Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti turistik vize evrakları güncel koşullara göre farklılıklar ve değişiklikler içerebilmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız turistik seyahatlerle ilgili gerekli evrak listesinin en güncel halini e-mail olarak almak ve eksiksiz evraklarla başvuru yapmak için lütfen Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti vizesi departmanımızı arayabilirsiniz. 

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvurusu 

 • Çek Cumhuriyeti’ne turistik amaçla seyahat ediyorsanız Schengen vizesi alma zorunluluğu bulunuyor. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi 90 gün(kısa süreli vize) süreyle geçerli. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi için otel ve uçak rezervasyonlarının yapılmış olması ve belgelendirilmiş olması gerekiyor. Vize başvuru dosyasına eklenecek olan otel rezervasyonu belgesinde vize başvurusunda bulunan kişinin isminin yazılı olması koşulu var. Uçak rezervasyonu tarihleri seyahat tarihleri ile uyumlu olmalı. Birkaç ülke ziyaret edilecekse, ülkeler arası seyahati gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonlarını belirtir belgeleri de başvuru dosyasına eklemeniz gerekiyor. İki rezervasyon için de satın alma koşulu getirilmemiş.
 • Seyahate katılacak olan çocuklarınız 0-6 yaş aralığında ise vize ücreti ve aracı kurumun hizmet bedeli talep edilmiyor. Çocuklarınız 6-12 yaş aralığında ise vize ücreti ödemiyorsunuz ancak aracı kuruma hizmet bedelinin ödenmesi gerekiyor. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları ise turistik vize başvurusu için normal talep edilen vize ücretinden daha az ödeme yapıyorlar.
 • Çek Cumhuriyeti turistik vizesi için başvuru formunun İngilizce doldurulma zorunluluğu var. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan reşit olmayanlar için ayrıca form doldurulması gerekiyor. Çek Cumhuriyeti Vizesi için hazırlanacak olan başvuru dosyasına eklenecek fotoğrafın arka fonu beyaz, son altı ay içinde çekilmiş, 35-40 mm ölçülerinde, yüzün fotoğrafın yüzde 70-80’ini kaplayacak şekilde başın ve omzun göründüğü yakın çekim olması koşulu var.
 • Kızlık soyadının yazılı olduğu eski pasaportunuzu kullanmak istiyorsanız evliliğinizi takip eden ilk üç ay içerisinde geçerli olmak üzere kızlık soyadının yazılı olduğu pasaportunuzu kullanabiliyorsunuz. 3 ayı geçirdiyseniz yenilenmiş olan pasaportunuzu kullanmanız koşulu getirilmiş. Pasaportunuzla birlikte mutlaka evlilik cüzdanınızı da ibraz etmeniz gerekiyor.
 • Eğer başvurunuzu Ankara’dan yapıyorsanız ve seyahatinizi bir tur aracılığı ile gerçekleştiriyorsanız satın alınan turların programları da başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor.
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı konusu da belgelendirilmesi gereken konulardan bir tanesi. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümündeki meblağ Çek Cumhuriyeti’nde kalınacak her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde gösterilmeli. Belgenin kaşeli ve ıslak imzalı olması şart koşulmuş. Ankara’dan yapılacak başvurular için günlük 130 TL olarak hesap edilmeli. Eğer Çek Cumhuriyeti’ne seyahat masraflarını başvuru sahibinin dışında bir başkası karşılayacak ise bu durumun bir dilekçe ile belirtilmesi şartı bulunuyor. Masrafları karşılayacak kişinin ekonomik durumunu belirtir belgelerin de başvuru dosyasında bulundurulması isteniyor.
 • Çek Cumhuriyeti vize işlem süresi konsolosluk/elçilikteki yoğunluğa göre değişiklik göstermekte. Vize başvuru dosyası kurallarına uygun hazırlanmış ise Ankara veya İstanbul’a gönderilme süreleri hariç 15 iş günü içerisinde başvuru sonucunu alabiliyorsunuz. Evrak dosyasına ek evraklar istemek konsolosluk/elçiliğin inisiyatifindedir.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Konusunda uzman ülke temsilcisi arkadaşlarımız başvuru adımları ve gerekli güncel evraklar konusunda sizi bilgilendiriyor olacaklar. Bir telefon mesafesi uzağınızdayız!

