Çek Cumhuriyeti Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,
Çek Cumhuriyeti’ne kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçebilirsiniz!

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Çek Cumhuriyeti vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık sunar. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirtilen Çek Cumhuriyeti vize evrak listesine ve Çek Cumhuriyeti vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi'dir.

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu: Ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı 18 yaşından küçük çocuklar, ebeveyni veya yasal vasisi tarafından imzalanmış, kendilerine ait ayrı bir başvuru formu sunmalıdır. Basvuru formu tam olarak uygun ve okunaklı bir şekilde doldurulmalı, arkasındaki her iki imza kısmı da mutlaka imzalanmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kaşe, ıslak imzalı ve İngilizce olarak yazılması gerekiyor.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz fon üzerine 35x45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf dosyanızda bulunması gerekenlerden. Fotoğrafınız son 6 ay icinde, dik cepheden çekilmiş olmalı.
 • Pasaport: Pasaportunuzun seyahatinizin bitim tarihinden en az 3 ay sonraya geçerliliğini koruyor olması gerekiyor.  
 • Şirket evrakları: Güncel tarihli şirket evraklarını dosyanızda hazır bulundurmanız koşulu var. Söz konusu belgeler sırasıyla faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası kaydı,ticaret sicil gazete fotokopileri olarak teslim edilmesi gerekiyor.
 • İşe giriş bildirgesi: SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü ibrazı gerekli olan evraklar arasında yer alıyor. e-devlet üzerinden alındığı durumda barkodlu olması gerekiyor.
 • Maaş bordrosu: Son 3 aya ait maaş bordronuz ıslak imzalı ve kaşeli olmalı.
 • Kimlik fotokopisi: Kimlik fotokopisi ve evli olanlar için evlilik cüzdanı fotokopisi dosyanızda bulunması gereken evraklar arasında yer alıyor.
 • Banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 2500 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmesi gerekiyor.
 • Konaklama: Otel konfirmasyon belgesinde (Otel ödendi belgesi)  otelin kaşesi ile birlikte imzası olması gerekiyor.
 • Sağlık Sigortası: Seyahat Sağlık Sigortası, seyahat tarihinden bir gun once baslayip, donus tarihinden bir gun sonra biten 30.000 EUR teminatli Schengen ulkelerinde gecerli bir Seyahat Saglik Sigortasi olması gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Dikkat Edilecekler

Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzun sağlıklı ve zamanında yürütülebilmesi için doğru zamanlama önem taşıyor. Evrakların toparlanması ve kontrolü zaman alacaktır. Bu durumda vize başvurunuzun seyahat tarihinden en erken 4 hafta en geç 15 gün içinde yapılması gerekiyor. Bu süreler değişiklik gösterebileceğinden Vize Merkezi’nin ülke sorumlusu arkadaşlarımızla iletişime geçmeniz sürecin sağlıklı yürütülmesini sağlayacaktır.
Yukarıda belirtilen evrak listesi, vize başvurunuzu gerçekleştirebilmemiz için konsolosluk tarafından talep edilen evrakların bilgisini içerir. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümü’nce yeni evraklar talep edilebilir. Başvurunuzu bu bilgiyi de göz önünde bulundurarak yapmanız önemli.

Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününde Vize Merkezi tarafından alınacaktır. Konusunda tecrübeli ülke temsilcisi arkadaşlarımız randevu saatini ve tarihini sizinle paylaşacaklardır.

Vize Merkezi ülke temsilcileri, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen üye ülkelere yapılacak vize başvuruları için başvuru sahiplerinin biometrik verilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların yeni başvurular için biyometrik veri (parmak izi) beyan etmesi gerekmektedir. Pasaport işlemleri sırasında Emniyet birimlerine vermiş olduğunuz parmak izi Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.

Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmiyor. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularınız hakkında verilecek kararlar Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir.
Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular, vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Bu durumda itiraz hakkınız buunuyor. İtiraz dilekçenizle birlikte konsolosluğa ek belgeler verebilir başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Adımları

Çek Cumhuriyeti turistik vizenizi Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

1. Adım – Çek Cumhuriyeti vizesi konusunda uzman arkadaşlarımızı arayabilirsiniz.

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerini arayarak, konusunda uzman arkadaşlarımızdan hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep edebilirsiniz. Vize Uzmanlarımızın tarafınıza yönelttiği sorulara verdiğiniz doğru yanıtlar, doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Çek Cumhuriyeti vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi’nde görevli Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönelttiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım – Çek Cumhuriyeti vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi yetkililerine teslim edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırınız. Eğer evraklarınızı elden değil de kargo ile gönderecekseniz, kargonuzun takip numarasını bir yere not ediniz. Kargonuzun Vize Merkezi’ne ulaşması sonrasında, yetkili arkadaşlarımız sizi bilgilendirilecek. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları, başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Çek Cumhuriyeti Vize Departmanımız, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili gönderilecektir. Yönlendirilmiş olan mailde, varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve sizin onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmaz izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım – Pasaport teslimi

Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini, tamamen kontrolü altında tutuyor.
Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvuru işlemleri 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanıyor. Bu süre, ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri,  Vize Merkezi Yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir.

Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunu kabul eden merkezler

Çek Cumhuriyeti için vize başvurusunu Konsolosluğun/Büyükelçiliğin yetkili kıldığı aracı kurumlar aracılığıyla şahsen veya yetkilendirdiğiniz acente aracılığıyla yapabilirsiniz. Başvurunuz esnasında ikamet adresinizin sınırlarında bulunan Başvuru Merkezi’ni kullanmanız gerekiyor. Bölge sınırlaması çerçevesinde Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Rize, Artvin, Ardahan, Kars’tan yapılacak başvuruları kabul ediyor. Bu kentlerin dışında kalanlar başvurularını Ankara’daki Büyükelçilikten yapabiliyorlar.

Çek Cumhuriyeti VIP başvurusu

Çek Cumhuiyeti’ne VIP başvurusu yapılabiliyor. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda VIP uygulaması randevunuzun kısa sürede alınmasına olanak veren bir uygulamadır. Çek Cumhuriyetine VIP’ten vize başvurusu yapılması halinde alınacak randevu tarihinden önce alınabiliyor ancak bu hizmetin kullanılması konsolosluk/elçilik işlem süresini etkilemiyor. VIP başvurusu için standart başvuru ücretinden daha fazla bir ödeme yapılması gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Parmak İzi Uygulaması

AB üyesi olup Schengen’e dahil olan ülkelere seyahat esnasında eğer birlik üyesi ülkelerden birinin vatandaşı değilseniz 90 güne kadar olan seyahatler için Schengen vizesi almak zorunlu tutuluyor. Schengen vize başvurusu için ise Çek Cumhuriyeti, VIS (Visa Information System-Vize Bilgi Sistemi) zorunluluğu getirilmiş. VIS parmak izi prosedürlerinin uygulandığı bir sistem. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış Schengen vizesi VIS’li olduğundan buradaki parmak izi bilgisi 5 yıl süreyle geçerli. Uygulama gereğince vize başvuru sahibinin tüm parmak izleri biyometrik tarama cihazları ile alınıyor. Parmak izinin verileceği tarihte vize başvuru sahibinin ellerinde eksik parmak varsa mutlaka hastane raporunu ibraz etmesi gerekiyor. 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların yeni başvurular için biyometrik veri (parmak izi) beyan etmesi gerekmektedir. 

Parmak izini verecek kişinin parmaklarında yara ve kına gibi tarama hatasına neden olabilecek unsurlar da yer almamalı. Vize başvuru sahibinin ellerinde eksik parmak varsa mutlaka hastane raporunu ibraz etmesi gerekiyor. VIS’in işleyişiyle ilgili detaylı bilgi için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri konusunda tecrübeli arkadaşlarımızla görüşebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Pasaport Prosedürü

Çek Cumhuriyetine yapacağınız vize başvurusunda evlenmeden önceki soyadınızla aldığınız eski pasaportunuzu evlilik yarihinden 3 ay içerisinde ise kullanabilirsiniz, aksi durumda yeni soyadınızla aldığınız pasaportunuzu kullanmanız gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti tüm evli çiftlerden evlilik cüzdanı fotokopisinin ibraz edilmesini zorunlu kılıyor.

Çek Cumhuriyeti’nde Aile Arkadaş Ziyareti

Çek Cumhuriyeti Schengen ülkesi olduğundan ülkeye giriş Schengen vizesi alınarak gerçekleştirilebiliyor. Schengen vizesi için gerekli evrakları tamamlarken arkadaşınızın davetini içerin mektubu da unutmamak gerekiyor. Davet mektubunun Çek Cumhuriyeti’ndeki polis merkezinden onaylı olması koşulu var.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Otel ve Uçak Rezervasyonu

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda vize işlemlerinde vize dosyasında otel ve uçak rezervasyonlarının bulunması koşulu var. Otel ve uçak biletinin satın alınma zorunluluğu yok ancak Çek Konsolosluğu başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak satın alınmış uçak bileti ve otel rezervasyonu talep etme hakkına sahiptir. Otel rezervasyonunda vize başvurusunda bulunan kişinin/kişilerin isminin yer alması gerekiyor. Yaptırdığınız otel rezervasyonunun iptal olması durumunda veya bir diğer deyişle seyahat tarihiniz itibari ile geçerliliğini yitirmesi durumunda vize reddi alabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu uçak ve otel rezervasyonlarının satın alınmış olmasını isteyebilir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusunda Dilekçe Zorunluluğu

