Çek Cumhuriyeti Vizesi

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Çek Cumhuriyeti vize türlerinde yani Çek Cumhuriyeti vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, Çekya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize işlem merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçerek başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Vize Merkezi, Çekya vizesi işlemlerinde profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve bağlı olan Konsolosluklar, vize başvurusu sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından talep edilen vize evrak listesine ve Çek Cumhuriyeti vizesi türleri hakkında en güncel bilgilere sitemiz sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi, Çekya vizesi işlemlerinizde vize danışmanlık firması olarak kurumsal ve bireysel kapsamda hizmet vermektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri

Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize başvurularında Schengen vize prosedürünü uygular. Burada en öncelikli unsur doğru vize kategorisinden başvuru yapmaktır. Aynı zamanda vize başvurusunda statünüz, kişisel durumunuz, gelirleriniz de seçeceğiniz kategoriye uygun olmalıdır. Yanlış kategoriden yapılmış bir vize başvurusu vize reddi almanıza sebep olacaktır. Sonraki seyahatleriniz için de sorun yaşamamak adına doğru kategoriyi formda belirleyerek evraklarınızı da bu kategori için belirlenen evraklar üzerinden yapmanız gerekir.

Çekya kısa süreli vize çeşitleri

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Şoför vizesi,
 • Kültürel faaliyetler vizesidir.

Uzmanlarımıza seyahat sebebinizi net bir şekilde aktardığınız takdirde vize kategoriniz belirlenecek ve ona göre işlem yapılacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Her ülkenin kendine göre kıstaslarının yanında Schengen sisteminin de bazı gereklilikleri vardır. Bu nedenle ülke özelinde sorulan Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır? Önemli bir detaydır.

Çek Cumhuriyeti vizesi için Vize Merkezi uzmanları ülke özelinde hareket ederek prosedürü profesyonelce yürütmektedir. Seyahat sebebinizi uzmanımıza bildirmeniz akabinde size ücretlendirme ve kişiye özel evrak listesi iletilecektir. Evrak listeleri vize başvurularında kişinin mesleki, mali ve kişisel durumlarına göre hazırlanır. Genel evraklar sadece her başvuruda talep edilen as belgelerdir. Kişinin dosyasına eklenecek diğer evraklar ise uzmanlarımız tarafından mailinize iletilecektir. Gelelim Çek Cumhuriyeti vizesinde genel olarak talep edilen vize evraklarına…

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar konusunda en önemli evrak vize başvuru formudur. Form hakkında detaylı bilgilendirmeyi alt başlıkta aktaracağız. Öncelikle genel evrak listesini sıralayalım.

 • Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru formu
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Vize talep dilekçesi
 • Seyahate dair ulaşım ve konaklama evrakları
 • Ücretli çalışanlar ve işverenler için şirket evrakları ve sosyal güvenceye yönelik evraklar
 • Kamu çalışanları için görev, izin vb. evraklar
 • Mali evraklar bordro, banka hesap özeti, ruhsat, kira kontratı vb.
 • 18 Yaşından küçükler için muvafakat name
 • Sponsor desteğiyle gidilecekse sponsor evrakları
 • Davetiye ile gidilecekse davetiye
 • Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenim belgesi
 • Emekli veya çiftçi ise emekliliğe ve çiftçiliğe dair oda kayıt belgeleri.

Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusunda kullanacağınız pasaport seyahat bitiminden sonra 6 ay daha geçerli olmalı ve sayfası boş olmalıdır. Eğer daha önce de pasaportunuz var ise dosyaya ekleyebilirsiniz. Bunun yanında seyahat sağlık sigortası poliçeniz tüm seyahatinizi kapsamalıdır. Eğer davetiye ile ülkeye vize başvurusunda bulunacaksanız belgeniz Çekya resmi birimlerinden onaylı olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti vizesi alırken tıpkı diğer Schengen vizesinde olduğu gibi banka hesabınızda en az belirlenmiş rakamların bulunması gerekir. Son 3 aya ait banka hesap hareketleri vize başvurusu incelemesinde yetkililer tarafından kontrol edilebilmektedir. Çalışmayanlar, ev hanımları ya da öğrenciler gibi gerekli mazereti olan; ayrıca herhangi bir gelir beyan edemeyen vatandaşların seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren bir sponsora ihtiyaçları olacaktır. Sponsorun hazırlayacağı maddi durumu belgeleyen evraklar da başvuru sahibinin dosyasına eklenmelidir.

