Çek Cumhuriyeti Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Merak Edilenler

Çek Cumhuriyeti Covid-19 artışlarından dolayı kapalı mı?

Çek Cumhuriyeti sınırları Covid-19 sonrası acil, eğitim amaçlı gidenlere, oturum izni ve vatandaşlığı olanlar için açıktı. Turistik, ticari ve aile ziyareti başvurularını kabul ediliyor. Uzun süre kapalı olan kısa süreli vize başvuruları açıktır.

Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularının sonuçlanma süreci 7/15 iş günü işlemler sonuçlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna yapılan öğrenci vizesi, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi ve oturum için işlemler 15 günden uzun sürebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Çek Cumhuriyeti vizeniz çok girişli (multi) olarak verildiyse giriş çıkış yaptıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir. Önemli olan Çek Cumhuriyeti’ne giriş yaparak vizenizi doğru kullanmaktır.

Çek Cumhuriyeti vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Cevap: Pfizer BioNtech, Astra Zeneca/ Johnson + Johnson/Janssen, Biotech

Çek Cumhuriyeti vizesi ya da Çek Cumhuriyeti giriş için Biontech şart mı?

Cevap: Türkiye’den seyahat edecek yolcu için2 toz Biontech aşı şartı vardır.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra e-nabız uygulamasından aşı kartınızın çıktısını alabilirsiniz.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Sinovac aşısı kabul edilmiyor.

Ülkeye giriş için İkinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Çek Cumhuriyeti sınırından sorunsuzca girebilmek için 2 doz Biontech aşınızda vurulmuş olmalı, son doz aşınızın üzerinden 14 gün geçmiş olmalıdır.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Turistler ülkeye girerken aşı kartı zorunludur.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

Çek Cumhuriyeti giriş yapacak yolcular tam aşılı ise PCR testini 72 saat önceden yapmaları rica olunur.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Turistlerin Çek Cumhuriyeti girişi esnasında Herhangi bir karantina uygulaması yoktur.

Acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Çek Cumhuriyeti acil bir nedenle seyahat edilecek ise (1. Derece akrabanızın hastalanması, kaza geçirmesi vb. gibi) Hastalığı belgeleyen belge sunulması ve durumunuzun bir dilekçe ile belirtilmesi gerekmektedir.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler

Çek Cumhuriyeti başvuru yapmadan önceden seyahatinizle randevunuz arasında 15 gün yeterli bir süre olması gerekmektedir.

Vize başvurusu sonuçlanmadan otel-uçak biletleri alınmalı mı?

Çek Cumhuriyeti vize başvurunuz sonuçlanmadan önce uçak biletinizi ve otel konfirmasyonunuzu yapmamanızı tavsiye ediyorum. Vizenin çıkış süreçlerinin uzun ve belli olmaması sorun yaratabilir. Başvuru için zorunlu belgelerdir fakat Çek Cumhuriyeti vize başvuru esnasında uçak ve otel biletlerinin rezervasyon olarak gösterilmesi yeterli olacaktır.

Değerli ziyaretçimiz,

Çek Cumhuriyeti’ne kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçebilirsiniz!

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Çek Cumhuriyeti vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık sunar. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirtilen Çek Cumhuriyeti vize evrak listesine ve Çek Cumhuriyeti vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi'dir.

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sitesinde Çek Cumhuriyeti vizesi almak için gerekli evrakları Vize İşlemleri bölümü altında kısa süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vize kategorilerinde bulacaksınız. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi, Çek Cumhuriyeti ticari vizesi, Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi için gereken evrakların yanında vize alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar için gerekli bilgiye de oradan ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakların en güncel listesini talep etmek için veya aklınıza takılan herhangi bir soru için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin ve Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinize sonuç odaklı çalışan deneyimli kadromuzla başlayın.

