız. Vize Merkezi Trabzon ofisimiz ile iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Romanya Vize Türleri Nelerdir? - Trabzon

Romanya seyahat amacına göre başvurmanız gereken vize türü belirlenmektedir. Seyahat amacına uygun olmayan vize türü başvuruları direkt olarak vize reddine neden olmaktadır. Seyahat amacınız turistik amaçlı ise turistik vize başvurusunda, Romanya’da ticari amaçlarla bulunmak ise ticari vize başvurusunda bulunmalısınız. C ve D tipi vize tipleri olarak ayrılan Romanya vizesi ile ilgili detaylı bilgiyi Vize Merkezi Trabzon ofisimizden alabilirsiniz.

90 güne kadar olan seyahatlerde C tipi vize kategorisi altında Turistik Vize Başvurusu, Ticari Vize Başvurusu ve akraba/arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Romanya seyahatiniz 90 günü aşıyorsa D tipi vize başvurusunda bulunabilir ve oturum izni alabilirsiniz.

Romanya vize işlemleri

Romanya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir? - Trabzon

Romanya vize başvurusunda konsolosluğa sunmanız gereken tüm evrakları Vize Merkezi Trabzon ofisimizden ücretsiz e-posta olarak alabilirsiniz. Turistik vize başvurularında konaklama belgelerinizi sunmalısınız. Ticari vize başvurusunda ise şirket belgelerinizi ve varsa davetiyeyi sunmalısınız. Aile/Arkadaş vize başvurusunda Romanya’dan aldığınız davetiyeyi ve gönderen kişinin kişisel bilgilerinizi, oturum belgesini sunmalısınız. Vize türü evraklarınız mesleksel durumunuza göre değişmektedir. Bundan dolayı doldurmanız gereken evraklar da farklı olacaktır. Vize Merkezi Trabzon ofisimiz durumunuza göre doldurmanız gereken evrakları sizlere iletecektir.

  • Vize Başvuru Formu: Romanya Konsolosluğu’nda görev yapan vize yetkilisi vize başvuru formu ile kişisel bilgilerinizi, pasaport bilgilerinizi, seyahat bilgilerinizi ve amacınızı öğrenmektedir. Bu belgede bir hata yapmamak adına Vize Merkezi Trabzon ofisimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Romanya’da konaklamak istediğiniz süreyi kapsayacak şekilde yaptırmanız gereken seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgiyi Vize Merkezi Trabzon ofisimizden edinebilirsiniz.
  • Banka Hesap Dökümü: Bu belgenin tüm aktif hesaplarınızın son 3 ayını kapsaması gerekmektedir.
  • Biyometrik Fotoğraf: 35*45 mm boyutunda, beyaz fonda ve tüm yüz hatlarınızın belirli olduğu bir fotoğraf olmalıdır.

Romanya Vizesi Kaç Gün İçerisinde Çıkar?

Romanya Konsolosluğu vize başvuru evraklarını 5-15 iş günü içerisinde değerlendirmektedir. Bu süre yoğunluk, resmi tatiller ve ek evrak talepleri ile uzayabilir. Trabzon ilinde herhangi bir Romanya temsilcisi olmadığı için de evraklarınız İstanbul, İzmir ya da Adana’da yer alan Romanya Konsolosluğu'na gönderilmektedir. Evrakların kargo ya da kurye ile gönderilmesi de zaman isteyen bir durumdur. Romanya vize başvurunuzu tüm bu süreci göz önüne alarak yapmalısınız. Vize Merkezi Trabzon ofisi olarak vize başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinin 1 ay öncesine kadar tamamlamanızı önermekteyiz.

  • Romanya Konsolosluğu vize başvurularını seyahat tarihinin 3 ay öncesine kadar kabul etmektedir.

Romanya Vize Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Romanya vize başvurusunda dikkat etmeniz gerekenleri Vize Merkezi Trabzon ofisi olarak hatırlatmak isteriz. Romanya vizenizi hızlı ve kolay bir şekilde almak ve vize reddi gibi olumsuz bir sonuçla karşılaşmamak için aşağıdaki hususlarda dikkatli olmalısınız:

  • Pasaport: Romanya Konsolosluğu'na vereceğiniz pasaportun güncel tarihli ve temiz olması gerekmektedir. 6 ay daha uzun sürmesi gereken geçerlilik tarihi ve içerisinde 2 adet boş sayfa olması gerektiğini göz önünde bulundurunuz.
  • Romanya vize başvurusunda Vize Merkezi Trabzon ofisimiz ile iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ofis yetkilimiz tüm evraklarınızın tam olduğundan emin olacaktır. Eksik ve hatalı bir bilgi vize reddine neden olmaktadır.
  • Biyometrik fotoğrafınızın güncel tarihli olduğundan emin olmalısınız. Geçmişte kullandığınız bir fotoğrafı tekrardan kullanamazsınız.

Romanya Vize Reddi

Romanya Konsolosluğu'ndan vize reddi aldığınızda vize başvurusu için yatırdığınız ücreti geri alamazsınız. Vize reddi nedeninizi ortadan kaldırarak ya da düzelterek ikinci defa başvuru yapabilirsiniz. Vize Merkezi Trabzon ofisimiz ile iletişime geçerek vize reddi nedenlerini detaylı olarak öğrenebilir ve ofis yetkilimiz aracılığıyla tekrardan başvuru yapabilirsiniz.

Romanya Vize Başvuru Ücreti

2021 yılı güncel vize başvuru ücretini ofis yetkilimizden öğrenebilirsiniz. Romanya Konsolosluğu'nun talep ettiği vize başvuru ücreti ve Vize Merkezi Trabzon ofisimizin servis bedelini şahsen şubemize gelerek bırakabilirsiniz. Dilerseniz banka hesap numaramızı öğrenebilir, havale yoluyla da yatırabilirsiniz.

Romanya vize süreci ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları Vize Merkezi Trabzon ofis yetkilimize yöneltebilirsiniz. Romanya vize başvurusunu sorunsuz bir şekilde tamamlayarak vizenizi alabilir ve planladığınız seyahat tarihinde gecikme yaşamadan Romanya yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Romanya Vize Merkezi Trabzon

Romanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Telefon
x
POI