Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Çek Cumhuriyeti Vize Merkezini arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti ve birçok Schengen ülkeleri vize işlemlerine edindiği deneyimlerle ve profesyonel bir yaklaşımla hizmet veren, uzman bir vize danışmanlık firmasıdır.

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sayfamızı dikkatli bir şekilde incelediğiniz takdirde çek Cumhuriyeti vizesi için ulaşmak istediğiniz tüm cevaplara sitemizden ulaşacaksınız. İtina ile hazırlanmış Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sayfamız birçok işleminizde size yol göstermeyi amaçlamaktadır.

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vize başvurularınız için size sonuç odaklı bir danışmanlık hizmeti vermektedir. Çek Cumhuriyeti’nin vize işlemleri için yetkilendirdiği Konsolosluklar ve Büyükelçiliğin belirlemiş olduğu güncel ve eksiksiz evrak listesine sayfamızdan ulaşacaksınız.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine üye ve Schengen alanı kapsamında olduğundan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti'ne kısa süreli yapılacak ziyaretlerde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahipleri için geçerli olan Schengen vizesi vize sahibine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkânı sunar.

Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru yapacak kişiler seyahat amacı, mesleki durum gibi bilgileri göz önünde bulundurarak güncel bir şekilde evraklarını hazırlamalıdırlar. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için özellikle mesleki durumunuz büyük bir önem arz etmektedir. Hangi pozisyonda (Şirket sahipleri, şirket çalışanları, doktorlar, avukatlar, ev hanımı vb.) ve mesleğinizi nerede icra ettiğiniz hazırlayacağınız evraklar için önemlidir. Bu konuyla ilgili bilgi ve evrak listesini Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sayfamızda “Vize İşlemleri” başlığı altında görebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vizesi alırken tıpkı diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi banka hesabınızda gerekli olduğu zaman kullanabileceğiniz ve tüm masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir bakiye olması gerekmektedir.  Son 3 aya ait banka hesap hareketleri vize yetkilileri tarafından kontrol edilebilmektedir. Çalışmayanlar, ev hanımları veya öğrenciler gibi gerekli mazereti olan ve banka veya herhangi bir gelir beyan edemeyen vatandaşların masrafların karşılanabilmesi için bir sponsora ihtiyaçları olacaktır. Sponsorun hazırlayacağı maddi durumu belgeleyen evrakar başvuru sahibinin dosyasına konulmalı ve Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcimizden e-mail veya telefonla talep etmek için “İletişim” ve “Şubelerimiz” bölümlerini kullanabilirsiniz.

Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuruları Schengen üye devletlerin aldığı ortak kararla doğrudan Konsolosluğa ve Büyükelçiliğe yapılamamaktadır. Akredite firmalar aracılığıyla vize başvuruları kabul edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sitesinde Çek Cumhuriyeti vizesi almak için gerekli evrakları Vize İşlemleri bölümü altında kısa süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vize kategorilerinde bulacaksınız. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi, Çek Cumhuriyeti ticari vizesi, Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi için gereken evrakların yanında vize alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar için gerekli bilgiye de oradan ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakların en güncel listesini talep etmek için veya aklınıza takılan herhangi bir soru için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin ve Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinize sonuç odaklı çalışan deneyimli kadromuzla başlayın.

Çek Cumhuriyeti vizesi için Vize Merkezi size vizenin alınmasına kadar uzayan süreçte her türlü danışmanlığı (Başvuru süreci, evrakların kontrol edilmesi, randevu vb.) saklamaktadır. Evraklarınızı hazırlarken gerekli olan en önemli şey vize başvuru formudur. Bu form eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Vize Merkezi temsilcilerimiz size bu konu hakkında da bir danışmanlık sağlamakta ve formunuz en doğru şekilde doldurulmaktadır. Çek Cumhuriyeti vizesi dilekçenizde seyahat amacınızın, gidiş-dönüş tarihlerinizin, seyahat masraflarınızın kim tarafından karşılanacağına dair bilgiler yer almalıdır. Yapacağınız başvuruda bahsedilen tüm bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmiş olursunuz ve bilgilerin yanlı olması veya şüphe uyandırması durumunda Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri vize başvurunuzu reddedebilir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için kullanacağınız pasaport seyahat sonrası en az 6 ay geçerlilikte olması gerekmektedir. Daha önceden aldığınız ama şuan kullanmadığınız başka pasaportlarınızda varsa başvuru esnasında onları da ibraz etmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü zamanlarda sizden ek evrak talebinde bulunabilirler. Bu durumda istenilen evrakların bir an önce hazırlanması ve vize çıkma süresinin etkilenmemesi adına hemen konsolosluğa iletilmesi gerekir.

Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkış süresi 3 ila 15 iş günüdür. Evrakları tarafımıza ulaştırdıktan sonra sizin adınıza bir randevu alınır ve evraklar başvuru merkezine teslim edildikten sonra bu süre geçerli olur. Çek Cumhuriyeti vizesi için gereken biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gelmeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu işlemlerinize seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı öneriyoruz. Çıkabilecek herhangi bir aksilik veya ek evrak istenmesi durumlarına karşı 1 ay ideal bir süredir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunabilmeniz için seyahatinize en fazla 3 ay kalması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi 

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi ile Schengen bölgesi kapsamındaki 26 ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer Schengen vizesini ilk olarak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan aldıysanız seyahatinizde en uzun konaklayacağınız ülke Çek cumhuriyeti olmalıdır. Eğer Schengen vizenizi Çek Cumhuriyetinden aldıysanız ve Çek Cumhuriyetine giriş yapmadan seyahatinizi başka bir Schengen ülkesinde tamamladıysanız bu doğru bir Schengen vize kullanımı olmaz ve daha sonra alacağınız Çek Cumhuriyeti Schengen vizelerinde bu sorun çıkartabilir ve başvurunuz reddedilebilir. Seyahat planınızı başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. Bir başka Schengen ülkesinden alacağınız davetiye ile o ülkeye Çek Cumhuriyeti üzerinden gidecek olsanız bile, o davetiyeyi Çek Cumhuriyeti başvuru evrakları arasına koymanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz başvurular genellikle ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vizesi randevusu

Çek Cumhuriyeti vizesi için randevu alma Vize Merkezi temsilcilerinin görevleri arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten ve temsilcilerimiz bu evraklarla ilgili gerekli kontrolleri sağladıktan sonra vize randevu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Temsilcilerimizin sizin için almış olduğu randevuya geldiğinizde bir Biyometri işlemi gerçekleştirilir. Biyometri işleminin amacı parmak izi bilginizin Schengen vize veri tabanına kaydedilmesi Schengen vize yönetmeliğinin kurallarından biridir. Daha önceden Schengen vizesi almamış olan başvuru sahiplerinin parmak izi verme işlemini mutlaka yapması gerekmektedir. Biyometri verisi eğer son Schengen vizeniz 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmışsa 5 sene geçerliliğini korumaktadır. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvuru sürecinde istisnai durumlar dışında parmak izinden muaf olmak söz konusu değildir. 12 yaşın altında olan çocuklara Biyometri işlemi uygulanmaz. İstisnai durumlarla ilgili olarak, Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzdan önce Vize Merkezi temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti başvurunuzda istisna olmaksızın herkesin bulundurması gereken bir diğer evrak biyometrik fotoğraflardır. Bu fotoğraflar en geç 3 ay önce çekilmiş ve daha önce kullanılmamış olmalı. Aynı zamanda yüz hatlarınız net bir şekilde görünmeli ve 35x45 ölçülerinde olmalı. Konsolosluklar dini gerekçeler dışında hiçbir aksesuarı kabul etmemektedir. Dini gerekçeler içinde gözlerinizin çevresi mutlaka görünmelidir. 

Çek Cumhuriyeti vize ücreti

Çek Cumhuriyeti vize ücreti Konsoloslukların belirlediği şekildedir ve durumunuzla ilgili olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize ücretleriyle ilgili olarak Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti temsilcimizle iletişime geçerek güncel ücretleri öğrenebilirsiniz. Aracı kurum hizmet bedelleri ve kargo ücreti gibi masraflar vize harcına ek olarak talep edilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

İletişim
İstanbul
Tel : +90 (212) 970 05 28
Cep: 0532 476 25 16
avrupa@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 28
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 28
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 20 26
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
Tel: + 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com

Çek Cumhuriyeti ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
A. ağraa 22/11/16, 01:19
Merhaba Sayın Yetkili,

Çek Cumhuriyeti başkenti Prag da bşr Çek firması tarafından adıma çalışma belgesi çıkarıldı. Oturum için vize
başvuru yapacağım.
Başvuruda gerekli belgelerin listesinin tarafıma gönderilmesini Arz ederim.

Saygılarımla
Cevabı Görüntüle
M. Özcanlı 15/10/16, 20:10
Merhaba, sponsor dilekçesinin dili ne olmalıdır İngilizce kabul ediliyor mu ve vfsnin sitesinde vukuatlı nüfus kayıt örneği yazmıyor ama yine de almam gerekir mi? Şimdiden teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
Sabri 19/09/16, 08:14
Merhaba,

3 gün Çek Cumhuriyeti ve hemen sonrasında 4 gün Fransa olmak üzere 7 günlük bir tatil planı düşünüyorum.

Türkiye'den öncelikle Çek Cumhuriyetine gidip orada 3 gece kaldıktan sonra Prag'a geçeceğim. Prag üzerinden Paris'e uçmayı planlıyorum. Sonrasında Paris üzerinden de Türkiye ye dönüş yapmak istiyorum.

Bu durumda sadece Çek Cumhuriyeti vizesi almam yeterli midir ? Yoksa haricen başka bir işlem yapmam gerekir mi?

Bilgilerinizi rica ederim.

Saygılarımla
Cevabı Görüntüle
A. Yaylaci 16/08/16, 17:35
Merhaba .

Ben İzmir'de ikamet ediyorum. Çek Cumhuriyeti'ne vize başvurusu yapmak istiyorum. Bunu Çek cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu'ndan yapabilir miyim?

İyi günler

Şimdiden teşekkürler.