Çek Cumhuriyeti vizesi için Vize Merkezi size vizenin alınmasına kadar uzayan süreçte her türlü danışmanlığı (Başvuru süreci, evrakların kontrol edilmesi, randevu vb.) saklamaktadır. Evraklarınızı hazırlarken gerekli olan en önemli şey vize başvuru formudur. Bu form eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Vize Merkezi temsilcilerimiz size bu konu hakkında da bir danışmanlık sağlamakta ve formunuz en doğru şekilde doldurulmaktadır. Çek Cumhuriyeti vizesi dilekçenizde seyahat amacınızın, gidiş-dönüş tarihlerinizin, seyahat masraflarınızın kim tarafından karşılanacağına dair bilgiler yer almalıdır. Yapacağınız başvuruda bahsedilen tüm bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmiş olursunuz ve bilgilerin yanlı olması veya şüphe uyandırması durumunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri vize başvurunuzu reddedebilir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için kullanacağınız pasaport seyahat sonrası en az 3 ay 15 gün geçerlilikte olması gerekmektedir. Daha önceden aldığınız ama şuan kullanmadığınız başka pasaportlarınızda varsa başvuru esnasında onları da ibraz etmeniz gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü zamanlarda sizden ek evrak talebinde bulunabilirler. Bu durumda istenilen evrakların bir an önce hazırlanması ve vize çıkma süresinin etkilenmemesi adına hemen konsolosluğa iletilmesi gerekir. Çek Cumhuriyeti Schengen ülkesi olduğundan ülkeye giriş Schengen vizesi alınarak gerçekleştirilebiliyor. Öte yabdab Schengen vizesi için gerekli evrakları tamamlarken arkadaşınızın davetini içerin mektubu da unutmamak gerekiyor. Davet mektubunun Çek Cumhuriyeti’ndeki polis merkezinden onaylı olması koşulu var.

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri

Değerli ziyaretçilerimiz, Çek Cumhuriyeti vize türleri ile ilgili bilgiyi bulabileceğiniz bu yazıda Çekya vizesine başvururken hangi kategoriden başvuru yapmanız gerektiğinden bahsedilecektir. Çek Cumhuriyeti için vize başvurusunda bulunurken statünüz, durumunuz, gelirleriniz çok çok önemlidir. Tüm bu etkenler de vize başvuru türünüze göre değişkenlik göstermektedir. Yanlış kategoriden yapılmış vize başvurusu vize reddi almanıza sebep olacağı gibi, bir sonraki vize alım süreçlerinde de aldığınız bu vize reddi vize almanızı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden vize başvurusunda bulunmadan önce başvuru yapacağınız vize türüne detaylı araştırma yaparak karar verin. Her vize türüne göre talep edilen evraklar, evrakların çeşitleri, form ve dilekçeler değişmektedir. Bu hususta herhangi bir sorun yaşamamak için vize türünüzü iyi belirlemek yeterli olacaktır.

Çekya vize çeşitleri olarak turistik vize, ticari vize, şoför vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile kültürel faaliyetler vizesi bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’ndeki bir akrabanızı ya da yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvurmanız gerekmektedir. Eğer Çekya’ya bir mal taşımak üzere gidecekseniz şoför vizesine, gezmek ve yeni yerler görmek amacıyla gitmek istiyorsanız da turistik vizeye, işinizle alakalı bir takım çalışmalar yapacaksanız Çekya ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Kurumumuz ülke uzmanlarına durumunuzu net bir şekilde aktardığınız takdirde vize türünüz belirlenecek ve ona göre işlem yapılacaktır. Çekya vize çeşitleri bu şekildedir.

Çek Cumhuriyeti vize türleri ile alakalı detaylı bilgi almak ve değişen şartlara göre Çekya vizesi için talep edilen evraklara ulaşmak için bizi arayabilirsiniz. Schengen vizesi başvurularınızda mutlaka profesyonel destek almalısınız. Bu desteği vize başvuru merkezlerinden alabilirsiniz. Vize Merkezi olarak vize alım sürecinizin %100’ünde yanındayız ve profesyonel destek vermekteyiz. Unutmayın ki doğru evraklarla hazırlanılmış bir vize başvurusu olumlu sonuçlanacaktır.

