Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti turistik vize ülkeye gezi amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler için oluşturulmuş vize türüdür. Kısa süreli vize kategorisinde yer alan bu vize türü Schengen vize prosedürü ile başvuru almakta ve şartlarını uygulamaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize işlemlerine dair genel bilgileri yazımızın devamından takip edebilir; daha fazla detay ve danışmanlık için uzmanlarımıza +90 (212) 970 05 28 nolu hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvurusu

Diplomatik, yeşil ve gri pasaport sahipleri 90 güne kadar ülke ziyaretlerinde vizeden muaftır. Ancak bordo pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunarak onay alma zorunluluğu bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’ne turistik amaçla seyahat etmek istiyorsanız Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti turistik vize genel olarak 90 gün süreyle geçerli olarak tanımlanır.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti turistik vizesi için gerekli evraklar seyahat süresi, sebebi, kişinin mesleki ve mali durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle evrak listeleri başvuru sahibinin kişisel durumuna göre hazırlanmalıdır. Aşağıda bilginize sunduğumuz liste genel talep edilen evraklardır. Lütfen, uzmanlarımıza ulaşarak kişisel evrak listenizi edininiz.

Pasaport

Seyahat sonrasında en az 6 ay geçerli olması talep edilen pasaportunuz, on yıldan eski olmamalıdır. Evlilik nedeniyle soy isim değişikliği oldu ise ya da boşanma sebebiyle bir değişiklik olduysa yeni kimlik kartınız ve pasaport bilgileriniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti turistik vizesi için başvuru formunun İngilizce doldurulma zorunluluğu vardır. Başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan reşit olmayanlar için ayrıca form doldurulması gerekiyor. Form imzalanmalı ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Dilekçe

Vize başvuru sahibi tarafından Çek Konsolosluğuna hitaben kaleme alınacak dilekçe İngilizce yazılacaktır. Dilekçe içeriğinde seyahatin amacı ve seyahat tarihleri açıkça belirtilmelidir. Çalışan kişilerin hem şahsi dilekçelerini hem de şirketlerinden alacakları izin yazısını dilekçe formatında sunmaları gerekir. Dilekçe içeriği hakkında diğer sorularınız için uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf

35x45 mm ölçülerindeki beyaz fonda çektirilmiş biyometrik fotoğrafınız son güncel halinizi yansıtmalıdır.

Banka Hesap Özeti

Banka hesap özetleri ise son 3 aylık hareketleri göstermelidir. (Ülkede kalınacak her gün için 100 Euro’luk tutar hesaplanmalıdır.) Son aylarda normalde olmayan yüksek meblağlarda giriş çıkış şüphe uyandırabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Evrak, bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Pasaportunuzla örtüşen bilgilere sahip evraklarınız resmi kanallardan alınarak dosyaya eklenmelidir.

Otel ve Ulaşım Rezervasyonu

Seyahat tarihinizi içeren konaklama ve ulaşım rezervasyon evrakları Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvuru dosyanızda bulunması gerekir. Birkaç ülke ziyaret edilecekse, ülkeler arası seyahati gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonlarını belirtir belgeler de başvuru dosyasına olması gerekir.

Çek Cumhuriyeti turistik vize için başvuru sahibinin mesleki durumuna göre hazırlaması gereken genel evraklar ise şu şekildedir.

Kişi Şirket Sahibi İse;

 • 4B Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 • Şirketin güncel tarihli belgeleri (Faaliyet belgesi, Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri)
 • Şirketin banka hesap özetleri

Kişi şirket çalışanı ise; ( şirket evraklarına ek olarak)

 • 4A Hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi
 • Islak imza ve kaşeli, son 3 aylık maaş bordrosu

Kişi Kamu Çalışanı ise;

 • Çalışma ve İzin Belgesi
 • Görev Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Son 3 aylık, ıslak İmza ve kurumdan kaşeli maaş bordrosu

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik yazısı
 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi
 • Çek Cumhuriyeti vizesine başvurun kişi 18 yaşından küçük ise ebeveynlerin her biri tarafından imzalanmış noter tasdikli muvafakat name.

Ev Hanımı ise;

 • Seyahatin masraflarını karşılayacak kişi tarafından yazılacak sponsor yazısı ve mali evraklar
 • Çek Cumhuriyeti Vize Ücret Ödendi Belgesi

Çek Büyükelçiliği tarafından her yıl duyurulan vize ücreti de tıpkı evraklar da olduğu gibi seyahat süresi, ülkeye giriş sayısı, seyahat sebebine göre farklılık gösterecektir.

Seyahate katılacak olan aile bireyleri 0-6 yaş aralığında ise vize ücreti ve aracı kurumun hizmet bedeli alınmamaktadır. Eğer çocuklar 6-12 yaş aralığında ise vize ücreti alınmamaktadır. Ancak aracı kuruma hizmet bedelinin başvuru sahibi adına ödenmesi gerekiyor. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları ise standart vize ücretinden daha az ödeme yapmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vize işlem süresi konsolosluk/Büyükelçilikteki işlem yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir. Vize başvuru dosyası kurallarına uygun hazırlanmış ise Ankara ya da İstanbul’a gönderilme süreleri hariç 15-20 iş günü içerisinde başvuru sonucunu alabiliyorsunuz.