Çek Cumhuriyeti Vize Ücretleri

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay 15 gün geçerli olması talep edilen pasaportunuz vize bitiş tarihi itibariyle 90 gün geçerli olmalıdır. Evlilik nedeniyle soyadı değişikliği olduysa, evlilik tarihinden sonra en az 3 ay daha pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Bu süreyi aşan durumlarda veya boşanma nedeniyle bir değişiklik olduysa yeni kimlik ve pasaport bilgileriniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Dilekçe: Vize başvuru sahibi tarafından Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçe İngilizce yazılacak olup ülkeye yapılacak seyahatin amacını ve seyahat tarihlerini içerir. Çalışan kişiler hem şahsi dilekçelerini hem de şirketlerin alacakları izin yazısını dilekçe formatında sunarlar. Bu konu seyahate özel detayları içerdiği için Vize Merkezi temsilcilerimizden güncel ve doğru bilgi alabilirsiniz.
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf: 35*45 mm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafınız güncel halinizi yansıtmalıdır.
 • Banka hesap özeti: Banka hesap özetleri son 3 aylık hareketleri göstermelidir. Kaşe ve imzalı olması gereken banka hesap özetindeki bakiyenin en az 3000 TL olması gerekmektedir ancak bankada bulundurulması gereken para miktarı kalış süresine göre hesaplandığı için temsilcilerimizden detay hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Otel rezervasyonu: Seyahat tarihiniz itibariyle geçerli otel rezervasyonunuz olması gerekmektedir. Ayrıca eğer birden fazla ülke seyahati söz konusu ise gideceğinizi diğer ülkelerdeki konaklamanıza dair bilgileri ve rezervasyon bilgilerini vize dosyanıza eklemeniz gerekecektir.

Çek Cumhuriyeti turistik Vize için başvuru sahibinin mesleğine/durumuna bağlı ek olarak hazırlaması gereken belgeler;

Kişi Şirket Sahibi İse;

 • 4B Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 • Şirketini güncel tarihli belgeleri: Faaliyet belgesi aslı, Sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri fotokopileri.
 • Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık hesap hareketliliğine göre bakiyesi en az 3000 TL olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

Kişi şirket çalışanı ise;

 • 4A Hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi
 • Güncel şirket belgeleri: Faaliyet belgesinin orijinali, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopileri)
 • Maaş bordrosu: Islak imza ve kaşeli, son 3 aylık maaş bordroları

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise;

 • Çalışma ve İzin Belgesi: Kişinin bağlı bulunduğu devlet kurumundan
 • Görev Kimlik Kartı Fotokopisi: Çalışılmakta olan devlet kurumundan
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık, ıslak İmza ve kurumdan kaşeli

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik yazısı: güncel tarihli orijinal belge olmalıdır
 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi: Öğrencilik durumu devam ediyorsa bu belge alınmalıdır, yeni mezun durumda okuldan yeni mezun olunduğuna dair belge alınmalıdır.
 • Muvaffakatname: Çek Cumhuriyeti vizesine başvurun kii 18 yaşından küçük ise ebeveynlerin her biri tarafından imzalanmış muvaffakatname noter tasdikli olmalıdır.

Ev Hanımı ise;

 • Sponsor yazısı: Seyahatin masraflarını karşılayacak kişi tarafından yazılacaktır
 • Sponsor evrakları: Sponsorun mesleki durumuna göre hazırlanacaktır.

NOT: Ev hanımları için sponsor olacak kişi Devlet Memuru ise çalıştığı kurumdan mühür ve ıslak imzalı çalıştığına dair belge almalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Vize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alınır?

 • Aşağıdaki adımları takip edeceğiniz bir vize başvurusunda Çek Cumhuriyeti vizesi almak hiç de zor değildir.Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vizesi departmanımızı arayın, durumunuzu izah edin, seyahat planınızı paylaşın, hazırlamanız gereken evrakları e-posta olarak talep ediniz.

 • Evrakları hazırladıktan sonra bize kargo veya elden ulaştırın, şayet eksik evrakınız varsa bu durum size en kısa zamanda ülke uzmanlarımız tarafından size bildirilmektedir.

 • Evraklarınız ulaştıktan sonra vize randevunuz sizin planlarınıza en uygun tarihe alınmakta gerekli bilgilendirme asistanlarımız tarafından yapılmaktadır. Vize randevu gün ve saati için sizden onay alınmaktadır.
 • Randevu tarihi ve saatinde gelin ve parmak izinizi ibraz edin. Schengen kuralları gereği başvuru sahiplerinin parmak izi ve biyometrik verilerini sunma zorunluğu vardır. Eğer 2015 öncesi herhangi bir parmak izi işleminde bulunmadıysanız kesinlikle parmak izi vermek zorundasınız.
 • Vize sonucunuz açıklandıktan ve pasaportunuz çıktıktan sonra size kargo ile ulaştırabiliriz.

Çek Cumhuriyeti vizesinin çıkış süresi ortalama 15 iş günüdür; seyahat tarihinize 15 gün kala yapacağınız başvurunuzun sonuçlanma süresi gecikebilir ve bu konsolosluğun inisiyatifinde olan bir durumdur. Başvurunuzu seyahatinden 3 ay önce veya seyahatinize en geç 1 ay kala yapmanızı tavsiye ederiz. Vizenin çıkış süresi olan 15 günlük süreye tatiller ve konsolosluğun kapalı olduğu günler dahil değildir. Eksik evraklarla yapılan başvurularda ek evrak talepleri vize çıkış süresini uzatabilir. Evraklarınızı dikkatli bir gözün incelemesi ileride vize işlem süreci boyunca karşılaşabileceğiniz kötü sürprizlerin önüne geçecektir. İşte bu noktada Vize Merkezi profesyonel vize çözümleri ile size destek olarak zaman kayıplarınız önlemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi İletişim

Yükleniyor...