Çek Cumhuriyeti Başvuru Formu

Çek cumhuriyeti vize başvurusunda form ve dilekçe işlemleri sırasında gerekli evrak ve belgelerin tam ve eksiksiz olmasının yanında, doldurulan form ve dilekçe bilgilerinin de yanıltıcı bilgi ve beyanlar içermemesi çok önemlidir. Çekya vize başvurusu sırasında Konsolosluk yetkilileri tarafından çok önem ve dikkat edilen konuların başındadır. Çek Cumhuriyeti başvuru formu ülke uzmanlarımız tarafından adınıza doldurulabilmektedir.

Çek cumhuriyeti vize başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle içinde başvuru sahiplerinin kişisel bilgilerinin bulunduğu form ve dilekçe içeriklerini doğru, tam ve eksiksiz olarak bilgilerinin yer alması gerektiğidir. Avrupa ülkelerinin ağırlıkla üzerinde durduğu konulardan olan güvenlik anlayışı ve tedbir ve önlemleri açısında vize başvurusu gerçekleştirilen pasaport sahiplerine karşı sergilenen tutum örnekleriyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çek Cumhuriyeti ile tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinin vize işlemleri esnasında istedikleri evrak ve belgelerinde yer alan form ve dilekçeler, ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişinin ülkeye ne sebeple ve ne şartlarla girmeyi planladığını, geri dönüp dönmeyeceğini öğrenme isteğiyle aranmaktadır. Bu yüzden Çekya vize başvuru formu önemlidir.

Dilekçe ve form örnekleri için yapılması gerekenlerden ilki, ülkeye gerçekleştirilecek ziyaret sebebinin tam ve net bir şekilde eksiksiz anlatılması gerekmektedir. Yolculuk sebebi tam olarak bilinmeyen vize başvurularının sonuçları konsolosluk yetkilileri tarafından olumsuz karşılanabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı vize başvurusu esnasında sırasında Çekya vize başvuru formu ve dilekçeler büyük bir önemle üzerinde durulması gereken konulardandır.

Çek Cumhuriyeti başvuru formu için, form ve dilekçe yazıları tamamlanmış bir vize başvurusu net ve eksiksiz ifadeleri içerisinde barındırmasıyla vize işlemleri sırasında yaşanabilecek karmaşalarla da karşılaşmadan sorunsuzca işleme alınmaktadır. İşleme alınmış vize başvurularının önceliği vize işlemleri sırasında tamamlanması talep edilen evrak ve belgelerin kontrolden geçmesidir. Her ülkenin standartlarına göre değişmekte olan vize başvuru esnasında istenilmiş evrak ve belgelerin listesini konsolosluklar, büyükelçilikler ile bağlı olan devletin resmi makamları tarafından bu konuda belirlenmiş süreçlerin işleyişi ile belirlenmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu: Ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı 18 yaşından küçük çocuklar, ebeveyni veya yasal vasisi tarafından imzalanmış, kendilerine ait ayrı bir başvuru formu sunmalıdır. Basvuru formu tam olarak uygun ve okunaklı bir şekilde doldurulmalı, arkasındaki her iki imza kısmı da mutlaka imzalanmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kaşe, ıslak imzalı ve İngilizce olarak yazılması gerekiyor.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz fon üzerine 35x45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf dosyanızda bulunması gerekenlerden. Fotoğrafınız son 6 ay icinde, dik cepheden çekilmiş olmalı.
 • Pasaport: Pasaportunuzun seyahatinizin bitim tarihinden en az 3 ay sonraya geçerliliğini koruyor olması gerekiyor.
 • Şirket evrakları: Güncel tarihli şirket evraklarını dosyanızda hazır bulundurmanız koşulu var. Söz konusu belgeler sırasıyla faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası kaydı,ticaret sicil gazete fotokopileri olarak teslim edilmesi gerekiyor.
 • İşe giriş bildirgesi: SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü ibrazı gerekli olan evraklar arasında yer alıyor. e-devlet üzerinden alındığı durumda barkodlu olması gerekiyor.
 • Maaş bordrosu: Son 3 aya ait maaş bordronuz ıslak imzalı ve kaşeli olmalı.
 • Kimlik fotokopisi: Kimlik fotokopisi ve evli olanlar için evlilik cüzdanı fotokopisi dosyanızda bulunması gereken evraklar arasında yer alıyor.
 • Banka hesap dökümü: (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir. Bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır)
 • Konaklama: Otel konfirmasyon belgesinde (Otel ödendi belgesi) otelin kaşesi ile birlikte imzası olması gerekiyor.
 • Sağlık Sigortası: Seyahat Sağlık Sigortası, seyahat tarihinden bir gun once baslayip, donus tarihinden bir gun sonra biten 30.000 EUR teminatli Schengen ulkelerinde gecerli bir Seyahat Saglik Sigortasi olması gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine üye ve Schengen alanı kapsamında olduğundan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti'ne kısa süreli yapılacak ziyaretlerde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahipleri için geçerli olan Schengen vizesi vize sahibine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkânı sunar.

Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru yapacak kişiler seyahat amacı, mesleki durum gibi bilgileri göz önünde bulundurarak güncel bir şekilde evraklarını hazırlamalıdırlar. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için özellikle mesleki durumunuz büyük bir önem arz etmektedir. Hangi pozisyonda (Şirket sahipleri, şirket çalışanları, doktorlar, avukatlar, ev hanımı vb.) ve mesleğinizi nerede icra ettiğiniz hazırlayacağınız evraklar için önemlidir. Bu konuyla ilgili bilgi ve evrak listesini Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sayfamızda “Vize İşlemleri” başlığı altında görebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vizesi alırken tıpkı diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi banka hesabınızda gerekli olduğu zaman kullanabileceğiniz ve tüm masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir bakiye olması gerekmektedir. Son 3 aya ait banka hesap hareketleri vize yetkilileri tarafından kontrol edilebilmektedir. Çalışmayanlar, ev hanımları veya öğrenciler gibi gerekli mazereti olan ve banka veya herhangi bir gelir beyan edemeyen vatandaşların masrafların karşılanabilmesi için bir sponsora ihtiyaçları olacaktır. Sponsorun hazırlayacağı maddi durumu belgeleyen evrakar başvuru sahibinin dosyasına konulmalı ve Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcimizden e-mail veya telefonla talep etmek için İletişim ve “Şubelerimiz” bölümlerini kullanabilirsiniz.

Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuruları Schengen üye devletlerin aldığı ortak kararla doğrudan Konsolosluğa ve Büyükelçiliğe yapılamamaktadır. Akredite firmalar aracılığıyla vize başvuruları kabul edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Merkezleri

Çek Cumhuriyeti için vize başvurusunu Konsolosluğun/Büyükelçiliğin yetkili kıldığı aracı kurumlar aracılığıyla şahsen veya yetkilendirdiğiniz acente aracılığıyla yapabilirsiniz. Başvurunuz esnasında ikamet adresinizin sınırlarında bulunan Başvuru Merkezi’ni kullanmanız gerekiyor. Bölge sınırlaması çerçevesinde Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Rize, Artvin, Ardahan, Kars’tan yapılacak başvuruları kabul ediyor. Bu kentlerin dışında kalanlar başvurularını Ankara’daki Büyükelçilikten yapabiliyorlar.

