İstanbul

Adres

Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. No:78
Tahtaburunyan/Birlik Apt.
D:4 Nişantaşı, Şişli, İSTANBUL

Telefon/Faks

+90 (212) 970 02 78

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

avrupa2@vizemerkezi.com

Romanya Vize Merkezi, İstanbul

İstanbul Vize Merkezi

Vize Merkezi İstanbul ofisimize hoş geldiniz,

Sayfamızın devamında Romanya vizesi hakkında genel bilgilere ulaşabilir, daha detaylı bilgi için Vize Merkezi İstanbul ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Vize merkezi İstanbul şubesi Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar,Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp Sultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Şile, Silivri ,Şişli, Sultanbeyli, Sultangazi, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu ve Bolu, İzmit, Yalova, Adapazarı, Düzce, Samsun, Sinop, Ordu, Giresun, Balıkesir, Çanakkale gibi çevre illerden yapacağınız Romanya vize başvurularını kabul etmektedir.

Çalışma Saatlerimiz

Vize Merkezi İstanbul ofisi olarak sizlere en kolay ve hızlı Romanya vize sürecini sunmak için buradayız. İstanbul ofisimizi ziyaret edebilir ve Romanya vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz:

 • Pazartesi-Cuma: 08.30 / 18.30
 • Cumartesi: 10.00 / 14.00

Pazar: Kapalı

Romanya vize başvurularında randevu almak ya da Vize Merkezi İstanbul ofisimizden danışmanlık hizmeti almak için +90 (212) 970 02 78 numaralı telefonumuzu kullanabilir ya da istanbul@vizemerkezi.com adresine e-posta atabilirsiniz. Sayfamızın devamında Romanya vizesi hakkında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Romanya Vize İstiyor Mu? - İstanbul

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya seyahatleri öncesinde pasaport türüne ve seyahat süresine göre vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahipleri Romanya seyahatleri öncesinde vize almak zorundadır. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Hizmet Pasaport (Gri Pasaport) sahipleri ise 90 güne kadar olan Romanya seyahatlerinde vizeden muaftır.

Kısa süreli ya da uzun süreli Romanya vizenizi Vize Merkezi İstanbul ofisi ile iletişime geçerek hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? - İstanbul

Romanya seyahatinizde ihtiyacınız olan Romanya vize başvurusunda biyometrik veri beyanında bulunmak zorundasınız. Parmak izi veri beyanı vermek için Romanya Konsolosluğu'ndan randevu almak zorundasınız. Son 5 yıl içerisinde veri beyanında bulunduysanız tekrardan veri beyanında bulunmak zorunda değilsiniz. Verdiğiniz bilgiler sistemde kayıt altında tutulmaktadır.

Vize Merkezi İstanbul ofisimize başvurarak ihtiyacınız olan konsolosluk randevusunu alabilirsiniz. Ofis yetkilimize uygun olduğunuz tarihleri iletmeniz yeterli olacaktır. Konsolosluk randevunuz ekibimiz tarafından ilgili kurumlara başvurularak alınacaktır.

Romanya Vizesi Schengen Mi? - İstanbul

Avrupa Birliği üye devletlerden biri olan Romanya Schengen anlaşmasına dahil değildir. Dolayısıyla Romanya vizesi Schengen vizesi olarak kullanılamaz. Romanya Konsoloslukları Schengen vizesi vermemektedir, sadece Romanya vizesi vermektedir. Romanya vizeniz ile Schengen bölgelerine giriş yapamazsınız. Fakat Schengen vizeniz ile Romanya’ya giriş yapabilirsiniz. Schengen vizeniz çok girişli ise Romanya’ya seyahat edebilirsiniz. Tek girişli Schengen vizeleri buna imkan vermemektedir.

Romanya Vize Türleri Nelerdir? - İstanbul

Romanya vize başvuruları genel olarak C tipi kısa vize türlerine yapılmaktadır. D tipi vize uzun süreli oturum vizesi olduğu için izlenmesi gereken yol tamamen farklıdır. Romanya oturum izni ile merak ettiğiniz tüm soruları Vize Merkezi İstanbul ofisimiz ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

C tipi kısa süreli vize başvurusunda ise; Turistik Vize, Ticaret Vizesi ve Aile/Arkadaş Vizesi olarak belirlenmiştir. Seyahat amacınıza karar vererek vize türünüzü seçebilirsiniz. Seyahat amacına uygun olmayan vize başvuru ret ile sonuçlanabilir. Vize Merkezi İstanbul ofisimizi arayarak Romanya’da hangi amaçla bulunmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ofis yetkilimiz başvurmanız gereken vize türünü sizlere iletecektir.

Romanya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Romanya vize başvuru evrakları tamamen vize türüne göre belirlenmektedir. Vize türüne ve mesleki durumunuza göre belirlenen evrakları Vize Merkezi İstanbul ofisimiz ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Vize türüne özel olarak belirlenen evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

 • Romanya’da aile / arkadaş ziyareti amacıyla bulunacaksanız ona göre evrakları doldurmalısınız. Aile ya da arkadaş ziyareti vizesinde Romanya’dan gelen bir davetiye olmalıdır. Bu davetiyeyi vize başvuru evraklarınız arasında bulundurmalısınız. Ayrıca gönderen kişinin adı, soyadı, Romanya kimlik kartı fotokopisi ve oturum kartı fotokopisi gibi kişisel bilgileri de davetiye ile beraber Romanya Konsolosluğu'na sunulmalıdır.
 • Romanya’da turistik amaçla bulunacaksanız turistik vize başvurusunda konsolosluğa sunulması gereken evrakları doldurmalısınız. Turistik vize başvurularında evrakları vize başvuru formu, otel rezervasyon bilgileri, banka hesap dökümü, seyahat sağlık sigortası evrakı gibi evrakların Romanya Konsolosluğu'na sunulması gerekmektedir. Turistik vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız Vize Merkezi İstanbul ofisimiz ile iletişime geçerek tam evrak listesini ücretsiz olarak edinebilirsiniz.
 • Romanya’da ticari amaçla bulunacaksanız ticaret vize başvurusunda bulunmalısınız. Romanya’da iş arkadaşlarınızdan iş davetiyesi aldıysanız, iş toplantısına katılacaksanız, iş fuarı ya da müşteri ziyaretinde bulunacaksanız ticaret vizesine başvurmalısınız. Romanya ticari vize başvuru evraklarının tam listesini ücretsiz bir şekilde tarafınıza e-posta yoluyla alabilirsiniz. Bunun için Vize Merkezi İstanbul ofisimiz ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

Romanya Vizesi Kaç Gün İçerisinde Çıkar? - İstanbul

Romanya vize başvurusu İstanbul Romanya Başkonsolosluğu'na yapılmaktadır. Vize başvuru evraklarınızın tam ve doğru olması durumunda vizeniz 5 ila 15 iş günü içerisinde onaylanacaktır. Ancak bu süre konsolosluğun yoğun ya da resmi tatilde olması nedeniyle uzayabilir. Bunun yanı sıra vize yetkilisi durumunuza göre ek evrak talebinde bulunabilir. Vize Merkezi İstanbul ofisi olarak vize başvurularınızı seyahat tarihinizin 1 ay öncesinden tamamlamanızı önermekteyiz. İstanbul Romanya Başkonsolosluğu vize başvurularını 3 ay öncesine kadar kabul etmektedir.

İstanbul Romanya Başkonsolosluğu'na İstanbul dışından başvuru yapacak vatandaşlarımız belgelerini mümkün olduğunca erken yollanmalıdır. Kargo ya da kuryede bir sıkıntı çıkması durumunda planladığınız Romanya seyahat tarihinden geri kalabilirsiniz. Romanya vize başvurusunda bulunacak olan yabancı pasaportlarda vize sonucu daha geç açıklanabilir. Vize başvurunuzu tüm bu süreci göz önüne alarak yapmalısınız.