Güncel evrak listesini Vize Merkezi uzmanlarımızdan e-mail veya telefonla talep etmek için sol bantta bulunan “Şubelerimiz” bölümünü kullanabilirsiniz.

Kısa süreli Çekya vize başvuruları Schengen üye devletlerin aldığı ortak kararla doğrudan Konsolosluğa ve Büyükelçiliğe yapılamamaktadır. Dosyalarınız yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla Konsolosluk vize birimine teslim edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Çek cumhuriyeti vize başvurusunda online dolduracağınız form bilgileri ile diğer evraklarınızdaki bilgiler teyit eder nitelikte olmalıdır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri tarafından ilk etapta bilgilerin tutarlılığı incelenecektir. Çek Cumhuriyeti başvuru formu ülke uzmanlarımız tarafından doldurulabilmektedir.

Form okunaklı ve büyük harflerle doldurulmalı, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Çek Cumhuriyeti VIP Başvuru

Çek Cumhuriyeti vizesi işlemlerinde VIP başvuru yapılabiliyor. Çek Cumhuriyeti VIP uygulaması randevunuzun kısa sürede alınmasında kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Çek Cumhuriyetine VIP uygulaması ile başvuru gerçekleştirilmesi durumunda standart randevu tarihinden daha erken bir tarihe randevu alınabiliyor. Ek bir ücret talep ediliyor; ancak Çek Cumhuriyeti Konsolosluk işlem süresi için bir değişiklik yaşanmıyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Parmak İzi Uygulaması

Avrupa Birliği üyesi olup Schengen bölgesine dahil olan ülkelere 90 güne kadar olan seyahat edecekseniz Schengen vizesi almak zorunlu tutuluyor. Schengen vize başvurusu için ise Çek Cumhuriyeti yönetimi de diğer üye ülkeler gibi VIS (Visa Information System-Vize Bilgi Sistemi) zorunluluğu getirmiştir. VIS parmak izi prosedürlerinin uygulandığı bir sistem. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınan Schengen vizeleri VIS’li olduğundan buradaki parmak izi kaydı 5 yıl süreyle geçerli olacaktır. Uygulama gereğince vize başvuru sahibinin tüm parmak izleri biyometrik tarama cihazları ile alınır. Parmak izinin verileceği tarihte vize başvuru sahibinin ellerinde sağlık açısından bir sıkıntı varsa hastane raporunun da ibraz etmesi gerekiyor. 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların yeni başvurular için biyometrik verilerini yeniden beyan etmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Otel ve Uçak Rezervasyonu

Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde başvuru dosyasında otel ve uçak rezervasyonlarının da bulundurulması gerekiyor. Otel ve uçak biletini almanıza gerek yok. Rezervasyon belgelerinde vize başvurusunda bulunan kişinin isminin yer alması gerekiyor. Gerçekleştirdiğiniz otel rezervasyonunun iptal olması durumunda ya da geçerliliğini yitirmesi halinde vize reddi alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Dilekçesi

Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde konsolosluğa hitaben yazılacak seyahat amacını belirten bir dilekçenin de olması zorunludur. Başvuru dilekçesinde seyahat amacı, hangi tarihlerde seyahate gidileceği, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağını gibi bilgilerin de olması gerekiyor. Çek Cumhuriyeti vize başvuru dilekçesinin İngilizce yazılmasını uygun bulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin ortalama cevaplanma 15 gün 30 iş günüdür. Evrakları tarafımıza ulaştırdıktan sonra sizin adınıza bir randevu alınır ve evraklar başvuru merkezine teslim edildikten sonra bu süre geçerli olacaktır. Çek Cumhuriyeti vizesi için gereken biyometri kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya bizzat gitmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı öneriyoruz. Resmi tatiller, işlem yükünün fazla olması veya başvuru yoğunluğu süreci uzatabilir. Ayrıca ek veya alternatif belge talebi de süreye etkide bulunacaktır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde yer alan ülkelere giriş yapabilirsiniz. Bu durumu uzmanlarımızla paylaşmanız gerekir. Eğer Schengen vizesini Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan aldıysanız seyahatinizde en uzun konaklayacağınız ülke Çekya olmalıdır. Bu kurala uymamanız vize ihlali sebebi olarak gösterilebilir. Seyahat planınızı başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu

Çek Cumhuriyeti vizesi için randevu alma aşaması da Vize Merkezi temsilcilerinin sorumluluğu arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten ve temsilcilerimiz bu evraklarla ilgili gerekli kontrolleri sağladıktan sonra vize randevu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Temsilcilerimizin sizin için almış olduğu randevuya geldiğinizde bir parmak izi kaydınız gerçekleştirilir. 12 yaş altı çocuklara Biyometri kayıt işlemi uygulanmaz. İstisnai durumlarla ilgili olarak, Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzdan önce Vize Merkezi temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi

Çekya vize başvurusunun vize reddi alma olasılığını da göz önünde bulundurmalısınız. Evrak eksiği, yanlış bilgilendirme veya daha önce ki seyahatleriniz ret sebebi olabilir. Çek Cumhuriyeti’nde neden konaklayacağınız, ne için gideceğinizi evraklarınız ve verdiğiniz bilgilerle kanıtlamalısınız.

Schengen vize başvurusundan bir kez alınan ret, diğer tüm başvurularınızı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple profesyonel yardım alarak başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bazı ret sebepleri

 • Konsolosluğa teslim edilmek üzere hazırlanmış evrakların yıpranmış olması, güncel olmaması
 • Başvuru formlarının ve dilekçelerinin yanlış doldurulması.
 • Yanlış vize kategorisinden başvuru yapılması
 • Yeterli gelirin gösterilmemesi
 • Seyahat sonrası Türkiye’ye döneceğinizden şüphe duyulması
 • Önceki seyahatlerini vb.

Çek Cumhuriyeti vize reddi almamanız için temsilcilerimiz tüm profesyonelliğiyle yanınızda olacaktır. Vize reddine itiraz hakkınız bulunmaktadır. Vize reddine sebep olan konuyla ilgili düzeltmeler yaparak ve yazılı bir dilekçeyle Ankara Büyükelçiliği’ne yollayabilirsiniz. Fakat yollanılan ret mektubundaki itiraz edebileceğiniz tarih aralığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca vize reddi alan dosyaya ait vize harcının iadesi de mümkün değildir.

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti

Çek Cumhuriyeti vize ücreti seyahat durumunuzla ilgili olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize ücretleriyle ilgili olarak Vize Merkezi Çekya vize temsilcimizle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Aracı kurum hizmet bedelleri ve kargo ya da ek masraflar harici olarak talep edilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin En sık Sorulan Sorular

Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuruları 15-30 iş günü içerisinde işlemler sonuçlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna yapılan öğrenci vizesi, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi ve oturum için işlemler daha uzun sürecektir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Çek Cumhuriyeti vizeniz çok girişli yani multi ibaresiyle verildiyse giriş çıkış yaptıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir.

Çekya vize başvurusu sonuçlanmadan otel-uçak biletleri alınmalı mı?

Çek Cumhuriyeti vize başvurunuz sonuçlanmadan önce uçak biletinizi ve otel konfirmasyonunuzu yapmamanız gerekir. Başvuru için zorunlu belgelerdendir; fakat Çekya vize başvuru dosyasının tesliminde uçak ve otel biletlerinin rezervasyon olarak gösterilmesi yeterlidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Vize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti turistik vizenizi Vize Merkezi uzmanlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Uzmanlarımıza mail, telefon aracılığıyla ulaşın ve seyahatiniz hakkında bilgi verin.

Uzmanımızın size yönlendireceği vize evrak ve ücret listesini gözden geçirin. Danışmanlık hizmetini onaylayın.