Ancak başvuru sürecinde her iki ülke için Resmi tatiller, olası aksaklıklar, belge talep süresi ve benzeri geciktirici unsurlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle asgari seyahatten 1 ay öncesinde dosya işleme konulmalıdır.

Çekya turistik vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Çek Cumhuriyeti turistik vizeniz çok girişli (multi) olarak verildi ise giriş çıkış yaptıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir. Önemli olan Çek Cumhuriyeti’ne giriş yapmanız ve en çok bu ülkede konaklamanızdır.

Vize başvurusu sonuçlanmadan otel-uçak biletleri alınmalı mı?

Çek turistik vize başvurunuz sonuçlanmadan önce uçak biletinizi ve otel konfirmasyonunuzu yapmamanız tavsiye edilir. Vizenin çıkış süreçlerinin uzun ve belli olmaması sorun yaratabilir. Başvuru için zorunlu belgelerdir fakat tarihleri içeren rezervasyon belgesi yeterli olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Vize Merkezi aracılığıyla nasıl alınır?

 • Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vizesi departmanımızı arayın, seyahat sebebinizi, süresini ve kişisel durumunuzu izah edin. Teklifimizi ve evrak listenizi talep edin.
 • Tüm talep edilen evrakları hazırladıktan sonra bize kargo ya da elden ulaştırın.
 • Evraklarınız uzmanlarımıza ulaştıktan sonra vize randevunuz sizin planlarınıza en uygun tarihe alınmakta gerekli bilgilendirme uzmanınız tarafından yapılmaktadır. Vize randevu gün ve saati için sizden onay alınmaktadır.
 • Schengen kuralları gereği başvuru sahiplerinin parmak izi ve biyometrik verilerini sunma zorunluğu vardır. Eğer 2015 öncesi herhangi bir parmak izi işleminde bulunmadıysanız kesinlikle parmak izi vermek zorundasınız. Bu sürece dair bilgilendirme de tarafımızdan yapılacaktır.
 • Vize sonucunuz açıklandıktan ve pasaportunuz çıktıktan sonra size kargo ile ulaştırabiliriz.

Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi Ofisleri

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

12 sorudan en popüler 12 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Çekya turistik vize
  H.O, 31 May 2022, 14:23

  Çekya turistik vize için neler gerekli bana bilgi verir misiniz? Sizin danışmanlık ücretiniz ne kadardır? İyi çalışmalar kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya turistik vize için banka hesabında ne kadar para olmalı?
  S.L, 31 May 2022, 14:00

  Çek Cumhuriyetine 10 günlük ablamı ziyaret amaçlı seyahat planım var. Çekya turistik vize için banka hesabında ne kadar para olmalı? Benim şuan hesabımda 9 bin tl var yeterli mi? Herhangi bir bakiye sınırı bulunuyor mu? İnternette çok fazla bilgi var bazıları çok bakiye gösterdiği için ret bazıları az bakiyeli olduğu için ret yediğini anlatmış bloklarda çok kararsız kaldım. Bana bilgi verir misiniz bu konuda ne kadar bakiye göstermem gerekiyor? Bilgi rica ediyorum, Kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya'dan ev aldım turistik vize nasıl alırım?
  G.L, 30 May 2022, 14:54

  Kızım Çekya’ya yaklaşık 12 sene önce evlenerek gitti ben kızımın vasıtası ile Çekya’dan ev aldım turistik vize nasıl alırım? Uzun süreli bir vize almak için ne gibi belgeler sunmam gerekir? Ben emekliyim ve eşim ile başvuruda bulunacağız eşimde emekli ne gibi belgeler sunmalıyız? Ayrıca kızımdan davet gelecek ve bu davet ile beraber oradan aldığım tapuyu göstermem bana yarar sağlar mı? Ben gittiğimde evimde kalacağım nasıl bir yol izlemem gerekir? Bilgi rica ediyorum, evraklarımı tarafınıza ulaştıracağım iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Freelancer çalışıyorum SGK yok Çekya turistik vize alabilir miyim?
  J.Ş, 30 May 2022, 14:34

  Ben Türkiye’de tasarım uzmanı olarak 3 firmada aktif olarak çalışıyorum. Çalıştığım bir firma kurumsal olma sebebi ile aramda 1 yıllık iş sözleşmesi bulunuyor. Freelancer çalışıyorum SGK yok Çekya turistik vize alabilir miyim? Bu iş sözleşmesi noter onaylı ve bu sözleşme vize başvurumda işe yarar mı? İş sözleşmesi ile birlikte hangi belgeleri sunmam gerekir? Bana bilgi verir misiniz? İyi çalışmalar dilerim kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Acil Çekya turistik vize nasıl alabilirim?
  A.R, 30 May 2022, 13:53