Çek Cumhuriyeti VIP Başvuru

Çek Cumhuriyeti'ne VIP başvurusu yapılabiliyor. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda VIP uygulaması randevunuzun kısa sürede alınmasına olanak veren bir uygulamadır. Çek Cumhuriyetine VIP’ten vize başvurusu yapılması halinde alınacak randevu tarihinden önce alınabiliyor ancak bu hizmetin kullanılması konsolosluk/elçilik işlem süresini etkilemiyor. VIP başvurusu için standart başvuru ücretinden daha fazla bir ödeme yapılması gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Parmak İzi Uygulaması

AB üyesi olup Schengen’e dahil olan ülkelere seyahat esnasında eğer birlik üyesi ülkelerden birinin vatandaşı değilseniz 90 güne kadar olan seyahatler için Schengen vizesi almak zorunlu tutuluyor. Schengen vize başvurusu için ise Çek Cumhuriyeti, VIS (Visa Information System-Vize Bilgi Sistemi) zorunluluğu getirilmiş. VIS parmak izi prosedürlerinin uygulandığı bir sistem. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış Schengen vizesi VIS’li olduğundan buradaki parmak izi bilgisi 5 yıl süreyle geçerli. Uygulama gereğince vize başvuru sahibinin tüm parmak izleri biyometrik tarama cihazları ile alınıyor. Parmak izinin verileceği tarihte vize başvuru sahibinin ellerinde eksik parmak varsa mutlaka hastane raporunu ibraz etmesi gerekiyor. 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların yeni başvurular için biyometrik veri (parmak izi) beyan etmesi gerekmektedir.

Parmak izini verecek kişinin parmaklarında yara ve kına gibi tarama hatasına neden olabilecek unsurlar da yer almamalı. Vize başvuru sahibinin ellerinde eksik parmak varsa mutlaka hastane raporunu ibraz etmesi gerekiyor. VIS’in işleyişiyle ilgili detaylı bilgi için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri konusunda tecrübeli arkadaşlarımızla görüşebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Pasaport Prosedürü

Çek Cumhuriyetine yapacağınız vize başvurusunda evlenmeden önceki soyadınızla aldığınız eski pasaportunuzu evlilik yarihinden 3 ay içerisinde ise kullanabilirsiniz, aksi durumda yeni soyadınızla aldığınız pasaportunuzu kullanmanız gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti tüm evli çiftlerden evlilik cüzdanı fotokopisinin ibraz edilmesini zorunlu kılıyor

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Otel ve Uçak Rezervasyonu

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda vize işlemlerinde vize dosyasında otel ve uçak rezervasyonlarının bulunması koşulu var. Otel ve uçak biletinin satın alınma zorunluluğu yok ancak Çek Konsolosluğu başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak satın alınmış uçak bileti ve otel rezervasyonu talep etme hakkına sahiptir. Otel rezervasyonunda vize başvurusunda bulunan kişinin/kişilerin isminin yer alması gerekiyor. Yaptırdığınız otel rezervasyonunun iptal olması durumunda veya bir diğer deyişle seyahat tarihiniz itibari ile geçerliliğini yitirmesi durumunda vize reddi alabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu uçak ve otel rezervasyonlarının satın alınmış olmasını isteyebilir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Dilekçesi