Romanya Vize Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Romanya vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşlarımız aşağıda belirttiğimiz hususları göz önünde bulundurmalıdır. Aksi halde vize reddi alabilir ve Romanya seyahatlerinde sorun yaşayabilirler:

 • Romanya Konsolosluğu'na sunacağınız pasaportunuzun geçerlilik tarihine dikkat etmelisiniz. Eski, yıpranmış ve geçerlilik süresi yeterli olmayan bir pasaportla sorun yaşayabilirsiniz. Pasaportunuz son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır. Geçerlilik süresi ise Romanya seyahatinizin bitiş tarihinin en az 6 ay sonrasında bitmelidir. Bunlara ek olarak Romanya vize onayınızın basılabilmesi için pasaportunuzda iki adet boş sayfa olması gerekmektedir.
 • Romanya vize başvurusunda kullanacağınız biyometrik fotoğrafın beyaz arka fonda ve güncel tarihli olması gerekmektedir. Geçmişte aldığınız vizede kullandığınız biyometrik fotoğrafı Romanya vize başvurusunda kullanamazsınız.
 • Romanya vize başvurusunda konsolosluğa sunmanız gereken banka hesap dökümünün son 3 aya ait tüm hesaplarınızı içermesi gerekmektedir. Maddi evraklarınızda eksik bilgi sunmanız vize reddine neden olur.
 • Romanya vize başvurusunda ticaret ya da aile ziyareti için aldığınız davetiyenin Romanya’da bulunan yetkili makamlardan onay almış olması gerekmektedir. Gönderen kişinin kimlik bilgilerin ve pasaport bilgilerinin de vize başvuru evraklarınız arasında olması gerektiğini unutmayınız.
 • Romanya vize başvurusunda sunacağınız dilekçelerde ve evraklarda bulunan tarihlerin birbirleri ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • Romanya vize başvurunuz seyahat tarihinden önce açıklanabilir. Fakat siz talep ettiğiniz tarihlerde seyahat edebilirsiniz.
 • Biyometrik veri beyanında bulunmuş olmanız dahilinde bile tekrardan veri beyanı için çağırabilirsiniz. Parmak izinin bazı sıkıntılar dolayısıyla okunmayabilir. Parmak izi veri beyanında tekrardan bulunmak zorundasınız aksi halde Romanya vize başvurunuzu tamamlayamazsınız.

Vize Merkezi İstanbul ofisimiz ile +90 (212) 970 02 78 numaralı telefonumuzu kullanabilir ya da istanbul@vizemerkezi.com adresine e-posta iletişime geçerek Romanya vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ofis yetkilimiz başvuru sürecinde gerekli olan danışmanlık hizmetini profesyonel bir şekilde vererek Romanya vizesini almanızı sağlayacaktır.

Romanya Vize Merkezi İstanbul

Vize Merkezi Personel

Romanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

6 Yorum Romanya Vizesi İstanbul Burak 28/04/20, 18:40
Merhaba, Türkiye ‘de çeşitli bölgelerde bayiliğimiz olan ve ana merkezimizin Ankara olduğu bir makine imalat firmasında çalışıyorum. Edirne bölge bayisinde yönetici olarak çalışmaktayım. Romanya‘daki iş ortağımızdan davet mektubu aldık. Romanya’da iş görüşmeleri yapacağım. Edirne’de başvuru merkezi veya konsolosluk yok. Romanya vizesi İstanbul başvurusu yapmam gerekiyor. Başvuruya gelmeme gerek olmadan sizin aracılığınızla yapabilir miyiz? Hangi tür evrak hazırlamam gerekir? Vize süreci ve fiyatla ilgili bilgilendirme yapmanızı rica ederim.
Cevabı Görüntüle