Çek Cumhuriyeti Turistik Vize


Çek Cumhuriyeti turistik vize evrakları güncel koşullara göre farklılıklar ve değişiklikler içerebilmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız turistik seyahatlerle ilgili gerekli evrak listesinin en güncel halini e-mail olarak almak ve eksiksiz evraklarla başvuru yapmak için lütfen Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti vizesi departmanımızı arayınız.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay 15 gün geçerli olması talep edilen pasaportunuz vize bitiş tarihi itibariyle 90 gün geçerli olmalıdır. Evlilik nedeniyle soyadı değişikliği olduysa, evlilik tarihinden sonra en az 3 ay daha pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Bu süreyi aşan durumlarda veya boşanma nedeniyle bir değişiklik olduysa yeni kimlik ve pasaport bilgileriniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

2.Dilekçe: Vize başvuru sahibi tarafından Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçe İngilizce yazılacak olup ülkeye yapılacak seyahatin amacını ve seyahat tarihlerini içerir. Çalışan kişiler hem şahsi dilekçelerini hem de şirketlerin alacakları izin yazısını dilekçe formatında sunarlar. Bu konu seyahate özel detayları içerdiği için Vize Merkezi temsilcilerimizden güncel ve doğru bilgi alabilirsiniz.

3.2 adet Biyometrik fotoğraf: 35*45 mm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafınız güncel halinizi yansıtmalıdır.

4. Banka hesap özeti: Banka hesap özetleri son 3 aylık hareketleri göstermelidir. Kaşe ve imzalı olması gereken banka hesap özetindeki bakiyenin en az 3000 TL olması gerekmektedir ancak bankada bulundurulması gereken para miktarı kalış süresine göre hesaplandığı için temsilcilerimizden detay hakkında bilgi alabilirsiniz.

5. Kimlik Fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

6. Otel rezervasyonu: Seyahat tarihiniz itibariyle geçerli otel rezervasyonunuz olması gerekmektedir. Ayrıca eğer birden fazla ülke seyahati söz konusu ise gideceğinizi diğer ülkelerdeki konaklamanıza dair bilgileri ve rezervasyon bilgilerini vize dosyanıza eklemeniz gerekecektir.


 
Çek Cumhuriyeti Turistik Vize için başvuru sahibinin mesleğine/durumuna bağlı ek olarak hazırlaması gereken belgeler;
 
Kişi Şirket Sahibi İse;
1. 4B Bağ-Kur Hizmet Dökümü

2. Şirketini güncel tarihli belgeleri: Faaliyet belgesi aslı, Sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri fotokopileri.

3. Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık hesap hareketliliğine göre bakiyesi en az 3000 TL olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.
 
Kişi şirket çalışanı ise;
1.4A Hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi
2. Güncel şirket belgeleri: Faaliyet belgesinin orijinali, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopileri)
3. Maaş bordrosu: Islak imza ve kaşeli, son 3 aylık maaş bordroları
 
Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;
1. Çalışma ve İzin Belgesi: Kişinin bağlı bulunduğu devlet kurumundan
3. Görev Kimlik Kartı Fotokopisi: Çalışılmakta olan devlet kurumundan
4. Maaş Bordrosu: Son 3 aylık, ıslak İmza ve kurumdan kaşeli
 
Kişi Emekli ise;
1.Emeklilik yazısı: güncel tarihli orijinal belge olmalıdır
2.Emeklilik cüzdanı fotokopisi
 
Kişi Öğrenci ise;
1. Öğrenci Belgesi: Öğrencilik durumu devam ediyorsa bu belge alınmalıdır, yeni mezun durumda okuldan yeni mezun olunduğuna dair belge alınmalıdır.
2. Muvaffakatname: Çek Cumhuriyeti vizesine başvurun kii 18 yaşından küçük ise ebeveynlerin her biri tarafından imzalanmış muvaffakatname noter tasdikli olmalıdır.
 
Ev Hanımı ise;
1.Sponsor yazısı: Seyahatin masraflarını karşılayacak kişi tarafından yazılacaktır
2.Sponsor evrakları: Sponsorun mesleki durumuna göre hazırlanacaktır.
 
NOT: Ev hanımları için sponsor olacak kişi Devlet Memuru ise çalıştığı kurumdan mühür ve ıslak imzalı çalıştığına dair belge almalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları Hakkında

Çek Cumhuriyeti vizesi gerekli evrak listeleri kişilerin durumuna, mesleğine, sosyal pozisyonuna göre göre değişmektedir. SGK’lı çalışanların, işverenlerin, devlet memurlarının, öğrenci, emekli, ev hanımı ve çalışamayana kişilerin hazırlamaları gereken evraklar birbirinden farklı göstermektedir. Evraklar, evrak detayları dikkate alınarak hazırlanmalı, güncel olmayan ve eksik evraklarla yapılan başvuruların ret ile sonuçlanacağı unutulmamalıdır. Çek Cumhuriyeti vize evraklarının seyahat amacınızla uyumlu olduğundan emin olunuz. Sunacağınız bütün evraklar ülkeye geri dönüş garantisine dair bilgileri içerir, bu nedenle doğru ve kendi içinde tutarlı bir dosya sunmanız vizeyi alabilmenizin ön koşuludur.

Alacağınız vize size 180 günlük süre içinde 90 gün kalış izni verecek şekilde olacaktır ki bu bir Schengen vize kuralıdır. Bu süreden daha uzun süreli kalış talep eden kişiler başvurularını doğrudan konsolosluğa yapmak durumdadırlar.

Vize Merkezi çağrı merkezini arayarak talep edeceğiniz evraklar ilgili şubemize gönderildikten sonra dikkatle incelenmekte, seyahat amacınıza uygun hale getirilmektedir. Evrak hazırlık aşamasında gözden kaçabilecek küçük detaylar vize almanızın önünde bir engel teşkil edebilmektedir. Evraklardaki tarihlerin uyumu, vize talebinizin gerçekçi olması, daha önceki vize deneyimleriniz gibi kriterler dikkate alınarak vize randevunuzdan önce sizden ek evrak talebinde bulunabilmekteyiz. Çek Cumhuriyeti vizesinin sonucuna karar veren tek kurum Çek Cumhuriyeti Konsolosluğudur; sizden talep edebileceğimizi evraklar Schengen prosedürleri gereğidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkış süresi ortalama 15 iş günüdür; seyahat tarihinize 15 gün kala yapacağınız başvurunuzun sonuçlanma süresi gecikebilir ve bu konsolosluğun inisiyatifinde olan bir durumdur. Başvurunuzu seyahatinden 3 ay önce veya seyahatinize en geç 1 ay kala yapmanızı tavsiye ederiz. Vizenin çıkış süresi olan 15 günlük süreye tatiller ve konsolosluğun kapalı olduğu günler dahil değildir. Eksik evraklarla yapılan başvurularda ek evrak talepleri vize çıkış süresini uzatabilir. Evraklarınızı dikkatli bir gözün incelemesi ileride vize işlem süreci boyunca karşılaşabileceğiniz kötü sürprizlerin önüne geçecektir. İşte bu noktada Vize Merkezi profesyonel vize çözümleri ile size destek olarak zaman kayıplarınız önlemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Aşağıdaki adımları takip edeceğiniz bir vize başvurusunda Çek Cumhuriyeti vizesi almak hiç de zor değildir.

1.Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vizesi departmanımızı arayın, durumunuzu izah edin, seyahat planınızı paylaşın, hazırlamanız gereken evrakları e-posta olarak talep ediniz.

2.Evrakları hazırladıktan sonra bize kargo veya elden ulaştırın, şayet eksik evrakınız varsa bu durum size en kısa zamanda bildirilmektedir.

3.Evraklarınız ulaştıktan sonra vize randevunuz sizin planlarınıza en uygun tarihe alınmakta gerekli bilgilendirme asistanlarımız tarafından yapılmaktadır.

4.Randevu tarihi ve saatinde gelin ve parmak izinizi ibraz edin. Schengen kuralları gereği başvuru sahiplerinin parmak izi ve biyometrik verilerini sunma zorunluğu vardır.

5.Vize sonucunuz açıklandıktan ve pasaportunuz çıktıktan sonra size kargo ile ulaştırabiliriz.

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti nedir?

Talep edilen vize süresine göre Çek Cumhuriyeti vize ücreti değişmektedir. Konsolosluk ayrıca dönemsel olarak güncellemeler yapabilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize ücreti Vize Merkezi işlem bedelleri ve konsolosluk harçlarını kapsar ve vize reddi durumunda geri iade edilmezler. Koordinasyon bedelleri sezonun yoğunluğuna göre de değişebilmektedir. Vize Merkezini arayarak güncel ücretleri öğrenebilirsiniz veya size gönderilmesini talep edeceğinizi bilgilendirme mail ’inde güncel ücret bilgisini görüntüleyebilirsiniz.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...