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda size gönderilen hazırlanması gereken evrak listesinde konsolosluğa hitaben yazılacak seyahat amacını belirten bir dilekçenin de olması zorunlu tutuluyor. Başvuru dilekçesinde seyahat amacı, hangi tarihlerde gibileceği, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağını gibi bilgilerin de olması gerekiyor. Çek Cumhuriyeti vize başvuru dilekçesinin İngilizce yazılmasını talep ediyor.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkış süresi ortalama 15 iş günüdür. Evrakları tarafımıza ulaştırdıktan sonra sizin adınıza bir randevu alınır ve evraklar başvuru merkezine teslim edildikten sonra bu süre geçerli olur. Çek Cumhuriyeti vizesi için gereken biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gelmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı öneriyoruz. Çıkabilecek herhangi bir aksilik veya ek evrak istenmesi durumlarına karşı 1 ay ideal bir süredir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunabilmeniz için seyahatinize en fazla 3 ay kalması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi ile Schengen bölgesi kapsamındaki 26 ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer Schengen vizesini ilk olarak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan aldıysanız seyahatinizde en uzun konaklayacağınız ülke Çek cumhuriyeti olmalıdır. Eğer Schengen vizenizi Çek Cumhuriyetinden aldıysanız ve Çek Cumhuriyetine giriş yapmadan seyahatinizi başka bir Schengen ülkesinde tamamladıysanız bu doğru bir Schengen vize kullanımı olmaz ve daha sonra alacağınız Çek Cumhuriyeti Schengen vizelerinde bu sorun çıkartabilir ve başvurunuz reddedilebilir. Seyahat planınızı başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. Bir başka Schengen ülkesinden alacağınız davetiye ile o ülkeye Çek Cumhuriyeti üzerinden gidecek olsanız bile, o davetiyeyi Çek Cumhuriyeti başvuru evrakları arasına koymanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz başvurular genellikle ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu

Çek Cumhuriyeti vizesi için randevu alma Vize Merkezi temsilcilerinin görevleri arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten ve temsilcilerimiz bu evraklarla ilgili gerekli kontrolleri sağladıktan sonra vize randevu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Temsilcilerimizin sizin için almış olduğu randevuya geldiğinizde bir Biyometri işlemi gerçekleştirilir. Biyometri işleminin amacı parmak izi bilginizin Schengen vize veri tabanına kaydedilmesi Schengen vize yönetmeliğinin kurallarından biridir. Daha önceden Schengen vizesi almamış olan başvuru sahiplerinin parmak izi verme işlemini mutlaka yapması gerekmektedir. Biyometri verisi eğer son Schengen vizeniz 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmışsa 5 sene geçerliliğini korumaktadır. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru sürecinde istisnai durumlar dışında parmak izinden muaf olmak söz konusu değildir. 12 yaşın altında olan çocuklara Biyometri işlemi uygulanmaz. İstisnai durumlarla ilgili olarak, Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzdan önce Vize Merkezi temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti başvurunuzda istisna olmaksızın herkesin bulundurması gereken bir diğer evrak Biyometrik fotoğraflardır. Bu fotoğraflar en geç 3 ay önce çekilmiş ve daha önce kullanılmamış olmalı. Aynı zamanda yüz hatlarınız net bir şekilde görünmeli ve 35x45 ölçülerinde olmalı. Konsolosluklar dini gerekçeler dışında hiçbir aksesuarı kabul etmemektedir. Dini gerekçeler içinde gözlerinizin çevresi mutlaka görünmelidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi

Çekya vize başvurusunda bulunurken vize reddi almamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan şüphesiz en önemlisi ve ilki, ülkeye yapacağınız seyahatinizin amacını net olarak belirlemektir. Yani; Çek Cumhuriyeti’nde neden konaklayacağınız, ne için gideceğiniz, orada ne yapacağınız Çekya Konsolosluğu tarafından dikkatle takip edilen bir durumdur. Ret almamak için kurumumuz yanı sıra başvuru merkezlerinden profesyonel destek almanızı öneririz. Schengen vize başvurusundan bir kez alınan ret, diğer tüm başvuruları olumsuz etkilemektedir. Çek Cumhuriyeti vize reddi sebepleri olarak da birkaç temel etkeni sıralayabiliriz.

Bunlardan ilki, konsolosluğa teslim edilmek üzere hazırlanmış evrakların yıpranmış olması, eksik veya yanlış bilgi içermesi ya da başvuru formlarının ve dilekçelerinin yanlış doldurulmasıdır. İkinci olarak seyahatinizi ne için gerçekleştireceğinizdir. Çekya vize türlerinden hangisi durumunuza en uygunsa o türe başvuru yapılmalıdır. Çünkü her vize türü için evraklar, yapılması gerekenler değişmektedir. Bu gözden kaçırılmaması gereken en önemli ayrıntıdır. Bir diğer Çekya vize reddi sebebi olarak ülkede konaklayacağınız süre zarfında kalacağınız yerin veya orada geçinecek kadar yeterli gelir belgelerinin sunulmamasıdır. Bu durum konsoloslukları direkt şüpheye düşüren bir durumdur. O yüzden, orada konaklayabileceğinizi kanıtlayan gelir belgelerini mutlaka eksiksiz sunmalısınız. Konsolosluklar için Çekya vize reddi için bir diğer sebep de vize geçerlilik süresi içinde ikamet ediyor olduğunuz ülkeye döneceğinize dair ikna edici nitelikte bir belge sunmamanızdır. Konsolosluk bu durumda, ülkesine gelecek olan kişiye geri dönmeyecek ve kaçak olarak yaşayacak gözüyle bakmaktadır.

Başvurularınızı yaparken bunları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Vize Merkezi uzman kadrosuyla olumsuz koşulları yok ederek size profesyonel hizmet sunmaktadır. Kurumumuz temsilcilerini çağrı merkezinden arayıp size uygun vize türüne göre evrak listesi talep edebilir, size en yakın ofisimize gelip yüzyüze görüşmeler de gerçekleştirebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vize reddi almamanız için temsilcilerimiz tüm profesyonelliğiyle yanınızda olacaktır. Vize reddine itiraz hakkınız bulunmaktadır. Vize reddine sebep olan konuyla ilgili düzeltmeler yaparak ve yazılı bir dilekçeyle Ankara Büyükelçiliği’ne yollayabilirsiniz. Fakat yollanılan ret mektubundaki itiraz edebileceğiniz tarih aralığına dikkat etmelisiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti

Çek Cumhuriyeti vize ücreti Konsoloslukların belirlediği şekildedir ve durumunuzla ilgili olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize ücretleriyle ilgili olarak Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti temsilcimizle iletişime geçerek güncel ücretleri öğrenebilirsiniz. Aracı kurum hizmet bedelleri ve kargo ücreti gibi masraflar vize harcına ek olarak talep edilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzun sağlıklı ve zamanında yürütülebilmesi için doğru zamanlama önem taşıyor. Evrakların toparlanması ve kontrolü zaman alacaktır. Bu durumda vize başvurunuzun seyahat tarihinden en erken 4 hafta en geç 15 gün içinde yapılması gerekiyor. Bu süreler değişiklik gösterebileceğinden Vize Merkezi’nin ülke sorumlusu arkadaşlarımızla iletişime geçmeniz sürecin sağlıklı yürütülmesini sağlayacaktır.
 • Yukarıda belirtilen evrak listesi, vize başvurunuzu gerçekleştirebilmemiz için konsolosluk tarafından talep edilen evrakların bilgisini içerir. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümü’nce yeni evraklar talep edilebilir. Başvurunuzu bu bilgiyi de göz önünde bulundurarak yapmanız önemli.
 • Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününde Vize Merkezi tarafından alınacaktır. Konusunda tecrübeli ülke temsilcisi arkadaşlarımız randevu saatini ve tarihini sizinle paylaşacaklardır.
 • Vize Merkezi ülke temsilcileri, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen üye ülkelere yapılacak vize başvuruları için başvuru sahiplerinin biometrik verilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların yeni başvurular için biyometrik veri (parmak izi) beyan etmesi gerekmektedir. Pasaport işlemleri sırasında Emniyet birimlerine vermiş olduğunuz parmak izi Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.
 • Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmiyor. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularınız hakkında verilecek kararlar Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir.
 • Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular, vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Bu durumda itiraz hakkınız buunuyor. İtiraz dilekçenizle birlikte konsolosluğa ek belgeler verebilir başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Vize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti turistik vizenizi Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