Evraklarınızı uzmanlarımızın yönlendirmelerine uyarak hazırlayın, elden veya kurye/kargo yolu ile ulaştırın.

Randevunuzun tarihinde VIS kaydınız daha önce alınmadıysa bizzat vize işlem merkezinde bulunmanız gerekir. Uzmanlarımız destek verecektir.

Vize dosyanız temsilcilerimiz tarafından teslim edildikten sonra süreç tamamlanır. Vize onayınızla pasaportunuzu uzmanınızdan alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi Ofisleri

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

154 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Sözleşmeli çalışanlara Çekya vizesi
  A.S, 30 May 2022, 16:21

  Merhabalar,Çekya turistik bir seyahat planım olacak. Daha önceden hiç schengen vizem yok ve ben sgklı çalışan değilim. Fakat bir firmada sözleşmeli çalışıyorum. Sözleşmeli çalışanlara Çekya vizesi başvurusu yapılabilir mi? Ben başvuru esnasında sözleşmeli çalışan olarak ne gibi belgeler sunmam gerekiyor? Son olarak ben başvuru yapsam yaklaşık ne kadar sürede vizem sonuçlanır? Bilgi alabilir miyim? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya ticari vize başvuru formu örneği
  G.L, 31 May 2022, 13:14

  Çekya’da bir firma ile görüşmek adına ticari bir seyahatim söz konusu ben Türkiye’de bir firmada mühendis olarak çalışıyorum. Ve en yakın tarihte Çekya’ya ticari amaçlı seyahat etmek istiyorum. Çekya evrak listesinde form diye bir madde var bana yardımcı olur musunuz? Çekya ticari vize başvuru formu örneği rica edebilir miyim? Bana bu form formatını yönlendirirseniz ve çalışan olarak çalıştığım firmadan almam gereken belgeler nelerdir? İyi çalışmalar kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • 4 aydır çalışıyorum Çekya vizesi alabilir miyim?
  D.E, 31 May 2022, 13:19

  Merhabalar, Çekya’ya ticari olarak bir seyahat planım var ben çalışıyorum ve çalıştığım firma tarafından Çekya’da ki bir firmaya iş görüşmesi için beni göndermek istiyor. Ben 4 aydır çalışıyorum Çekya vizesi alabilir miyim? Kısa süreli çalışan olmama bu vizede ret almama sebep olur mu? Bazı danışman firmalar kısa süreli çalışan olmam sebebi ile ret alacağımı söylüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ayrıca şirketten ve karşı firmadan almam gereken belgeler nelerdir? Bilgi rica ediyorum, teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya vizeme ret geldi itiraz nasıl yapılır?
  Ş.K, 31 May 2022, 13:36

  Merhabalar, Çekya vize başvurusunda bulundum. Çekya vizeme ret geldi itiraz nasıl yapılır? Ben emekliyim ve 10.maddeden ret yedim. Redde itirazda bulunmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz? Ret itirazını nereden nasıl yapabilirim? Neden ret almış olabilirim? İşlem süresi ne kadar sürer ret itirazlarında yeniden mi başvuru yapmam gerekiyor? Benim çok bir vaktim yok uzun sürecekse itiraz yerine yeniden bir başvuru yapmak istiyorum. Ve banka harici ne sunmalıyım? Bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya ticari vize başvuru formu nasıl doldurulur?
  F.R, 31 May 2022, 13:40

  Çekya’ya ticari olarak bir seyahatim söz konusu yaklaşık 1 yıldır çalışan olarak görünüyorum. Firma makine eğitimi için Çekya’ya yollamak istiyor. Çekya ticari vize başvuru formu nasıl doldurulur? Bu formu ben nereden temin edebilirim ve siz bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz? Ayrıca şirket gereken belgeleri verdi bana şahsen ne hazırlamalıyım? Bu belgeleri tarafınıza ulaştırdıktan sonra randevuyu benim yerime siz mi alacaksınız? Bana ne gibi konularda yardımcı olabilirsiniz? Sizden çok acil şekilde bilgi bekliyorum, şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.