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda size gönderilen hazırlanması gereken evrak listesinde konsolosluğa hitaben yazılacak seyahat amacını belirten bir dilekçenin de olması zorunlu tutuluyor. Başvuru dilekçesinde seyahat amacı, hangi tarihlerde gibileceği, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağını gibi bilgilerin de olması gerekiyor. Çek Cumhuriyeti vize başvuru dilekçesinin İngilizce yazılmasını talep ediyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine üye ve Schengen alanı kapsamında olduğundan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti'ne kısa süreli yapılacak ziyaretlerde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahipleri için geçerli olan Schengen vizesi vize sahibine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkânı sunar.

Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru yapacak kişiler seyahat amacı, mesleki durum gibi bilgileri göz önünde bulundurarak güncel bir şekilde evraklarını hazırlamalıdırlar. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için özellikle mesleki durumunuz büyük bir önem arz etmektedir. Hangi pozisyonda (Şirket sahipleri, şirket çalışanları, doktorlar, avukatlar, ev hanımı vb.) ve mesleğinizi nerede icra ettiğiniz hazırlayacağınız evraklar için önemlidir. Bu konuyla ilgili bilgi ve evrak listesini Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sayfamızda “Vize İşlemleri” başlığı altında görebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vizesi alırken tıpkı diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi banka hesabınızda gerekli olduğu zaman kullanabileceğiniz ve tüm masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir bakiye olması gerekmektedir.  Son 3 aya ait banka hesap hareketleri vize yetkilileri tarafından kontrol edilebilmektedir. Çalışmayanlar, ev hanımları veya öğrenciler gibi gerekli mazereti olan ve banka veya herhangi bir gelir beyan edemeyen vatandaşların masrafların karşılanabilmesi için bir sponsora ihtiyaçları olacaktır. Sponsorun hazırlayacağı maddi durumu belgeleyen evrakar başvuru sahibinin dosyasına konulmalı ve Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcimizden e-mail veya telefonla talep etmek için “İletişim” ve “Şubelerimiz” bölümlerini kullanabilirsiniz.

Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuruları Schengen üye devletlerin aldığı ortak kararla doğrudan Konsolosluğa ve Büyükelçiliğe yapılamamaktadır. Akredite firmalar aracılığıyla vize başvuruları kabul edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sitesinde Çek Cumhuriyeti vizesi almak için gerekli evrakları Vize İşlemleri bölümü altında kısa süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vize kategorilerinde bulacaksınız. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi, Çek Cumhuriyeti ticari vizesi, Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi için gereken evrakların yanında vize alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar için gerekli bilgiye de oradan ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakların en güncel listesini talep etmek için veya aklınıza takılan herhangi bir soru için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin ve Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinize sonuç odaklı çalışan deneyimli kadromuzla başlayın.

Çek Cumhuriyeti vizesi için Vize Merkezi size vizenin alınmasına kadar uzayan süreçte her türlü danışmanlığı (Başvuru süreci, evrakların kontrol edilmesi, randevu vb.) saklamaktadır. Evraklarınızı hazırlarken gerekli olan en önemli şey vize başvuru formudur. Bu form eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Vize Merkezi temsilcilerimiz size bu konu hakkında da bir danışmanlık sağlamakta ve formunuz en doğru şekilde doldurulmaktadır. Çek Cumhuriyeti vizesi dilekçenizde seyahat amacınızın, gidiş-dönüş tarihlerinizin, seyahat masraflarınızın kim tarafından karşılanacağına dair bilgiler yer almalıdır. Yapacağınız başvuruda bahsedilen tüm bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmiş olursunuz ve bilgilerin yanlı olması veya şüphe uyandırması durumunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri vize başvurunuzu reddedebilir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için kullanacağınız pasaport seyahat sonrası en az 3 ay 15 gün geçerlilikte olması gerekmektedir. Daha önceden aldığınız ama şuan kullanmadığınız başka pasaportlarınızda varsa başvuru esnasında onları da ibraz etmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü zamanlarda sizden ek evrak talebinde bulunabilirler. Bu durumda istenilen evrakların bir an önce hazırlanması ve vize çıkma süresinin etkilenmemesi adına hemen konsolosluğa iletilmesi gerekir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkış süresi ortalama 15 iş günüdür. Evrakları tarafımıza ulaştırdıktan sonra sizin adınıza bir randevu alınır ve evraklar başvuru merkezine teslim edildikten sonra bu süre geçerli olur. Çek Cumhuriyeti vizesi için gereken biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gelmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı öneriyoruz. Çıkabilecek herhangi bir aksilik veya ek evrak istenmesi durumlarına karşı 1 ay ideal bir süredir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunabilmeniz için seyahatinize en fazla 3 ay kalması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi 