1. Adım – Çek Cumhuriyeti vizesi konusunda uzman arkadaşlarımızı arayabilirsiniz. Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerini arayarak, konusunda uzman arkadaşlarımızdan hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep edebilirsiniz. Vize Uzmanlarımızın tarafınıza yönelttiği sorulara verdiğiniz doğru yanıtlar, doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Çek Cumhuriyeti vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız. Vize Merkezi’nde görevli Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönelttiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım – Çek Cumhuriyeti vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi yetkililerine teslim edebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırınız. Eğer evraklarınızı elden değil de kargo ile gönderecekseniz, kargonuzun takip numarasını bir yere not ediniz. Kargonuzun Vize Merkezi’ne ulaşması sonrasında, yetkili arkadaşlarımız sizi bilgilendirilecek. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları, başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme Çek Cumhuriyeti Vize Departmanımız, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili gönderilecektir. Yönlendirilmiş olan mailde, varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve sizin onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmaz izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım – Pasaport teslimi Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı, Biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya Biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini, tamamen kontrolü altında tutuyor. Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvuru işlemleri 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanıyor. Bu süre, ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri, Vize Merkezi Yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir. Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Vize Merkezi Personel

Çek Cumhuriyeti ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum Çekya vizesi için gerekli evraklar E.G 31/05/22, 14:50
Çekya’ya bir fuar için seyahat planımız mevcut ve 2 çalışanımızı fuar standı kurmak ve fuara katılım için yollamak istiyoruz. Çekya vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Başvuru için şirketimiz ve fuar için sunmamız gereken belgeleri öğrenebilir miyim? Ayrıca gidecek kişilerin her ikisi de uzun süredir bizimle çalışıyor sponsor ticari gideceği için şirketimiz olacak şirket bankasını sunmamız gerekir mi? Bilgi alabilir miyim? Kolay gelsin
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Çekya öğrenci vizesi D.E 31/05/22, 14:45
Çekya’ dan bir üniversiteden okul kabul kağıdım geldi. Üniversite 1 yılı hazırlık olmak üzere toplamda 3 yıl olacak. Çekya öğrenci vizesi için gerekli evraklar hangileridir? Başvuru sırasında şahsen başvuruda olmam gerekiyor mu? Benim yerime işlemi sizin yapma yetkiniz var mıdır? Ayrıca 2 doz aşı olunması gerektiğini duydum fakat net bir bilgi bulamıyorum. Bana bu konuda da bilgi vermenizi rica ediyorum, iyi çalışmalar dilerim kolay gelsin.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Çekya vize randevusu F.D 31/05/22, 14:37
Çekya vize randevusu için işlem yaptırmak istiyorum. İkametgah bölgesine göre randevu alma kısmında değişiklik oluyor mu? Telefonla randevu işlemi yapılıyor mu? Bilgilendirme rica ederim kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Çekya turistik vize H.O 31/05/22, 14:23
Çekya turistik vize için neler gerekli bana bilgi verir misiniz? Sizin danışmanlık ücretiniz ne kadardır? İyi çalışmalar kolay gelsin.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Çekya turistik vize için banka hesabında ne kadar para olmalı? S.L 31/05/22, 14:00
Çek Cumhuriyetine 10 günlük ablamı ziyaret amaçlı seyahat planım var. Çekya turistik vize için banka hesabında ne kadar para olmalı? Benim şuan hesabımda 9 bin tl var yeterli mi? Herhangi bir bakiye sınırı bulunuyor mu? İnternette çok fazla bilgi var bazıları çok bakiye gösterdiği için ret bazıları az bakiyeli olduğu için ret yediğini anlatmış bloklarda çok kararsız kaldım. Bana bilgi verir misiniz bu konuda ne kadar bakiye göstermem gerekiyor? Bilgi rica ediyorum, Kolay gelsin.
Cevabı Görüntüle
Whatsapp