  Çekya’ya turistik bir seyahatim olacak. Acil Çekya turistik vize nasıl alabilirim? Benim seyahatim acil sebebi ise Çek’da bir iş görüşmem olacak ve kabul edilirse oradan çalışma iznine başvuru yapılacak ve bende Türkiye’de oturum iznine başvuru yapacağım. Ama bunun öncesi benim iş görüşmesi için Çekya’ya gitmem gerekiyor. Sizden gerekli evraklar ve işlem süresi hakkında bilgi rica ediyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya turistik vize dilekçesi nasıl yazılır?
  K.M, 30 May 2022, 09:37

  Çekya’ya turistik bir seyahatim söz konusu fakat Çekya turistik vize dilekçesi nasıl yazılır hakkında herhangi bir fikrim yok başvuru esnasında bu dilekçe zorunlu mudur? Başvuruda sunmam gereken bu dilekçeye ne gibi bilgiler yazmam gerekiyor? Ben çalışanım ve şirketten bu dilekçeye ne yazmaları gerektiğini soruyorlar bu konuda bilgi rica edebilir miyim? Son olarak danışmanlık ücretiniz nedir işlemlerimi sizle yapma durumumda ek size ödeyeceğim ücret ne olacak? İyi çalışmalar dilerim kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya turistik vize harcı nereye yatırılır?
  E.L, 30 May 2022, 09:21

  Çekya’ya abimi görmek hem de turistik amaçlı seyahat etmek istiyorum. Abim orada öğrenci ve davet yollayamıyor zaten evin de müsait olmadığı için otelde kalacağım. Ben öğrenciyim sponsorum babam olacak babam emekli başvuruda ne gibi belgeler hazırlamam gerekiyor? Ayrıca Çekya turistik vize harcı nereye yatırılır? Başvuru esnasında mı yoksa banka havalesi ile yatırmam gerekiyor? Bu konuda bilgi rica ediyorum, kolay gelsin güzel çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Araç ile Çekya turistik seyahat vizesi
  B.G, 30 May 2022, 09:08

  Çek Cumhuriyetine araçla seyahat etmek istiyorum. Araç ile Çekya turistik seyahat vizesi başvurularında vize başvurumu nereden yapmam gerekir. Başvurum için araçla seyahatimi belgelemek için hangi belgeleri sunmam gerekiyor? Ayrıca başvurum esnasında benim başvuruda bulunmam gerekecek mi? Ben Çek Cumhuriyetinde 4 gün kalıp oradan Almanya’ya geçeğim 2 günde Almanya’da kaldıktan sonra Türkiye’ye döneceğim. Başvurumu gene de Çekyada’dan mı yapmam gerekiyor? Bilgi rica ediyorum, kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti vizesi 2022 yılında açık mı
  FERİHA, 22 Şub 2022, 16:09

  Çek Cumhuriyeti vizesi 2022 yılında açık mı ülkeye giriş esnasında hangi aşılar kabul ediliyor? D tipi vize başvuru yaptığımızda sonuçlanma süresi nasıldır? 2 doz aşısının üzerinden kaç gün geçmesi gerekir? Aşı kartını nereden alabiliriz pcr testini kaç saat önceden yapılması gerekir? İyi çalışmalar kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti turistik vize 2022
  KEMAL, 18 Şub 2022, 16:01

  Merhabalar, daha öncesinde İtalya, Amerika ve İngiltere seyahatim oldu. Bunların hepsi ailemle bazen de ticari seyahatti. Çek Cumhuriyeti turistik vize 2022 yılı işlemlerim olacak. Başvuruya hangi evrakları sunmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti turistik vize
  E. ÇİNKILIÇ, 03 Nis 2020, 13:01

  Merhabalar, daha öncesinde İtalya, Amerika ve İngiltere seyahatlerim oldu. Bunların hepsi ailem ile ve ticari seyahatlerdi. Şuan da ise Çek Cumhuriyeti turistik vize işlemlerim olacak. Başvuruya ilişkin tam anlamıyla nelere dikkat etmeliyim ve hangi evrakların hazırlığı konusunda sizlerden yardım alabilirim? Saygılarımla.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Prag Turist Vizesi
  E. ÇAMURLU, 02 Nis 2020, 12:14

  Merhabalar, Çek Cumhuriyeti Prag şehrine kısa süreli turistik bir seyahat etmeyi planlıyorum. Prag turist vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar ve çizilmesi gereken yol nedir? Öğrenciyim ve erkek arkadaşım ile seyahat edeceğim onun hali hazırda geçerli vizesi var kendisinden almam gereken bir evrak var mı? Çek cumhuriyeti vizesi için konsolosluk genelde sorun çıkarıyor mu? Ücretler ve işlemler hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp