Çek Cumhuriyeti Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Çek Cumhuriyeti vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirtilen Çek Cumhuriyeti vize evrak listesine ve Çek Cumhuriyeti vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine üye ve Schengen alanı kapsamında olduğundan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti'ne kısa süreli yapılacak ziyaretlerde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahipleri için geçerli olan Schengen vizesi vize sahibine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkânı sunar.

Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru yapacak kişiler seyahat amacı, mesleki durum gibi bilgileri göz önünde bulundurarak güncel bir şekilde evraklarını hazırlamalıdırlar. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için özellikle mesleki durumunuz büyük bir önem arz etmektedir. Hangi pozisyonda (Şirket sahipleri, şirket çalışanları, doktorlar, avukatlar, ev hanımı vb.) ve mesleğinizi nerede icra ettiğiniz hazırlayacağınız evraklar için önemlidir. Bu konuyla ilgili bilgi ve evrak listesini Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sayfamızda “Vize İşlemleri” başlığı altında görebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vizesi alırken tıpkı diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi banka hesabınızda gerekli olduğu zaman kullanabileceğiniz ve tüm masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir bakiye olması gerekmektedir.  Son 3 aya ait banka hesap hareketleri vize yetkilileri tarafından kontrol edilebilmektedir. Çalışmayanlar, ev hanımları veya öğrenciler gibi gerekli mazereti olan ve banka veya herhangi bir gelir beyan edemeyen vatandaşların masrafların karşılanabilmesi için bir sponsora ihtiyaçları olacaktır. Sponsorun hazırlayacağı maddi durumu belgeleyen evrakar başvuru sahibinin dosyasına konulmalı ve Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcimizden e-mail veya telefonla talep etmek için “İletişim” ve “Şubelerimiz” bölümlerini kullanabilirsiniz.

Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuruları Schengen üye devletlerin aldığı ortak kararla doğrudan Konsolosluğa ve Büyükelçiliğe yapılamamaktadır. Akredite firmalar aracılığıyla vize başvuruları kabul edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sitesinde Çek Cumhuriyeti vizesi almak için gerekli evrakları Vize İşlemleri bölümü altında kısa süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vize kategorilerinde bulacaksınız. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi, Çek Cumhuriyeti ticari vizesi, Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi için gereken evrakların yanında vize alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar için gerekli bilgiye de oradan ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakların en güncel listesini talep etmek için veya aklınıza takılan herhangi bir soru için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin ve Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinize sonuç odaklı çalışan deneyimli kadromuzla başlayın.

Çek Cumhuriyeti vizesi için Vize Merkezi size vizenin alınmasına kadar uzayan süreçte her türlü danışmanlığı (Başvuru süreci, evrakların kontrol edilmesi, randevu vb.) saklamaktadır. Evraklarınızı hazırlarken gerekli olan en önemli şey vize başvuru formudur. Bu form eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Vize Merkezi temsilcilerimiz size bu konu hakkında da bir danışmanlık sağlamakta ve formunuz en doğru şekilde doldurulmaktadır. Çek Cumhuriyeti vizesi dilekçenizde seyahat amacınızın, gidiş-dönüş tarihlerinizin, seyahat masraflarınızın kim tarafından karşılanacağına dair bilgiler yer almalıdır. Yapacağınız başvuruda bahsedilen tüm bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmiş olursunuz ve bilgilerin yanlı olması veya şüphe uyandırması durumunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri vize başvurunuzu reddedebilir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için kullanacağınız pasaport seyahat sonrası en az 3 ay 15 gün geçerlilikte olması gerekmektedir. Daha önceden aldığınız ama şuan kullanmadığınız başka pasaportlarınızda varsa başvuru esnasında onları da ibraz etmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü zamanlarda sizden ek evrak talebinde bulunabilirler. Bu durumda istenilen evrakların bir an önce hazırlanması ve vize çıkma süresinin etkilenmemesi adına hemen konsolosluğa iletilmesi gerekir.

Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkış süresi 3  ortalama 15 iş günüdür. Evrakları tarafımıza ulaştırdıktan sonra sizin adınıza bir randevu alınır ve evraklar başvuru merkezine teslim edildikten sonra bu süre geçerli olur. Çek Cumhuriyeti vizesi için gereken biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gelmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı öneriyoruz. Çıkabilecek herhangi bir aksilik veya ek evrak istenmesi durumlarına karşı 1 ay ideal bir süredir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunabilmeniz için seyahatinize en fazla 3 ay kalması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi 

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi ile Schengen bölgesi kapsamındaki 26 ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer Schengen vizesini ilk olarak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan aldıysanız seyahatinizde en uzun konaklayacağınız ülke Çek cumhuriyeti olmalıdır. Eğer Schengen vizenizi Çek Cumhuriyetinden aldıysanız ve Çek Cumhuriyetine giriş yapmadan seyahatinizi başka bir Schengen ülkesinde tamamladıysanız bu doğru bir Schengen vize kullanımı olmaz ve daha sonra alacağınız Çek Cumhuriyeti Schengen vizelerinde bu sorun çıkartabilir ve başvurunuz reddedilebilir. Seyahat planınızı başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. Bir başka Schengen ülkesinden alacağınız davetiye ile o ülkeye Çek Cumhuriyeti üzerinden gidecek olsanız bile, o davetiyeyi Çek Cumhuriyeti başvuru evrakları arasına koymanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz başvurular genellikle ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vizesi randevusu

Çek Cumhuriyeti vizesi için randevu alma Vize Merkezi temsilcilerinin görevleri arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten ve temsilcilerimiz bu evraklarla ilgili gerekli kontrolleri sağladıktan sonra vize randevu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Temsilcilerimizin sizin için almış olduğu randevuya geldiğinizde bir Biyometri işlemi gerçekleştirilir. Biyometri işleminin amacı parmak izi bilginizin Schengen vize veri tabanına kaydedilmesi Schengen vize yönetmeliğinin kurallarından biridir. Daha önceden Schengen vizesi almamış olan başvuru sahiplerinin parmak izi verme işlemini mutlaka yapması gerekmektedir. Biyometri verisi eğer son Schengen vizeniz 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmışsa 5 sene geçerliliğini korumaktadır. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru sürecinde istisnai durumlar dışında parmak izinden muaf olmak söz konusu değildir. 12 yaşın altında olan çocuklara Biyometri işlemi uygulanmaz. İstisnai durumlarla ilgili olarak, Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzdan önce Vize Merkezi temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti başvurunuzda istisna olmaksızın herkesin bulundurması gereken bir diğer evrak biyometrik fotoğraflardır. Bu fotoğraflar en geç 3 ay önce çekilmiş ve daha önce kullanılmamış olmalı. Aynı zamanda yüz hatlarınız net bir şekilde görünmeli ve 35x45 ölçülerinde olmalı. Konsolosluklar dini gerekçeler dışında hiçbir aksesuarı kabul etmemektedir. Dini gerekçeler içinde gözlerinizin çevresi mutlaka görünmelidir. 

Çek Cumhuriyeti vize ücreti

Çek Cumhuriyeti vize ücreti Konsoloslukların belirlediği şekildedir ve durumunuzla ilgili olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize ücretleriyle ilgili olarak Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti temsilcimizle iletişime geçerek güncel ücretleri öğrenebilirsiniz. Aracı kurum hizmet bedelleri ve kargo ücreti gibi masraflar vize harcına ek olarak talep edilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Çek Cumhuriyeti ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
N. REŞBER 24/05/17, 20:30
Çek Cumhuriyeti turist vizesi için gereken güncel evraklar nelerdir öğrenebilir miyim? Vize için Randevu gerekiyor mu nereden alabilirim?
Cevabı Görüntüle
Gencer 22/04/17, 15:55
01.11.2016-01.11.2017 tarihlerini kapsayan Çek arkadaşımdan davetiyem var,daha önce bu davetiye ile vize aldım ve Çek polisi bu davetiyenin belirtilen tarihler arasında tekrar kullanılabileceğini söyledi.Diğer bir yorumda sizin Davetiyenin güncel olması gerektiği yorumunuzu gördüm.Acaba tekrar bu davetiyeyle başvuru yapmam hakkında ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
serra 06/04/17, 16:53
Merhaba Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için şirketimden antetli kağıda izin dilekcesi yazdırıcam Ankara için Çek Cumhuriyeti Elçiliği olarak mı yazmak gerekiyor yoksa ne olarak hitap olarak yardımcı olursanız sevinirim.
Cevabı Görüntüle
Kübra 22/03/17, 09:26
Merhaba, 4 günlük Prag turlarına katılmayı düşünüyorum. pasaportum var ama Çek Cumhuriyeti vizem yok ne yapmam gerekir?
Cevabı Görüntüle
Adil 24/02/17, 13:53
Merhaba, Çek Cumhuriyetine çok acil bir şekilde vize başvurusunda bulunmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim. Çek cumhuriyeti vizem ne zaman çıkar? (esnaf olarak vize başvurusunda bulunacağım)
Teşekkürler