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi ile Schengen bölgesi kapsamındaki 26 ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer Schengen vizesini ilk olarak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan aldıysanız seyahatinizde en uzun konaklayacağınız ülke Çek cumhuriyeti olmalıdır. Eğer Schengen vizenizi Çek Cumhuriyetinden aldıysanız ve Çek Cumhuriyetine giriş yapmadan seyahatinizi başka bir Schengen ülkesinde tamamladıysanız bu doğru bir Schengen vize kullanımı olmaz ve daha sonra alacağınız Çek Cumhuriyeti Schengen vizelerinde bu sorun çıkartabilir ve başvurunuz reddedilebilir. Seyahat planınızı başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. Bir başka Schengen ülkesinden alacağınız davetiye ile o ülkeye Çek Cumhuriyeti üzerinden gidecek olsanız bile, o davetiyeyi Çek Cumhuriyeti başvuru evrakları arasına koymanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz başvurular genellikle ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Randevusu

Çek Cumhuriyeti vizesi için randevu alma Vize Merkezi temsilcilerinin görevleri arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten ve temsilcilerimiz bu evraklarla ilgili gerekli kontrolleri sağladıktan sonra vize randevu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Temsilcilerimizin sizin için almış olduğu randevuya geldiğinizde bir Biyometri işlemi gerçekleştirilir. Biyometri işleminin amacı parmak izi bilginizin Schengen vize veri tabanına kaydedilmesi Schengen vize yönetmeliğinin kurallarından biridir. Daha önceden Schengen vizesi almamış olan başvuru sahiplerinin parmak izi verme işlemini mutlaka yapması gerekmektedir. Biyometri verisi eğer son Schengen vizeniz 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmışsa 5 sene geçerliliğini korumaktadır. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru sürecinde istisnai durumlar dışında parmak izinden muaf olmak söz konusu değildir. 12 yaşın altında olan çocuklara Biyometri işlemi uygulanmaz. İstisnai durumlarla ilgili olarak, Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzdan önce Vize Merkezi temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti başvurunuzda istisna olmaksızın herkesin bulundurması gereken bir diğer evrak biyometrik fotoğraflardır. Bu fotoğraflar en geç 3 ay önce çekilmiş ve daha önce kullanılmamış olmalı. Aynı zamanda yüz hatlarınız net bir şekilde görünmeli ve 35x45 ölçülerinde olmalı. Konsolosluklar dini gerekçeler dışında hiçbir aksesuarı kabul etmemektedir. Dini gerekçeler içinde gözlerinizin çevresi mutlaka görünmelidir. 

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti

Çek Cumhuriyeti vize ücreti Konsoloslukların belirlediği şekildedir ve durumunuzla ilgili olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize ücretleriyle ilgili olarak Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti temsilcimizle iletişime geçerek güncel ücretleri öğrenebilirsiniz. Aracı kurum hizmet bedelleri ve kargo ücreti gibi masraflar vize harcına ek olarak talep edilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Çek Cumhuriyeti ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
N. REŞBER 24/05/17, 20:30
Çek Cumhuriyeti turist vizesi için gereken güncel evraklar nelerdir öğrenebilir miyim? Vize için Randevu gerekiyor mu nereden alabilirim?
Cevabı Görüntüle
Gencer 22/04/17, 15:55
01.11.2016-01.11.2017 tarihlerini kapsayan Çek arkadaşımdan davetiyem var,daha önce bu davetiye ile vize aldım ve Çek polisi bu davetiyenin belirtilen tarihler arasında tekrar kullanılabileceğini söyledi.Diğer bir yorumda sizin Davetiyenin güncel olması gerektiği yorumunuzu gördüm.Acaba tekrar bu davetiyeyle başvuru yapmam hakkında ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
serra 06/04/17, 16:53
Merhaba Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için şirketimden antetli kağıda izin dilekcesi yazdırıcam Ankara için Çek Cumhuriyeti Elçiliği olarak mı yazmak gerekiyor yoksa ne olarak hitap olarak yardımcı olursanız sevinirim.
Cevabı Görüntüle
Kübra 22/03/17, 09:26
Merhaba, 4 günlük Prag turlarına katılmayı düşünüyorum. pasaportum var ama Çek Cumhuriyeti vizem yok ne yapmam gerekir?
Cevabı Görüntüle
Adil 24/02/17, 13:53
Merhaba, Çek Cumhuriyetine çok acil bir şekilde vize başvurusunda bulunmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim. Çek cumhuriyeti vizem ne zaman çıkar? (esnaf olarak vize başvurusunda bulunacağım)
Teşekkürler
Telefon
x